Wszystkie rośliny są z gatunku tych, które dobrze znoszą okresowe ulewy. Dzięki temu wesprą odwodnienie na Przeróbce.
fot. Gdańskie Wody
Kończą się prace przy budowie ostatniego z zaplanowanych na ten rok ogrodów deszczowych w Gdańsku. Przy ul. Siennej 2 na Przeróbce zasadzono ponad 1200 roślin, a w nich m.in. drewnie, śmiałki, irysy czy liliowce. Kolejny ogród deszczowy powstanie na Siedlcach.
Jak oceniasz miejską zieleń w twojej okolicy?
- Obiekt będzie zasilany wodą opadową spływającą z pobliskiego chodnika. Znajdą się w nim krzewy i byliny dobrze znoszące okresowe zalewanie m.in.: drewnie, śmiałek darniowy, irysy (fioletowe i różowe), krwawnica, tojeść kropkowana, mozga trzcinowata, liliowiec ogrodowy, turzyca palmowa i morowa czy mięta pieprzowa. Łącznie około 1200 roślin - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka spółki Gdańskie Wody realizującej nasadzenia.
Ogród zdobią także wrzosy i chryzantemy zakupione w ramach akcji pomocy lokalnym przedsiębiorcom sprzedającym kwiaty przed gdańskimi cmentarzami.
Ogrody deszczowe w Trójmieście
Pierwszy w Gdańsku skrzyniowy ogród deszczowy
Oprócz wspomnianego ogrodu na Przeróbce powstała także nowa przestrzeń na Stogach przy ul. Ugory 9
- Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się tam, gdzie mamy ograniczoną powierzchnię i brak możliwości jej rozszczelnienia. Skrzynie zostały zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do otoczenia, bez konieczności rezygnacji z miejsc parkingowych. Są wykonane z betonu hydrotechnicznego i dodatkowo ocieplone. Zbierze się w nich woda z dachu Centrum. W przyszłym roku planujemy wyprodukować kolejne zaprojektowane przez nas skrzynie, ale już z innego materiału, planujemy wykorzystać tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu - kończy Agnieszka Kowalkiewicz.
Obecnie spółka Gdańskie Wody jest na etapie określania planów na przyszły rok. Na liście GW na pewno znajdzie się kolejny ogród na Siedlcach.
Zobacz, jak założyć własny ogród deszczowy w pięciu krokach.
Ogród deszczowy - co to jest?
Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny lub systemu odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody, tym samym zapobiegając skutkom burz i nawałnic. Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu.