• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbiornik retencyjny zamiast działek w Gdyni

Patryk Szczerba
20 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
W miejscu ogrodów działkowych pojawi się zbiornik retencyjny. Na razie nie wiadomo, jaką część z 2,5 ha terenu zajmie nowy obiekt. W miejscu ogrodów działkowych pojawi się zbiornik retencyjny. Na razie nie wiadomo, jaką część z 2,5 ha terenu zajmie nowy obiekt.

Zbiornik retencyjny będący elementem ostatniego etapu przebudowy ul. Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni powstanie na terenach ogródków działkowych na Witominie. Działkowcy będą musieli się wyprowadzić.



Czy ogrody działkowe hamują rozwój miast?

O tym, że likwidacja ogródków działkowych przy ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców zobacz na mapie Gdyni to kwestia czasu pisaliśmy 1,5 roku temu. Wtedy tuż obok powstawał dyskont. Pojawiły się obawy, że to początek zmian, które w krótkim czasie doprowadzą do powstania w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej. Do tego w najbliższym czasie nie dojdzie, ale działkowcy i tak muszą przygotować się na opuszczenie terenu w ciągu pięciu lat.

- Podczas przebudowy Chwarznieńskiej w trzecim etapie konieczna jest budowa zbiornika retencyjnego, który według projektu będzie zlokalizowany na terenach ogródków działkowych przy ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców. Jego dokładne parametry określi dokumentacja projektowa - tłumaczy Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Czytaj też: Gdynia szuka projektanta ostatniego etapu przebudowy Chwarznieńskiej

Miejsce docelowo ma mieć w całości charakter rekreacyjny i być w pełni udostępnione mieszkańcom. Zmiany mogą rozpocząć się już wcześniej - podczas najbliższej edycji budżetu obywatelskiego. Wśród mieszkańców dzielnicy pojawiły się bowiem pomysły, by wykorzystać część terenu na budowę nowego boiska do piłki nożnej. Gdyby taki wniosek trafił do puli zaproponowanych projektów na Witominie Leśniczówce, mógłby zostać zaakceptowany.

Teren należy bowiem do miasta, nie jest objęty planem zagospodarowania (jego uchwalenie ma się zacząć w 2017 roku), a całość nie ma struktury sformalizowanych ogródków działkowych. Co więcej, nie wszyscy działkowcy płacą dzierżawę, a rozmowy na temat uporządkowania tego stanu rzeczy dopiero trwają.

- Działkowcy, którzy zawiązali stowarzyszenie zdają sobie sprawę, że w tym miejscu musi powstać zbiornik retencyjny. Każdy zdaje sobie sprawę, że to teren miejski. Na razie jednak nie wiadomo nic o jego parametrach, więc sprawa jest w zawieszeniu. Dyskusje na temat przeznaczenia terenu wrócą za dwa lata. Ważne, żeby utrzymać charakter rekreacyjny tego miejsca, a wcześniej uregulować jego status - przyznaje Paweł Stolarczyk, radny PiS, który występował w imieniu działkowców.

Na terenie ogródków znajduje się m.in. oczko wodne. Wiele z altan jest jednak zaniedbanych. Na terenie ogródków znajduje się m.in. oczko wodne. Wiele z altan jest jednak zaniedbanych.
Kontrowersje wokół ogródków działkowych wracają w Gdyni od kilku lat. Ostatnio - rok temu - kiedy światło dzienne ujrzało zaktualizowane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. W dokumencie zaanonsowano perspektywiczną likwidację ogródków działkowych w mieście. Właściciele ogródków zaczęli domagać się wyjaśnień. Miasto zapewniło ich, że przeniesienie działek będzie możliwe jedynie po ich akceptacji.

- Szacujemy, że w Gdyni jest ok. 8-10 tys. działkowców. To potężna grupa, z którą miasto powinno się liczyć. Nie będziemy jednak stawać okoniem, gdy dojdzie do sytuacji, w której miasto wyjdzie z konkretną propozycją, bo nie chodzi o to, by wojować, tylko rozmawiać - zapewniał Leonard Niewiński, prezes Kolegium Prezesów Gdyńskich Ogrodów Działkowych.

W nienaruszonym stanie pozostał także teren przy al. Zwycięstwa 36-62 zobacz na mapie Gdyni. Domy zaczęły się pojawiać w tym miejscu tuż po II wojnie światowej. W tym okresie ówczesna władza wspomagała tych, którzy wyruszali do Gdyni, odbudowując zniszczony przez hitlerowskiego najeźdźcę port. Z czasem powstało osiedle, na którym wychowało się pierwsze powojenne pokolenie gdynian.

W Redłowie miasto chce wymusić na właścicielach posesji  podpisanie umów dzierżawy, zapewniając, że nikt ich usuwać z tego terenu nie zamierza. W Redłowie miasto chce wymusić na właścicielach posesji  podpisanie umów dzierżawy, zapewniając, że nikt ich usuwać z tego terenu nie zamierza.
Teren w latach 90. przeszedł na własność miasta. Do dziś traktowany jako ogrody działkowe, ale z uprawą i okazyjnym wypoczynkiem nie ma wiele wspólnego, a większość to domy mieszkalne. Jak informuje Wydział Architektoniczno-Budowlany gdyńskiego magistratu, według archiwów, budynki przy al. Zwycięstwa 62 nie uzyskały pozwolenia na budowę.

W 2005 roku miasto przymierzało się do stworzenia planu zagospodarowania terenu. Odstąpiono od tego. W ostatnich latach podpisano 15 trzyletnich umów dzierżawy. Reszta, jak przyznają urzędnicy, korzysta z bezumownego użytkowania nieruchomości.

- Będziemy chcieli wystąpić na drogę sądową, by wymusić uregulowanie statusu tych nieruchomości. Nie może być w dłuższej perspektywie sytuacji, która obecnie występuje - zaznacza Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.

Większość terenu przy al. Zwycięstwa została zabudowana i uporządkowana. Zdarzają się jednak tereny, które wyglądają nie najlepiej. Większość terenu przy al. Zwycięstwa została zabudowana i uporządkowana. Zdarzają się jednak tereny, które wyglądają nie najlepiej.
Konfliktów związanych z działkami nie brakowało także w Gdańsku. Budowa Trasy Sucharskiego i Trasy Słowackiego oraz rozbudowa Trasy W-Z, a wcześniej decyzja o powstaniu stadionu w Letnicy zmusiły działkowców z części z 82 ogródków do przenosin. Wielu było niezadowolonych, część zrezygnowała z terenów, jednak ostatecznie przeprowadzka stała się faktem. Wypłacone zostały odszkodowania za nasadzenia i pozostawione mienie.

- Wiadomo, że działki są traktowane jako rezerwa terenowa, a więc to naturalne, że w przypadku inwestycji pożytku publicznego trzeba iść na kompromis i współpracować. To się udało i większość jest zadowolona - podkreślali przedstawiciele Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

Miejsca

Opinie (191) 9 zablokowanych

  • Najlepiej aby z całej Gdyni zrobić strefę prestiżu. Każdy z jachtem i mercedesem.
    Przecież tu każdy mieszkaniec to prawie jak Kulczyk. Wtedy działki znikną same

    • 4 1

  • Przy zwycięstwa ludzie mieszkają od lat w domach i co teraz z nimi ?! (2)

    Dla części ludzi tu piszących jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą że ci ludzie tam żyją. Jakby miasto ich wypędziło, gdzie by poszli !? na bruk?! Różne domy tam stoją lepsze i gorsze, nie są one w znacznej większości samowolą budowlaną a legalnymi budynkami, teraz ktoś w imię elegancji chce tych ludzi pozbawić dachu nad głową, jakim potworem trzeba być by w imię tak niskich pobudek niszczyć ludziom życie!?

    • 8 9

    • Legalny budynek.

      Jaki zgodnie z przepisami jest LEGALNY budynek stojący na terenie ogródków działkowych?
      Podaj wymiary , kubaturę, materiał z którego może być zbudowany.

      Budynki stojące na terenie ogródków działkowych przy Al. Zwycięstwa są samowolą budowlaną.

      • 5 1

    • A kogo obchodzi gdzie by poszli?

      Socjalizm się skończył!

      • 2 1

  • Dzialki na Zwycięstwa (1)

    To nie są żadne działki, każdy o tym wie, ludzie zrobili sobie tam jakieś swoje getto, zachowują się jakby te tereny były ich własnością, co jest paranoją w dzisiejszych czasach, bo inni ludzie muszą brać kredyty, płacą co miesiąc czynsze, jak chcą zbudować dom to potrzebują mnóstwo pozwoleń, a tu samowolka, każdy by tak chciał. Domy , które tam stoją to są małe wille z garażami etc i Urząd tego nie ogarnia. Mój ojciec ma działkę rekreacyjną za miastem i nawet tam sprawdzają czy domek nie jest przypadkiem za wysoki, jest zakaz budowania murowanych domków, a nawet nakaz sadzenia trawy, kwiatów. A w Gdyni nie potrafią sobie poradzić z takim pseudo osiedlem

    • 10 4

    • ogrodki koscia w gardle ludzi z blokowisk!

      A ty jestez zazdrosna menda i tyle na ten temat. to ze twoj ojciec ma ogrodnicza dzialke to twoja sprawa. Dzialki na Al.Zwyciestwa od lat 50 mialy pozwolenie z Prezydium na budowe domkow,tak ze nie ma co tu porownywac!! A ze wypisujesz takie paszkwile to tylko swiadczy o zawistnym charakterze.

      • 2 4

  • Jeśli...

    coś firmuje p. Marek Stępa, to na pewno zostanie to sp...lone.

    • 5 1

  • Nie retencyjny (2)

    To raczej nie będzie zbiornik retencyjny, bo w tamtym miejscu nie płynie żadna rzeka, na której można by spiętrzyć wodę. Chyba, że zmienimy bieg Kaczej?

    • 2 1

    • retencyjny - retencyjny dla wód opadowych spływających pod gruntem z Hodowlanej

      JUż dzisiaj na terenie działek jest mały zbiornik tych wód. Zresztą zawsze był odkąd pamiętam

      • 0 1

    • tam

      tam była rzeczka która łączyła się ze stawkiem przy pomniku, niestety zostało to wszystko przysypane

      • 0 0

  • Ogrodki dla ludzi

    Zdjecia z ogrodkow zrobione sa oczywiscie z najgorszej w tym rejonie dzialki!! A ze jest tam mnostwo bogatych ,pieknie zrobionych domkow to juz tego nikt nie nadmienil. Mysle ze ktos chce sobie takim artykulem zarobic dodatkowe glosy w wyborach????

    • 3 6

  • Niech zaleją dyskont

    a działeczki zostawią.

    • 5 3

  • jeżeli faktycznie w budżecie obywatelskim będzie projekt boiska na działkach to ich los będzie przesądzony

    mieszkańcy leśniczówki zmiotą je w głosowaniu z powierzchni ziemi

    • 2 0

  • Działki (2)

    Każde miasto powinno mieć działki. Mówienie, że działki są tylko dla starszych ludzi nie jest prawdą. Znam kilku znajomych, którzy mają 30-40 lat i chcą mieć działki, a nie siedzieć przed telewizorem, objadać się i jeździć po marketach.

    • 5 5

    • Każde miasto powinno mieć parki rekreacyjno-wypoczynkowe..

      A takie jak w/w działki, powinny być poza granicami miasta. Jaka to wizytówka dla miasta, kiedy przyjezdni muszą oglądać te slumsy?

      • 4 1

    • Ale nie w środku miasta ! W mieś cie parki ,skwery a działki poza granicami miasta !

      • 3 0

  • Zbiornik (2)

    A jak mają zamiar doprowadzić wodę do tego "zbiornika"? Wykopią rzeczkę wzdłuż Hodowlanej, czy jak?

    Można by zrobić drugi zbiornik na Kaczej, gdzie jest leśniczówka, a z Chwarznieńskiej odprowadzić wodę przez las, byłoby istotnie taniej.

    • 0 2

    • (1)

      zbiornik buduje się tam gdzie się woda zbiera a nie tam gdzie jest taniej. To nie jest oczko wodne dla kaczek tylko zabezpieczenie miasta przed zalaniem.

      • 4 2

      • ale bzdura

        Jakie zalanie? Skąd?

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane