• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Topole znikają także z Gdańska

Małgorzata
4 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Ptaki od lat gnieździły się w topolach na gdańskim Chełmie. Ptaki od lat gnieździły się w topolach na gdańskim Chełmie.

W środę rozpoczęła się wycinka alei topolowej w centrum Gdyni, a w czwartek pod piłę poszły 30-letnie topole na ul. Dragana zobacz na mapie Gdańska, na gdańskim Chełmie. - Czy topole to tylko chwasty? - pyta się nasza czytelniczka, pani Małgorzata.



Zgodę na tę "masakrę" wydał Urząd Miasta i nikt nie miał nic do powiedzenia. Drzewa były zdrowe, jednak według słów urzędnika Referatu Przyrody i Rolnictwa przy Wydziale Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku: "rosły w niewłaściwym miejscu, na terenie uzbrojonym, nad rurami, przewodami i kanałami".

Czy w Trójmieście jest wystarczająca ilość terenów zielonych?

Przez lata drzewa nikomu nie przeszkadzały, a teraz nagle ktoś doszedł do wniosku, że stare topole, świadkowie powstawania i rozbudowy osiedla, zasłużyły na "śmierć". Piły od rana je powalały i ćwiartowały. Sześć dorodnych drzew, w których koronach od lat ptaki wiły gniazda, bezpowrotnie zniknęło. Pozostały po nich jedynie kikuty.

Przechodnie, znudzeni dreptaniem po upstrzonych psimi kupami chodnikach, przystawali i bezmyślnie przyglądali się tej eksterminacji. - Ptaki sobie poradzą. Proszę się o nie nie martwić. A topole trzeba wycinać - powiedziała urzędniczka gdańskiego magistratu.

Te sześć drzew było pionierami na piaskach i glinie Chełmu. Inne nasadzenia nie wytrzymują warunków i słabego podłoża. Klony i lipy niewiele urosły od chwili, gdy je posadzono kilkanaście lat temu. Kasztanowce chorują. Wierzby rosną szybko i mają swój urok, jednak są zbyt kruche. Kilka z nich na Chełmie nieźle połamały jesienne i zimowe wichury.

Natomiast drzewa, które jakoś dożywają kolejnych lat, są brutalnie niszczone. Właścicielom aut nie starcza cierpliwości, kiedy nie mają gdzie zaparkować, stają na trawnikach i w krzakach. Dzieci wspaniale bawi urywanie gałęzi drzew. Niektóre drzewa są "piętnowane" - okorowywane. Potem spokojnie usychają, wobec milczącej obojętności mieszkańców.

A Gdańskowi, naszemu miastu, brakuje zieleni! Obawiam się, że w miejscu, gdzie rosły moje topole, pozostanie "przyozdobiony" psimi odchodami tak zwany trawnik.
Małgorzata

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (151) 6 zablokowanych

  • Topole niechciane - dlaczego ? (4)

    Topole to bardzo pożyteczne drzewa, swego czasu właśnie one były umyślnie sadzone na osiedlach. Topole są to drzewa które ściągają cieki wodne /żyły wodne/ płynące pod budynkami mieszkalnymi. Na przykład na Zaspie -gdzie budynki mieszkalne stoją na terenie pośredniej strefy ujęcia wody pitnej. NIemcy nie budowali domów mieszkalnych, bo rzekomo wiedzieli, że są tam żyły wodne, które szkodzą zdrowiu człowieka. Jak Zaspę zabudowano, to zasadzono równocześnie wiele topoli i to z punktu widzenia dbałości o zdrowie człowieka mieszkającego w tamtych blokach - było bardzo rozsądne i celowe. W krajach zachodnich - nawet przy budowie domów jednorodzinnych zaleca się i sadzi się topole, jeśli w pobliżu przebiega ciek wodny/ rzeczka czy strumyk i to dlatego, żeby topola ściągała wodę nie dopuszczając jej pod budynek. Tam istnieje bowiem przekonanie, że cieki wodne / żyły wodne pod lub bardzo blisko siedlisk ludzkich ujemnie wpływają na dobrostan człowieka. U nas ciągle jeszcze (chociaż obecnie już mniej) to zagadnienie uważa się za jakiś zabobon . Nikt się nie zastanawia dlaczego chorujemy coraż częściej, dlaczego już małe dzieci chorują np. na raka itp. Od ludzi z krajów starej Unii się dowiedziałam, że jedna głęboko korzeniąca się topola zasadzona tuż niieopodal domu mieszkalnego, ściąga "złą" wodę eliminując jej szkodliwość dla danych mieszkańców w 100%. Dlaczego takich prostych i pożytecznych zasad czy zwyczajów nie stosujemy "za Unią?" Wydział Środowiska uważam tego nie wie, poza tym nie ma przecież obowiązku dbać o człowieka, o jego zdrowie, ale o rury kanalizacyjne - to i owszem. Uważam, że jedno z drugim powinno być połączone, zawsze mówiąc o środowisku powinno się tam widzieć człowieka, jako najważniejszego "obiektu" zainteresowania. Na Zaspie też wycięto sporo topoli i to w miejscu, gdzie one osłaniały boisko szkolne (poza jego ogrodzeniem) od silnych wiatrów od morza. Interwencja na nic się przydała, urzędnik ma zawsze rację. Mam prośbę, jeśli już krytykujemy tak bezwzględnie coś, w tym przypadku topole, to cennym jest żeby spojrzeć szerzej na nie, na ich znaczenie dla dobra człowieka. Mówią internauci że topole pylą, że powodują alergie; alergii napewno nie powodują, lecz alergia nabyta z wielu innych powodów (głównie z odżywiania się) ujawnia się w styku z topolami w czasie ich kwitnienia. Należy szukać źródła alergii, i je usuwać. Sama byłam alergikiem, lecz trafiłam na mądrą Panią Doktor, która właśnie postanowiła zwalczyć alergię, poprzez uodpornienie organizmu, który stając się silny sam zwalcza tę chorobę. Pozbyłam się alergii i topole ani inne źródła alergizujące na mnie nie działają, oprócz silnych chemikalii. Dajmy żyć drzewom - to dzięki nim mamy tlen i możemy oddychać. To one zbierają kurze i inne zanieczyszczenia chroniąc nas przed wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.

    • 10 8

    • Brawo Pani Zosiu!

      Konkretny tekst,takiech właśnie brak na forum.Łatwo wyciąć,ale z nasadzeniami będzie pewnie kłopot.Były topole-będzie nic!

      • 2 1

    • Kobieto odejdź od komputera i zastanów się na tym co wypisujesz (1)

      " Sama byłam alergikiem, lecz trafiłam na mądrą Panią Doktor, która właśnie postanowiła zwalczyć alergię, poprzez uodpornienie organizmu, który stając się silny sam zwalcza tę chorobę. "

      Alergia to objaw ataku organizmu, na czynniki które uznaje za wrogie. Jak więc sam organizm może to zwalczyć. Jedyna metoda to podawanie szczepionek z alegrenami i uczenie organizmu czego ma nie atakować.

      " Topole są to drzewa które ściągają cieki wodne /żyły wodne/ płynące pod budynkami mieszkalnymi. "

      Jak się domyślam inne drzewa również mają korzenie i tą cudowną moc ściągania żył wodnych ale nie są tak łamliwe jak topole i przede wszystkim nie pylą w takim stopniu.

      • 2 2

      • raz na zawsze w głowach zanotować

        topole nie uczulają w takim stopniu jak inne drzewa! biały puszek to kwiaty topoli z nasionami.

        • 0 3

    • Do Zofii Gosz...

      Niech Zofia Gosz sie niemądrzy w sprawie topli , które są do przesady ponasadzane na Zaspie. Sama mieszka na 7 piętrze a wszelkiego rodzaju drzewa jak topole, wierzby , brzozy czy akacje dochodzą do 6 piętra . Co maja powiedzić ci mieszkańcy,którzy mieszkaja do 3-go pięrtra . U nich w mieszkaniach nigdy nie ma słońca. Czy Zofia Gosz będzie płaciła za odgrzybianie iich mieszkań lub za prąd , który trzeba palić bez mała przez cały dzień ???

      • 1 1

  • wycinamy topole !!! (2)

    Popieram wycinkę topoli, ponieważ pylą i zaśmiecają teren, zamiast nich można posadzić inne drzewa. Pamiętam je idąc ul. Twardą , lata 80-dziesiąte, koło b. fabryki zapałek. Było biało.

    • 7 9

    • to białe to nie pyłek! tylko kwiaty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • 1 0

    • Topola to dobro Natury ...

      ciebie trzeba wyciąć , Kołku ...
      Wyprowadź się na Pustynię , Ośle ...

      • 1 0

  • Topole

    Witam. Niech urzednicy pozwalaja wycinac drzewa a my nie zwarcajmy na to uwagi!!!! Ludzie jak nie bedziemy reagowac to nie dlugo nie bedziemy mili wogole zileleni tylko bloki i sasiadow ktorzy beda zagladac w okna bo juz bloki sa stawiene jeden obok drugiego:(:( zaniknie przyroda i bedziemy podziwiac za okna kolejne bloki.LITOSCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 4 3

  • Zebrania członkowskie

    Raz w roku uczęszczam na zebrania członkowskie w mojej spółdzielni, gdzie omawiane są różne sprawy i między innymi była poruszana ta sprawa.
    Trzeba się wysilić i poświęcić 3 godziny na zebranie bo mniej więcej tyle to trwa. Z moich obliczeń wynika że przychodzi 1,5 % uprawnionych. A potem się dziwimy że na osiedlu robione jest to czy tamto.

    • 2 2

  • Gdańsk beton- Łódź lepsza

    W Łodzi, na terenie Manufaktury, dokładnie przy Alei Rzemieślniczej, rośnie stara topola i nikomu na łeb nie spada. Łazi tam pełno ludzi a drzewo spokojnie rośnie sobie na środku i na dodatek jest elegancko obramowane, jakby w metalowej donicy. Nikt się nie awanturuje i nie wycina! Mogliby w tym miejscu postawić budkę z piwem albo fontannę a tu drzewo i koniec.

    • 1 3

  • to ja poproszę i tu!!!

    Na rozkaz szeryfie , przejezdzamy w poniedzialek...;)

    • 0 1

  • ...

    zbliza sie lato beda mieli urzedasy czym palic w kominkach

    • 4 1

  • Topole (1)

    Bardzo się cieszę,że ktoś wydał decyzję, aby wycinać "chwasty". Może będzie mniej uczuleń. Jak co niektórym szkoda tych drzew, to niech jesienią przyjdą zbierac liście. Mogą też posadzić je pod swoim oknem.

    • 5 4

    • Ewo!
      polecam gorąco wycieczkę do Paryża w listopadzie. Co roku tony liści platanów pokrywają ulice miasta. Na przedmieściach to samo. Jakoś nikt nie narzeka. Służby sprzątające wszystko wywożą. Drzewa najbardziej docenia się w lecie gdy upał nie daje żyć. Wówczas zieleń daje cień, pochłania kurze i zwiększa wilgotność powietrza.
      Jeśli jesteś zwolenniczką drzew bez liści to gratuluję! Radzę przeprowadzić się na Grenlandię. Tam drzew nie uświadczysz.

      • 2 1

  • wzamian nowe drzewa!!!!!

    niestety topole są niebezpieczne - w czasie silnych wiatrów jedna topola spadła na teren przedszkola - na szczęście nie było tam dzieci...
    mogło też walnąć na blok...
    dlatego jestem za wycinaniem - ale w zamian prosimy wydział zieleni o nowe drzewa a nie tylko beton i kostkę brukową!!!!!

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane