Fakty i opinie

Amber Gold. Słabe państwo zagubionych obywateli

felieton w trojmiasto.pl

Wbrew pozorom na upadku Amber Gold najwięcej stracą nie ci, którzy tej firmie powierzyli swoje oszczędności, lecz instytucje państwowe, które po raz kolejny udowodniły, że całkowicie nie radzą sobie w sytuacjach wychodzących poza codzienną rutynę.W ostatnich dniach opublikowano sondaż, w którym aż 75 proc. badanych zadeklarowało, że za aferę Amber Gold winę ponosi państwo. Na pierwszy rzut oka to przekonanie jest kuriozalne i świadczy o tym, że ponad 20 lat po odzyskaniu niepodległości Polacy są jak dzieci we mgle i wciąż uważają, że państwo powinno chronić ich przed niemądrymi decyzjami, które samodzielnie podejmują. Od tego już tylko krok do żądań, by pieniądze utopione w firmie małżeństwa P. zostały im zwrócone z budżetu państwa. Takie oczekiwanie jeszcze nie zostało wyartykułowane, ale idę o zakład, że niedługo się pojawi.

Jednak zrzucanie winy na państwo za to, że Amber Gold przez ponad dwa lata bezkarnie mamił Polaków opowieściami o bajkowym zysku, tylko na pozór jest wyłącznie dowodem zagubienia i niesamodzielności dużej części Polaków. Bo państwo ma przecież swój interes w tym, aby takie firmy jak Amber Gold (ale także Finroyal czy Pier Gio) nie buszowały na rynku i nie pasożytowały na nieodpowiedzialnych obywatelach. Dlaczego? Bo państwo działa lepiej, gdy nie ma w nim dziesiątek tysięcy sfrustrowanych osób, które potraciły często oszczędności życia. Nastroje takich osób radykalizują się, a w efekcie głosują na skrajne partie, które w konsekwencji rozmontowują jego demokratyczne instytucje.

I dlatego właśnie państwo stworzyło prawo, by do takich sytuacji nie dochodziło. Tyle tylko, że w przypadku Amber Gold demokratyczne instytucje z jakiegoś powodu w ogóle tego prawa nie egzekwowały.

Po co bowiem stworzono instytucję wyroku w zawieszeniu, jak nie po to, by go odwieszać, gdy delikwent popełni kolejne, podobne przestępstwo? Marcin P. miał takich wyroków sześć, ale żaden sędzia nie wpadł na to, by odwiesić mu którąś z wcześniejszych kar.

Po co stworzono Krajowy Rejestr Karny, jak nie po to, by łatwo i szybko sprawdzać, czy obywatel nie miał wcześniej problemów z prawem? Jeszcze do niedawna, by dostać pracę, trzeba było przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Dziś sędziowie i prokuratorzy najwyraźniej zapomnieli o istnieniu takiego rejestru, bo nigdy nie sprawdzili czy nie figuruje w nim szef Amber Gold. Z kolei szefowie Krajowego Rejestru Sądowego uznali, że mają w obowiązku sprawdzania czy władze spółki nie są karane za przestępstwa przeciwko mieniu, choć prawo tego zabrania.

Jak oceniasz zachowanie instytucji państwa w sprawie Amber Gold?

działały sprawnie, państwo nie odpowiada za ludzką głupotę 15%
póki nie było przestępstwa, nie działały, bo nie miały powodu 16%
fatalnie, to przez ich zaniechania oszukano klientów tej firmy 55%
uważam, że ta firma upadła właśnie przez zmowę państwowych instytucji 14%
zakończona Łącznie głosów: 1290
Po co konieczność składania informacji o wynikach spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym, skoro nie ma kary za niedopełnienie tego obowiązku? Bo przecież trudno uznać za karę kwotę w wysokości 2/3 płacy minimalnej, skoro dotyczy to spółek obracającymi dziesiątkami milionów złotych.

Jedynym państwowym organem, który próbował walczyć z oczywistym zagrożeniem, jakie dla ładu państwowego stanowiła działalność firmy Amber Gold, była Komisja Nadzoru Finansowego. Od kilku lat składała ona w prokuraturze doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefów Amber Gold, ale wszystkie postępowania były natychmiast umarzane.

Indolencja tych wszystkich organów może skończyć się tym, że poszkodowani przez Amber Gold będą mogli domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Wszystko zgodnie z artykułem 417. Kodeksu Cywilnego, który mówi, że za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej odpowiedzialność ponosi właśnie Skarb Państwa.

Wolałbym, aby niezrozumiała łagodność, z jaką publiczne instytucje obchodziły się jeszcze do niedawna z Amber Gold, wynikała z łapówkarstwa, a nie z ich nieudolności. Gdyby tak było, oznaczałaby to, że wystarczy ukarać i wymienić kilka osób, by państwo zaczęło działać. Jeśli natomiast nie było w tym żadnego przekupstwa, oznacza to, że nasze państwo po prostu samo z siebie działa źle. A to - wbrew pozorom - znacznie boleśniejsza diagnoza znacznie poważniejszej choroby.

Opinie (385) ponad 10 zablokowanych

 • Dajmy już spokój tej sprawie (42)

  jak ktoś jest debilem to nic się na to nie poradzi

  • 234 170

  • a czemu mam dac spokoj? (32)

   mamy patrzec jak placimy na slabe panstwo?

   • 74 26

   • Hmmmm... (31)

    Amber Gold to prywatna spółka, znaleźli chciwych łosiów którzy uwierzyli w gwarantowane 14% zysku, mimo że żaden bank nawet połowy tego nie gwarantuje. Spójrz w TV kto wpłacał tam pieniądze, najczęściej osoby starsze, podatne na sugestię, nie mające dostępu do informacji w internecie. Facet wykorzystał tą naiwność i państwo nie ma nic do tego. Równie dobrze, państwo powinno zabronić działalności wszelkiej maści wróżek i cudotwórców, bo też żerują na ludzkiej naiwności. Ale państwo nie może Tobie zabronić, wydawania Twoich własnych pieniędzy na w/w przykłady.

    • 84 27

    • ale odszkodwania za takie akcje z racji tego ze spolka dziala w ramach panstwa (10)

     zaplacic musi potem kazdy.

     • 19 23

     • (9)

      panstow nie bedzie placic zadnych odszkodowan, wez sie najpierw doucz zanim cos napiszesz

      • 28 8

      • mhm uwazaj (8)

       wiesz kto stoi za Amber Gold? Moze wydaje ci sie Plichta?

       • 24 10

       • ludzie wierzą w to co im pokazuje telewizja (7)

        że szwindel na miliardy rozkręcił pyzaty cwaniaczek który mieszkał w jakiejś norze na Oruni - zajął się marketingiem, stworzył regulaminy, zatrudnił pewnie ze dwie setki osób, wynajął pomieszczenia itp.

        m. zd to jest typowy słup - facet który dostał kupę pieniędzy za to, żeby właśnie teraz dawać interesowi swoją twarz

        • 32 8

       • Antoni Macierewicz chciał doprowadzić do likwidacji WSI ! Platforma Obywatelska była temu przeciwna... (6)

        ... no i mamy 'Amper Bolt' !

        • 19 26

       • czyli to Macierewicz stoi za Amber Gold?

        Antek zachłanny jest- to widać, słychać i czuć

        • 11 10

       • (4)

        Wolny kraj a wolność niesie ze sobą odpowiedzialność za własne czyny.
        A co może państwo? zakazać parabanków? a co wtedy ze SKOK-aki? to też są parabanki
        Piramid finansowych (w których wpłaty nowych członków pokrywają zobowiązania starych klientów) mamy wiele w naszym kraju od państwowego ZUS na burach podroży kończąc a od czasu do czasu pojawia się taki AG.
        Nie zwalnia to obywateli od myślenia

        • 19 6

       • SKOK-i ostatnia ostoja polskości w świecie fianansów (3)

        SKOK-i nie są parabankami- mają swoją ustawę o skok, fundusz stabilizacyjny , na który składają się wszystkie SKOK-i oraz gwarancję wypłaty do 100 tys. EURO tak jak banki w BFG. Dlatego nie kłam urzędniku bankowy, a zarazem PO-wski tak jak poseł Neumann, który jest delegowany z banku.

        • 8 11

       • Ależ są parabankami.

        To, że sprawnie działającymi i nastawionymi na długotrwała i stabilną działalność a nie szybkie skrojenie klienta nie zmienia faktu, że są to produkty banko-podobne a nie banki jako takie. Po pierwsze BFG oferują zupełnie inny poziom gwarancji od tego, na który składają się SKOKi, po drugie banki podlegają dużo ściślejszej kontroli i składają bardzie złożone rozliczenia finansowe.
        Oczywiście nie są to organizacje typu Amber-Gold nastawione na zagryzienie ofiary, w swojej działalności naśladują podobnie jak prawdziwe banki pijawkę, powoli wysysają krew ale tak by nie wykończyć żywiciela.

        • 5 1

       • Co nie zmienia faktu iż są to parabanki :)

        • 5 0

       • i pójdzie taki Harcerz IV RP na wybory...
        niech w końcu sprywatyzują ten kraj skończy się nepotyzm partyjny w spółkach skarbu państwa.

        • 2 4

    • jakby panstwo nie mialo nic do tego czyli gdyby nie obowiazywalo panstowe prawo (1)

     to dawno by ludzie odzyskali sami pieniadze a pan plichta moglby sie cieszyc jesli uszedlby z zyciem.

     • 22 5

     • jakich pieniędzy??? :)
      tam już nic nie ma

      • 3 2

    • masz chory tok myslenia (8)

     Nie kazdy jest na tyle ogarniety i podejrzliwy, ze sam przeswietla firmy i ich wlascicieli. Prosty czlowiek widzac firme funkcjonujaca na rynku od dluzszego czasu, majaca porzadne oddzialy i publicznie reklamujaca swoje produkty ma prawo sadzic ze jest to legalny i powazny biznes. Panstwo najpierw rejestruje taka firme, a pozniej mowi, ze prowadzila parabankowa dzialanosc nielegalnie... TO JEST CHORE. Gdzie byly UOKIK, PROKURATURA, SADY, NADZOR FINANSOWY??? Powstaje piramida finansowa, ktora dziala nietknieta przez 2 lata... Ta firma, pralnia miala duze plecy wsrod najwyzszej wladzy. Teraz pieniadze zginely, zostaly wywiezione, a pozwy o odszkodowanie wyplaci budzet panstwa... I tak oto wyprowadzi sie legalnie kase publiczna...

     • 30 23

     • (1)

      Prosty człowiek widząc sprzedawcę Rolexów na giełdzie w Chwaszczynie za 30 zł/sztuka, stojącego tam co weekend, ma prawo sądzić, że są to oryginalne Rolexy, a biznes jest legalny i poważny.
      ---
      Łapiecie? Skala nie ta, ale przykład oddaje sytuację. Państwo nie może pilnować każdego obywatela przed popełnianiem idiotyzmów. Ba, ja nie chcę wręcz, żeby z moich podatków powstała kolejna armia urzędników ds. pilnowania bystrych inaczej, którzy kupili od oszusta wieczorem w parku cegłę, a myśleli, że to sztabka złota.

      • 45 10

      • Dlaczego

       urzędnicy państwowi opłacani za podatki obywateli pozwolili założyć następną firmę finansową osobie z kilkoma wyrokami-działającą na szkodę obywateli czyli ludzi opłacających urzędników?

       • 14 9

     • @maciek (2)

      Kto Ci wmówił, że budżet państwa będzie płacił odszkodowania za Amba Gold ? Idź się najpierw dowiedz co i jak, potem pisz komentarze.

      • 11 2

      • Jeśli dobra papuga wykaże, ze państwo zaniedbało swoich obowiązków (1)

       to Skarb Panstwa zabuli aż miło. Podstawy są i to bardzo mocne. Luki w przepisach wykonawczych nie zwalniają państwa z odpowiedzialności za swoje zaniedbania i uwiarygadnianie oszustów. Mam nadzieję, że taki pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa zostanie złożony i że tworzenie przepisów prawa zobowiązuje. To że posłem zostaje działacz gejowski, chłop od łopaty czy sportsmenka nie zwalnia państwa od odpowiedzialności za tworzone przez tych ignorantów i legislacyjnych analfabetów prawo.

       • 14 12

       • Jakie zaniedbania.

        KNF już ponad trzy lata temu stwierdził, że organizacja jest podejrzana i należy jej unikać. Gdyby ludzi posłuchali problem w ogóle by nie powstał.

        A że prokuratura jest opieszała... A to nowość, ale opieszałość prokuratury przestępstwem nie jest. A że oszust obszedł prawo? Bo to oszust, nie możliwym jest stworzenie prawa odpornego na oszustów, no chyba, że za pomocą 100% inwigilacji obywateli, ale za takie prawo to ja podziękuję.

        • 4 2

     • Państwo nikomu nie wypłaci odszkodowań, nie ma ku temu podstaw prawnych. (1)

      Nigdy nie uważałem siebie za super inteligentnego i wykształconego człowieka, lecz jak czytam takie posty to mam dylemat - czy jestem mądrzejszy niż uważam, czy po prostu ludzie są tak skrajnie głupi jak maciek.

      Bez urazy.

      Każdy mający odrobinę rozsądku zastanowi się dlaczego firma oferuje 3x wyższe oprocentowanie niż banki, zainteresuje się też w co inwestuje ta firma. Zapewne wpisze w "google" nazwę tej firmy, a już rok temu gdy wpisywało się w tej popularnej wyszukiwarce frazę AmberGold to jako jedne z pierwszych wyskakiwały czarne listy szemranych aktywności.

      Jak ktoś poszukał głębiej to się dowiedział, że pan P, dawniej jako pan S miał na koncie prawomocne wyroki za oszustwa. Tu już każdemu powinna się zapalić czerwona lampka.

      Druga sprawa umowa, czy ludzie powierzając jakieś instytucji często oszczędności całego życia nie mają czasu by przeczytać kilka stron umowy?

      Czy po prostu nie potrafią biegle czytać ze zrozumieniem?

      Jasne, że prawo polskie też ponosi w pewnym stopnie odpowiedzialność za sytuacją, gdyż osoby z wyrokami za przestępstwa finansowe nie powinny mieć prawa do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej, ale chyba dorosły człowiek ma swój rozum i nie oczekuje, ze całe życie państwo będzie go prowadzić za rączkę jak dzieciaka.

      Litości.

      • 23 3

      • Żebyś się

       nie zdziwił :-) Oszust, który ma zakaz zasiadania w organach spółek, zostaje bez problemu zarejestrowany w KRS pomimo, że sprawdzenie takich danych w rejestrze skazanych powinno być obligatoryjne przez KRS. Przez 3 lata prowadzi bez problemów reglamantowaną działalność wymagającą koncesji (i jest to działalność na ogromną skalę uwiarygadniana pochwałami lokalnych polityków samorządowych) w zakresie obrotu złotem bez tejże koncesji (żadnej kontroli z NBP, z UKS, znikąd). Sądy zawieszają wyroki człowiekowi, który działa w warunkach recydywy (7 wyroków za przestępstwa finansowe). Kurator wystawia pozytywną opinię człowiekowi, który nie zaspokoił nawet 1/10 roszczeń oszukanych w poprzednim szwindlu ludzi. Państwo musi ponosić odpowiedzialność za swoich urzędników, bo inaczej taką demokrację o kant d.... można rozbić. Jeśli nie w tej sprawie, to już w żadnej nie da się tych debilnych urzędasów pociągnąć do odpowiedzialności.

       • 10 5

     • proszę cie nie bądź naiwny 14% gwarantowane? z czego???

      • 7 0

    • (2)

     g... prawda, wcale nie tylko starsi ludzi a wręcz w większości młodzi. Wiek tych ludzi nie ma znaczenia, czy uważasz , że młodego nie wolno oszukiwać a starego wolno? k... co za logika? Poza tym sprawa AGto nie sprawa oszukanych "łosiów" tylko sprawa rozkładu państwa, ciemnych powiązań polityka-szemrany biznes, dziwnych ruchów prokuratury, indolencji urzędów skarbowych, bierności organów bezpieczeństwa wewnętrznego itd. itp. ale to pewnie Cię nie interesuje lemingu, jest ładna niedziela masz pewnie grilla i to Ci wystarcza ty znalazłeś już winnych mega-wałka na kilkadziesiąt (co najmniej) mln zł...to ci ludzie co wpłacali...żenada panie drogi

     • 12 14

     • Dokładnie. (1)

      Kompletnie nie rozumiem takich ludzików jak mateusz. Z ofiary robi winnego. Kompletne odwrócenie wartości i sensów. Kto tych ludzi wychował? Metro i Szkło Kontaktowe? Ich dziadkowie zrobiliby sobie skrobankę kozikiem, gdyby wiedzieli, że takich bezmózgich i amoralnych zstępnych spłodzą.

      • 5 13

      • hmm

       pan P jest oszustem, lecz jego ofiary same dały się okraść. P nie napadał na ludzi, lecz ich oszukiwał. Klienci P nie byli zmuszani to powierzenia pieniędzy P, lecz to zrobili mimo, że było to oczywistym idiotyzmem. P jest winny oszustwa, a jego klienci są winni wlasnej glupoty i chciwości.

       Obie strony były chciwe i pazerne. Obie chciały łatwo zarobić.

       Jeśli myślisz, że świat jest czarno-biały to żyjesz w błędzie.

       mateusz

       • 15 1

    • do ??? (1)

     "Spójrz w TV kto wpłacał tam pieniądze, najczęściej osoby starsze, podatne na sugestię, nie mające dostępu do informacji w internecie."
     I tu się mylisz..
     Przechodziłem w Poniedziałek 13.08. obok oddziału
     AG przy Stągiewnej,i z ciekawością zerknąłem
     na to,jacy ludzie stoją,otóż średnia to ok.40ki..
     i dodać należy do tego grona studenta (o ironio) ekonomii z Krakowa, którego wypowiedź była cytowana przez portal.
     Zdrowy rozsądek i trochę chłodnej analizy
     jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
     I nie trzeba mieć WIELKIEJ wiedzy ekonomicznej.

     • 12 3

     • Nie dziwota biorąc pod uwagę że kupę kasy władował w reklamę

      w Internecie: praktycznie wszyscy wyświetlali jego reklamy.
      A łoś-oglądacz TVN-u nie myśli, za niego myślą, pokażą
      mu pięciu starszych gości pod szybą z napisem AG a on już
      sobie resztę dośpiewa...

      • 3 4

    • To pewnie dlatego Plichta zaśmiecił cały Internet reklamami (1)

     za które słono zapłacił,
     że chciał w ten sposób dotrzeć do emerytów bez komputera
     od Rydzyka. Taki przebiegły....

     Odróżnij wyobrażenia swojego ptasiego móżdżku karmionego
     obrazkami z TVN od tzw. twardej rzeczywistości. Ostatecznie
     to on zebrał 100 baniek więc chyba dotarł do tego do kogo
     chciał dotrzeć...

     • 5 5

     • słyszałeś kiedyś o szumie informacyjnym lub czymś bardziej przyziemnym jak zasłona dymna?

      • 1 1

    • Ok, ale

     Bez dwoch zdan - wina napewno lezy po stronie tych ludzi, ktorzy dali sie naciaganac bo nie przywiazali uwagi do tego co jest zawarte w umowie - za to nic nie powinni dostac. Ale kazdy medal ma dwie strony i uwazam ze po to place/placimy podatki aby nasze Panstwo nas chronilo - militarnie, finansowo itd. Dlatego uwazam ze czesc winy ponosi Panstwo i za te winy powinnismy ich rozliczac.

     • 4 1

    • ZGADZAM SIĘ W 100%!

     Bardzo celny komentarz!

     • 0 1

  • debili też trzeba chronić... (2)

   ...na ile się da.

   Jedni są sprytni inni mniej - jestem za tym aby ich chronić na ile się da.

   Społeczność składa się z różnych jednostek. Niektóre potrafią o siebie zadbać, a dla innych to nie jest ich czas i miejsce, dlatego jeżeli można, to trzeba ich chronić. Od tego jest prawo - skutecznie egzekwowane byłoby wystarczającym parasolem dla tych biednych skądinąd ludzi.

   • 22 14

   • za jaką cenę, wolności???

    • 3 3

   • To moze jeszcze nakarmy, ubierzmy i ululajmy do snu wszystkie zyciowe niedojdy?

    • 3 3

  • (2)

   ktos sie orientuje, ktory to trojmiejski biznesmen moze byc zamieszany w walki ambera? podobno kasa byla przewozona samolotem do niemiec. Mi od razu kojarzy sie jeden biznesmen z samolotem z okolice trojmiasta, ale nie z samego trojmiasta.

   • 9 6

   • (1)

    to juz wszyscy wiedza

    • 1 1

    • Fajną zmyłkę

     wykombinowali. Nie wierzę, że za tym stoi mafia.

     • 0 1

  • o naiwnowsci

   cóż,pojechal chłop na ludzkiej naiwnośći.Jeśli mamy pozyczyć komuś stówke to trzy razy ogladamy i zastanawiamy sie czy na pewno odda?A tu proszę bardzo -bach 200tyś. jakiemus obcemu facetowi darują.
   Państwo nie ochroni wszystkich-w USA to samo co u nas,po prostu nie badźmy naiwni a tacy jak p.P.nie będzie miał kogo oszukać.

   • 14 4

  • Tak, dajmy spokój.

   I zlikwidujmy paragrafy o oszustwie w kodeksie karnym, bo kto daje się oszukać to debil i nie warto się nim przejmować.

   • 3 1

  • oczywiście dajmy spokój tej sprawie!

   widzie że już system zaczyna działać. będą teraz non stop o tym gadać aż ludziom się znudzi tak jak Smoleńsk a na końcu powiedzą że nie było wcale przekrętu.tu wszystko uchodzi państwu na sucho tylko na kowalskiego zawsze znajdzie się paragraf.

   • 2 0

 • III RP to slabsza wersja prl (10)

  bo politycy u wladzy sa slabi. tylko klasc w swoja kieszen potrafia.

  • 195 30

  • racja (6)

   niezależnie od opcji politycznej

   • 21 7

   • (3)

    III RP dzisiaj to: SLD, PO, PP. Chcieliscie, macie, cieszcie sie :)
    ps. tylko do nas moga przyjechac i wmawiac milosc ponad wszystko, mdli mnie...

    • 8 7

    • No tak rządy PIS to taka inna epoka ;) (2)

     PO ich zmusiło do rządów z Samoobroną i LPR przecież, bo nie chciało rządzić z nimi.

     To jakaś hipokryzja. Program PIS niczym się nie różni od pozostałych socjalnych partii.

     • 11 7

     • PO jest dokładnie z tej samej gliny co PiS. (1)

      Polska straciła co najmniej 10 lat na sporach i wzajemnym obrażaniu się na siebie polityków tych partii. Niby dorośli i świadomi ludzie a jednak z zachowania głupie rozkapryszone dzieciaki. Nie będę wnikał kto się na kogo pierwszy obraził. Ale miejsce tych pożałowania godnych politykierów jest co najwyżej na jarmarcznych straganach a nie w polityce.

      • 5 3

      • gdyby to pisal Darek to moglbym zrozumiec :) Dlaczego nie doszlo do PO-PiS? Proste: PO nie interesowaly zadne silowe ministerstwa tylko MSWiA...dlaczego? Przeciez to III RP to po co pytac :) Chcieliscie, macie, cieszcie sie... :)

       • 4 7

   • Najprościej biadolić na polityków. (1)

    Demokracja opiera się na urzędach i procedurach, a nie na silnych politykach. Ja za autorytaryzmem nie tęsknię.

    • 2 2

    • otóż to politycy politykami ale nikt za ciebie nie będzie myślał i podejmował decyzji

     • 2 0

  • (1)

   to zmien to! nazekasz tylko...nie pasuje ci wyjedz zagranice,albo to zmien,tyle ludzi pisze,bo zlodzieje bo to,bo tamto,bo PO bo PIS,Ty jestes panstwem to ty ich wybierasz do reprezentowania kraju,tzn,premiera,ktory puzniej obsadza kumpli na stanowiska.rob strajk,a ja w nim bede uczesticzyl na 100%

   • 3 3

   • przypomina to sprawę art b

    • 3 0

  • Zartujesz chyba

   IIIRP to nie słabsza tylko spotęgowana wersja PRL. Dopiero teraz robi sie przekręty na miliardy a społeczeństwo kiedyś chyba było bardziej świadome kto był wrogiem. Teraz ma kompletnie przekrecony łeb.

   • 3 2

 • Urzędnicy i państwowe firmy... (7)

  nic dodać nic ując - lata bezpiecznych posadek, bez ryzyka.

  Precz z biurokracją i niekompetencją.

  • 132 13

  • Panie Michale, bardzo dobry artykul. daje do myslenia

   • 12 3

  • precz z burzuazja!!! (1)

   • 1 3

   • "precz z burrzuazja!!!" no to stary zes pokazal kto tu zadzi!

    • 3 0

  • urzędnik byłby zbędny, gdyby "gópi" chłop nie wpłacał pieniondzorów

   • 0 1

  • Prokuratura i sądy są beznadziejnie słabe w sprawach gospodarczych. Niestety, ale taka jest prawda. Najgorsza jest jednak nie niewiedza, a ignoracja. Ktoś powinien rozliczyć tych ludzi z obowiązków. W końcu za coś dostają wynagrodzenie?

   • 1 0

  • Taka, jest prawda, że ...

   Polska to kraj oszustów.

   • 0 0

  • ale jak ja szarak sie zagubie to mnie wsadza do wiezienia, albo zawiasy i kare finansowa dostane. Lepsi i rowniejsi moga sie kuzwa gubic notorycznie i zyja jak paczki w masle. Ostatnio ogladalam film Betty Lou strzela. Tam jest swietna scena babki w areszcie radza jak wyjsc z opresji. I jedna mowi, ze najlepiej powiedziec, ze dzialalo sie w stresie. Druga odpowiada, ze ona w stresie wystawia lipne czeki, a czarna, ze w stresie "daje klientom". Scena wypisz wymaluj na XXI, bo sam film ma dobre 20 lat. I tak to wyglada u nas. Rowniejsi moga sie gubic, stresowac i polepszac swoja stope zyciowa. Ja, szarak nie mam prawa do zagubienia, bo od razy chce oszwabic pansrwo i UP.

   • 0 0

 • W (10)

  W trójmieście winę za to ponoszą konkretne osoby. Prokuratorzy którzy skręcali sprawę z zawiadomienia KNF. Policja bo nie reagowała i nie wyprzedzała działań prokuratury. Skarbówka bo nie kontrolowała. Ciekawe czy szefowie tych instytucji polecą ze swoich stanowisk.

  • 230 12

  • POlski urzędnik państwowy - to taka szmata, w którą trzeba nogi POrządnie wycierać ! ! (2)

   • 22 9

   • od kiedy urzednik państwowy ma pochodzenie partyjne (1)

    Nie ma czegoś takiego jak urzędnik państwowy PO. Decyzje podejmują urzędnicy na dole, a oni nie mają pochodzenia partyjnego. Są od prawa do lewa, ale najlepiej obwiniać jakąś siłę nie czystą niż konkretnego człowieka. Stąd łatwiej się mówi o winie państwa niż o winie Plichty.

    • 11 10

    • Przez pomyłkę dałam ci plusa.

     Bzdury opowiadasz. Nie pracowałeś widocznie nigdy w urzędzie i nie wiesz jak dyrektorzy przyjeżdżają w teczkach z Warszawy. Szeregowy urzędnik to może sam spinacze policzyć. Wszystkie decyzje podejmuje wierchuszka - drobne kierownicy referatu, znaczniejsze dyrektorzy pionów lub departamentów.

     • 14 4

  • W takich sprawach (1)

   Policja akurat ma najmniej do gadania. Jak prokuratura ma to gdzieś to nawet komendant główny Policji nic tu nie pomoże. Od takich spraw jest ABW i Prokuratura bo tu wchodzi w grę za duża kasa. Poczytaj sobie ustawy o Policji i ABW oraz zadania Prokuratury.

   • 16 2

   • Wiesz na czym polegają działania operacyjne Policji?

    To nie mów mi o ustawach, bo je dobrze znam. Trzeba było dobrze przygotować materiały w oparciu o prace operacyjną ....której tutaj zabrakło. Nikogo ta sprawa nie interesowała. Jak przyprowadzisz gościa zatrzymanego, z dobrze zebranym materiałem ....to Komendant Główny nie jest do niczego potrzebny, ale to trzeba chcieć zrobić....a nie żalić się na prokuraturę....że sprawa za duża.... To pokazuje słabość Policji i ABW.... Fajnie jak Policja ustala gościa co rzucił petardą...jest się czym chwalić.... a kiedy tysiące ludzi są walone na kasie to nagle te instytucje zawodzą. Gdzie był słynny CBś I jego wydział Ekonomiczny ? Czym oni się zajmowali ?

    • 10 1

  • JEŚLI GŁOSOWALI ZA PO TO NIE SPADNĄ ZE STOŁKÓW.BA,nawet jest szansa awansu

   • 17 10

  • Wygląda

   na to że prokuratury popierają układy mafijne albo panicznie się ich boją i to ma być prokuratura , dobra na babcie które z braku kasy podprowadzą kostkę margaryny ze sklepu , gdzie my żyjemy ????????

   • 20 1

  • ja to bym zrobił tak, bo wszyscy są niewinni i sie teraz wykręcają

   wszystkich choc troche odpowiedzialnych wysłał do gułagu na sybir i od nowa obsadził stanowiska tymi, którzy chceili by pracowac i wykonywac powierzone obowiązki. bo teraz to wszyscy sie tłumaczą i przepychają winę na innych. mnie jako jednego z tych, co głosuje raz na 4 lata w wyborach - KOMPLETNIE ZWISA KALAFIOREM !!!! czyja to wina !!! ja chcę krwi i pewnosci, ze taka sytuacja wiecej nie bedzie miała miejsca. mam głeboko w d.pie kto zawinił!!! czy to jasne ???

   • 1 2

  • Masz 100%. Powinniśmy wskazać tych ludzi z imienia i nazwiska i zapytać, co zrobiono w tej sprawie.

   Mam nadzieję, że poszkodowani pozwią Skarb Państwa za zaniedbania i będzie to dobra nauczka dla rządzących. Może gdyby odszkodowania poszły z budżetu prokuratury i sądu, i zabrakło na pensje dla darmozjadów, to ktoś by się tam wziął za pracę i odpowiednie kontrolowanie urzędników. Winę ponoszą nie tylko prowadzący śledztwo, ale również ich zwierzchnicy. Nie dopilnowali kontroli. Czekamy na dymisje.

   • 2 0

  • a o sądach zapomniałeś?

   Przede wszystkim sądy i prokuratura wzięły w łapę, to przecież oczywiste.

   • 1 0

 • Idę o zakłąd (7)

  gdyby Pana Marcina P. nie dosięgła prokuratura i cała ta nagonka to On by sobie poradził z obracaniem taką gotówką i spłaciłby wszystkich wierzycieli i jeszcze by na tym zarobił ;)

  • 69 96

  • załozył podobno nową firmę..... wpłać mu kasę :)

   • 42 7

  • (3)

   a niby skąd mialby wziążc pieniadze na splacenie po 114% ulokowanych pieniedzy skoro jego koszty lokali, reklam w internecie , oplacania nierentownych linii lotnich sponsorowanie klasztoru dominikanow 1mln zl, zoo , filmu o walesie i innych w zumie kilka mln zl - skad ma na to wziazc pieniadze skoro zloto nie roznie rocznie ponad 20% ? halo cvo z wami ludzie wezcie kalkulator i policzcie

   • 12 2

   • ej (2)

    żartu nie zrozumiałeś ;) , jestem narazie na etapie nauki i jedyne pieniądze jakie oglądam to te śmieszne 8 zł/ h co dorobie jako kelner albo jak mi rodzice cos sypna i "podziwiam" chlopa ze miał jaja odwalic taki numer . Ale z drugiej strony to jest mega żałośne bo oszukał tysiace ludzi na pieniadze ich życia (oszczednosci na przykład) a grozi mu za to 5 lat więzienia gdzie ja za Jointa mam 3 ;D gdzie nikomu nie szkodze hehehe ;) pozdro dla wymiaru sprawiedliwosci i systemu.

    • 10 3

    • szanuj kumaj, niektórzy na życie pracują po 3 zł/h (1)

     w ochranie lub sprzątaniu (firm celowo nie wymieniam).

     • 5 1

     • EJ EJ

      Tylko nie popadajmy w skrajność , bo trzeba być skur*#@*$@nem by komukolwiek placic mniej niz 8/10 h...

      • 3 0

  • W sumie nie uciekał mógł sie zawinac i tego nie zrobił

   • 2 0

  • jasne, jasne.....

   ...... a potem zasponsorowałby pomnik JPII przed bramą główną Stoczni Gdańskiej, cały z bursztynu.

   • 3 0

 • Państwo pod tytułem Polska (5)

  przegrało niestety. Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni.....

  • 96 18

  • o smutku... (1)

   a pokaż mi Państwo które zawsze ,,wygrywa'' ?

   • 8 13

   • DALEKO SZUKAC NIE MUSISZ

    ROSJA ? ZŁY PRZYKŁAD ?
    Chodorkowski
    Pussy Riot
    Dziennikarze
    i cała reszta przegra z Putinem:)

    • 5 0

  • to nie państwo przegrało tylko politycy zarządzający tym państwem (1)

   i powinni być za to rozliczeni, nie przy następnych wyborachtylko już teraz, ale to nie w skorumpowanej pełnej klik Polsce

   • 13 4

   • Politycy

    w tym kraju to święte krowy , prawo ich omija wielkim łukiem , społeczeństwo powinno wziążć sprawy w swoje ręce !!!

    • 11 2

  • Przeczytajcie a dowiecie się co gada ulica o Państwie !!!!!!!!! - Na konferencji Rostowski,Gowin a i wcześniej Premier naśmiewali się z rodzin, które przeżywają ogromne dramaty po wpłaceniu pieniędzy do Amber Gold. Mówili że to ludzie są sobie winni i że Instytucje Państwa działały poprawnie. Otóż ulica nie wytrzymuje tych kłamstw, bo 4 lata Prokuratura kłamała rodziny że pirma działa prawidłowo. Urządnicy lansowali się z Amber Gold. - Ministerstwo Finansów i podległy urząd Skarbowy Panie Rostowski tępił studentów na plaży czy wydali paragon jak sprzedali pączka. Gdzie Panie Rostowski były kontrole jak taka kasa przepływała i nie było sprawozdań. Czemu Pan sie śmieje ludziom w oczy i kłamie. Panie Premierze czemu Państwo wyciąga ręce po skradzione ludziom pieniądze jako pierwsze czemu rodziny mają same dochodzić odszkodowań jak Państwo je okłamało i kłamie. to jest postępowanie jak Judasz , który umył ręce i myślał że dobrze robi a co mają zrobić rodziny. Jak Państwo takie sprawne to niech odda ludziom pieniądze a sami urzędnicy jak są tak dobrzy niech wytoczą procesy złodziejowi , który 5 lat ma siedzieć niby. Brak odwagi tylko kłamstwo Panie Balcerowicz obywatele są na końcu i Pan nazywa to Państwem Obywatelskim . Obłuda i głupota wciskana rodzinom

   • 4 1

 • 57 kg złota=12mln... (2)

  a jeżeli AB zakupiło to 57 kg trzy lata temu to wtedy było warte 6 mln więc firma miała jakis zysk.kiedy cena złota osiagła apogeum to wiadomo,ze trzeba je sprzedać i czekac ,az znowu spadnie cena zeby na nowo zakupic.mysle,ze to mogło jeszcze trwac latami bo gosc mógł w inne dziedziny tą kasę inwestowac i miec naprawde zysk.wszystko było ok dopóki LOTowi nie nadepnął na odcisk i tu powoli zaczęto szukac haka na firmę.ja AG nie bronie bo nie mam z nimi nic wspólnego ale skoro do czerwca wypłacali odsetki to jakoś to funkcjonowało.

  • 58 26

  • Polska to dziwny kraj ! W czynnościach które dokonały organy polskie przeciwko AMBER GOLD nie ma konkretów. Stawiają zarzuty przeciwko szefowi firmy nie mając 100 % - dowodów , to totalna kompromitacja prokuratora który nie ponosi sam żadnej odpowiedzialność. Nie bronie AMBER GOLD i nie stoje po stronie poszkodowanych. Staram się podejść neutralnie opierając się na faktach i konkretach. Prokurator najpierw stawia zarzuty nie mając dowodów a potem zaczyna je szukać i nie ponosi za to odpowiedzialności karneji finansowej za swoje czyny doprowadzając do bankructwa wiele firm nie tylko tych o których mowa . Teraz kiedy ABW zabezpieczyło częśc majatku to tym bardziej AMBER GOLD będzie miał podstawę by nie wypłacić pieniędzy bo organy zabezpieczyło część majątku firmy. Czy AMBER GOLD oszukał czy nie to się okaże w najbliższym czasie po badaniach i sprawozdaniach finansowych. Nie mediom to oceniać . Jedno jest pewne to nagonka polityczna która doprowadziła do bankructwa najpierw prywatnej firmy OLT EXPRESS a potem AMBER GOLD. Ponieważ OLT opanował ponad 70% rynku krajowego lotów regionalnych stał się tym samym zagrożeniem dla LOT-u który to na polskim rynku robi sobie co chce ! OLT w 100 %centach wygenerował by pot,ęzne zyski w najbliżym czasie na rynku lotów regionalnych. Dowodem jest chociażby to że prze krótki okres przewiezli kilkadziesiąt tysięcy pasażerów a docelowo już sprzedali swoje osługi. Czy ktoś odpowiedział na pytanie dlaczego zabrano licencję OLT na przewozy regionalne ? O tym się nie mówi ! LOT Poczuł wielkie zagrożenie konkurencji. Różnica polega na tym jak LOT nie ma pieniędzy to puka po kasę do budżetu i nikt na to nie patrzy i nie robi z tego afery gdzie defrauduje sie pieniądze podatników przez zle zarządzaną spółke ! W OLT wstrzymała firma płatności od obsługi biletów za sprzedaż przez Internet. OLT pokazało ze jest zapotrzebowanie na tym rynku .Przykładem są np. tanie linie WIZZAIR . LOT jakoś tego nie widzi i trzyma się starych ex- komunistycznych standardów zapewniając cieple stołki dla swoich pracowników. Nikomu w LOT nie zależy rozwinąć firmę by pasażerowie nie korzystali np. niemieckiej Lufthansy . Polska jest fantastyczna, jak ktoś zaczyna robić pieniądze lub cos co zagraża konkurencji zwłaszcza państwowej to od razu jest oszustem . PZU, PKO BP, ZUS tam wewnętrzne afery sa na porządku dziennym, tu sa dopiero pieniądze defraudowane . Media szukają sensacji tylko po to by mieć kasę z reklam i oglądanych programów. ABW chwali się że zabezpieczyło 500 akt dokumentów i 50 KG złota. Strasznie wielki wyczyn ! Z tym zę to żaden dowód ! Gdyby prezes AMBER GOLD chciał oszukać nie trzymał by złota w firmie i nie finansował by firmy lotniczej celem wyprowadzenia pieniędzy z firmy ! Nie ma w tym logiki ! Po co AMBER GOLD inwestował w linie lotnicze. Jeżeli chciał by oszukać to w inny sposób wyprowadziło by pieniądze z firmy i dawno by opuścił kraj. Ludzie Wy nie macie pojęcia i kraczecie bez podstaw jak PiSowcy. Teraz kiedy organy zabezpieczyło część majątku firmy tym bardziej nie prędko dostaniecie pieniędzy ! Poczekajmy na dowody i fakty a potem oceniajmy sytuacje !!!

   • 14 9

  • I to jest najśmieszniejsze

   Człowiek działał ponad prawem i robił kasę na głupocie ludzkiej. Ale głupota jak widać z tej wypowiedzi nie ma granic. AG na inwestycji w OLT straciło mln nie własne, a tych co tam wpłacili. Żadna z tych linii nie przynosiła zysków, ale tak to LOT jest winny.

   Człowieku czas się leczyć.

   • 5 6

 • Macie de...e wasze PełO ahahahahaha (21)

  firma krzak wydupczyła was na miliony złotych i jeszcze do tego pozostają bezkarni :D nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, a syn TuSSka głupa klei i media ''polskojęzyczne'' tylko robią z niego bidulka i ofiarę systemu, który sami stworzyli. Płotki dostaną po d*pie, a szefowie liczą kasę w Niemczech i na Kajmanach ahahahhaa.

  • 158 77

  • ... (17)

   a co ma PO do afery?...

   • 28 49

   • kolejny debil, który się pyta co ma do tego PO. (15)

    synek TuSSka jest zamieszany, mało ? PO to partia krzak, której mocodawcy mieszkają w Berlinie i w Moskwie. Kryją afery, swoich kolesi i cały system sądowniczy jest skorumpowany w POlsce. Kur*a kur*ie łba nie urwie.

    • 49 40

    • spokojnie bo pęknie ci zyłka (14)

     jeszcze dopisz cos w stylu ,,w Polsce rządzą żydzi i masoneria'' Tylko PiS! albo radio maryja to jedyne obiektywne media! - to już całkowicie zasugeruję Ci wizytę u specjalisty...

     • 29 34

     • u mnie ma co pękać, u ciebie jest tylko pusta przestrzeń pod czaszką (13)

      POlską rządzi żydo-bolszewia, ale taki tłuk jak ty z magistrem od niczego nigdy tego nie dojrzy bo zatracasz czas na wmawianiu sobie jaki jesteś zayebisty i, że jeszcze rok-dwa lata i zrobisz wielką karierę w POlszy ahahahahaaha :D a póki co rób dalej za 5 netto. Tylko PiS może coś zrobić bo to ostatnia normalna partia, a ostatnie wolne media Gazeta Polska czy RM to prawdziwa skarbnica prawdziwych wiadomości, ale taki tłuk jak ty ma nawet problem żeby posłuchać. Wolisz pluć jadem niż użyć mózgu, ale to tylko obróci się przeciwko tobie karaluchu.

      • 33 31

      • Skoro PISowcy sa tacy madrzy to czemu tacy biedni he? (3)

       • 16 24

       • ja tam nie wiem, ale to PeOwcy po studiach robią w Tesco i Biedronkach. Kasa albo ochrona.

        no nic Donek też na POczątku kariery tylko kominy malował ahahahaaha

        • 21 15

       • Bo nie kradną! (1)

        Nie kradną w białych kołnierzykach i mają odpowiedni system wartości a nie cwaniactwa i złodziejstwa...

        • 21 8

       • Nie kradną?

        a prawa Fozz, a sprawa umorzenia długów PC? To nie kradzież? Wszystkie partie są sobie równe.

        • 3 2

      • na biegunkę

       jest stoperan

       • 10 6

      • Wyluzuj (5)

       Opluwanie innych poprzez szerzenie jednej, jedynej słusznej racji, niedomówionka bez dowodów, czarnowidztwo i zazdrość o wszystko. Pozdrawiam i życzę więcej luzu, uśmiechu a Twoje życie będzie o wiele przyjemniejsze.

       • 13 8

       • nie ośmieszaj się cymbale, mało masz jeszcze dowodów jaki skorpumpowany jest ten rząd i jak działa na szkodę Polski i Polaków ? (2)

        Poza tym w ogóle mnie nie znasz :) akurat jestem w świetnym nastroju i wyluzowany jak nigdy wiedząc, że mam rację i widząc tych wszystkich kretynów ignorantów, którzy uwierzyli w sukces :) może teraz zaczną wierzyć w tak buńczucznie wyśmiewane teorie spiskowe złych PiSowców ahahahahaha miłego dnia ślepcze.

        • 11 12

       • bidulku... (1)

        Ty naprawde wierzysz ze jak PISiory beda u koryta to sie cos poprawi !?!?!

        Bedziesz tak samo dymany jak teraz.

        • 2 4

       • Chłopie w czasach gdy był Pis u władzy, zyło się spokojniej.

        • 0 0

       • Mały apel !!! (1)

        Nie dajcie się prowokować kaczkodanom, nie ma sensu, nie róbcie im tej satysfakcji i nie reagujcie na ten bełkot, nie dajcie się sprowadzic do poziomu wylewania na siebie pomyj przez sfrustrowanych życiem nieudaczników mających monopol na prawdę.Nie walczmy ich orężem bo to nas do nich upodabnia. To biedni ludzie, ciężko jest im żyć przecież ze świadomością taką że widzą i rozumieją więcej niż zwykli śmiertelnicy.
        Niezależnie jakich użyjesz argumentów to jeżeli nie klękniesz pod pomnikiem w Kałkowie pozostaniesz dla nich tylko: Lemingiem, Bolszewikiem tudzież żydo-masonem. Ignorancja - tego nie przeżyją :)))

        • 1 5

       • ignorować takich jak ty!

        • 0 1

      • (1)

       Gazeta PISraelska i PISuarowe radyjo to media dla idiotów. Dopóki będzie sztuczny podział na PO i PiS razem z satelitami SLD, PSL, Ruchem Palikota to nigdy nie będzie dobrze.

       • 2 10

       • wsadź sobie tego Korwina w D!

        • 5 1

   • no oczywscie ze nic nie ma

    bo oczywiscie rzad nie odpowiada za nic, w tym za instytucje panstwowe, ktore powinny regulowac takie bezprawie (zamiast tego nielegalnie zarejstrowaly firme i przygladaly sie jak okrada nieswiadomych ludzi przez 2 lata) PS. Skoro rzad nie odpowiada za nic to po co wogole jest? Tylko po to zeby was okradac? Gratuluje bycia tlukiem pierwszego gatunku.

    • 12 2

  • zgoda

   Partia Oszustów którą chwalą głupie lemingi.

   • 26 14

  • (1)

   słuchaj marny gamoniu - sam jesteś syfem i to wielkim wymiarze

   • 4 7

   • Cóż za elokwencja.

    Niesiołowski twym mentorem? czemu zwolennicy PO to takie zgrzebne buraki? No czemu?

    • 8 4

 • Dlaczego zwalacie winę na Państwo i a szczególnie na PO? (13)

  Drodzy Pańśtwo,

  nieznajomość prawa szkodzi. Nie ma cudów, jak ktoś inwestował własne pieniądze a nie czytął regulaminu, nie przejmował się obecnością AB na liście podejżanych firm itp to niech nie ma pretensji to rządu ani do PO. Wszędzie było głośno o tym że to ryzyko i piramida..
  Poza tym jesli ktoś mówi że to wina PO, że Polska jest nieudolna to sugeruję zajrzeć na cudze podówrka; kazdego roku niemcy padają ofiara na ponad 40MLD euro z tytułu ,,piramid finansowych'', w minionym tygodniu oszukani zostali mieszkańcy USA oraz UK - na znacznie większe kwoty - tam w przeciwieństwie do Polski nikt z nie ostrzegał przed tymi firmami... Więc zanim ktoś obraża, komentuje czy miesza z błotem rząd - radzę przyjżeć się faktom.

  • 100 141

  • nie porownoj tego"kraju" do Niemiec (4)

   jest zasadnicza roznica,tam piamidy finansowe nie dzialaja legalnie i nie sa rejstrowane w szczegolnosci przez karanych jak tu.podaj nazwe piramidy finansowej z Niemiec ktora dzialala legalnie?

   • 11 18

   • immoderate do tego wyżej (1)

    Mówisz masz:
    dressner found
    yousmile
    DeutscheEasyMoney
    Goettinger Gruppe
    World Trading

    wymieniać dalej?

    • 17 6

    • immoderate do tego wyżej

     dresser found-nie istnieje przynajmniej nie na terenie niemiec.podaj zrodlo?
     yousmile-firma prezenty urodzinowe. o co ci chodzi?
     DeutscheEasyMoney-nie istnieje na terenie niemiec.podaj zrodlo?
     GoettingerGruppe-inwestycje w akcje i udzialy,firma upadla.nie widze zwiazku
     World Trading-nie istnieje na terenie niemiec.podaj zrodlo?

     • 6 3

   • trzeba myśleć...

    • 4 0

   • sa piramidy i inne

    • 4 0

  • bo sie nie sprawdzilo (1)

   bo panowie w panstwie maja taki burdel ze gosc skazany wyorkami moze prowadzic spolke prawa handlowego?

   bo nikt nie widzi nic zlego ze niedoinwestowane zoo zamiast dostac kase z samorzadu bierze je od zlodziei.

   • 9 5

   • Oj tam, jakby mu zakazali, to założyłby na żonę.

    Nic by się nie zmieniło poza kolejnością nazwisk na liście oskarżonych.

    • 4 1

  • trzeba dążyć wyżej, a nie uspokajać się tym, że kogoś gdzieś też to spotyka... (1)

   ludzie są sobie winni, że wtopili w AB pieniądze, ale po to są przepisy, prawo i te wszystkie instytucje do jego egzekwowania, aby to robić. A gdyby działały poprawnie tematu by nie było. I to należy rozliczyć bo z naszych pieniędzy te organy są utrzymywane...

   • 9 4

   • a poza tym bulwersuje nadzwyczajna wręcz upierdliwość i determinacja powyższych instytucji w utrudnianiu prowadzenia legalnego biznesu zwykłym obywatelom

    takim co to nie znają się z tuszkiem juniorem

    • 11 4

  • co było dalej

   Aby zakończyć ten wątek,napisz proszę, co się stało z autorami "piramid" w Niemczech i USA.

   • 10 1

  • bo PO jest partią rządzącą, tworzy rząd

   który, mając w sejmie większość parlamentarną odpowiada za jakość stanowionego prawa. a rząd, mając możliwości mianowania na odpowiednie stanowisko odpowiednich ludzi, i korzystając z służb których zadaniem jest kontrolowanie przestępczości, odpowiada za jakość egzekwowania uchwalonego prawa. nikt na własną rękę nie skontroluje przeszłości prezesa AG lemingu. czy jeszcze jakieś pytania lemingu ?

   • 11 4

  • kazdego roku niemcy padają ofiara na ponad 40MLD euro z tytułu ,,piramid finansowych''

   Nie 40 mld euro tylko o połowę mniej-tak można przeczytać na Wikipedii w artykule o szarej strefie finansowej.

   • 2 3

  • brawo - do zysków pierwsi do strat ostatni

   a kto kazał biegać do AG ?? z dukatami ostatniej wypłaty z rencinki - ? można było ulokowac z normalnym banku i byłoby po sprawie

   • 2 1

 • pomnik (3)

  Jestem za tym, aby Pan Marcin P. za swoje dokonania otrzymał ufundowany przez miasto pomnik (najlepiej ze złota) i został umiejscowiony przed samym urzędem skarbowym :)

  • 194 4

  • Budyń Sky :-)

   To tak w nawiązaniu do Vanila Sky albo do linii lotniczych :-)

   • 19 1

  • Gdzie jest Kiler ?

   No i kiler załatwił by problem raz dwa, a potem pomnik i owszem, żeby był przestrogą dla naiwnych.

   • 10 1

  • Proponuję postawić jeszcze 2 - jeden przed sądem, a drugi przed komendą policji :)

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.