• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy lubimy wywieszać flagę? Dzisiaj święto biało-czerwonej

Małgorzata Zimnoch
2 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Flagę można wywieszać bez specjalnej okazji, ale mało kto ją eksponuje, nawet podczas świąt. Flagę można wywieszać bez specjalnej okazji, ale mało kto ją eksponuje, nawet podczas świąt.
Od 10 lat polską flagę możemy eksponować przez cały rok, niezależnie od świąt państwowych i bez specjalnej okazji. Na co dzień jednak niewiele osób korzysta z tej możliwości, jeszcze mniej wie, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Godło na białym pasie: tego wariantu flagi mogą używać wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające żeglugi morskiej jako banderę RP.  Godło na białym pasie: tego wariantu flagi mogą używać wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające żeglugi morskiej jako banderę RP.
Flagę chętnie eksponują uczestnicy listopadowych marszów niepodległości w Trójmieście. Flagę chętnie eksponują uczestnicy listopadowych marszów niepodległości w Trójmieście.
Dzień Flagi w kalendarzu świąt państwowych istnieje od 2004 roku. Dzień Flagi w kalendarzu świąt państwowych istnieje od 2004 roku.

Czy wywieszasz flagę podczas świąt państwowych?

- Cieszyłbym się, gdyby mój syn kiedyś na ścianie pokoju powiesił sobie polską flagę - mówi Marcin Sukuski, mieszkaniec Gdańska, który w ogrodzie przy domu postawił 5-metrowy maszt przeznaczony specjalnie do eksponowania polskiej flagi. Pan Marcin wywiesił ją 1 maja, a zdejmie po 3 maja.

- Flagę wywieszam na domu i na maszcie przy okazji wszystkich świąt państwowych. Robię to, bo jestem dumny z Polski. Chcę, żeby wszyscy widzieli, że nie wstydzę się być Polakiem. Zawsze podobało mi się to, co widziałem w amerykańskich filmach - oni flagi wieszają wszędzie.

Dzień Flagi w kalendarzu świąt państwowych istnieje od 2004 roku, kiedy to Sejm przegłosował uchwałę o godle, barwach i hymnie narodowym. Dlaczego akurat 2 maja?

- W czasach PRL 1 maja wywieszano flagi, 2 maja szybko je zwijano, bo władze bardzo dbały, żeby przed 3 maja nie było żadnych oznak świętowania z okazji Konstytucji 3 Maja - tłumaczy prof. Tadeusz Stegner, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego. Być może dlatego Sejm zdecydował, że to będzie odpowiednia data. Poza tym to Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju.

Zdaniem prof. Stegnera Dzień Flagi kompletnie się u nas nie przyjął. Flag nie wieszamy, bo nie mamy takiego zwyczaju, a o Dniu Flagi w ogóle mało kto słyszał.

- Nawet nie wiedziałem, że jest takie święto, mam wrażenie, że trochę na siłę wprowadzone. Ja też nie wieszam - mówi Michał Horyd, mieszkaniec Gdyni. Dlaczego? Pewnie dlatego, że u nas w domu nigdy nie było takiej tradycji. Poza tym nie mam warunków do wieszania flagi, większość ludzi średnio sobie zdaje sprawę, że powinna być ona na maszcie, a nie przyczepiona do balkonu.

Paweł Dampc, mieszkaniec Gdyni jest przekonany, że eksponowanie flagi narodowej to zwyczaj, który z czasem zaniknie.

- Wydaje mi się, że flaga i ostentacyjne obnoszenie się z nią coraz gorzej się kojarzy. Pewne grupy społeczne rzekomych "patriotów" sprowadziły flagę do miana nie tyle obciachu, co fanatyzmu - twierdzi Paweł Dampc z Gdyni.

Jednak flagi kupujemy i eksponujemy częściej niż kiedyś, twierdzi Zofia Żywicka z ze Sklepu Harcerskiego Dziupla w Gdańsku, w którym można znaleźć różne rodzaje flag.

- Ludzie przypominają sobie o fladze tuż przed jakimś świętem, więc popyt na nie przychodzi falami. W tym roku sprzedaliśmy już powyżej 100 sztuk - to wyraźnie więcej, niż w latach ubiegłych. Podejrzewam, że ma to związek z kanonizacją Jana Pawła II - mówi Zofia Żywicka.

Sprawdź, gdzie kupisz flagę w Trójmieście

Kolory polskiej flagi nawiązują do kolorów herbu - biały orzeł na czerwonym tle - od XIII w. używanego jako oficjalne godło Polski przez władców z dynastii Piastów.

Istnieją dwa warianty polskiej flagi: biało-czerwona i biało-czerwona z godłem (Orłem Białym) na białym pasie. Tego drugiego wariantu flagi mogą używać wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające żeglugi morskiej jako banderę RP.

Ustawa o godle, barwach i hymnie narodowym z 2004 roku zniosła ograniczenia dotyczące eksponowania flagi wprowadzone przez władze PRL. Od 10 lat flagę możemy więc eksponować nawet codziennie, w każdym miejscu, które nie uwłacza czci symbolu państwowego.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że w określonych okolicznościach mamy obowiązek zdjęcia flagi - np. podczas silnego wiatru lub deszczu czy też na noc - chyba że mamy możliwość takiego oświetlenia flagi, by widoczne były jej barwy. Podczas żałoby narodowej flagę opuszcza się do połowy masztu, czasami też przewiązuje kirem (czarną wstęgą).

Jeżeli flaga państwowa jest eksponowana z innymi flagami - np. flagą UE - to flaga polska powinna być umieszczona po prawej stronie patrząc od strony budynku (gdy patrzymy w stronę budynku - od lewej), jeżeli natomiast eksponujemy trzy flagi - biało-czerwona powinna zajmować miejsce środkowe.

Miejsca

Opinie (243) ponad 10 zablokowanych

  • Szacunek

    Jeśli sami siebie nie uszanujemy, naszych barw, historii, to nikt nie zrobi tego za nas.

    • 7 2

  • A ja wywiesilem flagę norweską ! (2)

    Dają mi zarobić , placą wszystkie świadczenia , ubezpieczenia , więc czemu mam wywieszać polską flagę ? :)
    I już ubiegam odpowiedzi typu spadaj do Norwegii :)
    ZOSTAJĘ W POLSCE BO TO PIEKNY KRAJ , TYLKO ZAROBIĆ TU NIE DAJĄ !

    I jeszcze żeby zawistnym ludziskom żal d*psko ściskał , zostaję :)

    • 11 5

    • I dobbrze

      • 2 0

    • Coś zgorzkniały, pewnie cie tam wywalili a teraz z podkulonym ogonem wracasz. Dokładnie jak mój kuzyn z Kanady. Mieszkał tam 20 lat, miał firmę, kombinował, potem uciekał przed wierzycielami, uciekł do Polski. W Polsce rodzinie wmawiał, że tęsknota za krajem była tak silna, że nie mógł dłużej przebywać w Kanadzie... Żenada.

      • 1 2

  • ???

    Patriotyzm??? A co dostałeś od swojego kraju??? Bo mi jak na razie tylko zabiera.

    • 4 4

  • cheers

    No to sie napijmy wina. Jak na patryjotow przystalo , jedno biale, drugie czerwone.

    • 6 0

  • jest wiele znakow patryjotyzmu tylko przypominam ze,

    najwazniejsze swieto Polakow to3-ci Maj reszta tych majowych powymyslanych przez rzadzacych glabow z 25 lat wolnosci to preteksty do imprezy na koszt podatnika.

    • 3 1

  • Oj ludzie, nie bądźcie tacy małostkowi. Ojczyzna to nie tylko Tusk czy Kaczyński, marna kasa na koncie, ale też pejzaż, wspomnienia z dzieciństwa, przyjaciele, rodzina, tradycje. Serio wyprzecie się tego? To jacyś zaślepieni jesteście. A jak wam tak tu źle, to czemu już dawno nie wyjechaliście tylko gorzkie żale zostawiacie na trójmiasto.pl?

    • 2 1

  • Euro 2012

    Myślami jestem w czerwcu 2012 roku. EURIO 2012. Wtedy flagi powiewały na sklepach, na blokach, na niemalże każdym samochodzie. Czapki z flagą, gacie z flagą, szaliki z Biedronki bodajże za 9,99 zł w barwach narodowych. Osłonki na lusterka samochodowe biało- czerwone, flagi wymalowane na policzkach, fryzury afro bialo-czerwone i co nie tylko. A teraz co? HIPOKRYZJA i tyle.

    • 6 0

  • strach

    flagii wywieszaja 1maja POstomunisci , i ludzie zktórzy nalezeli do PZPR maja w genach słuzalczosc , i kompleksy ze stanu wojennego ,bali sie wywieszac wówczas , a teraz nadrabiaja zaległosci, natomiast jak panstwo Polskie zacheca do wywieszania flag i sznoawania barw narodowych to jest przykład SMIECIA Wojewódzkiego

    • 4 2

  • Po co? Biorę Braveran.

    • 2 0

  • W samo południe

    Nie podoba się w Gdańsku ostentacyjne gesty, albo ten we Wrzeszczu do Europarlamentu. d*pek

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane