• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Interwencja służb ws. blokady transportu węgla do Gdańska

Patsz
9 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 07:42 (10 września 2019)
Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w poniedziałek rozładunek węgla płynącego do Gdańska z Mozambiku poprzez rzucenie kotwicy z żaglowca Rainbow Warrior przy terminalu węglowym. Przy okazji umieścili na burcie statku napis "Węgiel stop". Protest miał zwrócić uwagę rządu na potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku. W nocy z poniedziałku na wtorek w sprawie interweniowały służby.



Aktualizacja, godz. 7:42: Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku poinformował, że zatrzymano dwie osoby.

- To kapitan żaglowca Greenpeace, narodowości hiszpańskiej, oraz austriacka działaczka Greenpeace. Pozostałe osoby zostały zwolnione. Jednostka holownikami Urzędu Morskiego została ściągnięta z portu - mówi Tadeusz Gruchalla.
Aktualizacja, 10 września, godz. 7: W nocy z poniedziałku na wtorek na jednostkę z aktywistami weszły służby. Całość akcji transmitowali przedstawiciele Greenpeace. Poinformowali także, że aktywistki i aktywiści, którzy wcześniej zablokowali transport węgla z Mozambiku, zostali zatrzymani.

- Chcielibyśmy, aby polskie władze działały tak szybko i zdecydowanie w sprawie kryzysu klimatycznego, jak to robią, tłumiąc pokojowe protesty. Obrońcy klimatu zwrócili uwagę na absurdy polityki energetycznej Polski. W imię obrony interesów lobby węglowego nasz rząd nie chroni klimatu i nie inwestuje w polskie, odnawialne źródła energii. Zamiast budować wiatraki czy biogazownie, importujemy na potęgę "polskie czarne złoto", głównie z Rosji, ale też z krajów tak odległych, jak Australia, Kolumbia czy Mozambik. Tym, którzy mają odwagę sprzeciwiać się takiej polityce, grozi się bronią maszynową - powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Akcja służb transmitowana przez Greenpeace.






- Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków, i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw - argumentuje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.
Przypomina o tym, co działo się tegorocznego lata.

- Kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz. Tego lata w ponad 350 miejscach w Polsce władze apelowały o ograniczenia w zużyciu wody, a straty spowodowane przez suszę wyniosły ponad 1 mld złotych. Stan rzek był tak niski, że przez Wisłę w Warszawie można było przejść w bród. A to wszystko dopiero początek - dodaje.
Ekolodzy dodają, że w ciągu ostatnich dwóch lat import węgla do Polski wzrósł ponad dwukrotnie, do prawie 20 milionów ton.

Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.
Wskazują, że co czwarta tona węgla kamiennego używana nad Wisłą pochodzi już z zagranicy.

- Zdecydowana większość trafia do nas z Rosji, a reszta z krajów tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Kolumbia czy Mozambik. Jak wykazują analizy eksperckie, jeśli nie odejdziemy od spalania węgla, import będzie w kolejnych latach rosnąć. Według ostatnich danych Państwowego Instytutu Geologicznego rachunek za importowany węgiel w 2018 r. wyniósł prawie 8 mld zł i był ponad trzykrotnie wyższy niż dwa lata wcześniej - informują.
Przypomnijmy, że statek Rainbow Warrior, należący do Greenpeace, miał wpłynąć do Gdańska w piątek. Jego wizyta miała być elementem obchodów 15-lecia istnienia tej organizacji w Polsce. Okazało się, że nie udało się znaleźć nabrzeża, przy którym mogłaby cumować jednostka i przy którym jednocześnie można byłoby zorganizować zaplanowane przez armatora wydarzenia.

Gospodarka morska Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Zobacz na bieżąco aktualizowany ruch statków na wodach Zatoki Gdańskiej. Mapa opracowana i prowadzona przez Department of Product & System Design Engineering - University of The Aegean.

20:45 9 WRZEśNIA 19

Blokada pirsu węglowego (14 opinii)

Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku.
Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Zobacz więcej
Patsz

Miejsca

Opinie (781) ponad 100 zablokowanych

  • Dla "grinpisów" z ciepłych krajów

    Proponuję wprowadzić zakaz używania klimatyzatorów, jeśli nie podobają się im nasze piece.

    • 10 0

  • "Natura nie wie kim jest Niemiec a kim jest Polak."
    No właśnie - natura po prostu nie lubi gdy się ją truje, niezależnie od narodowości. Obecnie trują ją Niemcy :)
    "Poza tym oni są już na ścieżce zmniejszania emisji. Tylko w zeszłym roku zredukowali je o 37mln ton." - się uśmiałem. Po prosto niemiecka gospodarka zwalnia i tyle :)
    Poza tym proponuję przejście na dane względne (procentowe), wówczas niemiecka redukcja emisji CO2 będzie miała właściwą, żenująca skalę.
    "W przeliczeniu na jednego mieszkańca za kilka lat ich prześcigniemy" - nie za kilka lat, lecz za kilkadziesiąt :)
    Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo do tego czasu zredukujemy :)

    • 4 0

  • element słuszności

    Jedno w tym proteście jest słuszne - powinien do nas trafiać węgiel z polskich kopalń, które płacą Polsce podatki i gdzie Polacy dostają wypłaty, a nie z Mozambiku, czy innego miejsca wykluczającego nas z roli beneficjentów. No chyba, że to taki biznes, że my kupujemy w Mozambiku po 3$ za tonę i zaraz sprzedajemy np. Austrii po 10$ za tonę.

    • 3 0

  • Czekam na dzien kiedy niemiecki GP wpadnie na lotnisko im Walesy.

    To lotnisko w Gdansku, ktore generuje tony spalin. Sprawdzi sie ich wiarygodnosc.

    • 4 1

  • Jaki napęd ma Rainbow Warrior?

    spalinowy, wstydźcie się sami trujecie planetę.

    • 6 0

  • PISiaki i ich trolle niezłomnie bronią ruskiego i afrykańskiego węgla.

    • 2 6

  • Greenpeace to obłudna jak cholera organizacja, zresztą jak większość "Ekologów"

    Jak doszło do awarii w Warszawie to milczą na ten temat do tej pory i to mimo sytuacji, że z powodu niskiego poziomu wody w Wiśle w Warszawie ścieków było więcej niż wody w rzece. Jak co roku rolnicy wypalają lasy Amazonii pod pola i prowadzi się tam rabunkową gospodarkę drzewną to też krzyku na cały świat nie słychać, nie ma przywiązywania się do drzew łańcuchami i pikiet pod parlamentem np. Brazylii.

    Nie mówię już o tym, że Europa się tak przejmuje ekologią, UE ciągle nam coś narzuca, ciągle ogranicza się emisję i śrubuje normy spalania dla samochodów, a kto najbardziej truje, kompletnie się tym nie przejmuje i nie ma żadnych zamiarów zrobienia z tym czegoś?
    Chiny, Indie i USA. Chińczycy i Hindusi zużywają zasoby naturalne na potęgę i emitują mnóstwo CO2, jakoś nie słychać by tam chociażby tak wciskali im auta elektryczne jak u nas.
    Amerykanie wiadomo - silnik 6 litrowy V8 w Pickupie albo Suvie musi być, bo inaczej to nie samochód dla nich, a Tesla to raczej modna zabawka dla bogatych hipsterów.

    • 5 1

  • chyba rozdwojenie jazni

    Działacze mówiąc o tłumieniu protestu mieli chyba na uwadze Francję, a przecież są na innym terytorium !!!!!!!!!!!!!!

    • 4 0

  • Polska ma największe złoża węgla w Europie, niektórym jest to nie na rękę. W przyszłości będzie on bardzo cenny bo wejdą do użytku nowe metody przetwarzania węgla w złożu można wtedy z niego otrzymać gaz i paliwo.

    • 7 0

  • Hah (1)

    Ja mam piec na wegiel i drzewo. Da mi ktos 15 tys zl na przerobienie instalacji i pieca? Bo to dofinansowanie to kpina. Jak mi ci aktywisci dadza kase too bardzoooo chetnie wymienie

    • 1 2

    • Nie da . Tylko sam zmienisz .

      Normy emitowanych spalin przekroczysz , i sam dojdziesz do wniosku, że lepiej zapłacić za dobry piec gazowy niż płacić kary. Przyleci dron pobierze próbkę spalin, a mandat to już elektronicznie... Tylko daj i daj...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane