• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zorzę polarną upolowali ci z najlepszym sprzętem

szym
24 marca 2023, godz. 12:00  Raport
Opinie (44)

Ostatniej nocy mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać zorzę polarną, o czym informowali nas w Raporcie z Trójmiasta. Trzeba jednak mieć świadomość, że w rzeczywistości tak to spektakularnie nie wygladało jak na zdjęciach.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport
Czym najczęściej robisz zdjęcia?

Zorza polarna nad TrójmiastemZorza polarną można było podziwiać w nocy, z czwartku na piątek 24.03.2023 r., właściwie w całym Trójmieście. Dziękujemy za przesłane sygnały w Raporcie z Trójmiasta.

Efektowną zorzę zobaczysz tylko z "dobrym sprzętem"?W tym miejscu warto zaznaczyć, że choć zjawisko atmosferyczne wygląda efektownie na większości zdjęć, trudno zauważyć taki efekt "gołym okiem", a nawet wykonując fotografię lub film bez odpowiedniego czasu naświetlania, filtrów czy dobrego obiektywu.- Wiele osób myśli, że to, co było widać na zdjęciach, to efekt, który był widoczny na żywo. Byłem na miejscu i widziałem, że najlepsze zdjęcia zorzy wykonywały osoby, które wyposażone były w profesjonalne aparaty. Ustawiają w nich odpowiednią przesłonę i czas naświetlania wynoszący 15 sekund. Wówczas kolory zorzy wychodzą naprawdę efektownie - opowiada pan Michał z Gdańska, który był jedną z osób "łowiących" zorzę.
To, jak efektownie zorza wyjdzie na zdjęciach, zależy od sprzętu i czasu naświetlania fotografii. Zjawisko często trudno zauważyć "gołym okiem". To, jak efektownie zorza wyjdzie na zdjęciach, zależy od sprzętu i czasu naświetlania fotografii. Zjawisko często trudno zauważyć "gołym okiem".

Jak ustawić aparat, by zrobić zdjęcie zorzy polarnej?Osoby zajmujące się fotografią radzą, by w przypadku niezbyt intensywnego zjawiska atmosferycznego, zastosować przysłonę f2/,8 (a nawet niższą). Czułośc (ISO) należy ustawić na poziomie ok. 1,6 tys. Migawka powinna być otwarta około 5 sekund. Zalecane jest także wyłączenie opcji automatycznego wyostrzania obrazu.

Zorza polarna widziana nad Gdynią (43 opinie)

Mimo ze miala sie nie pojawic z powodu duzego zachmurzenia, w wielu miejscach w Trojmiescie mozna bylo ja obserwowac golym okiem. Nam udalo sie ja uwiecznic na filmie poklatkowym w Orlowie i w poblizu gdynskiej Torpedowni.
Mimo ze miala sie nie pojawic z powodu duzego zachmurzenia, w wielu miejscach w Trojmiescie mozna bylo ja obserwowac golym okiem. Nam udalo sie ja uwiecznic na filmie poklatkowym w Orlowie i w poblizu gdynskiej Torpedowni.
Od czego zależą kolory zorzy?Osoby, które uchwycą malownicze zjawisko, często zastanawiają się, z jakiego powodu kolory zorzy różnią się od siebie. Wyjaśniamy: Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko:
  • na czerwono i na zielono świeci tlen,
  • azot świeci w kolorach purpury i bordo,
  • z kolei zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą,
  • lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.


Jest praca dla fotografów. Ogłoszenia z TrójmiastaTak wyglądała zorza polarna nad Gdynią. Film wykonano profesjonalnym sprzętem.

szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane