• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak bezpłatnie pozbyć się nietypowych śmieci?

Marzena Klimowicz-Sikorska
15 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nieco ponad tydzień temu dostaliśmy sygnał od czytelnika o kolejnym wysypisku śmieci. Tym razem były to fragmenty karoserii porozrzucane w lesie w Otominie. Nieco ponad tydzień temu dostaliśmy sygnał od czytelnika o kolejnym wysypisku śmieci. Tym razem były to fragmenty karoserii porozrzucane w lesie w Otominie.

Dzikich wysypisk w całym Trójmieście jest wciąż sporo. Tymczasem niestandardowe odpady nie muszą lądować w lesie lub na ulicy. Można je zawieźć i bezpłatnie oddać do zakładów utylizacji.



Samochodowe wysypisko śmieci w otomińskim lesie.

Nie ma miesiąca, żeby nasi czytelnicy nie poinformowali nas o kolejnym wysypisku śmieci: w mieście bądź lesie. Tymczasem Zakład Utylizacyjny w Gdańsku od lipca tego roku bezpłatnie odbiera odpady z gospodarstwa domowego. Trzeba je jednak przywieźć.

- Można przywieźć posegregowane odpady pochodzące z gospodarstwa domowego. Odpady te przyjmowane są nieodpłatnie pod warunkiem ich posegregowania (szczegółowy spis można znaleźć na stronie: www.zut.com.pl). Wszystko w ramach prowadzonego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - mówi Mariusz Gołębiewski z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek wyrzucić swoje śmieci do np. lasu czy parku?

Co jednak zrobić z resztkami materiałów budowlanych, które zostały nam po remoncie? Również je można dostarczyć do zakładu.

- Odpady z betonu, gruzu ceglanego, płytek ceramicznych lub terakoty przyjmowane są przez zakład w ilościach pół tony w półrocznym okresie rozliczeniowym, w maksymalnej preferencyjnej cenie 21,60 zł brutto za tonę czyli ok. 2 gr brutto za kilogram - dodaje Gołębiewski.

Sytuacja komplikuje się, gdy chcemy pozbyć się części samochodowych. Niedawno nasz czytelnik nielegalne złomowisko znalazł w otomińskim lesie. Na miejscu znajdowały się części samochodowe, takie jak: zderzaki, kanistry, baki na benzynę. Jak pozbyć się ich w ekologiczny sposób?

Czytaj też: Spadną opłaty za sortowane śmieci w Gdańsku

- Części z rozbiórki samochodów trudno uznać za odpad pochodzący z gospodarstwa domowego. Takie części jak wymienione filtry, opony, uszczelki, podkładki z reguły pozostają jako odpad w serwisie dokonującym wymiany. Są oczywiście kierowcy, którzy podstawowe naprawy, jak na przykład wymiana oleju, wykonują samodzielnie. W takim przypadku olej ten można oddać nieodpłatnie w ZUT jako odpad niebezpieczny na zasadach funkcjonującego PSZOK lub podczas objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizowanym przez nas na terenie Gdańska - zaznacza Gołebięwski.

Sprawdź za co i ile zapłacisz w ZUT w Gdańsku.

Do lasu trafiają również rozmaite elektrośmieci, a więc zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie itp. Je także można bez problemu (i znów - za darmo) zostawić w ZUT. W tym wypadku można albo samemu zawieźć je na "Szadółki", albo sprawdzić na stronie zakładu, gdzie aktualnie odbywa się objazdowa zbiórka takich odpadów.

Harmonogram objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych: zut.com.pl/harmonogram

Takie zbiórki organizowane są przynajmniej dwa razy w roku. W tym roku w Gdańsku były już dwie, a trzecia, właśnie rusza.

Gdynia i Sopot

Śmieci mieszkańców Gdyni i Sopotu (ale także m.in. Rumi, Redy, Wejherowa) trafiają do Eko Doliny w Łężycach. Mieszkańcy odpłatnie muszą dostarczyć m.in. posegregowane odpady komunalne, odpady wielkogabarytowe, odpady tzw. zielone, budowlane i niebezpieczne, a także elektrośmieci.

Ilość odpadów niebezpiecznych komunalnych, przyjmowanych przez zakład, musi wskazywać na pochodzenie z gospodarstwa domowego. Nie mogą to być zatem odpady pochodzące z działalności firm. Wszystkie śmieci przywiezione do zakładu muszą być też posegregowane. Odpady zmieszane nie są przyjmowane.
 
W przypadku elektrośmieci, bezpłatnie można pozbyć się ich na kilka sposobów: zostawić w sklepie, w którym kupujemy sprzęt tego samego rodzaju, w punkcie serwisowym, jeśli wiemy, że naprawa jest nieopłacalna albo w Punkcie Zbiorki Odpadów Niebezpiecznych. Można też je oddać podczas zbiórek zużytego sprzętu pod hipermarketami. Informacji o terminach zbiórek należy szukać na stronie internetowej zakładu.

Odpady wielkogabarytowe przyjmowane są zgodnie z cennikiem: www.ekodolina.pl

Miejsca

Opinie (133) 1 zablokowana

  • Nietypowe?

    Wydawało mi się, że teraz śmieciarka ma obowiązek zabrać wszystkie śmieci, bo śmieci należą do gminy. Nie rozumiem więc czemu tyle zachodu z tzw. śmieciami nietypowymi? Wszystko fajnie, ale skoszoną trawę "za darmo" wieźć z Orłowa do Ekodoliny? Hahaha

    • 6 0

  • Za śmieci powinien płacić ten,który je wytwarza (1)

    a więc producent towarów.
    Wczoraj kupowałam w aptece lekarstwa.Tabletki były w zamkniętej buteleczce,a buteleczka dodatkowo jeszcze w kartoniku.To samo dotyczy innych produktów.Np sprzęt agd
    zawsze oprócz tego że jest w kartonie to również w foliowym worku i zabezpieczony styropianem.No to kto jest wytwórcą śmieci?

    • 5 0

    • przeciez placi !!!!!!!!!!!!

      oplata recyclingowa jest wliczona w cene i ty tez plaisz przy zakupie kazdego produktu juz oplate recycligowa od paru lat . Tylko sie okazalo ze te oplaty rozkradziono a to miliardy byly . Wiec teraz wymyslono oplaty smieciowe dodatkowo i tez to rozkradna. Polska to kraj idiotow i zlodzieji.

      • 3 0

  • Do ekodoliny za daleko.

    Zresztą nimam piniondzy na transport ani nimam auta.A las mam 50m koło domu .Miasta i tak upżontnie za moje podatki!

    • 4 0

  • odpady samochodowe (2)

    nie znikną, bo to są głównie pozostałości po kradzionych pojazdach. Jadą w ustronne miejsce, zabierają tylko to co im potrzebne, reszta zostaje. Złodziej raczej na wysypisko z tym nie pojedzie.

    • 2 0

    • to przeciez mozna zrobic wysypisko dla zlodzieji :)

      skoro zlodzieje nalozyli oplaty zlodziejskie to logiczne ze powinni teraz zrobic wysypiska dla zlodzieji zeby tam kulturalnie kazdy zlodziej dojechal w BMW wymontowal co chce i sobie wrocil dalej krasc :)

      • 1 0

    • z odpadami samochodowymi z warsztatu w ogóle nie ma co zrobić

      jak wynika z artykułu.

      A miało być tak pięknie...

      • 1 0

  • Przecież to co widać na zdjęciu to resztki z jakiejś dziupli.

    • 0 0

  • bezpłatnie?

    Tytuł zachęcający:Jak bezpłatnie pozbyć się nietypowych śmieci? W treści:Odpady z betonu itp. pół tony w półrocznym okresie rozliczeniowym, w maksymalnej preferencyjnej cenie 21,60 zł brutto za tonę.Hmmm, to jak w końcu?

    • 0 0

  • Nasz naród.

    Bzdury wypisuje ten kto twierdzi że tylko w Polsce ludzie śmieci wysypują gdzie popadnie.Parę lat temu byłem w USA mieszkałem na skraju lasu widziałem pełno śmieci w lesie robiłem zdjęcia i pokazywałem twierdzącym że to tylko w Polsce są bydlęta robiące pod siebie .Wszędzie są ludzie którzy przyzwoitość mają gdzieś.Z tym trzeba walczyć karać przykładnie.Tylko kto to ma robić kiedy ja mając dowody na sprawcę zaśmiecania dzwoniłem parę dni temu do straży miejskiej dowiedziałem się że mam sprawę zgłosić na piśmie ,a w ogóle to straż ma związane ręce i nic nie może zrobić.Miasto nie jest sprzątane w Brzeżnie przy Pułaskiego śmieci lezą od miesięcy np.choinki od zeszłego roku.Przystanek tramwajowy przy ul.Mazurskiej i jego okolice nie sprzątane od dawna.Podczas zeszłorocznych mistrzostw Hiszpanie robili zdjęcia temu brudowi.

    • 1 0

  • Co tu pisać o nietypowych śmieciach skoro PRSP od początku lipca nie dojechało do mnie ani razu. O pojemniku nawet nie wspomnę.

    • 0 0

  • Najsmieszniejsze jest

    Zderzaki plastikowe 300zl/t, makulatury 200zl/t, szkło, inne plastiki, PET mozna to sprzedać. Te ceny to oczywiście ceny zakupu... Koleś w Gdynia na puckiej , zlomowiec obok Lakma Farby... Aa i tv a także lodówki. Ludzie w czym problem poszukać zawies na skup i weź kasę ...a nie do lasu

    • 2 0

  • zapytanie

    czy ten czerwony zderzak jest od seicento ?? jeśli tak dajcie namiary, gdzie to leży - baba wjechała w blokadę parkingową i uszkodziła a ten widzę jak znalazł.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane