• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Darmowe leki dla seniorów od września?

Katarzyna Mikołajczyk
3 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Leki, za które seniorzy nie będą musieli płacić  początkowo będą tymi, w przypadku których pacjent ponosi odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. oraz tymi, które stosuje się w chorobach osób starszych. Leki, za które seniorzy nie będą musieli płacić  początkowo będą tymi, w przypadku których pacjent ponosi odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. oraz tymi, które stosuje się w chorobach osób starszych.

Seniorzy czekają na zmiany w refundowaniu leków na choroby wieku podeszłego. Darmowe leki będą przysługiwały osobom, które ukończyły 75. rok życia. Wiadomo już, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom wypisywać je będą mogli nie tylko lekarze POZ. Darmowe leki będą dostępne najszybciej w drugiej połowie roku i znajdą się na odrębnym wykazie na liście leków refundowanych (oznaczonym kategorią "S").



Czy osoby w podeszłym wieku powinny płacić za leki?

Po zakończeniu konsultacji społecznych Ministerstwo Zdrowia zdradza coraz więcej szczegółów na temat planowanych zmian, jednak zarówno lekarze, jak i farmaceuci na razie dowiadują się o nich głównie z mediów.

Leki na listę

Wykaz leków, za które seniorzy nie będą musieli płacić ma zawierać przede wszystkim te specyfiki, które związane są z leczeniem chorób dotykających osoby w podeszłym wieku.

- Początkowo będą to głównie te leki z wykazu, w przypadku których pacjent ponosi odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. oraz te, które stosuje się przede wszystkim
w chorobach osób starszych, co pozwoli istotnie zmniejszyć współpłacenie chorych - zapewnia Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia. - Wpisanie na nowy wykaz typowych leków stosowanych w leczeniu seniorów będzie przeciwdziałało nadużyciom. Stopniowo lista leków dla seniorów może być w przyszłości poszerzana (w efekcie osoby w wieku 75+ dostaną więcej leków i wyrobów medycznych na receptę za darmo - tak jak dziś inwalidzi wojenni).

Ministerstwo zabezpiecza się jednak na wypadek, gdyby wydatki z budżetu na ten cel przekroczyły prognozowane kwoty: wówczas wykaz bezpłatnych leków może ulec korekcie.

Kto wypisze bezpłatne lekarstwa

Prawo do wystawiania recept na lekarstwa zwolnione z odpłatności ma mieć nie tylko lekarz pierwszego kontaktu, do którego senior jest zapisany, jak pierwotnie zakładano.

- Do wypisywania darmowych leków będą uprawnieni lekarze POZ, pielęgniarki POZ oraz lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu (mogą wystawić receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa) - zdradza Milena Kruszewska.
Możliwe, że w przyszłości uprawnienia do wystawiania takich recept będą mieli także lekarze innych specjalności. Do tego czasu jednak darmowe leki wypisywać będą osoby, które najlepiej znają pacjenta i jego historię choroby.

Niewykorzystane recepty

Darmowe leki dla osób w podeszłym wieku to rozwiązanie, które znacząco poprawi sytuację pacjentów, których dziś nie zawsze stać na wykupienie niezbędnych leków, choć większość doskwierających im chorób wymaga stałego przyjmowania różnych medykamentów.

- Osoby starsze kupują przede wszystkim leki przeciwbólowe, a z refundowanych leki na serce, na cukrzycę oraz nadciśnienie - mówi Alicja Mistera, kierownik apteki przy ul. Jeleniogórskiej w Gdańsku.- Zdarza się, że senior nie wykupuje wszystkich leków z recepty, bo nie wystarcza mu pieniędzy po uregulowaniu stałych rachunków.
Farmaceuci obserwują, że pacjenci w podeszłym wieku często nie realizują recepty od ręki, lecz czekają z wykupieniem leków na emeryturę.

- Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy senior nie realizuje recepty lub prosi o tańsze zamienniki leków, po których z kolei czasem czuje się gorzej - mówi farmaceutka z Apteki Brodwino w Sopocie. - Starsi pacjenci często mówią też, że gdyby nie pomoc rodziny, nie stać by ich było na leczenie.
Stan zdrowia zmuszający do stałego przyjmowania dużych ilości leków, z których część nie jest refundowana jest przyczyną rozterek wielu starszych osób, które mają problem, by dopiąć domowy budżet.

- Często jestem w takiej sytuacji - potwierdza 77-letnia Janina z Gdańska. - Dostaję niewiele ponad 1000 zł emerytury, z czego 460 od razu idzie na czynsz. Do tego prąd, gaz, telefon, abonament RTV, a za resztę muszę przeżyć i wykupić leki. Mam cukrzycę, nadciśnienie. Miesięcznie w aptece zostawiam ponad 200 zł. A przecież chciałabym czasem choćby coś kupić wnukom.
Nowe przepisy od 1 września 2016 r.?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że rozwiązania prawne wprowadzające bezpłatne leki refundowane dla osób powyżej 75. roku życia wejdą w życie w drugiej połowie 2016 r. Kiedy dokładnie - nie wiadomo.

- W nieoficjalnych sygnałach mowa jest o 1 września, jako o dacie wejścia w życie nowych przepisów. Z tego wynika, że ustalenia na poziomie parlamentarnym, czyli m.in. uzgodnienia dotyczące listy leków muszą odbyć się najpóźniej w drugim kwartale tego roku - mówi Andrzej Denis, rzecznik Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Miejsca

Opinie (78) 2 zablokowane

  • wrzesień ale którego roku ??

    • 1 0

  • Przecież Polacy umierają zaraz po 67 roku

    A po 60 są niezdolni do pracy. A jakby spytać pracodawców, to po 50 człowiek nie nadaje się do zatrudnienia. Więc darmowe leki powinny być od 55

    • 0 0

  • Kto mi zaplaci za nauczenie sie kolejnego ministerialnego wykazu lekow? Refundacja nie ma zwiazku z medycyna! Od czego sa urzednicy?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane