• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miasto chce przejąć budynek stacji PKP w Osowej

Katarzyna Moritz
10 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Budynek stacji Gdańsk Osowa powstał w latach 30. XX wieku. Miasto obecnie chce go przejąć od PKP. Budynek stacji Gdańsk Osowa powstał w latach 30. XX wieku. Miasto obecnie chce go przejąć od PKP.

Władze Gdańska zapowiedziały, że chcą od PKP przejąć budynek stacji Osowa zobacz na mapie Gdańska. Dzięki temu w tej dzielnicy mieszkańcy może doczekają się wreszcie miejsca spotkań czy osiedlowej biblioteki. Miasto musi się jednak w tej sprawie porozumieć z władzami kolei.



Czy masz w swojej dzielnicy dom sąsiedzki?

Sprawa pozyskania stacji PKP w Osowej, przez radnych miejskich i dzielnicy była już od dawna rozważana, tym bardziej, że tak duża dzielnica jak Osowa nie ma swojego miejsca spotkań dla mieszkańców.

Prezydent Gdańska w kwietniu planuje wybrać się na spotkanie z mieszkańcami z tej dzielnicy i właśnie zapowiedział na swoim profilu na facebook'u działania w tej sprawie.

"Jednym z punktów tego spotkania będzie podpisanie porozumienia pomiędzy gminą a oddziałem PKP na mocy którego przejmiemy stację kolejową Osowa wraz z przylegającym terenem. Wspólnie z radnymi miejskimi, radą dzielnicy oraz aktywnymi środowiskami z dzielnicy Osowa wypracujemy koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni. Bardzo dziękuję PKP za świetną współpracę, której efektem będzie stworzenie tak potrzebnej na terenie dzielnicy Osowa wspólnej przestrzeni publicznej dla licznych i bardzo potrzebnych lokalnych inicjatyw" - napisał Paweł Adamowicz.

- Poza miejscem spotkań mogłaby tam powstać też biblioteka. W wielu dzielnicach jest to ważny element integrujący mieszkańców. Wiem że jedna-trzecia mieszkańców Osowy obecnie jeździ do biblioteki w Oliwie - podkreśla Mariusz Andrzejczak, miejski radny z PO.
Poczekalnia na stacji w Osowej. Poczekalnia na stacji w Osowej.
Spotkał się on w tej sprawie z dyrektorem nieruchomości w PKP, Krzysztofem Piekarskim, który przyznał, że nieruchomość jest możliwa do przekazania, ponieważ nie ma żadnych funkcji w związku z przebudową węzła PKM.

- Z mocy ustawy miasto Gdańsk mogłoby uzyskać ten obiekt nieodpłatnie pod warunkiem zachowania pewnych funkcji obsługi dla podróżnych - wyjaśnia Andrzejczak.
PKP jednak nie chce komentować przejęcia stacji, do momentu aż w tej sprawie nie zostaną przedstawione konkretne propozycje ze strony miasta.

- Jedynie co mogę powiedzieć, to że kolej nie widzi zasadności żeby utrzymywać obiekt, który teraz stoi trochę na uboczu stacji. Poszukujemy możliwości rozsądnego zagospodarowania tego dworca kolejowego w Gdańsku Osowej. Ruch w tej sprawie obecnie nie jest po naszej stronie - podkreśla Krzysztof Piekarski, dyrektor regionalny w departamencie eksploatacji nieruchomości w PKP S.A.
Obecna stacja Gdańsk Osowa wraz z magistralą węglową łączącą Śląsk z portem w Gdyni została otwarta 9 listopada 1930 roku. Budynek dworca także powstał w latach 30. XX wieku i ma konstrukcję trójbryłową, w której największa była mieszkalna. Oprócz mieszkań na parterze znajduje się fragment poczekalni. W bryle środkowej znajduje się hala poczekalni. W trzeciej bryle znajdują się dwa pomieszczenia: pokój naczelnika stacji oraz pomieszczenia z kasą biletową, telegrafem oraz nastawnią Os.

Po wybudowaniu przystanku PKM, ruch pociągów na stacji Gdańsk Osowa odbywa się podobnie, jak na stacji Gdańsk Wrzeszcz - przy zewnętrznych krawędziach obu peronów zatrzymują się pociągi PKM, a przy wewnętrznych pozostałe pociągi regionalne. Perony mają charakter kierunkowy: jeden (od strony ul. Barniewickiej) dla pociągów jadących w kierunku Gdyni, drugi (od strony ul. Letniskowej) dla pociągów jadących do Gdańska lub Kościerzyny.

Stacja kolejowa Gdańsk Osowa w czerwcu 2013 r.

Opinie (90)

  • dobry pomysł.....

    mamy swój własny dom /11 kondygnacji i podwórko z ławeczkami/ .Latem spotykamy sie tam na t.z.w KAWKĘ i pogaduchy.

    • 1 1

  • Bardzo dobry pomysł!

    Dobry pomysł! U mnie w Straszynie również powstaje taki obiekt. Dawny dworzec kolejowy stanie się biblioteką oraz miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych. Może coś w niesie do społeczeństwa, dla których jedynym takim miejscem są galerie handlowe.

    • 4 1

  • Wieczni malkontenci!!! (2)

    Ludzie czy Wy na prawdę nie możecie wykazać większego entuzjazmu. Nie dziwię się, że włodarze Gdańska nic nie robią w Osowej. Wystarczy poczytac Wasze opinie. Nic tylko marudzenie i narzekanie. Jeszcze nic nie zrobili, a Wy już doszukujecie się podstępu. Nawet jeżeli ktoś coś na tym zyska, to dlaczego nie. Grunt, żeby mieszkańcy Osowej też coś z tego mieli. Może wykorzystajcie swoją energię na szukanie pomysłów jak wykorzystać budynek z takim potencjałem. Podzielcie się pomysłami z włodarzami i poczekajcie na efekty.

    • 5 2

    • nie interesuje nas co ma do powiedzenie obecna władza w Gdańsku

      czekamy na dobrą zmianę , na rządy w interesie Polaków a nie peło i peselu

      • 1 1

    • Kiego komuś przeszkadza stacja kolejowa?

      Włodarze gdanska nic nie robią w Gdansku tylko zaciągają dług i podnoszą frycowe. Człowieku obudź sie zobacz na statystyki aparat władzy rozrośniętych na maxa nikt w magistracie nie wie za co odpowiada. Czas na zmianę trzeba przewietrzyć ten burdel. Budyń już nawet nie pamieta ile ma mieszkan. Pytam jak ktoś kto ma urzędnicza pensje moze dorobić sie tylu nieruchomosci?
      Niech jedno mieszkanie odda emigrantom ma 8 nawet sie nie doliczy ktore mu zniknie z rejestru.

      • 0 0

  • warto bo straszy z zewnątrz

    Na wzór proponuje wziąść dworzec w Łęczycy z 1930 roku. Pięknie wyremontowany. Byłem parę dni temu i mnie zachwycił.

    • 0 0

  • Czyli dom publiczny będzie... Hmm

    • 0 0

  • gdyby cena była rozsadna kupiłabym ten dwoorzec a potem przywróciałabym mu dawną świetność myśle że w tym miejscu mogłaby być piekna restauracja z dancingiem ale takim naprawdę prawdziwym jak przed wojną , bo gdzie ma podziać się młodziez 50 + ? . miasto tylko w tym miejscu widzi albo biedre albo deweloperkę

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane