• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przeszkody dla pieszych po remoncie linii tramwajowej

Piotr Czerlonek
18 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Kłopotem dla mieszkańców jest złe wykończenie przejścia dla pieszych przez ul. Siennicką. Kłopotem dla mieszkańców jest złe wykończenie przejścia dla pieszych przez ul. Siennicką.

Mieszkańcy narzekają na zmiany, które wywołała przebudowa linii tramwajowej na Długich Ogrodach. Zdaniem naszego czytelnika - Piotra Czerlonka - zapomniano o wygodzie pieszych. Inwestor zapewnia, że część uwag zostanie poprawiona. Oto list pana Piotra.



Mieszkam przy ul. Długie Ogrody. Ostatnio uwagę moją przykuł efekt remontu linii tramwajowej w ciągu ul. Siennickiej zobacz na mapie Gdańskaul. Lenartowicza zobacz na mapie Gdańska. Długo trwały tam prace, ale w końcu ułożone zostały nowe tory przecinające przejście dla pieszych przez ul. Siennicką na skrzyżowaniu z ul. Elbląską i ul. Długie Ogrody zobacz na mapie Gdańska. Ułożono płyty gumowe, jak to jest od lat w standardzie w całym Gdańsku. Wreszcie zniknął prowizoryczny pomost w tym miejscu nad linią, który ułatwiał przejście przez plac budowy.

Dla samochodów w przestrzeń między płytami a równoległą jezdnią wylano nawet nowy asfalt (w końcu, po wielu latach, przejazd jest płaski jak stół). Niestety o pieszych chyba zapomniano.

Czytaj też: Tramwaje wracają na Przeróbkę i Stogi

Przestrzeń między jezdnią a płytami wypełniono grubym tłuczniem. Teren jest nierówny, można sobie krzywdę zrobić. Przejechać wózkiem dziecięcym z kółkami mniejszymi niż 10 cali to już nie lada wyczyn. Moja dwuletnia córka wraz z żoną przejeżdżają tamtędy cztery razy dziennie. Jest to bardzo niewygodne, można by chociaż "tymczasowo" wyłożyć stare płyty chodnikowe, które były tam przed remontem.

Dodatkowy stopień, jaki powstał po przebudowie peronu na przystanku przy Bramie Żuławskiej. Dodatkowy stopień, jaki powstał po przebudowie peronu na przystanku przy Bramie Żuławskiej.
Przy wspomnianym przejściu dla pieszych po stronie ul. Elbląskiej znajduje się zejście do parku. Niestety wskutek prac przebudowano je. Wcześniej była to płaska powierzchnia, a teraz są to schody - kolejne utrudnienie dla osób z wózkami dziecięcymi, na wózkach inwalidzkich czy z chodzikami.

Przy okazji przebudowy linii tramwajowej postanowiono zafundować nam, mieszkańcom nowoczesny przystanek. Problem w tym, że wejścia na perony zostały pozbawione zadaszenia - deszcz, a teraz zimą (czasami) pada śnieg na schody i do tunelu.

Przy zejściu do parku obok ul. Siennickiej zamiast łagodnego zjazdu pojawiły się schody. Przy zejściu do parku obok ul. Siennickiej zamiast łagodnego zjazdu pojawiły się schody.
W dodatku piękne nowe perony dopasowano do ułożonych równo torów. W związku z czym peron jest obecnie ok. 10 cm wyżej niż poprzedni i tym samym 10 cm wyżej od wejścia do tunelu. W efekcie powstał 10-centymetrowy próg oddalony ok. 70 cm od ostatniego schodka. Gdy idzie się szybko, lub "w tłumie" - można go nie zauważyć. Wraz z rozebraniem przystanku do zera zniknęły też elektroniczne tablice informacyjne.

Poważne obrażenia z powodu występu na schodach

W piątek przy wspomnianej przez naszego czytelnika przeszkodzie wydarzył się wypadek.

Do zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 11. Na przystanku tramwajowym "Brama Żuławska" strażnicy miejscy zauważyli starszego, leżącego i zakrwawionego mężczyznę. Mundurowi natychmiast przystąpili do opatrzenia twarzy mężczyzny, tamowania krwawienia oraz wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe.

Lekarze, którzy przybyli na miejsce, udzielili niezbędnej pomocy poszkodowanemu, który odmówił przewiezienia do szpitala.

Według relacji świadków - osób oczekujących na przyjazd tramwaju - mężczyzna potknął się o występ pomiędzy schodami, a poziomem przystanku. Pracownicy modernizujący przystanek, którzy również widzieli zdarzenie poinformowali, że zgłoszą wykonawcy remontu potrzebę naprawienia infrastruktury w tym miejscu.

Do uwag naszego czytelnika odniósł się inwestor - miejska spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne:

Uwagi czytelnika są słuszne i część niedogodności o których wspomina jest w trakcie usuwania. Musimy jednak pamiętać, na tym terenie cały czas prowadzona jest budowa. Spojrzenie z zewnątrz pozwala oczywiście na korekty, które ułatwią mieszkańcom funkcjonowanie. Z mieszkańcami, także poprzez Rady Dzielnic, staramy się być w kontakcie. Na bieżąco reagujemy też na maile, które do nas trafiają i jak zwykle zachęcamy do kontaktu na kontakt@gik.gda.pl lub biuro@gik.gda.pl i zgłaszania uwag przez mieszkańców.

Co do konkretnych problemów zgłoszonych w artykule, opisane płytki zostaną ułożone na przejściu dla pieszych do końca tygodnia. Prace trwają.

Natomiast rozkopy w narożniku parku były związane z budową kanalizacji deszczowej. Sprawdziliśmy to i postaramy się uporządkować teren. Zmian, które sugeruje mieszkaniec, projekt nie przewiduje i nie możemy ich wykonać, ale teren zostanie doprowadzony do porządku.

Zadaszenie zejścia do przejścia podziemnego zostanie wykonane. Będziemy naciskać wykonawcę, by zostało wykonane jak najszybciej. Konstrukcja zadaszenia jest obecnie w produkcji.

Peron został wykonany zgodnie z projektem, ale my tego nie akceptujemy i zwróciliśmy się do projektanta o korektę tego rozwiązania. Niestety nie ma chyba innego wyjścia, jak przebudowa schodów. Z kolei tablice z informacją pasażerską zostaną zamontowane na zakończenie budowy.

Ostrzegawcze malowanie progu przy przystanku.
Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy spółki GIK

Próbny przejazd tramwajem ul. Siennicką


Zobacz podbijarkę torową i spawanie termitowe na budowie linii tramwajowej w kierunku Przeróbki

Piotr Czerlonek

Opinie (80) 5 zablokowanych

  • to ma byc przebudowa?

    pozostawili syf i bałagan qwa co to jest? w niemczech nie do pomyslenia

    • 15 3

  • ŻAL .................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Przede wszystkim doswiadczenie dzisiejszych architektów i urbanistów pochodzi z zachodu Europy i z państw rozwiniętych ,nikomu nie chce się z wyżej wspomnianych dogłębniej wczuć w realia dzisiejszej rzeczywistości , wszystko projektowane jest sztampowo ,a wzory czerpane są z metropolii światowych gdzie tego typu projekty wykonywane były po II wojnie światowej ,a u nas tak naprawde dzieje się coś dopiero od 20 lat .Także drodzy panowie politycy i radni i ci wszyscy co dzielą fundusze na tego typu inwestycje PATRZCIE KOMU GDZIE I ZA CO PŁACICIE bo w tej chwili to chyba wszystko idzie na hura. pozdrawiam i życze wszystkim czytelnikom mniej absurdów .

    • 9 3

  • Po co wy publikujecie te lamenty mieszkańców? Przecież zawsze coś komuś będzie przeszkadzać nawet jak bedzie mega wykonane...

    • 3 18

  • Moja żona pezewrocila sie w tym samym miejscu!!! Ciekawe czy byl odbior? (1)

    I czy partacz wykonawca otrzymal za to wynagrodzenie????

    • 17 2

    • nie

      nie był bo remont się nie skonczył !

      • 4 1

  • Od kiedy

    Uzywamy w Polsce Cali? ? to takie pro lemingowskie

    • 3 4

  • Remont się nie skończył

    droga redakcjo !

    • 8 1

  • hehe

    moim zdaniem koles sie czepia. przeciez to przejscie bedzie zrobione. prace sie jeszcze nie skonczyly a ten juz afere robi. od zawsze tak bylo: bylo stare nikt nic nie mowil, cos sie zrobilo od razu pojawiaja sie jakies glosy sprzeciwu. gdyby wszyscy byli tacy to nadal zylibysmy w srednioweczu. poczekaj jak skoncza i wtedy zrob liste do poprawki.

    • 2 9

  • (1)

    ,,Przeszkody dla pieszych po remoncie linii tramwajowej
    Ułatwili tramwajom, utrudnili pasażerom''

    a to dlatego te tramwaje takie zadowolone jezdzily ;]

    • 14 1

    • Tramwaj też człowiek !!!

      • 0 0

  • to nie jest tylko problem projektanta czy wykonawcy (1)

    to jest problem sposobu myślenia o mieście: pieszy ma się dostosować do infrastruktury czy infrastruktura ma być dostosowywana do pieszych i ludzi poruszających się z bagażami, z wózkami czy nawet na wózkach. Tramwaje niskopodłogowe a dojście do przystanku pełne mini przeszkód lub maksi tuneli i kładek do pokonania. Stąd postulat robienia przejść dla pieszych na poziomie jezdni, a nie tworzenie "bezkolizyjnych" dróg głównie dla samochodów.

    • 14 1

    • Tak jeste teraz ze wszystkim.

      Kiedyś wymyślano rzeczy aby dostosować je do potrzeb ludzi i ułatwić im życie. Teraz tworzy się rzeczy i do których ludzie muszą się dostosować.

      • 1 0

  • Pan Piotr niech nigdy nie wchodzi do lasu

    bo tam jest jeszcze bardziej nierówno na ścieżkach, krzywdę sobie zrobi. Czasem nawet - o zgrozo - wysypują na nie tłuczeń jak w Matemblewie... Jakoś tam matki z wózkami widziałem że spacerują..

    • 4 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane