• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żarnowiec najlepszą lokalizacją dla elektrowni atomowej!

Robert Kiewlicz
16 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Nad jeziorem Żarnowieckim w ciągu najbliższych 5 lat może ruszyć budowa nowoczesnej elektrowni atomowej. Nad jeziorem Żarnowieckim w ciągu najbliższych 5 lat może ruszyć budowa nowoczesnej elektrowni atomowej.

Żarnowiec jest najlepszą lokalizacją dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce uznało Ministerstwo Gospodarki. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli PGE. Elektrownia ma powstać do roku 2030.



Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville. Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville.
Informację o lokalizacji elektrowni nad jeziorem Żarnowieckim, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ogłosił we wtorek na specjalnej konferencji prasowej, wicepremier Waldemar Pawlak.

- Obecna technologia jądrowa jest tak bezpieczna i tak dopracowana, że elektrownię atomowa można postawić praktycznie wszędzie - mówi Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych. - Jednak Żarnowiec jest najbardziej logiczną lokalizacją.

Jak twierdzi Pawłowski za lokalizacja elektrowni nad jeziorem Żarnowieckim przemawiają takie argumenty jak duża akceptacja społeczna i świadomość miejscowych władz samorządowych.
- Dodatkowo teren został już dokładnie przebadany - dodaje Pawłowski. - Zmniejszy to znacznie koszty inwestycji.

Z jakich źródeł powinniśmy przede wszystkim czerpać energię elektryczną?

Mało kto już pamięta, że w 1989 r. do portu Marynarki Wojennej w Gdyni dotarł pierwszy reaktor atomowy dla elektrowni w Żarnowcu. Transport jednak nie przedarł się przez kordon protestujących mieszkańców i ekologów przeciwko budowie elektrowni. W tym samym roku budowa została wstrzymana. Czy sytuacja się powtórzy?

- Tamten protest był przede wszystkim przejawem sprzeciwu wobec działań ówczesnych władz - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Działał też bardzo silny syndrom Czernobyla. Obecnie i władze i sami mieszkańcy terenów na, których ma powstać elektrownia są bardziej świadomi.

Jak twierdzi Kamińska już w najbliższy poniedziałek zbierze się specjalny zespół powołany przez marszałka i wojewodę oraz przedstawicieli PSSE. - Jak najszybciej chcemy rozpocząć akcję informacyjną i spotkania z mieszkańcami oraz władzami samorządowymi - mówi Kamińska.

Według szacunków specjalistów roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie ze 150 do 270 TWh w 2025 roku. Konieczna będzie budowa nowych bloków energetycznych (stare bloki i tak będą musiały być wyłączone). Pomorze uważane jest za energetyczną pustynię i tutaj będą powstawać nowe bloki energetyczne.

Głównym udziałowcem elektrowni atomowej ma być Polska Grupa Energetyczna. PGE chce mieć 51 proc. udziałów w wartej ok. 10 mld euro. inwestycji. Obecnie poszukuje ona doświadczonego partnera. Koncern podpisał już w tej sprawie listy intencyjne z GE Hitachi Nuclear Energy (sojusz jądrowy korporacji GE oraz Hitachi, dostawca zaawansowanych reaktorów i usług jądrowych) oraz Electricite de France (największy producent energii elektrycznej w Europie, a we Francji wytwarza 95 proc. energii bez emisji CO2 dzięki elektrowniom jądrowym i wodnym). Zainteresowanie budową elektrowni w Polsce są także firmy z Korei, Japonii, czy Czech.

- W najbliższym czasie planujemy spotkanie z kolejnymi potencjalnymi inwestorami - zapewnia Sylwia Filimon, koordynator ds. Public Relations PGE SA.

Elektrownia atomowa o mocy 1 tys. MW produkuje rocznie ok. 25 ton paliwa nuklearnego. Moc przyszłej elektrowni w Żarnowcu będzie wynosić ok. 2,4 tys. MW. Specjaliści przekonują, że są już bezpieczne technologie składowania odpadów. Jak twierdzą eksperci ilość produkowanych przez elektrownie atomowe odpadów radioaktywnych jest o wiele mniejsza niż produkowana przez elektrownie węglowe. One także produkują niebezpieczne odpady radioaktywne jak uran, czy radon.

Opinie (393) ponad 20 zablokowanych

  • to będziemy świecić taniej

    żeby tylko nie własnym światłem

    • 8 2

  • a gdzie ekolodzy z Rospudy (3)

    Trzeba mieć klapki na oczach aby brać się za elektrownię atomową koszt unowocześnienia sieci przesyłowych na pewno jest niższy,a po tym będziemy i tak mieli nadprodukcje mocy.Gazowa elektrownia przy takiej ilości gazu jaki teraz odkryto była by tańsza, tylko by może nikt łapówek nie rozdzielił,a tu od 10 miliardów już można następne wybory rozegrać.Ludzie nie dajcie się nabijać w atomową butelkę,będziemy uzależnieni od zagranicznych mogilników,a ani Francuzom ani Ruskom nie można wierzyć ,będą nam koszty podnosić i uranu i składowania jak będą chcieli,a miejsca pracy stracą tysiące Polaków w naszych kopalniach.Za to w elektrowni będą pracowali za olbrzymią kasę Francuzi.Sprzątać po nich będą nasi i tyle naszego.Prąd natomiast będzie droższy na pewno.Za to tak piękne miejsce już będzie skażone.Współczuć tylko tym ludziom co wybudowali sobie tam domy.Jakoś dziwnie zapomnieli decydenci ,że jeszcze tak nie dawno mówiło się o tych terenach ,że są i pozostaną czyste.Chłodzenie elektrowni będzie cały czas ogrzewało wodę w jeziorze.Zmienią się warunki biologiczne, zapomnijcie o czystym powietrzu i spokoju.

    • 19 27

    • Ciszej, moze nie uslysza i uda sie wybudowac

      • 3 1

    • Nie wywołuj ekowilka z lasu!

      • 1 1

    • może nie doczytałeś paru rzeczy

      ale: do chłodzenia elektrowni używana będzie woda morska, a pływy w okolicy rozniosą ciepłą wodę po dużym obszarze. Co do szkodliwości - popiół powstały po spaleniu wegla zawiera 50 części na milion (wagowo) tylko dwoch izotopów radioaktywnych (połowa to uran). Niewiele? Elektrownia Bełchatów produkuje 3,3 miliona ton popiołów. Ile to izotopów promieniotwórzych? 3,3 * 50 = 165 ton, z czego 80 ton to uran. 80 ton wysokoradioaktywnych odpadów! Przy mocy 4GW otrzymujemy 20ton / GWe. A to przy założeniu, że opalamy elektrownię niskopopiołowym węglem, i cały popiół zostaje przechwycony.

      • 1 0

  • technologia poszła do przodu

    technologia poszła do przodu i jest owiele bardziej bezpieczna wiec wszelkie proby oprotestowania bedą zwiazane z eko-komuchami ,czyli przekupnymi zwiazkami ekologicznymi ,ktore bazując na naiwnosci ludzi w pomoc matce ziemi ,zarabiaja kasiurke !
    Jak ccha poprotestowac to niech jadą do chin gdzie co tydzien powstaje nowa elektrownia węglowa ,ale tam władze wiedzą jak niechlubnie rozpedzac podobne manifestacje : (

    • 3 10

  • Szok

    Szok poprostu szok jak się dowiedziałem o tym i jeszcze z wrażenia nie mogę wyjść! Elektrownia w Żarnowcu kto by się spodziewał!!?? Myślałem że zawału dostanę jak się dowiedziałem o tej wielkiej "niespodziance".

    • 4 5

  • Czy Prymas Polski i Arcybiskup Głódź zaaprobowali ten projekt? (1)

    Śmieszne, gdy po 20-tu latach odkrywamy, że w Żarnowcu można postawić elektrownie atomową i czerpać z niej energię dl całej północnej Polski. Sami Państwo piszecie, że spod Oksywia, odprawiono statek z reaktorem, a więc na chwilę przed zakończeniem procesu budowy i uruchomienia elektrowni w Żarnowcu! Brak tylko informacji, co z tym reaktorem stało się dalej?! Jest, pracuje dla obywateli Finlandii i jakoś nie słyszeliśmy wybuchu i ofiar w ludziach, na skutek użycia reaktora naukowców nieudaczników rosyjskich. Zresztą w naszym najbliższym sąsiedztwie pracuje ich kilka i nikt z tego powodu nie ucierpiał. Jedynie straciliśmy kilkadziesiąt miliardów złotych i spóźniliśmy się do dołączenia do światowej czołówki w wykorzystaniu energii atomowej!
    Tytuł moich uwag ma swoje umocowanie w historii polskiej energetyki, bowiem we wszystkich kościołach wisiały informacje i apele o walkę z niebezpiecznym atomowym zagrożeniem a la Czarnobyl, a panie w wiadomych beretach przenosiły je do domów. a potem do lokali wyborczych.

    • 12 10

    • NIE NIE NIE

      POmyszl sam co by się mogło stać gdyby ten reaktor został zainstalowany w Żarnowcu najpierw musiał by być doprowadzony do bankructwa żeby go sprzedać za bezcen w obce ręce. taka obca firma eksploatuje ten reaktor tak długo jak jest to opłacalne. potem POrzuca kłopot czyli przerzuca na koszt państwa jak to dalej będzie wyglądać nie trudno zgadnąć wystarczy pojechać i zobaczyć ten horor na własne oczy.

      • 0 0

  • czas pomyśleć

    o związkach zawodowych w tej pięknej elektrowni NZZ Solidarność Zarnowiec, koszt produkcji energii będzie tańszy to różnice może śmiało przejeść i spożytkować na związkowe cele

    • 6 5

  • A co z odpadami z elektrowni?

    O lokalizacji odpadów nic się nie mówi. Technologia może bezpieczna ale problemu odpadów nie da sie uniknąć.

    • 11 1

  • A co z siecią energetyczną? (1)

    W Polsce to ruina, po co nowa elektrownia skoro prąd nie dotrze do odbiorców?

    • 9 0

    • zawsze można wykorzystać latające dywany

      • 1 0

  • Fajnie. Będzie dużo pracy w kreatywnym, dynamicznym młodym zespole.

    • 1 7

  • Boże czemu karzesz Polaków porażającą głupotą?? (2)

    mogliśmy mieć elektrownię atomową 20 lat temu. tak robią wszystkie przytomne narody. zamiast tego mamy gigantyczną ruinę, gigantyczne zmarnowane pieniądze, rozwaloną edukację specjalistów od energii atomowej i zacofanie sięgające ćwierci wieku co najmniej. prąd wytwarzamy niemal wyłącznei w oparciu o węgiel niszcząc atmosferę i ziemię. eksploatacja węgla w Polsce skutkuje co roku ok 180-200 wypadkami śmiertelnymi. Kraj tkwi w zacofaniu energetycznym i technologicznym. Elektrowni wiatrowych, wodnych i geotermalnych też zresztą prawie nie rozwijamy. Jakieś małe grupki wiatraków koło Pucka i na wybrzeżu są zajadle oprotestowywane. ostatnio znani warszawiacy opalający się latem w Dębkach podnieśli krzyk z powodu pomysły na farmę wiatraków na morzu. bo im będzie to psuć ładny widok na prostą linię horyzontu. No i gut. horyzont ocaleje. Polska nie musi przecież być ani nowoczesna, ani bogata. ważne żeby była sielska a ludzie bogobojni. Autostrad też nam nie trzeba, ani nowoczesnej kolei. co widać po tempie ich budowy. ponarzekamy na dziurawe drogi i popsute auta, ale i tak nic dalej nie zrobimy.Co prawda wszystcy dookoła robią inqaczej, ale my wiemy lepiej. W końcu Polak ma misję zbawiania Europy. Bóg wie co robi porażając Polaków głupotą.

    • 21 11

    • I dzięki Bogu (1)

      że jej 20 lat temu nie zbudowaliśmy. Mielibyśmy paskudnie niebezpieczny reaktor bardzo starego typu, których już się nie buduje, bo urągiwały zasadom bezpieczeństwa. A radziecka technologia plus polskie wykonanie to bardzo wybuchowa mieszanka. Podawali na Discovery przyczyny rozbicia się naszych samolotów pasażerskich pod Warszawą. Ruskie na głównym wale silnika narobili podczas obróbki takie karby, że to musiało się w końcu rozlecieć. A takie niechlujstwo wykonawcze to dla naszych sąsiadów standard. I nie ma tu znaczenia czy to technologia jądrowa, czy jakakolwiek inna.
      Więc cieszmy się, że żyjemy ..

      • 3 4

      • TEN REAKTOR, dokładnie TEN SAM

        pracuje BEZAWARYJNIE w Finlandii. Beż żadnych problemów. My się go pozbyliśmy, tracąc ogromne pieniądze, a Finowie postawili u siebie i korzystają.

        Ot, polska mentalność.

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane