Fakty i opinie

stat

Bunkier na terenie Formozy do rozbiórki

artykuł historyczny
Na terenie portu Marynarki Wojennej wyburzony zostanie budynek wraz z podziemnym schronem. Nie wiadomo jak wygląda, bowiem znajduje się na pilnie strzeżonym terenie należącym do Formozy.
Na terenie portu Marynarki Wojennej wyburzony zostanie budynek wraz z podziemnym schronem. Nie wiadomo jak wygląda, bowiem znajduje się na pilnie strzeżonym terenie należącym do Formozy. fot. Trojmiasto.pl

Bunkry z czasów II wojny światowej rzadko kiedy nadają się do ponownego zagospodarowania. Ich remont jest zwykle drogi i nie zawsze uzasadniony. Do rozbiórki przeznaczono właśnie bunkier wraz z przynależnym do niego naziemnym budynkiem, który znajduje się w Porcie Wojennym Gdynia, na terenie należącym do Formozy.Schron pod tzw. <a href='http://dom.trojmiasto.pl/Akwarium-i400.html' class='parse-link' title='Akwarium'>akwarium</a> na terenie stoczni w Gdyni miał zostać przebudowany.

Schron pod tzw. akwarium na terenie stoczni w Gdyni miał zostać przebudowany.

Trójmiejskie fortyfikacje, które przetrwały II wojnę światową cieszą się sympatią miłośników historii oraz turystów, którzy coraz chętniej do nich zaglądają. Dla ich właścicieli, a więc głównie instytucji państwowych, są głównie utrapieniem. Pomysły, by niektóre z nich, jak wyburzany właśnie schron pod peronem PKP w Gdańsku Głównym, zamienić na lokal gastronomiczny udały się nielicznymm.

Nietypowy schron na terenie Marynarki Wojennej.

Nietypowy schron na terenie Marynarki Wojennej.

Trudno się jednak temu dziwić. Obiekty te często są w kiepskim stanie technicznym, do tego masowo rozkradane przez złomiarzy jak podziemna baza paliw Kriegsmarine w Gdyni, mogą zawalić się w każdej chwili i stanowią śmiertelną pułapkę. Mimo to nie brakuje śmiałków, chcących eksplorować takie miejsca.

- Schrony są żywym pomnikiem historii. Przypominają nie tylko o wydarzeniach, które miały miejsce, ale i o ludziach, którzy je budowali, a którzy w większości byli przymusowymi robotnikami. Czym innym jest poznawanie historii na lekcji czy wykładzie, a czym innym móc zobaczyć ją niemal namacalnie - mówi Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Schron przeciwlotniczy pod peronem <a href='http://skm.trojmiasto.pl' class='parse-link' title='Szybka Kolej Miejska - Rozkład Jazdy'>SKM</a> na stacji Gdańsk Główny.

Schron przeciwlotniczy pod peronem SKM na stacji Gdańsk Główny.

Niestety, z każdym rokiem stan wielu bunkrów się pogarsza. I choć część z nich udaje się uratować dzięki pasjonatom fortyfikacji, którzy remontują je własnym sumptem, jak w przypadku bunkrów na Stogach, a część jest dostosowywana do współczesnych potrzeb, jak wybudowany w latach 70. schron pod budynkiem "akwarium" na terenie dawnej Stoczni Gdynia, który miał stać się serwerownią, powoli będą znikać z mapy Trójmiasta.

Te zmiany już zachodzą. Dwa lata temu zrzucono schron z gdyńskiego klifu, który teraz będzie stanowić fragment falochronu, a niedawno rozpoczęło się też częściowe wyburzenie schronu pod peronem nr 3 na stacji Gdańsk Główny w związku z wydłużeniem toru w kierunku przystanku SKM Gdańsk Śródmieście.

W najbliższym czasie kolejny taki obiekt odejdzie w zapomnienie, bowiem rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni ogłosił właśnie przetarg na rozbiórkę bunkra oraz budynku nr 68 w Porcie Wojennym Gdynia. Ponieważ obiekt znajduje się na terenie należącym do jednostki specjalnej Formoza, niewiele o nim wiadomo.

- Najprawdopodobniej jest to jeden ze schronów przeznaczonych do wyburzenia, które znajdują się przy wjeździe na Formozę. Niestety, od dawna były one opuszczone i zamknięte na cztery spusty - dodaje pasjonat historii.

Zobacz jak wygląda z bliska Torpedownia na <a href='http://www.trojmiasto.pl/Gdynia-Babie-Doly-o19606.html' class='parse-link' title='Gdynia Babie Doły'>Babich Dołach</a> w Gdyni.

Zobacz jak wygląda z bliska Torpedownia na Babich Dołach w Gdyni.Wysprzątane bunkry przy DCT przyciągają spacerowiczów.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (50)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.