• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Która z pięciu firm zbuduje spalarnię w Szadółkach?

Katarzyna Moritz
27 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Do gdańskiej spalarni ma trafiać 160 tys. ton frakcji wysokoenergetycznej rocznie. Do gdańskiej spalarni ma trafiać 160 tys. ton frakcji wysokoenergetycznej rocznie.

Zakład Utylizacyjny po raz trzeci wyłonił tzw. krótką listę pięciu potencjalnych wykonawców spalarni odpadów, która ma powstać w Szadółkach do 2020 roku. Tym razem firma, która została wykluczona z tej listy, wycofała swój protest, dzięki czemu wreszcie mogą ruszyć negocjacje z wykonawcami.



Przetarg na wykonawcę spalarni ciągnie się od września zeszłego roku. Zgłosiło się do niego w sumie 13 firm, m.in. z Polski, Hiszpanii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Już dwukrotnie z tej liczby wyłaniano pięć firm, które - zdaniem komisji przetargowej - miały największe doświadczenie w tego typu pracach. To z nimi miały toczyć się szczegółowe negocjacje.

Za każdym razem część firm, które nie trafiły na krótką listę, odwoływała się do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta nakazywała unieważnienie wyników prekwalifikacji i rozpoczęcie procedur od nowa.

Czytaj też: Sąd po stronie walczących o zlecenie na budowę spalarni w Szadółkach

Miesiąc temu dokonano ponownego wyboru tzw. krótkiej listy i z początkiem października ZU opublikował oficjalne wyniki postępowania i obecnie szykuje się do rozpoczęcia dialogu
konkurencyjnego.

Tym razem miejsce NDI Project Development wśród potencjalnych wykonawców zajął ITPOK Gdańsk sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Za tym podmiotem stoi koreańskie POSCO Engineering and Construction, z którym ma współpracować Remondis. Pozostała część rankingu pozostała bez zmian.

Do dalszego dialogu konkurencyjnego zostaną zaproszone: Dalveo Poznań (grupa Veolia) - 110 pkt., Sita Bałtycka Energia - 110 pkt., ITPOK Gdańsk sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie (grupa EEW Energy from Waste) - 100 pkt., Konsorcjum: Astaldi, Termomeccanica Ecologia, TIRU (grupa EDF) - 64 pkt., oraz ITPOK Gdańsk sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (grupa POSCO i Remondis) - 50 pkt.

Wśród firm, z którymi dialog obecnie nie będzie prowadzony są: Czysta Energia Gdańsk (grupa A.S.A. International Environmental Services) - 48 pkt., EVN Umveltholding Und Betriebs - 42 pkt., NDI Project Development - 32 pkt.

Wykluczone z postępowania zostały Valoriza Servicios Medioambientales (grupa Sacyr) oraz Jasmire Investments.

- Tym razem było jedno odwołanie, ale składająca je firma ostatecznie je wycofała. W najbliższych dniach zaczynamy zatem rozmowy z wybraną piątką, by wyłonić podmiot, który zaprojektuje, zbuduje i będzie operatorem spalarni - zapowiada Cyprian Maciejewski, rzecznik ZU w Gdańsku.
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja. Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.
Ostatecznie ma zostać wybrana oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem następujących kryteriów: wynagrodzenie (waga 1), podział ryzyk (waga 2), terminy i wysokość przewidywanych płatności lub innych świadczeń zamawiającego (waga 3). Wadium będzie wynosić 3 mln zł.

Koszt budowy spalarni szacuje się na 400-500 mln zł. Firma, która rozpocznie budowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, zostanie operatorem spalarni na 25 lat. Inwestycja ma być zrealizowana przy pomocy funduszy unijnych.

Na początku prac nad budową spalarni w Gdańsku zakładano, że jej maksymalne moce przerobowe wyniosą 250 tys. ton odpadów wysokoenergetycznych rocznie. Miałyby być one spalane z zastosowaniem rusztowej technologii spalania z tzw. półsuchą metodą oczyszczania spalin. W efekcie zakład ma produkować też energię cieplną i elektryczną. Do spalarni miałyby trafiać odpady z kilkudziesięciu gmin z całego województwa.

Po tegorocznych analizach władze zakładu przyznają, że realna ilość, jaka będzie spalana, to 160 tys. ton rocznie. Niewykluczone, że mniejsza o 90 tys. ton ilość odpadów będzie skutkować niższym kosztem budowy obiektu oraz tym, że zamiast dwóch - jak wcześniej planowano - powstanie jedna linia technologiczna.

Opinie (125) 8 zablokowanych

  • REFERENDUM (4)

    Powinno być referendum pośród mieszkańców Gdańska czy chcą spalarni. To jest poważna decyzja, tu chodzi o nasze zdrowie włodaże miasta powinni zasiegnąć opini wszystkich mieszkańców. Uważam że spalarnia może powstać ale z dala od osiedli mieszkaniowych. NIE w Szadółkach w środku miasta.

    • 10 2

    • tylko plazmowa (nie rusztowe przestarzałe badziewie) i na wschodzie (np okolice Lotosu) (3)

      • 5 0

      • Podaj przykad dużej działajacej spalarni plazmowej w Europie (2)

        Zawsze pada ten argument, że plazma lepsza, ale czy ktoś widział tą mityczną instalację?

        • 0 0

        • np Teesside UK - rusza w 2016; Swindon UK (1)

          technologia to jedno ale idiotyczne umiejscowienie to inna sprawa, którą łatwo można załatwić przenosząc spalarnię na wschód

          • 2 0

          • gwoli ścisłości - budowa w Swindon ma ruszyć w przyszłym roku

            • 2 0

  • Propozycja ankiety, która wg. norm Trójmiasto.pl powinna pojawić się pod artykułem o spalarni śmieci:

    Czy lubisz jeść placki?
    A. tak, od dawna
    B. czasami
    C. nie, nigdy

    • 2 0

  • kto wygra

    Na 100 5 ten, kto ma najmniejsze doświadczenie w budowie i prowadzeniu spalarni.
    Proszę się tylko przyjrzeć, że za każdym razem, najwięcej punktów ( ciekawe za co te punkty w takim razie) dostają firemki małe, bez żadnego doświadczenia w budowie, a przede wszystkim w "obsłudze" spalarni śmieci. A ta najbardziej doświadczona, która wybudowała i prowadzi ich dużo dostaje najmniej.
    Dlaczego w innych miastach polskich wybrano firmy z doświadczeniem, a u nas nie dość, ze projekt przestarzały, to i preferowani w przetargach nie ci z doświadczeniem, ale? no właśnie.
    Budowa spalarni będzie miała wpływ na środowisko całego miasta na wiele lat. Więc naprawdę trzeba się dobrze zastanowić co się buduje i kto ma budować. No i oczywiście co po wybudowaniu, czyli ile i tych śmieci ma być spalanych.
    Mamy już w Gdańsku problem z Port Servisem.
    Spalarnia rusztowa to już obecnie prehistoria. A jeszcze dodatkowo nie będzie jej funkcjonowanie korelowało z filtrowaniem spalin woda ( tak to funkcjonuje w Europie).
    W założeniach zaś do budowy w tym miejscu jest napisane, że budowa jest w szczerym polu, co jest kłamstwem oczywistym, bo obok są duże skupiska bloków i osiedli mieszkaniowych. projekt obecny nie uwzględnia kierunku wiatrów w tym rejonie.

    I proszę bez komentarzy w stylu, jak biedaku kupiłeś w okolicy tanio, to milcz i się ciesz.
    Mieszkania powstały na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i obowiązkiem władz Gdańska jest wzięcie pod uwagę tego faktu.

    Skażenie zaś powietrza będzie obejmowało dużo większy obszar Gdańska niż obecnie fetor z kompostowni.

    I pewnie będzie jak z tą kompostownia. Miało być pięknie, a jest potworny smród. Kompostownia została źle zaprojektowana, hala jest za mała, aby kompost dojrzewał w hali. Więc się kompost wywala na plac pod gołym niebem. I śmierdzi. Ale nic zrobić nie można, bo przez 5 lat ( dotacja UE) zmienić nie można , może za parę coś za parę lat!!!
    A za projekt ktoś wziął kasę i za nadzór też. A w ogóle jak się nie podoba to nie wąchać.
    Ze spalarnia będzie gorzej, bo mają być spalane śmieci nie tylko z całego województwa ( z ilu i co to się okaże w trakcie użytkowania).
    dlatego pewnie o zwycięstwo walczą zajadle firmy, które się specjalizują w wywożeniu śmieci.
    I w Wiedniu i w innych miastach do spalarni przywozi się już posortowane odpady i tylko te, które mają być spalone. W Gdańsku dopiero na miejscu mają być sortowane ( więc i smród będzie większy).
    O tym, aby posortowane śmieci, tak jak w Europie) od razu trafiały do silosów specjalnymi tunelami, aby nic nie śmierdziało nie ma w ogóle mowy.
    W ZU Szadółki nawet bramy kompostowni są ciągle otwarte, chociaż wedle założeń miały być zamknięte.

    • 7 3

  • (1)

    Otoczyć Szadółki gęstym lasem. Brzozy mają działanie filtrujące powietrze i bardzo szybko rosną. Dlaczego nie robi się tak prostej rzeczy?

    • 2 0

    • Nie spodziewajcie się po PO rządzącym w Gdańsku inicjatyw proobywatelskich. To są "ludzie Excela", liczy się kasa, nikt nie będzie się przejmował dobrem jakichś tam szarych obywateli. Oni są od zasilania kasy miasta podatkami.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane