• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dolne Miasto: rewitalizacja przez sztukę

Aleksandra Lamek
2 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdańsk wśród światowych tuzów streetartu
Wiadukt przy ul. Szopy - to tutaj znajduje się LKW Gallery, ateraz także projekt "Invisible Gate" Wiadukt przy ul. Szopy - to tutaj znajduje się LKW Gallery, ateraz także projekt "Invisible Gate"

Czy Dolne Miasto będzie rozkwitać dzięki jego młodym mieszkańcom? Miasto Gdańsk i CSW Łaźnia stawiają na edukację poprzez zabawę i proponują młodzieży ambitne sposoby spędzania wolnego czasu.



Czy rewitalizacja przez sztukę ma szanse powodzenia?

Galeria Zewnętrzna od 2004 roku realizuje obiekty artystyczne w miejskiej przestrzeni Gdańska, skupiając się na rejonie Dolnego Miasta, które poddawane jest obecnie procesowi rewitalizacji. Miesiąc temu do użytku zostały oddane kolejne projekty: "Staging Anonymous" Dominika Lejmana i "Invisible Gate" autorstwa Front Studio (pisaliśmy o tym w artykule: "Galeria zewnętrzna 2010").

Ale Galeria Zewnętrzna to także, a może przede wszystkim, dążenie do zdjęcia z Dolnego Miasta klątwy dzielnicy zaniedbanej, niebezpiecznej i obskurnej. - To dla nas swego rodzaju laboratorium społeczne - wyjaśnia prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Doświadczenia, które tu zdobędziemy, będziemy chcieli wykorzystać przy rewitalizacji innych dzielnic.

Mowa tu m.in. o Nowym Porcie, gdzie będzie się znajdować drugi oddział CSW Łaźnia. - Planujemy stworzyć w starej łaźni miejskiej małe kino oraz warunki do organizowania pobytów rezydencyjnych dla artystów - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka CSW Łaźnia. - We współpracy z Biblioteką Miejską powstanie też czytelnia.

Ważnym elementem procesu rewitalizacji są warsztaty dla młodych odbiorców i twórców kultury, prowadzone w LKW Gallery, czyli ciężarówce pod wiaduktem przy ul. Szopy zobacz na mapie Gdańska. W 2009 roku odbywały się one pod nazwą "AutoArt". - Wzięło w nich udział prawie 6 tys. dzieci - mówi Charzyńska. - Były zajęcia taneczne, spektakle tworzone przez najmłodszych. Kilka miesięcy temu zakończyliśmy konkurs dla młodzieży na projekt graffiti pod hasłem: "Wiem. Nie niszczę, tworzę".

W tym roku projekt "AutoArt" będzie kontynuowany i potrwa od maja do września. Zanim jednak się rozpocznie, warto zwrócić uwagę na "Trójmiejską grę online". - Uczestnicy zostaną podzieleni na 20-osobowe grupy i otrzymają różne zadania i łamigłówki do rozwiązania - opowiada Ewa Okroy, współorganizatorka projektu. - Młodzi ludzie będą mieli okazję poznać walory turystyczne i kulturalne swojego miasta, a pozyskaną wiedzę przekształcą w scenariusze trzech gier online, dostępnych w internecie.

Gry, które poprzez zabawę uczą historii Gdańska, mają być też kolejnym narzędziem w walce o tytuł ESK 2016. - To flagowy przykład tego, jak należy myśleć o promocji miasta - mówi Aleksandra Szymańska z biura ESK 2016. - Tego typu działania są elementem demokratyzacji przestrzeni społecznej.

- Nasza praca z dziećmi ma pomóc im w pozbyciu się kompleksów w związku z miejscem ich zamieszkania. Chcemy pokazać, że to kompleksy nieuzasadnione, bo już wkrótce Dolne Miasto stanie się elegancką, artystyczną dzielnicą - dodaje Jadwiga Charzyńska.

Opinie (111) 5 zablokowanych

  • mam 16 lat mama pije tata praca na ochornie za 780zł na czarno. (1)

    sztuka sztuką życie życiem.

    • 9 4

    • 16 lat to... dużo i mało. Można już wziąć swoje życie - w swoje ręce. Po pierwsze - nauka, po drugie - nauka, po trzecie -

      nauka ............ To jest jedyna szansa. Może jeszcze sport, jeżeli wystarczy czasu. Pozdrawiam i życzę wsystkiego najlepsze

      • 6 1

  • rewitalizacja przez inwestycje gospodarcze .... (1)

    czy ktos pamieta za e na dolnym miescie funcjonowaly :
    1.Gdanskie Zaklady Miesne
    2.Blaszanka
    3. Klinika AMG
    4.Wojsko Polskie
    oraz pare innych
    dzis niema ich na dolnym miescie . nie przez trwonienie kasy na " sztuke " dokonuje sie rewitalizacja . dziadzienie dzielnicy to proces ubozenia mieszkancow .Przestancie tworzyc pseudo sztuke , a wreszcie pomyslcie drodzy wlodarze co zrobic zeby na dolnym miescie przybywalo miejsc pracy .co komu po murrallach instalacjach i innych takich kiedy mentalnosc nie ta .
    skoncie z marnotrawieniem kasy na niby sztuke .

    • 19 6

    • 100% jestem za

      najlepiej zamknąć fabryki zakłady pozbawić pracy za to dać na murach
      napisy i foteczki wymalowane napewno zmniejszy to przestępczość i ludzie będą mieli za co żyć

      Adamowicz odejdź już proszę...

      • 6 2

  • Czas na zmiane stereotypow (1)

    Kazde dzialanie na rzecz zmiany myslenia Gdanszczan o tej pieknej pod wzgledem urbanistycznym dzielnicy zasluguje na szacunek Przeciez to najblizsze tereny Srodmiescia.Europa juz dawno pokazala co nalezy robic aby rewitalizacja sie udala.Przyszedl czas najwyzszy aby zlamac stereotypy o tej dzielnicy.Krakow udowodnil to na Kazimierzu.

    • 10 3

    • przyszedł czas by porządnej pracy za dobrą kasę było więcej

      a nie przyszedł czas by wydawać miliony na instalacje.

      Sam tam się zapisz i rzuć pracę skutki szybciutko odczujesz

      • 5 1

  • A można wejść do tesco i zrobić zakupy za tą sztukę ?? (1)

    opłacić czynsz też ??

    Chyba problemem nie jest to że brakuje im sztuki :)
    Tylko to że roboty niema,że Adamowicz miał tyle lat a nie ściągnął
    ani jednego inwestora do Gdańska aaaaa nie przepraszam dźi monej
    otoworzył call center za 1200zł :)

    • 8 6

    • ale nawet GE z gdanska ucieklo...

      j.w.

      • 1 0

  • rewitalizaja przez zrównanie z ziemią i odbudowanie ;]

    ale jeśli w tym kraju kawałek betonowego płota jest zabydkiem no to powodzenia ;]

    • 3 10

  • zlikwidujcie pracę dla ludzi

    i na ich osiedlach zróbcie instalacje.
    I tak cały Gdańsk na jednej wielkiej prowizorce.
    od komunikacji miejskiej do inwestycji.

    może zlikwidujcie tramwaje bo są w tak fatalnym stanie że masakra.
    Zamiast tego powieście instalacje na przystankach.

    • 9 2

  • Komunizm ma się dobrze (2)

    publiczna kasa w błoto, ale taką łatwiej się wydaje. Tak samo jak te koncerty po kilka mln zł z Marylą organizowane dla plebsu. Artystka powyje 100tys zgarnie motłoch się nachleje. oszczy pół miasta i do domu, fajnie było? fajnie no to wiecie na kogo macie głosować nie!
    To samo z tą pseudo sztuką wbijaną na siłę za nasze pieniądze. Ludzie mają problem z bezpieczeństwem, z durnymi przepisami, z PODATKAMI z pomocą społeczną a ci "rewitalizują" poprzez małe kino i 'pobytów rezydencyjnych dla artystów' (czyli dla kolesi którzy przyjdą wypiją po winie i po sztuce)

    RZĄDZĄ TYM MIASTEM LIBERAŁOWIE a zachowują się jak komuniści.
    Kiedy w tym narodzie zaczną się postawy obywatelskie?????
    Dajcie ludziom swobodnie żyć a dzielnice same się "zrewitalizują"

    • 14 9

    • a "koledzy" z pisu ciągle szczekają! (1)

      wybory się zbliżają! trzeba orać! pisać posty na forach!
      no i "odzyskiwać internet" dla Prezesa!

      • 5 4

      • typowy platfus, zamiast odnieść się do treści sugeruje mi jakie są moje sympatie polityczne. Wszystko sprowadzić do PiSu i machać tym jak maczugą, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę(jak i ci co poparli twoje słowa) jak bardzo macie wyprane łby. Każdą krytykę rządzących sprowadzacie 'A TO PEWNIE PIS' i przez to wybaczacie "kolegom" a oni was za to okradają i śmieją się w twarz. To też przykład tego jak daleko nam do demokratycznego i obywatelskiego państwa

        • 5 2

  • Renome zrewitalizować

    chłopaków zaprosić do kina pokazać co to obraz co to kino. Jak wygląda
    teatr kto to Szekspir. Może dokończą Licea i pójdą dalej w świat.

    • 4 7

  • Gdańsk był piękny przed wojną. kropka.

    zamiast odbudowywać, to fundują muralesy. nóż się w kieszeni otwiera.

    • 7 1

  • szok (1)

    Szok przezywam czytająca te opinie. Roszczenie i krytyka. Dwa główne wątki. Bardzo mało otwartości. Ale ja rozumiem, ze ta krytyka jest na pewno często nie bezpodstawna. Nie rozumiem tylko dlaczego tak łatwo tylko na niej poprzestać. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje życie. Za to, co w życiu robimy, ile potrafimy, co wiemy. Wiadomo, nie wszystko od nas zależy. Często to, czym jesteśmy ograniczeni to właśnie warunki, w jakich żyjemy, nasze środowisko, wzorce, które dostajemy od rodziny. Projekty kulturalne, o których mowa w tym artykule mają poszerzać nasze horyzonty, pokazywać jakąś inność, po prostu nas otwierać. To nie jest wartość wymierna, którą można policzyć. Ale nie wiadomo kiedy dzieciak, który bierze udział w projektach Łaźni postanowi pójść drogą, którą poznał właśnie tam, albo jakąś inną, podobną. Takie rzeczy jak rewitalizacja nie dzieją się z dnia na dzień. To jest praca na pokolenia. Zmiana postawy wobec otaczającej rzeczywistości i wobec swojego życia. Panie i Panowie - przeczytajcie co sami piszecie - tam jest właśnie praca do wykonania. A może nawet ciężka orka.

    • 20 4

    • brawo!

      Wreszcie jakiś powiew normalnej wypowiedzi, też mnie szokuje ta tępa agresja politycznych krzykaczy, czy ci ludzie nigdy nie pojmą, że w ten sposób nigdy do niczego nie dojdziemy, a politykom właśnie o to chodzi, żebyśmy się kłócili, bo wtedy łatwiej nami rządzić. Dlaczego jest tak mało powiewu wyższych idei, promocji sztuki. Dlaczego nie mogą się przebić ludzie, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia, którzy mogą za sobą pociągnąć innych, tylko przebijają się krzyczące prymitywy?
      Rewitalizacja zaniedbanych dzielnic to jest przede wszystkim zmiana sposobu myślenia ludzi, zmiana postkomunistycznej mentalności, "rewitalizacja umysłów i serc", także przez sztukę, ale także przez zainteresowanie się losem tych ludzi, uszanowaniem historii (także tej najnowszej), no i wreszcie wychowanie w szacunku i tolerancji do innych.
      Ja mimo wszystko mam nadzieję, że kiedyś dożyję czasów, kiedy w pięknym Gdańsku będą żyli, pracowali i tworzyli piękni ludzie o otwartych sercach i umysłach.

      • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane