Janusz Uklejewski
ur. 21 maja 1925 r. - zm. 17 lutego 2011 r.
Jeden z najwybitniejszych dokumentalistów okresu powojennego Trójmiasta. Wspaniały artysta fotografik, fotoreporter, świadek historii Gdańska i Pomorza.
Rodzinie składamy kondolencje
i wyrazy współczucia

Fakty i opinie

stat

Zmarł Janusz Uklejewski

Zmarł Janusz Uklejewski - jeden z najwybitniejszych dokumentalistów okresu powojennego Trójmiasta. Wspaniały artysta fotografik, fotoreporter, świadek historii Gdańska i Pomorza.Zawsze na posterunku, zawsze z aparatem. Janusz Uklejewski miał 86 lat.
Zawsze na posterunku, zawsze z aparatem. Janusz Uklejewski miał 86 lat. fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Pogrzeb odbędzie się dzisiaj (22 lutego) o godz. 13.30 na cmentarzu witomińskim. O godz. 12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Stefana Batorego 19 rozpocznie się Msza żałobna. Po skończonej mszy będzie podstawiony autokar do przewiezienia osób chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu Janusza na cmentarzu witomińskim.

Kiedy miał 20 lat przyjechał na Wybrzeże, aby zostać marynarzem. Był rok 1945, kiedy ujrzał ulicę Długą w Gdańsku i zrozumiał, że to jest właśnie ten moment, który trzeba zatrzymać w kadrze. I tak, zamiast marynarzem, został reporterem "Gazety Morskiej", a potem "Marynarza Polskiego, "Morza" i "Bandery". Wydał kilkadziesiąt albumów fotograficznych, w tym m.in. o ORP "Błyskawicy", "Darze Pomorza" i "Darze Młodzieży".

Był człowiekiem niezwykłym, z ogromnym dorobkiem artystycznym, uhonorowanym za swoją działalność wieloma odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Odszedł skromny i wrażliwy artysta, o wyjątkowo pogodnym usposobieniu. Był aktywny do niemal ostatnich dni swojego życia. Gdy w wieku 80 lat stracił wzrok i nie mógł już fotografować, porządkował swoje archiwum, przekazywał zbiory do muzeów, wydawnictw i wystawiał na wystawach indywidualnych.

Opinie (10) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.