• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zbiera przedmioty po Milicji Obywatelskiej

Jakub Gilewicz
14 marca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

- Moje hobby to nie krzewienie ideologii czy wybielanie historii, ale po prostu ratowanie od zapomnienia przedmiotów związanych z Milicją Obywatelską. W rodzinie milicjantów nie miałem, bliscy stali akurat po drugiej stronie barykady - przekonuje Jakub Kwiatkowski. W kolejnym odcinku cyklu Pasjonaci prezentujemy ogrodnika z Gdyni, który kolekcjonuje pamiątki po MO i wciela się w postać funkcjonariusza podczas żywych lekcji historii.Jesteś kolekcjonerem?

Za wpuszczanie zwierząt do pomieszczeń, gdzie przechowywane są lody. Za trzymanie przez pracowników zakładów narzędzi fryzjerskich w kieszeniach. Za nieobsianie trawą do 30 kwietnia każdego roku zieleńców na terenie nieruchomości. Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej upoważnieni byli do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

O tym, czego nie wolno, informuje Wykaz wykroczeń z 1979 roku. Niewielka książeczka "do użytku służbowego" leży w kartonie obok pamiątkowych proporców i złożonej milicyjnej chusteczki.

- Niezasmarkana, prawie że nowa - prezentuje Jakub Kwiatkowski i sięga po kolejny karton. W środku komplet milicyjnych lizaków i różne modele gwizdków. Pasjonat nie mógł się oprzeć: sprawdza, czy działają. - Wiecie, najbardziej to interesuję się drogówką - przyznaje.

A jeszcze kilkanaście lat wcześniej o Milicji Obywatelskiej mało co słyszał. Jako dzieciak zbierał znaczki, pachnące karteczki i telefoniczne karty. Kiedy podrósł, dostał Komara, więc musiał znaleźć coś do ochrony głowy. Na Jarmarku św. Dominika kupił kask. Cztery białe litery tworzyły skrót ORMO.

- Kiedyś moim marzeniem było przejechanie się motocyklem prawie nago w deszczu. W slipach i kasku ORMO poszedłem karnąć się po dzielnicy. W końcu silnik tak zaczął niedomagać od wilgoci, że podjechałem do kolegi, żeby się schronić. Wrota garażu otworzyły się, a tam połowa chłopaków z dzielnicy, no i tak dostałem ksywę ORMO - wspomina mieszkaniec Gdyni.

Z komara przesiadł się na milicyjną mz-etę, którą ojciec kupił na wyprzedaży mienia. Po czym postanowił skompletować mundur milicjanta z drogówki. - I tak się zaczęła pasja nie tylko zbierania przedmiotów, ale i pogłębiania wiedzy na ich temat - opowiada kolekcjoner.

Domowe regały wypełniają książki i publikacje o MO. Jakub chce wiedzieć ile się da o każdym przedmiocie. Co jakiś czas sięga po niektóre, kiedy rusza na żywe lekcje historii. Do wyboru ma kilkadziesiąt milicyjnych hełmów i mundurów. W kącie leży zestaw gumowych pałek, a przy regale czekają pistolet maszynowy i dobrze znana protestującym RWGŁ-3.

- Czyli ręczna wyrzutnia granatów łzawiących. Od 1978 roku produkowano je na bazie karabinka szturmowego AKMS. Miotały granaty na odległość do stu metrów. Oczywiście, zarówno mój pistolet, jak i RWGŁ-3 pozbawione są cech bojowych - zaznacza.

I tak przygotowany rusza w teren milicyjną nyską, warszawą lub wypadowo-transportowym starem. Co roku 13 grudnia melduje się pod salą BHP w Gdańsku. Jest ich kilkudziesięciu. Spotkali się lata temu na planie filmowym "Czarnego Czwartku" i postanowili razem działać. - Każdy z nas miał jakieś fanty, zebraliśmy się i powstało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Sojusz - opowiada Jakub.

Organizują żywe lekcje historii, tak jak tę pod stocznią. Występują również na dużym ekranie. Jakub chętnie wylicza: po "Czarnym Czwartku" były jeszcze "Sztos 2", "Obywatel" Jerzego Stuhra i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy, gdzie wykorzystano nasz potencjał.

Ubrani w mundury, z pałkami w rękach, stojący obok milicyjnych wozów, różnie są odbierani przez przechodniów, którzy pamiętają czasy PRL-u. Krytyki nie brakuje.

- Ludzie mają tendencję do kategoryzowania: milicjanci to byli ci źli, a my to ci dobrzy. Oczywiście, o wypaczeniach należy mówić. Jest Instytut Pamięci Narodowej, są historycy, którzy to robią. Może jednak warto byłoby pamiętać, że Milicja Obywatelska to nie było tylko ZOMO, ale również drogówka czy kryminalni. A poza tym zajmujemy się kolekcjonerstwem i rekonstrukcją. Nie krzewimy ideologii, tylko ratujemy przed zapomnieniem pewien wycinek historii - tłumaczy pasjonat.

Królik-samuraj, człowiek-nietoperz i Kajko z Kokoszem. Zobacz bohaterów komiksów, które zbiera Jakub Babczyński z Gdańska.

Jedne mają niebezpieczne ciernie, inne nazywane są małpimi ogonami. Zobacz kolekcję kaktusów Tomasza Blaczkowskiego.

Opinie (138) ponad 10 zablokowanych

 • jak mozna ratować cokolwiek związanego z MO? Żenada! (34)

  Koleś nie ma pojęcia co to były za czasy, ile ludzie przez nich niewinnie cierpieli, ilu zginęło! MO można jedynie potępiać i należy zachować jedynie pamięć o zbrodniach tamtych czasów!

  PS. Czekam na minusy od byłych milicjantów i sbeków żyjących teraz za moją kase na emeryturach. Was czas i tak jest już bliski

  • 66 297

  • Mylis się...

   Mam 23 lata i żyjąc w państwie policyjnym chciałbym, żeby ci źli dostawali po łbie. Tyle w temacie.

   • 48 7

  • idąc tym tropem myślenia nie powinny istnieć muzea (2)

   • 58 9

   • (1)

    Przekonywająco przekonuje Jakub Kwiatkowski, ale w temacie muzeum - muzeum w sowieckim stylu to nie muzeum.

    • 5 17

    • Muzeum w sowieckim stylu to kłamstwa historyczne

     Przykładowo Białystok - dopiero niedawno zmieniono tam ekspozycję stałą, gdzie po tylu katach od "wyzwolenia" po rozpadzie sowieckiego państwa Armia Czerwona ukazywana była jako "wyzwoliciele".

     'O tym, w jaki sposób pojmowali wyzwolenie Białegostoku Sowieci, świadczy umieszczony na /pierwszej/ wystawie cytat słów generała Kobasowa, dowodzącego oddziałami Armii Czerwonej wkraczającej na ulice miasta. "Sowiecki Białystok wrócił do ojczyzny" - zapisał Kobasow w swoim notesie pod datą 27 lipca 1944. Na wystawie obejrzeć też możemy m.in. propagandowy obraz powstały w roku 1979 ukazujący, jak to mieszkańcy Białegostoku radośnie, z kwiatami 27 lipca 1944 r. witali "wyzwolicieli" miasta - żołnierzy NKWD. Obok tego sielankowego obrazu prezentowane są demaskujące go cytaty z meldunków komendanta Białostockiego Okręgu ZWZAK Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław". "Stałe obławy i aresztowania dowódców, żołnierzy i członków AK. Aresztowanych przetrzymują w piwnicach, głodzą. W czasie badania w bestialski sposób katują. Zbóje z NKWD w ciągu tych paru miesięcy zniszczyli dziesięć razy tyle ideowych Polaków co hitlerowcy w ciągu czterech lat. Oto wolność przyniesiona przez Rosję dla Polski" - tak komendant Liniarski opisuje w jednym z raportów do rządu w Londynie sytuację po wkroczeniu "wyzwolicieli" na wschodnie tereny Polski.'

     A polskie??? muzeum jeszcze do niedawna ukazywało sowieckich żołnierzy jako "wyzwolicieli"!

     • 9 2

  • (2)

   jesteś jednym z "pożytecznych głupców" o których mówił Stalin. Oczywiście, MO była jednym z siepaczy ówczesnej władzy, tępiła opozycję to też prawda. Z drugiej strony (a właściwie to głównie) zajmowała się utrzymaniem bezpieczeństwa. Nie było pobłażania dla chuliganów, kryminalistów. Kiedy czytacie o pomalowanych murach, pobiciu człowieka, wybrykach chuligańskich to się domagacie, żeby Policja najlepiej zlała chuliganów pałowała wandali, itd. Tyle, że nasza Policja nie ma "jaj" (a konkretnie ograniczają ją chore przepisy, które pobłażają "elementowi") natomiast MO działało właśnie tak, jak byście chcieli. Nie wybielam Milicji, jestem świadom wszelkich nadużyć, etc. ale też prawdą jest to, że środowisko przestępcze mieli rozpracowane w taki sposób, że w tej chwili nie ma w ogóle do czego ich porównywać. I wszelkim minusującym czy wieszającym na mnie psy: nie mam i nie miałem w rodzinie lub znajomych milicjanta czy policjanta.

   • 83 11

   • Bzdura totalna (1)

    Tak samo jak policja tak i milicja nie miała jaj. Ci dzisiejsi są bardziej wykształceni, a mo to byli prostaki i chłystki w zdecydowanej większości, część oficerów może miała coś pod sufitem, lecz większość to gnojki co po wojnie z ruskimi łapali karłów reakcji i dochrapali się wyższych stopni (jeśli nie skończyli na cmentarzu Garnizonowym z dopiskiem "zginął utrwalając władzę ludową") Milicjanci sami kradli i lali porządnych ludzi (nieporządnych też ale czasami, bo to były ich wtyczki), byli legalnymi kryminalistami, wyżywającymi się na słabszych. Jakoś spacerując po Zaspie czy Wrzeszczu w latach 80-tych jak nas było trzech to patrol czteroosobowy nigdy nie podszedł tylko zawsze banda. Pobicia i chuligaństwo i kradzieże były stosunkowo w takiej samej ilości jak dziś tylko nie było internetu i o takich rzeczach się nie mówiło, bo to nie było po linii władzy. Jak złodziej włamał się do sklepu nocą i ukradł parę win to przyjeżdżał patrol mo i kierownik sklepu i najpierw radzili co jeszcze ukraść i zwalić na złodzieja. Ta milicja to taka obywatelska była jak dziś platforma:)

    • 19 29

    • ZOMO

     Ale z Ciebie wielki kozak a jak widziałeś patrol to wiałeś co sił w nogach . Może jeszcze we trzech obaliliście ustrój. Puste przechwałki lamusa.

     • 0 1

  • Niemców oprawców pamiętasz ze szkoły ? (1)

   Byli źli a oryginalny hełm z tamtych czasów 4000 zł ,
   Dziwne co ?

   • 24 2

   • a ja pamiętam jak z chłopakami za młodu znaleźliśmy bunkier w środku odsypaliśmy kilkanaście faszystowskich gap, z 5 hełmów jakieś odznaki, paski takie pierdoły jakoś się to rozeszło po osiedlu. nie przywiązywałem do tego wagi, bardziej dla nas to były skarby taki złom. A szkoda bo jakbyśmy się podzielili na trzech to pewnie po kilka tysiaczków by teraz wpadło :)

    • 7 1

  • czubek :)

   • 7 8

  • Sam nie cierpię czerwonych szm*t socjalistycznych... (4)

   ale w kolekcjonowaniu tego nie ma nic złego, wprost przeciwnie, zachować w pamięci dowody na obecność mo, sb, zomo, ormo i reszty hołoty musimy.
   Taki więc chłopaki niech zbierają, robią dioramy i inscenizacje i niech występują w filmach - lepszego przykładu dawnych czasów nie ma. Powinni w święta, czy niedziele zbierać się w publicznych mijscach jak Targ Węglowy i pokazywać zatrzymania, spisywania, "ścieżki zdrowia", rozpędzania nielegalnych zebrań, przeszukania zatrzymanych niech młodzież wie i niech porówna do dzisiejszych czasów (np zamach krzesłem na głowę państwa, czy z wczoraj: "W trakcie wizyty i przemówienia Bronisława Komorowskiego miał miejsce brutalny incydent. Mężczyzna protestujący przeciwko wizycie, niestwarzający żadnego zagrożenia dla prezydenta, został powalony przez ochroniarzy, a następnie zaklejono mu lub zakryto dłońmi usta...")

   • 24 8

   • (3)

    Piłsudski był socjalistą. też go nie lubisz?

    • 10 11

    • "Polskość to nienormalność" (Donald Tusk) (1)

     Piłsudski był socjalistą (ja bardziej cenię Dmowskiego), hamulcowy w rozwoju zmechanizowanego Wojska Polskiego (geniuszem politycznym nie był), ale nade wszystko był patriotą i dlatego nikt go nie nazwie lewakiem. W przeciwieństwie do sługusów Moskwy, różnych nadgorliwych milicjantów (zwłaszcza w okresie stalinowskim), a i tych współczesnych... od grubej kreski, bolki, donaldy... jeden z nich chciał "wskrzesić" samego Lenina - w XXI wieku!!!

     • 10 12

     • czytając coś napisał..

      .. to się z nim zgadzam.

      • 3 4

    • Piłsudski to był gość i miał jaja

     i nie płaszczył się przed czerwona zarazą. Był to niestety jedyny poważny polityk w dwudziestoleciu między wojennym

     • 3 2

  • W harcerstwie należałem do młodzieżowej (2)

   służby ruchu. Bzdura na sto fajerek ale jako dopełnienie mundurka dostaliśmy po lizaku i białej opasce piersiowo-biodrowej. Strasznie byłem z tego dumny, no ale miałem wtedy może ze dwanaście lat.

   • 16 1

   • To bylo MSR (1)

    Tez bylem

    • 7 1

    • a później w ZSMP i PZPR ?

     • 4 8

  • trzeba ratowac bo to też historia (2)

   Antykomunisto żyjesz w Polsce i były takie czasy , jak ten kraj Tobie nie odpowiada to wyjedz do innego co niema takiej historii.

   • 13 6

   • Takie zwroty jak "Polskość to nienormalność", "w tym kraju" lub "Polskie g*wno" (tytuł filmu) świadczą o ogromnym wpływie (1)

    Jesteś czytelnikiem GW prawda? A czemu redaktor Michnik nie chce wyjechać do innego kraju? Ciągle biadoli na ten nasz łupiony kraj.

    • 8 7

    • bo splodzil ostatnio dziecko

     I jest zarobiony

     • 2 0

  • taki z ciebie antykomunista jak z koziej D. trąbka (1)

   Jak można mylić MO z SB? Śmieszy mnie to, że co do niektórych lbow nie dociera, że milicja zajmowała się ściganiem przestępców, cwaniaków, zabójców i gwałcicieli. No ale taki antyfaszysta ma na kartce napisane co pisać. No ale jesli ktoś za stanu wojennego miał 7 lat to wtedy sadzi takie babole.

   • 8 12

   • MO bardzo często zajmowała się tym co nie trzeba

    SB była do poważnych zadań, a zwykłego Kowalskiego co to nie był władzy po drodze to niszczyli MO i dzielnicowy (w sumie też z MO)

    • 0 0

  • podzwoncie po

   Celebrytach ich rodzice albo wujkowie powinni miec tego sporo.

   • 6 2

  • I właśnie z tych powodów o których piszesz, wielkie brawo dla Pana Jakuba, to dzięki takim jak on, można pokazywać potomnym te okropne czasy, by mieli świadomość, do czego zdolny był człowiek. Żywe lekcje historii to coś fantastycznego, komuchy bardzo by chciały aby o tym nie przypominać, na szczęście są tacy pasjonaci jak Jakub Kwiatkowski, między innymi dzięki im, pamięć nie zginie. Pozdrawiam

   • 15 0

  • Przypominam, że Trynkiewicz został zatrzymany przez MO.

   • 4 2

  • scierwa powinny zdychac. w pelni sie zgadzam

   • 1 4

  • A jakie Ty masz pojęcie o pojęciu "kolesia"?

   Skąd możesz wiedzieć, jak był wychowywany, kształcony i co wie na temat tamtych czasów? A wie być może nawet więcej niż Ty. A jeśli nie warto zachowywać pamięci o dawnych, choćby nieakceptowanych czasach - weź młot i jedź do państwa islamskiego rozbijać dzieła sztuki dawnych kultur... albo usuń pozostałości upamiętniające zbrodnie faszystowskie... no bo "jak można ratować cokolwiek związanego z" hitleryzmem... :-(

   • 6 1

  • Każdy wie co to były za czasy. każdy wie a przynajmniej wiedzieć powinien co to ORMO I ZOMO.

   Ale to już jest historia. Nasza historia, która nie była łatwa i przyjemna. I pod względem historii właśnie popieram to zabieranie i tworzenie grup rekonstrukcyjnych. Chociażby po to by kolejne nieświadome pokolenia widziały z czym musieliśmy się zmagać aby mieć teraz to co mamy. Ale nie ukrywam że jest to ciekawa pasja i podoba mi się ten pozytywnie zakręcony człowiek.

   • 5 3

  • Ogarnij się, człowieku!

   Nie jestem b. milicjantem ani sb-ekiem, ale stawiam ci minus (-) za wyjątkową głupotę i kompletny brak wiedzy o PRL-u. Dodam, że działałem w opozycji od Marca '68. Mówi ci to coś?

   • 3 2

  • Ja też jestem antykomunistą;)

   Panie Szanowny? Ja też jestem antykomunistą, ale nie mylmy kolekcjonerstwa i pasji z ideologią dawnego ustroju;) Równie dobrze mógł Pan Jakub zbierać pamiątki po starym pogotowiu ratunkowym, jak chociażby: koguty marki TESLA i inne lub Warszawa sanitarka, albo coś ze starej straży pożarnej, ale wybrał formację milicyjną, i od razu zaznaczył, że nie miał w rodzinie milicjantów, a prędzej - po drugiej stronie barykady oraz, że..., nazwijmy to, "nie kręci" go ideologia komunizmu, ani też "wybielanie" historii, a jedynie KOLEKCJONERSTWO, więc daruje sobie Szanowny Pan takie nietaktowne hejtowanie pasjonaty i kolekcjonera. Żyjemy w: wolnej, demokratycznej i niepodległej Polsce, i każdy ma prawo do swoich pasji;) Równie dobrze można być też modelarzem, jak Pan Leszek Lewiński, który swoją makietę kolejową umiejscowił w 1968 roku i też pewnie umiejscowił tam radiowóz MO, aby oddać klimat tamtych lat. I co? Też by mu Szanowny Pan zarzucił, że ma ciągoty do ideologii komunizmu? Bo ja stanowczo NIE. Tak więc, proszę się na drugi raz zastanowić nad tym, zanim Szanowny Pan kogoś ponownie oskarży, bo to EWIDENTNIE nie stawia Szanownego Pana w dobrym świetle sprawy.

   • 2 0

  • żenada

   Żenadą to jest używanie słowa żenada, zapewne w co drugim, trzecim zdaniu (lub po wyartykułowaniu jakiegoś dźwięku zbliżonym do orangutana.
   Mam dość wysoką emeryturę, ponad 15 tys. netto.
   Zapracowałem na nią z godnie z prawem i płacąc wysokie składki do ZUS.
   Jaką ty możesz mieć kasę? Ile płacisz podatku dochodowego a ile VAT-u?
   Krzywda społeczna, nędznie zarabiasz to cię d*pa boli.
   Mamy ciągłość państwa, nie żyjemy w próżni.
   Ci pracownicy zapracowali na swoje emerytury aż tu nagle pisiory próbują łatać finanse gdzie się da.
   Jeśli będą próbowali rzucić się na moją emeryturę to skończą w sądzie.
   Koszty sądowe, adwokaci, nawiązki na cele społeczne może ostudzą ich dalsze zapędy.
   Jako były funkcjonariusz MO stawiam dużego +.
   sr*m na to, na co czekasz.
   On żyją naprawdę za twoją kasę?
   Chyba w ogóle nie łapiesz co się dzieje. W/w żyją za swoje, przyznane, z zgodnie z obowiązującym prawem emerytury.

   • 2 0

  • Chyba właśnie ma pojęcie

   I razem z ekipą, robią różne inscenizacje historyczne, między innymi atak na halę BHP, gdzie właśnie pokazują i przypominają co to były za czasy i jakie zbrodnie miał na sumieniu tamten reżim. Rozumiem, że niektórym może to być nie na rękę.

   • 0 0

  • Facet pokazuje jakie było MO. Pała, kask, żółw - buciory na nogach

   Tak, nic tak młodzieży nie uświadamia z czym mieliśmy do czynienia jak pan rekonstruktor w "rynsztunku". Zwłaszcza, ajk sobie świadamia, że uczciwy obywatel szedł w pepegach.. Mało kto miał glany...

   • 0 0

 • dziwne jest to ze w prl wszyscy byli po stronie strajkujących (17)

  To w takim razie kto był po stronie komunistów i milicji?

  • 106 5

  • Sługusy Moskwy, zwyrodnialcy z SB, lewacy i "pożyteczni idioci" (9)

   • 17 18

   • no tak, ale gdzie oni się podziali po zmianie ustroju? (5)

    Okazuje sie ze wszyscy byli po stronie strajkujacych

    • 27 0

    • są i mają się dobrze, bo żadnej zmiany ustroju nie było. (2)

     mają media, urzędy, prokuratury. zgadnij na kogo głosują.

     • 14 10

     • (1)

      zgaduję, że nie na wybitnego bohatera ruchu wolnościowego Jarosława Wolskiego, który internowania i prześladowania spędził pod pierzyną u mamusi i tatusia PZPR-owca? jedynego nieposzlakowanej opinii uczciwego człowieka w całym PRL którego teczka została tak bezczelnie sfałszowana, podczas kiedy u TW Bolka pisali samą prawdę i tylko prawdę?

      • 8 2

      • uderz w stół a nożyce się odezwą

       • 0 0

    • Mamy PRL-bis i media polskojęzyczne, usłużne rządowi, który dąży do likwidacji suwerenności państwa polskiego

     Nie tyle zmiana ustroju, co zmiana dekoracji nastąpiła na potrzeby ludu pracującego, czyli goi.

     • 12 4

    • To tak jak w Niemczech po 1945 roku - wszyscy byli przeciwnikami nazistów. A byli działacze NSDAP jakby wyparowali :)

     • 2 0

   • lewacy? czyli geje (2)

    lesbijki, punki i inni tym podobni? a ja myslalem, ze komunisci walczyli z odmiennoscia.

    • 3 9

    • Lewak to nie ten, który ma lewicowe poglądy (1)

     Lewaków motto: "kłamcie, a zawsze coś przylgnie", czyli mamy rządy lewactwa i popapraństwa... i takież media, wspierające tamtych.

     • 10 3

     • czyli wypisz wymaluj niemal wszystkie partie po prawej stronie politycznej

      PiS, KORWIN, PSL, Ruch Narodowy

      To ma sens...

      • 0 0

  • było kilka postaw

   1. Kompletny brak wiedzy i słuchanie propagandy. Robotnik po podstawowce myślał że żyje w najlepszy na świecie ustroju.

   2. Rewizjonizm. Postawa zgadzam się, że ustrój jest zły, ale ja nie wygram z Rosją. Będę częścią systemu, aby był on lepszy. Tacy byli przeciwko strajkującym, mimo że nie lubili komuny

   3. Oportunizm.

   4. Opozycja przed 1980 to była małą grupa osób i 3 główne prądy. Od czasu do czasu robotnicze wybuchy. Elita partyjna, której część decydowała się przejść do opozycji np. Michnik. Elita prawicowa np. Paweł Jasienica.

   5. Funkcjonariusze systemu milicja, wojsko, parita

   • 15 6

  • tam gdzie było..

   Milicja jaka była każdy dorosły wie, jednak nie bałem się chodzić w nocy,jak zginał rower to go szukali,dzisiaj nie ma znaczenia kto przywali palą czy milicja czy policja.Co do komunizmu, to w Polsce go nie było, nawet ówczesnym ZSRR był na etapie budowy.Chyba że chodzi o dodanie sobie prestiżu, a to co innego.

   • 5 10

  • Twój tato

   • 1 1

  • oni wygineli po 89

   Tak jak faszysci po 45

   • 9 1

  • Ja.

   • 1 0

  • jak to kto?

   komuniści i milicjanci

   • 0 0

  • Kapusie

   Owszem, zdażali się porządni myślący ludzie - np drogówka, kryminalni zajmujący się przemytem narkotyków, zabójstwami itp, ale zdecydowana większość "misiów" to były niezłe męty. Dość powiedzieć, że spora część mafii w latach 90 to byli milicjanci. Do dziś duża część mieszkańców Złotej Karczmy narzeka na starych sąsiadów i ich dzieci/wnkuki. To dawne osiedle milicyjne....

   • 0 0

 • Niejeden funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej powinien odpowiedzieć za zbrodnię przeciwko ludzkości (11)

  A na tym portalu byłych utrwalaczy władzy ludowej, byłych milicjantów i bolków pełno. Ci polskojęzyczni w przeciwieństwie do Polaków nie pracują bo tuż po zdradzieckim okrągłym stole sami się uwłaszczyli i żyją z "sprywatyzowanej" własności, bo mają wysokie, wcześniejsze emerytury i dużo czasu.

  • 45 59

  • Głupcy, którzy zmarnowali życie niejednej osoby, miejsce w piekle mają przygotowane (1)

   • 7 6

   • Nie można mieć władzy nad tym, co się kocha (Graham Greene)

    Oni pojęcia miłości nie znali i wielu z nich nie poznało do dnia dzisiejszego.

    • 3 2

  • Bolek (1)

   W szkole za tzw. demokracji zamiast się uczyć patrzałeś przez szybę za koleżankami , a trzeba było się uczyć.

   • 1 4

   • "Młody, wykształcony, z dużego miasta" napisał jak umiał

    • 3 0

  • (5)

   Guzik prawda! Oni wykonywali ROZKAZY! A to że ten Pan ma takie hobby to pełen szacunek dla tego Pana ze dba o historie! Taki był system ochydny. A to że SB było skuteczne to nikt kto interesune się historią tego nie podwarzy . A i pewnie za komuny polska armia była lepiej wyszkolona i uzbrojona , takie są FAKTY. Jedyne co popieram to Precz z Komuną ( Śmierć komunie!) Trzeba być obiektywnym! A nie liczyć na usa i francie i anglie i na cud ....

   • 5 4

   • (3)

    SS i siepacze Stalina też byli "skuteczni" - Oświęcim, Katyń... dzisiaj "dzięki" tej ich "skuteczności" Polska umiera.

    • 5 2

    • (2)

     Polska umiera bo jest taka mentalność ludzi! Napisze to choć mam zakaz wypowiadania się o Żydach . Żydzi wyciągneli wnioski z wojny , mają świetny wywiad (mosad), uzbrojenie , wojsko wyszkolone , zaplecze finansowe. Żydzi uczą się na błędach Polacy nigdy bo ameryka to jak Bóg. Prawda jest taka Polak Polaka oszuka wyzyska i jest ok i śpiewmy Polacy nic się nie stalo ! Żyd Żydowi zawsze pomoże i tu jest ten sęk. Ale wiadomo narody Germańskie , Bałtyckie i Ugofińskie to jest klasa sama w sobie!

     • 3 3

     • Ty świnio ten kraj zniszczyli Żydzi i Masoni , teraz jeszcze UE z PO! Powstańcy Warszawscy i AK to byli bochaterowie. Jest cenzura w mediach a wszyscy muszą oglądać tvn , słuchać radia zet , czytać gazete wyborczą . Ty pomiocie Szwabski!

      • 5 6

     • Wpływ trwającej dziesiątki lat sowietyzacji Polski i Polaków jest ogromny

      A i współczesnych G-Wnianych mediów. Pod koniec komuny Polacy mieli świadomość czy podświadomość tego, że komuna to wielorakie zło, że telewizja gada jak najęta bo jest najęta, że Katyń, że nie tylko statki "przyjaciel" sobie bierze udając, że płaci nic nie wartym rublem itd.
      Teraz polskojęzyczne media okazały się skuteczne. Polacy w większości są otumanieni (głosują na tych, którzy nas skubią ile się da), polskich /nie tylko/ stoczni praktycznie już nie ma - długo można o tej anty-polityce tych, na których głosowali. W podświadomości wiedzą, że zostali oszukani, ale duma każe trwać w swoim zdaniu, jeszcze im wierzyć. To błędne koło, ta niemoc, to niedostrzeganie widoków na lepsze jutro sprawia, że tak wielu z nas zaczęło naśladować rządzących, zaczęło jak tamci kraść i oszukiwać.
      Wielu, ale czy większość? Bo ja uważam, że ostatnie wybory zostały sfałszowane.

      • 2 2

   • PRL - zwyrodnialców sowietyzacja i zbrodnie

    Ludobójcy niemieccy i sowieccy też "wykonywali ROZKAZY".

    • 1 1

  • faktycznie, uderzenie pałką awanturującego się gnojka to zbrodnia za którą powinni 1000 lat odsiadki dawać

   • 0 0

 • Mam coś dla kolegi (5)

  ..zdjęcie z autografem agenta Bolka

  • 52 8

  • (4)

   Z notatki służbowej z 1971 roku: "Zapytany przeze mnie Maciej K. dlaczego wraca dziś do domu rowem melioracyjnym, a nie drogą publiczną, jak normalni ludzie, ten odpowiedział mi, że robi tak zawsze, gdy nieco wypije. Szanuje bowiem przepisy kodeksu drogowego i nie chciałby komplikować ruchu pojazdów na drodze publicznej. (...) Wydaje mi się, że Maciej K. postępuje słusznie, bo gdyby wszyscy pijani tak robili, nie byłoby tylu pieszych rozjechanych przez samochody
   (...)".

   • 8 0

   • (3)

    Ze skargi obywatela Marka W. skierowanej do komendanta MO w H.:
    "Mam pretensje do st. sierż. Bolesława W. za to, że wypałował mnie wczoraj, kiedy wracałem nocą z dyskoteki w Gdansku., a biała pałka, którą mnie wypałował była brudna (...)".

    • 4 0

    • Notatka sluzbowa milicjanta (2)

     Podczas służbowej interwencji restauracji Glorieta będący w stanie nietrzeźwości Łukasz H. powiedzial do mnie i sierżanta Marka H., że obaj jesteśmy głupsi, niż ustawa przewiduje. Ponieważ wymieniony nie potrafił dokładnie wskazać o jaką ustawę mu się rozchodzi, dlatego byliśmy zmuszeni użyć w stosunku do Łukasza H.pałki służbowej (...)".

     • 3 0

     • (1)

      Z notatki urzędowej posterunkowego plut. Michała B.: "Z Dorotą F., młodocianą prostytutką rejestrowaną przez Wydział Kryminalny KWMO w K., przeprowadziłem dziś rozmowę profiklaktyczno - ostrzegawczą, aby już więcej nie łajdaczyła się ze
      skinami w parku na ławce, gdyż rozprasza to uwagę osób spacerujących. Pouczałem ją, że może sobie czynić nierząd w burdelu albo w swoim domu, jak czynią to wszyscy porządni ludzie (...)".

      • 2 0

      • W Milicji Obywatelskiej nie było stopnia posterunkowego. Był szeregowy Milicji Obywatelskiej. Po drugie, co to jest posterunkowy plut. (w domyśle plutonowy)? I jedno i drugie to osobne stopnie nie mogą być łączone, bo niby jak? To tak jak byś napisał szeregowy pułkownik, albo szeregowy generał. Bez sensu.

       • 2 0

 • tatuś kupił na wyprzedaży mz-tkę (13)

  Jako funkcjonariusz pewnie miał prawo pierwokupu. Reszta gratów też z tatusiowej szafy?

  • 21 78

  • Czytaj ze zrozumieniem... (12)

   Nie miał MO w rodzinie... -_-

   • 13 1

   • wielu tak mówi,a naprawdę jest inaczej (11)

    • 0 10

    • Może wiesz coś o mnie, czego ja nie wiem?! (10)

     Może staniesz ze mną twarzą w twarz i opowiesz mi historię mojego życia? Wtedy wykazałbyś odwagę równą tej okazywanej przez większości ujadających w tych postach "kombatantów" walki z komuną! Albo wróć do szkoły (może mnie tam spotkasz) i naucz się od nowa czytania i słuchania ze zrozumieniem...

     • 13 0

     • (4)

      On może nie stanie, ale ja chętnie. A dla komuchów jest jedno: sznur na drzewie.

      • 2 7

      • wiesz, żeby się nie okazało, że tatuś albo wujek po cichu kolaborował. głupio tak będzie tatę wieszać, nie?

       • 2 0

      • To proszę o namiary... chętnie się spotkam, jak masz mi coś do powiedzenia! Czekam! (2)

       • 0 1

       • po co? żebym musiał się tłumaczyć przed prokuratorem za zatłuczenie jakiegoś głąba? (1)

        sorry, nie ten poziom

        • 0 1

       • Faktycznie... nie ten!

        Moje wyrazy głębokiego politowania :-(

        • 2 0

     • slusznie, jechac z tymi przygłupami

      • 1 1

     • ojciec weź wyluzuj, nie znasz realiów netu? (3)

      • 0 3

      • A jakież to realia netu uzasadniają chamstwo, potwarze i obnoszenie się z idiotyzmem? (2)

       Jest coś takiego jak netykieta... ale trzeba wiedzieć, co to w ogóle jest etykieta :-( To, że anonimowość w sieci generuje ujawnianie się ekstremalnych ekskrementów, nie oznacza, że należy się z tym godzić i przechodzić nad tym do porządku dziennego pozwalając na dalszą degrengoladę wypowiedzi publicznych. Ja się ze swoją tożsamością nie kryję i zawsze jestem gotowy do ponoszenia odpowiedzialności za swoje słowa. A Ty, bohaterski "e61i" swoim anonimowym szczekaniem tylko przyczyniasz się do rozlewania szamba i uważasz, że taplanie się w nim jest zupełnie naturalne!

       • 1 0

       • Ostrzegałem przed falą hejtu, A tatko miał się nie denerwować... Takie czasy:P Raz jeszcze powiem... Przybrać należy postawę socjolingwisty i ze stoickim spokojem studiować ten dyskurs:)

        • 1 0

       • :/

        Tak to już jest, panie Krzysztofie, są tacy co hejtują dla samej przyjemności hejtowania. Takie hobby mają. Hobby Kuby jednak rozwija, zmusza do odgrzebywania źródeł, spotykania się ze świadkami tamtych dni, do szukania odpowiedzi na pytania jakie się rodzą w umyśle... A hejterskie hobby hejterów ma z umysłem tyle wspólnego, że umysł ich śpi lub, co gorsza, już umarł...

        • 2 0

 • Panie Jakubie

  Myślę że o pozyskiwanie pamiątek może Pan być spokojny. Nie zabraknie.
  Wszak jeszcze tylu z nich chodzi po ulicach, tylu z nich chełpi się że rozgramiało zamieszki, że starczy Panu na ładnych parę lat.

  • 24 9

 • chętnie przekażę do kolekcji siniaki z pleców z 1985 po koncercie ddt (2)

  • 33 28

  • Widocznie się należało.

   • 10 7

  • Kolejna ofiara komuny się objawiła!

   I co, wmówisz nam teraz, że w 1985 spuścili ci wpity, bo byłeś antykomunistą? Gdybyś się zachowywał, jak normalny człowiek, nikt by cię nie tknął.

   • 1 6

 • możemy cie spalowac jak to kiedyś robilo mo i zomo, może tez ci się przyda do kolekcji pare sniakow na plecach

  • 17 32

 • Ni wnikając w zainteresowania (ideologie, itp.) osób występujących w serii tych reportaży, bardzo lubię je oglądać. Fajny pomysł na zaprezentowanie ludzkich zainteresowań podanych w przystępnej i przyjemnej formie.

  • 41 1

 • Nie patrz w przeszłość, tam już byłeś i wszystko widziałeś (4)

  Idź naprzód, tam będzie ciekawiej!

  • 14 29

  • Bez znajomości wcześniej popełnionych błędów (historii)

   i bez konstruktywnych wniosków jesteś skazany na popełnianie tych samych błędów w przyszłości.

   Trwanie w błędzie to definicja głupoty.

   • 18 2

  • A gdzie tam. Polacy ze swoimi małymi rozumkami wolą tkwić w przeszłości, rozdrapywać rany bo na tym się każdy jako tako jeszcze zna i to nic nie kosztuje. Natomiast na temat przyszłości, perspektyw, sposobów na rozwój cisza jak makiem zasiał. Tu już nie ma mądrali. Nic nie wiedzą, nie pojmują, rzeczywistości nie rozumieją z resztą po co, lepiej porozmawiać o tym co było kiedyś tak jest bezpieczniej.

   • 2 4

  • Historia est magistra vitae (1)

   ... a ci, co tam nie byli i nie widzieli - muszą skądś się nauczyć...

   • 3 0

   • szkoda, że obecnie uczą się polityki historycznej, a nie historii

    "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie"

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane