• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiedzaj miasto z przewodnikiem w smartfonie

Rafał Borowski
22 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W aplikacji można znaleźć spacery, które mają formę gry miejskiej. W aplikacji można znaleźć spacery, które mają formę gry miejskiej.

Spacery po własnym mieście, podczas których pasjonaci dzielą się mało znanymi ciekawostkami, stały się bardzo popularne. Gdański startup stworzył aplikację guideU, która stanowi ciekawą - i równie interesującą - alternatywę dla tradycyjnych spacerów w zorganizowanych grupach. To prawdopodobnie jedyna aplikacja na świecie, która umożliwia dosłownie każdemu tworzenie tras zwiedzania, a także zarabianie na nich.



Czy zamierzasz skorzystać z opisanej aplikacji?

Na początku roku, w sklepach AppStore i Google Play pojawiła się aplikacja guideU, stworzona przez gdański startup. To narzędzie, które z pewnością zainteresuje zarówno miłośników takich spacerów, jak i przewodników. Mowa o aplikacji guideU, która - jak tłumaczą jej autorzy - umożliwia każdemu zwiedzanie wybranego miejsca na własnych zasadach.

Co ciekawe, to prawdopodobnie jedyna tego typu aplikacja na świecie, która dosłownie każdemu pozwala na stworzenie trasy zwiedzania, a także... zarabiania na tym.

Każde pobranie trasy to zarobek



- Nasz projekt powstał z pasji do podróżowania. Chodziło nam o stworzenie aplikacji, która pozwalałaby poznawać ciekawe historie, a nie tylko odtwarzać informacje z Wikipedii czy papierowych przewodników. Aplikacja powstała po to, by poznawać miasto dzięki lokalnym pasjonatom, którzy wcale nie muszą być licencjonowanymi przewodnikami. Stworzyliśmy platformę, w której każdy może stworzyć trasę zwiedzania i zarabiać, poprzez otrzymywanie określonej kwoty za każdorazowe pobranie trasy - tłumaczy Maciej Kościński, współtwórca aplikacji guideU.
W skład startupu wchodzi pięć osób, a pomysłodawcami stworzenia aplikacji są dwie z nich: Maciej i Krzysztof Hrywniak. Pandemia utwierdziła ich w przekonaniu, że ich pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę. Spacery na świeżym powietrzu z przewodnikami, którzy opowiadają uczestnikom o różnych ciekawostkach, stały się niezwykle popularne. I to w całej Europie. Twórcy aplikacji tłumaczą, że jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, najczęściej preferowanym sposobem spędzenia urlopu w tym kraju jest "stacation". To połączenie słów "stay" i "vacation", czyli pozostań i wakacje. Ten neologizm oznacza spędzenie urlopu we własnym mieście lub jego okolicy.

Zwiedzanie z pasjonatami historii stało się niezwykle popularne w Trójmieście. Zwiedzanie z pasjonatami historii stało się niezwykle popularne w Trójmieście.

Różne rodzaje zwiedzania



W jaki sposób to działa? Każdy pasjonat może za pośrednictwem smartfona nagrać swoją opowieść, czyli stworzyć plik dźwiękowy, spisać ją w formie tekstu i dodać zdjęcia, oznaczając ich lokalizację w Google Maps. Następnie trasa zwiedzania trafia do bazy, z której korzystają zwiedzający. Koszt zakupu wybranej trasy nie przekracza 20 zł.

- Mieszkaniec czy turysta, po zapoznaniu się z opisami wybiera trasę, którą chce zakupić, a następnie wyrusza na wirtualny spacer. Aplikacja wskazuje współrzędne miejsca, o których właśnie słyszymy w słuchawkach telefonu lub czytamy na ekranie, a następnie kieruje do kolejnych punktów. Zwiedzający mają do wyboru trzy rodzaje tras. Pierwszy to "punkt-punkt", czyli zwiedzanie od jednego miejsca do drugiego. Drugi to "storytell", czyli opowieść o jednym, wybranym miejscu. Wreszcie trzeci to "rywalizacja", czyli zwiedzanie w formie gry miejskiej, w której uczestnicy muszą wykonywać konkretne zadania - wylicza nasz rozmówca.
  • Aplikację guideU można pobrać w sklepach AppStore i Google Play.
  • Aplikację guideU można pobrać w sklepach AppStore i Google Play.

Współpraca z pasjonatami z całego świata



Ostatni z wymienionych rodzajów będzie szczególnie atrakcyjny dla rodzin z dziećmi, którym zazwyczaj trudno skupić uwagę na słuchaniu długich opisów. Przykładem takiej gry jest zwiedzanie pod hasłem "Przygody alchemika", którego trasa wiedzie uliczkami Głównego Miasta. Traktuje o alchemiku, który zgubił przepis na miksturę na nieśmiertelność. Pokonując kolejne punkty na mapie, uczestnicy muszą zbierać informacje, które umożliwią odtworzenie składników przepisu. To oczywiście tylko pretekst do tego, by poznać fascynującą historię wielu zabytków Gdańska.

- Nasza aplikacja znajduje się w fazie rozwojowej. Obecnie mamy do wyboru ponad 60 tras zwiedzania. Większość z nich prowadzi po Trójmieście, Krakowie i Warszawie. Z lokalnych ofert mamy do wyboru np. trasę po Stoczni Gdańskiej, Biskupiej Górce, falowcach Przymorza. Nawet gdańszczanie z urodzenia dowiedzą się ciekawostek, których wcześniej nie słyszeli. Mamy ambicje ogólnoświatowe, chcemy, by docelowo współpracowali z nami przewodnicy z całego świata. Obecnie mamy już trasy z Chorwacji - uzupełnia Kościński.
Spacery dostępne w aplikacji guideU pozwalają poznać ciekawostki historyczne, które zaskoczą nawet rdzennych mieszkańców danej dzielnicy czy miasta. Spacery dostępne w aplikacji guideU pozwalają poznać ciekawostki historyczne, które zaskoczą nawet rdzennych mieszkańców danej dzielnicy czy miasta.

Spacery coraz popularniejsze



Jednym ze skutków pandemii koronawirusa jest wyraźna zmiana w wybieraniu miejsca spędzania urlopu. Z powodu perturbacji w zasadach podróżowania, wielu urlopowiczów zrezygnowało z zagranicznych wyjazdów na rzecz spędzania wolnego czasu w ojczyźnie, a nierzadko nawet w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania.

Jednym z widocznych skutków tej tendencji jest wyraźny wzrost zainteresowania tzw. spacerami dzielnicowymi. Chodzi o zwiedzanie wybranych dzielnic wraz z przewodnikiem, którzy przekazują uczestnikom ciekawostki, których nie sposób znaleźć w książkowych przewodnikach.

Wszystko znajdziesz w Kalendarzu imprez



Innymi słowy, chodzi o informacje, którymi dysponują tylko prawdziwi pasjonaci danej dzielnicy. Takie spacery organizują lokalne stowarzyszenia i miejskie instytucje. Udział w nich jest zazwyczaj bezpłatny, lecz wcześniej trzeba zapisać się drogą telefoniczną lub e-mailową. Więcej o fenomenie tych spacerów pisaliśmy w artykule z początku września.

Czytaj więcej: Spacery po dzielnicach coraz popularniejsze

Gdzie szukać informacji o najbliższych tego typu wydarzeniach w Trójmieście? Najlepiej skorzystać z naszego Kalendarza imprez, do którego na bieżąco dodajemy zapowiedzi wszelkich wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. Oferty zwiedzania pod okiem pasjonatów znajdują się w zakładce opatrzonej nagłówkiem "Spacer".

W ramach akcji, zorganizowanej przez Gdańską Organizację Turystyczną, w dniach 23-24 października każdy posiadacz gdańskiej Karty mieszkańca będzie mógł za darmo pobrać trzy trasy zwiedzania, dostępne w aplikacji guideU. Poniżej prezentujemy opisy każdego z darmowych spacerów.

Opowieść o gdańskim Brzeźnie, autorstwa Tadeusza Rogalskiego

Spacer wiedzie zakątkami nadmorskiej dzielnicy Gdańska - Brzeźna, w której Tadeusz mieszka od 25 lat. Podczas wspólnej wędrówki poznasz różne oblicza tej dzielnicy: osady rybackiej, nadmorskiego kurortu, nadbrzeżnej baterii dział czy dziewiętnastowiecznych willi.

Stocznia Centrum Gdańsk, autorstwa Krzysztofa Skiby

Nazywam się Krzysiek Skiba. Znacie mnie z licznych piosenek i żartów. Tym razem całkiem na serio chciałbym polecić wam kilka miejsc wartych zobaczenia w moim rodzinnym Gdańsku. Gdańsk ma już ponad tysiąc lat i fascynującą historię. Ja jestem nieco młodszy, ale też mam sporo ciekawych historii do opowiedzenia. W naszej wędrówce po Gdańsku przeniesiemy się na lewy brzeg Martwej Wisły i na Ostrów, gdzie mieszczą się tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. Zapraszam na spacer po Stocznia Centrum Gdańsk.

Spacer po Politechnice Gdańskiej, autorstwa Katarzyny Michałowskiej

Z Kasią odkryjesz detale znajdujące się na odnowionych budynkach kampusu politechniki, ale również poznasz historię uczelni. Rozwiążesz z pomocą Kasi kilka zagadek i zachwycisz się szczegółami i większymi elementami architektonicznymi. Spacer składa się z 10 kroków z propozycją wejścia do trzech historycznych budynków włącznie.

Opinie (43) 3 zablokowane

  • (4)

    Wiecie co? Jesteście straszni. Tylko narzekacie i narzekacie. Jesteście nudni i zfrustrowani. Najłatwiej krytykować. Co za ludzieRobi mi się niedobrze jak czytam te wasze komentarze. Dobrze, że was nie znam.

    • 6 10

    • Jak Ci niedobrze to nie czytaj. Każdy ma prawo do swojej opinii

      • 6 1

    • Wszyscy narzekają tylko Ty jeden płaczesz hahaha

      • 5 1

    • Do poklepywania po pleckach polecam Linkedin.100% komentarzy zachwalających gwarantowane

      • 3 1

    • Spadaj na palmę

      • 0 4

  • Polecam funkcje Google goggles

    Jest za darmo, wystarczy uchwycić obiektywem aparatu w telefonie obiekt, a Google znajdzie informacje o nim. Dla mni ta aplikacja to wyciąganie dotacji unijnych.

    • 9 2

  • audio guide'ów jest sporo

    audioguide'ów obejmujących Gdańsk i okolice jest już sporo na rynku i pobrania tras lub sprawdzenie ciekawych miejsc jest bezpłatne. Miasto ma chyba jakśą apkę, jest tour guide, ride with me i inne.

    • 11 0

  • Jak w Gdańsku przewodnicy tylko po sklepach bursztynowych prowadzają klientów to czas najwyższy to w końcu zmienić. (1)

    A to do sklepów milenium a to do sklepu ninarda . turyści są w Gdańsku dymami od wielu lat. Czas na aplikacje i skończenie tego procederu łapówkarskiego.
    Wszyscy przewodnicy w Gdańsku pracujący dla firmy BalticGetway odpowiedzialnej za oprowadzanie grup turystycznych powinni mieć prześwietlone majątki. Ponad 20 lat ten proceder trwa .

    • 9 1

    • Coś w tym jest. Co roku przed sezonem przylazi do mojej restauracji jedna z drugą przewodniczka o tłustych włosach i w prost bez żenady pyta co dostanie jak przeprowadzi gości na obiad.... standardowo żądają 10% rachunku gotówką w kopercie." Fakt autentyczny" ;)

      • 0 1

  • (2)

    kiedyś to egzaminy państwowe trzeba było zdać, żeby oprowadzać po Gdańsku i innych miastach. Dzisiaj każdy może sobie opowiadać co mu się rzewnie podoba....
    Ciekawe kiedy będzie aplikacja w smartfonie do np wycinania wyrostka robaczkowego ?

    • 11 15

    • Kiedyś to było

      Kiedyś to były czasy, dziś czasów nie ma.

      • 3 1

    • Ala nie histeryzuj

      • 2 2

  • Lepiej z normalnym przewodnikiem

    • 3 2

  • Ciekawy pomysł. Zwłaszcza jak jest się samemu w obcym mieście na chwilę. Do tego może z czasem pojawią się jakieś trasy tematyczne. Na pewno chętnie sprawdzę, chociaż póki co jest strasznie mało ciekawych tras. Życzę żeby z czasem było więcej. Może jak zdejmiecie limit 200 zlotych obrotu albo 30% prowizji to zachęci ludzi do wrzucania tras... czasem na początku trzeba odpuścić profit żeby zaczęło "żreć "

    • 0 1

  • (1)

    Ale lipa że nie można sobie odpalić jakiejś trasy na testa za darmo (Na przykład żeby zobaczyć czy lektor nie ma wkurzajacego glosiku. Albo na przykład wykupić dostępu do wszystkich tras z całego miasta np na 48h. Mało dajecie nowym użytkownikom na zachętę. Trochę to wygląda jak typowy startapowy skok na kasę. AAAA no i marketing słaby.

    • 1 1

    • przepraszam! dopiero znazlem możliwość podsluchania lektora! Ok że Jest, wcześniej tego nie widziałem, fajnie jakby taki sampel był od razu pod głównym opisem trasy

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane