Fakty i opinie

Zostawili oszczędności życia pod autem i w śmietniku

Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejna metoda na oszukanie staruszków. Na "centrum aktywności seniora"

70-letnia kobieta zgodziła się na udział w wymyślonej przez oszustów prowokacji i pozostawiła pod autem kilkadziesiąt tysięcy złotych.
70-letnia kobieta zgodziła się na udział w wymyślonej przez oszustów prowokacji i pozostawiła pod autem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ruslan Huzau/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

W sumie około 70 tys. złotych stracili seniorzy z Gdańska, którzy uwierzyli oszustom udającym policjantów. 70-latek zostawił w śmietniku 20 tys. zł. Jego rówieśniczka 50 tys. zł schowała pod wskazanym przez naciągaczkę samochodem.Oszuści we wtorek kilkukrotnie próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów mieszkających w Gdańsku. Niestety, w dwóch przypadkach starsze osoby uwierzyły w historię podszywaczy, którzy podawali się m.in. za mundurowych.

- Jak ustalili policjanci, do 70-latka zadzwonił oszust podający się za kuriera i powiedział mu, że ma dla niego paczkę, ale aby ją wysłać, potrzebuje aktualnego adresu. Pokrzywdzony podał przestępcy swoje dane - opowiada st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Po telefonie od kuriera-oszusta, zadzwonił mężczyzna, który powiedział starszemu mężczyźnie, że jest policjantem, który rozpracowuje grupę naciągaczy. Dodał, że kurier, który przed chwilą do niego zadzwonił jest przestępcą i ma kopię dowodu osobistego pokrzywdzonego. Miała być ona wykorzystana do wypłaty pieniędzy z banku.

Telefony alarmowe i informacyjne w Trójmieście- Fałszywy policjant poprosił pokrzywdzonego o udział w prowokacji po to, aby zatrzymać sprawcę. Pokrzywdzony zgodził się i na polecenie fałszywego policjanta wypłacił oszczędności z banku i zostawił je w śmietniku. Mężczyzna stracił kilkanaście tysięcy złotych - mówi asp. Karina Kamińska.

Seniorka pod samochodem zostawiła 50 tys. złotychNiestety, na jednym poszkodowanym się nie skończyło. Do 70-latki z Gdańska zadzwoniła bowiem oszustka podająca się za policjantkę. Poinformowała seniorkę, że jej konto bankowe jest zagrożone przez hakerów i może stracić wszystkie oszczędności.

- Rzekoma policjantka zapewniała pokrzywdzoną, że w momencie pozostawienia pieniędzy pod zaparkowanym samochodem zapobiegnie ich utracie. Kobieta zgodziła się na udział w wymyślonej przez oszustów prowokacji i pozostawiła pod autem kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi st. asp. Kamińska.
To kolejne przypadki oszustw "na policjanta" (i ich modyfikacji), do jakich doszło w Trójmieście. Niedawno informowaliśmy m.in. o 81-latce, która naciągaczom oddała pół miliona złotych.

Dostawcy prądu ostrzegają przed podszywaczami


Grupa Energa informuje, że nieznani sprawcy podszywają się pod pracowników spółki Energa SA i Energa Operator. Oszuści wysyłają e-maile z wezwaniami do zapłaty zaległości i z potencjalnie niebezpieczną zawartością.

Jak informuje dostawca prądu, e-maile z adresu admin@maxiorrr.com zawierają nieprawdziwe informacje o "zaległych zobowiązaniach za dostawę energii" na niewielkie kwoty i wezwanie do ich uregulowania poprzez dołączony link. Urzędnicy ostrzegają, że odnośnik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego.

- W związku z tym uczulamy, aby nigdy nie korzystać z linków bądź jakichkolwiek załączników dołączonych do wiadomości, które budzić mogą jakiekolwiek wątpliwości. Przypominamy jednocześnie, że Energa Operator wysyła e-maile z wezwaniami do uregulowania zadłużeń. Z tego względu prosimy, aby nasi klienci zawsze sprawdzali nagłówek wiadomości i jej nadawcę. W razie wątpliwości prosimy też o kontakt z odpowiednimi infoliniami - podsumowują przedstawiciele Energi.

Opinie (179) ponad 20 zablokowanych

 • Było wczoraj Sprawiedliwych oglądać na TV4, dokładnie o tym było.

  • 2 0

 • ...hieny..

  ...te hieny to wyspecjalizowany gang buszujący w całej Polsce...jak podziałają na wybrzeżu i grunt zaczyna się palić pod nogami jadą na drugi koniec Polski...nimi powinien się zająć specjalny oddział "sprawiedliwych"...sądy z tymi śmiesznymi wyrokami nic nie zwojują...druga sprawa to wsparcie seniorów z wszystkich stron...tam gdzie jest rodzina ostrzeżenia dają skutek ale sporo seniorów jest samotna dlatego "na wnuczka"..może się nie udać stąd "na policjanta"..itd...pracownik bankowy widzący zdenerwowanego seniora wypłacającego kilka tysięcy złotych powinien reagować...zwyczajnie zapytać czy to przypadkiem nie po telefonie...ale do tego potrzeba empatii...

  • 2 0

 • Wiem, że nic nie wiem...

  Wiem, że nic nie dzieje się bez przyczyny i ,że do wszystkiego przyczyniamy się wczęśniejszymi osądami a zwłaszcza emocjolalnymi reakcjami. To co widzimy ma nam uzmysłowić prawdę o człowieku. Oczywiście w najgorszej sytuacji są ci , przez których dokonuje się zło ( a nie maja pojęcia ,że głownie oszukują siebie). Nie mówiąc już o gwałcie na własnej psychice bo już zawsze będą świadomi, że przed oszustwem trzeba być ciągle na baczności. Czy taki człowiek będzie potrafił prawdziwie kochać skoro miłość wymaga całkowitej ufności?

  • 0 0

 • Sprawdzić należałoby poradnie neurologiczną w celu czy ktoś nie " nagrywa " potencjalnych osób ...

  Sprawdzić należałoby poradnie neurologiczną w celu czy ktoś nie " nagrywa " potencjalnych osób ... z zaburzeniami - a jak wiadomo ludzie mają różne problemy szczególnie po udarach itp .

  • 2 1

 • Czy takie media jak tvn, tok, czy wyborcza ostrzegają wystarczająco ludzi starszych przed oszustami ?

  Czy nie wystarczająco ?

  • 0 1

 • Wytłumaczcie mi jedno

  Skoro dzięki PIS-owi trzeba mieć zarejestrowaną kartę SIM to co za problem znaleźć winnych, którzy dwukrotnie dzwonili do poszkodowanej? Czyżby ten cały cyrk z rejestracją nic nie dawał?

  • 2 0

 • Ja chcialem wyplacic 50tys.to musialem czekac jeden dzien.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.