• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk: protest przeciw ACTA w piatek?

Michał Sielski
23 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
aktualizacja: godz. 13:05 (24 stycznia 2012)
Ściąganie filmów czy piosenek z Internetu to kradzież jak każda inna. Ściąganie filmów czy piosenek z Internetu to kradzież jak każda inna.

W piątek o godz. 16 pod Urzędem Miejskim w Gdańsku będą protestować przeciwnicy ratyfikacji przez Polskę umowy, która ma pomóc w walce z internetowymi kradzieżami własności intelektualnej, czyli komputerowym piractwem. A może mają rację i ACTA jest zagrożeniem wolności w Internecie?



Aktualizacja, wtorek 24 stycznia, godz. 13:03. Nie będzie manifestacji. Organizatorzy poinformowali, że w środę przeprowadzą "akcję informacyjną". Weźmie w niej udział nie więcej niż 12 osób. Rozpocznie się ona w środę o godz. 14:30 pod Urzędem Miasta, a o godz. 16 przeniesie się pod Urząd Wojewódzki.

Aktualizacja godz. 0:28 Pojawiły się informacje o kolejnych pikietach - tym razem w Gdyni i w Sopocie. W tym drugim wypadku internauci chcą się zebrać w środę wieczorem przed domem Donalda Tuska.

Aktualizacja, godz. 16:15. Sytuacja zaczyna robić się komiczna. Organizatorzy manifestacji chcą ją zorganizować w piątek i nie pod Urzędem Miejskim, a Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Przypomnijmy: polska strona miała podpisać porozumienie w... czwartek.

Aktualizacja, godz. 15:55. - Manifestacja w dalszym ciągu jest nielegalna. Nikt nie zgłosił demonstracji, a więc nie może być mowy o żadnej zgodzie lub odmowie - informuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Aktualizacja, godz. 14:50. Organizatorzy zmienili dzień manifestacji. Odbędzie się ona w czwartek, a nie w środę - jak wcześniej planowano. Twierdzą również, że uzyskali oficjalną zgodę gdańskiego magistratu, a ochronę pikiety zapewni policja.

***


Popierasz protest przeciwko ACTA?

Jak dziś wygląda poszanowanie własności intelektualnej w Internecie? Nie wygląda - taki termin w praktyce nie funkcjonuje. Masowo kradzione są zdjęcia, nawet te podpisane imieniem i nazwiskiem. Kopiowane są teksty bez wskazania źródła, ściągnąć można kinowe hity i najnowsze płyty. Oczywiście wszystko za darmo.

Według niektórych internautów tak właśnie powinno być, bo "Internet to dobro wspólne". Idąc tym tokiem rozumowania, powinniśmy domagać się również darmowych wejść do kin czy rozdawania książek oraz płyt w Empiku. Organizatorzy protestu twierdzą jednak, że chodzi im o coś innego.

- "ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) jest kontrowersyjną umową międzynarodową, która ma na celu ochronę własności intelektualnej przy jednoczesnym ograniczeniu wolności sieci internetowej" - czytamy na profilu akcji na Facebooku.

Konkretów nie ma, podobnie jak w filmach, które przekazują sobie od kilku dni internauci. Podana w nich argumentacja jest podobna jak w "dokumentalnych" dziełach dowodzących, że światem rządzą loże masońskie, zamachu na WTC dokonała CIA, a Elvis i Hitler nadal żyją.

Manifestację zaplanowano pod gdańskim Urzędem Miejskim przy ul. Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska w środę o godz. 16. Udział zapowiedziało już ponad cztery tysiące internautów, choć organizatorzy nie zgłosili jeszcze urzędnikom chęci zorganizowania marszu. Na razie nie jest on więc legalny. Trudno też spodziewać się pod magistratem takich tłumów - czym innym jest kliknięcie linku, a czym innym przemarsz przez miasto.

Czym jest ACTA?

Według umowy, do której ma przystąpić Unia Europejska, piractwa nie będzie musiał udowadniać sąd. Policja i prokuratura będą mogły same wystąpić do dostawcy internetu o pełne dane podejrzanego - dostaną cały spis przeglądanych przez niego stron czy pobieranych plików. Będzie też można szybciej zablokować strony łamiące prawo. Tylko że nie jest to żaden przełom. Już teraz np. właściciele portalu muszą udostępniać np. IP komentujących, wobec których toczy się postępowanie. Podobnie działają wszyscy operatorzy telefonii komórkowej, którzy przechowują SMS-y czy sam Facebook, którego zapisy coraz częściej bywają dowodami w sprawach rozwodowych.

O co więc całe zamieszanie? Rozwiązania są dwa: sprawa może okazać się jedną z największych manipulacji ostatnich lat, wywołanych przez internetowych piratów, którym zależy na bezkarności. Może też rzeczywiście być zamachem na prywatność internautów, którzy będą inwigilowani przez organy ścigania bez kontroli sądów.

Na razie wciąż jednak nie wiadomo, która wersja jest bliższa prawdy, gdyż ACTA to dokument, który niezbyt chętnie był prezentowany przez europejskich polityków. 26 stycznia ma być ratyfikowany przez polski rząd.

- Nic w sprawie podpisania porozumienia ACTA nie jest przesądzone - mówił w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś. - Zostało zapowiedziane w zeszłym tygodniu specjalne spotkanie premiera, ministra Michała Boni, ministra kultury, ministra spraw zagranicznych. Dyskusje w tej sprawie będą się toczyć - podkreślił rzecznik.

ACTA to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, dołączyć ma do niego cała Unia Europejska.

"Celem ACTA jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, aby poprawić egzekwowanie prawa własności intelektualnej i stworzyć międzynarodowe standardy działań przeciw naruszaniu własności intelektualnej na dużą skalę. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2010 r." - poinformowała Rada UE w komunikacie prasowym.

Na razie przez internautów zaatakowane zostały strony rządowe, które w sobotę wieczorem nie działały. Przedstawiciele władz twierdzą, że to z powodu ogromnej ilości wejść - po informacji o ataku każdy chciał sprawdzić, czy rzeczywiście do niego doszło.

Wydarzenia

Opinie (664) ponad 20 zablokowanych

  • Mieszkam dosyć daleko od Gdańska bo na półwyspie helskim, ale przyjadę ! Mam dosyć tego co się dzieje. Jeżeli ten protest poskutkuję to następny powinien być dotyczący cen paliwa ! Gdzie też powinno być tak duże zaangażowanie innych ludzi, nawet tych co nie jeżdżą na co dzień autami, droższe paliwo to droższa żywność, usługi itd... Przykro mi to pisać ale Polska sięgnęła dna !!!

    • 5 0

  • ???????

    czy macie pojecie ze inwigilacja jest na kazdym kroku???myslicie ze policja nie przeglada waszych profili,esemesow...robia to nagminnie,jednak jezeli chodzi o dopeszczenie takich dowodow na przyklad przed sadem,to i tak nie idzie im tak latwo,czesto sady sie nie zgadzaja na odtajanie takich dowodow...to po pierwsze.jezeli naprawde boicie sie ze ktos was dopadnie i ukarze za niecenzuralne slowa to polecam program TOR,uzywany w krajach rezimu,falszuje ip za kazdym razem jak jest odpalany komputer.ja jednak nie mam nic do ukrycia,chcialbym zeby pedofile w necie nie czuly sie bezkarne,bo wiekszosc z nich nie zna tora jakby nie bylo.nie w porzadku jest tez to ze ktos stara sie zarobic na swojej muzyce,maja do tego prawo,a wystarczy sciagnac ich nute badz skonwertowac utwor z youtube.moze acta nie jest do konca dopracowane,ale taka ustawa jest moim zdaniem bardzo potrzebna.to ze place za neta nie oznacza ze moge miec muze,filmy...za darmo,moze od razu dzieki temu niech beda chata,ciuchy itp za darmo...przeciez place co miesiac za internet a to w nim jest.ogarnijcie sie ludzie...nikt nie chce komuny tylko porzadku w tym wielkim balaganie ogolnie dostepnym dla wszystkich.protestujcie,ale za zmianami w tej ustawie,a nie za calkowitym jej wyparciem.

    • 0 5

  • ciekawe

    Nawet jeżeli chcę byc sprawiedliwym obywatelem- kupować pliki, wypożyczać filmy, kupować książki... w Polsce nie ma praktycznie firm które oferują takie usługi. Czy ktoś potrafi podać polski serwis na którym mogę kupić mp3? albo film? Po drugie jeżeli juz jakimś cudem uda mi się kupić tą mp3 czy tam film przez internet to nie mogę sobie go nagrać na płycie, nie mogę go komuś pożyczyć. Dlatego przykro mi, ale jestem przeciwko ACTA, a autorzy (którzy nieraz wypłynęeli albo zwiększyli sprzedaż płyt poprzez zamieszczanie części swoich dzieł w internecie) zasługują na lepszą umowę zapewniającą im zarówno swobodę jak i możliwość ochrony praw autorskich.

    • 1 0

  • Proste. W tej sprawie będzie odbyć się referendum, razem z votum zaufania do rządu.

    Wynik refendum oczywisty 99% przeciwko ACTA. A ci, co próbowali to przeforsować powinni zostać skazani na 25 lat więzienia. Co również powinno być przedmiotem referendum.

    • 2 0

  • GŁOS ROZSĄDKU

    TAK - przeciwko piractwu, rozpowszechnianiu tego co posiada prawa autorskie.
    ZDECYDOWANIE NIE - jeżeli chodzi o WOLNOŚĆ człowieka.
    Chcą nam pozamykać mordy i wchłonąć do międzynarodowych nowych SB, gdzie kontrola i manipulacja uniemożliwi rozsądne egzystowanie! Problem jest szerszy, a sprawa na forum wyszła o wiele za późno. To MANIPULACJA.

    • 1 1

  • Tylko złodzieje są przeciwko ACTA

    teraz widać, jak jesteście zakłamani.

    • 0 11

  • skad informacja o piatku? na fejsie caly czas widnieje info o czwartku. czyzby portal chcial wprowadzic w blad? czytajac

    artykul ma sie wrazenie ze autor nie ma pojecia o czym pisze i jest kompletnym ignorantem.

    • 12 0

  • To sa kipny ! Jak mozna zgadzac sie na cos i wytypowac osoby poza powszechnymi wyborami za ciemna kurtyna, ktore reprezentowaly stanowisko polskich obywateli w tak istotnej sprawie???!!!!Przeciez ktos musial o tym wiedziec i dostac gruba kase za trzymanie jezora za zebami przed obywatelami i opinia publiczna.Powinni osobe ktora upowaznila jakiegos blazna do takich debat skazac i posadzic do wiezienia.

    • 2 0

  • To juz nawet nie chodzi czy ACTA jest dobre czy nie tylko o to w jaki sposob zamydlono nam oczy,nam wyborcom...VOTUM zaufania

    dla rzadu

    • 2 1

  • Gdyby redaktor Sielski czytał książki to wiedziałby, że jedynym prezydentem USA, który nie był masonem był JFK. (1)

    A mit "zamachów" 11 września już dawno obalono. Tylko tępawe i nieoczytane lemingi wierzą w to, ze kilku muzułmanów przy użyciu plastikowych noży porwało samoloty i i z ich pomocą rozwaliło połowę Manhattanu.
    Pozdrawiam kumatych :)

    • 7 2

    • przylaczam sie do pozdrowien;))

      tylko czemu dziennikarze to taki beton w tych sprawach...

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane