• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Artur Szostak siódmym kandydatem na prezydenta Gdańska

Ewelina Oleksy
13 marca 2024, godz. 15:00 
Opinie (252)
Artur Szostak jest siódmym ogłoszonym kandydatem na prezydenta Gdańska. Artur Szostak jest siódmym ogłoszonym kandydatem na prezydenta Gdańska.

Kandydatów na kandydata było dwóch. Ostatecznie wybór padł na Artura Szostaka i to on powalczy w wyborach na prezydenta Gdańska z ramienia komitetu Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni. To siódmy ogłoszony kandydat na to stanowisko. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, jednego ze swoich zastępców wybierze w konkursie spośród mieszkańców.Wszystko o wyborach samorządowych - sprawdź w naszym serwisieKomitet Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni jako jedyny organizował wewnętrzne prawybory, by wyłonić swojego kandydata na prezydenta miasta. Odbyły się one w ubiegłym tygodniu, a do wyboru były dwie osoby: Artur Szostak - absolwent prawa i przedsiębiorca, który w ostatnich wyborach do Senatu [ startował z list Polskiej Partii Piratów - dop.red.] zdobył ponad 27 tys. głosów, i Elżbieta Lorek - doktor nauk ekonomicznych, była wykładowczyni akademicka.  

Kandydat wybrany w wewnętrznych prawyborachKażdy członek Kocham Gdańsk miał do oddania jeden głos. W środę, 13 marca, ogłoszono wyniki głosowania i decyzję, kogo komitet wystawi w wyborach na prezydenta Gdańska. Wybór padł na Artura Szostaka. W prawyborach oddano w sumie 30 głosów, z tego 23 na Szostaka.- Nie startuję jako ja osobiście, tylko jako przedstawiciel naszego komitetu, bo miasto to ludzie. Odbyliśmy 70 tys. rozmów z mieszkańcami, z których jasno wynika, że gdańszczanie oczekują nowych ludzi w życiu publicznym - powiedział Szostak po ogłoszeniu decyzji. - Mój pomysł na prezydenturę jest bardzo prosty: należy przywrócić to, co jest zapisane w prawie, czyli rozdzielność urzędu prezydenta od Rady Miasta. Dziś w praktyce, nie tylko w Gdańsku, Radzie Miasta szefuje prezydent. Nie tak to powinno wyglądać. To Rada Miasta uchwala prawo, a celem prezydenta jest wykonywanie tego, co Rada Miasta mu zleciła.
W prawyborach startowało dwóch kandydatów: Elżbieta Lorek i Artur Szostak. W prawyborach startowało dwóch kandydatów: Elżbieta Lorek i Artur Szostak.

Kandydaci na wiceprezydentów. Jeden ma być z konkursu dla mieszkańcówSzostak zapowiedział, że chce walczyć o wejście do drugiej tury wyborów. Przedstawił też kandydatów na swoich wiceprezydentów. To Elżbieta Lorek i Michał Dworakowski.

Lorek zapowiedziała, że chciałaby się zająć m.in. działaniami na rzecz integracji społecznej. Dworakowski, jako żeglarz, chciałby się skupić m.in. na sprawach związanych z gospodarką morską oraz połączeniu komunikacyjnym dzielnic górnego i dolnego tarasu.

Kandydat na radnego: Kandydat na radnego: "Elo, mordeczki!". Ruch Kocham Gdańsk zarejestrował listy

Szostak zapowiedział, że trzeci wiceprezydent, którym byłby rzecznik praw mieszkańców, zostałby wybrany spośród mieszkańców.

- Po wygranych wyborach zaprosimy wszystkich mieszkańców do tego, aby wzięli udział w konkursie, w którym wyłonimy finalistów. Spośród finalistów wylosujemy jedną osobę, która będzie całkowicie niezależna od nas i będzie posiadała kompetencje wiceprezydenta, dostęp do wszystkich dokumentów i będzie nawet nam patrzyła na ręce - powiedział.
 • Szostak przedstawił też kandydatów na wiceprezydentów.
 • Członkowie komitetu Kocham Gdańsk podkreślają, że są mieszkańcami, a nie politykami.
Dodał, że chciałby, żeby "prezydent był sługą mieszkańców, a nie władcą w mieście".

- Prezydent musi być dostępny dla mieszkańców. I w urzędzie, i na ulicy jako sąsiad, a nie tylko na imprezach organizowanych przez miasto. Otworzymy urząd dla mieszkańców - podkreślił Szostak.

To siódmy kandydat na prezydenta GdańskaArtur Szostak to siódmy kandydat w wyborach na prezydenta Gdańska. Termin zgłaszania kandydatów do Miejskiej Komisji Wyborczej mija w czwartek, 14 marca, o godz. 16.

partie polityczne w Trójmieście - tu mają siedzibyDotychczas swój start w wyborach na to stanowisko zapowiedzieli już:

 1. Aleksandra Dulkiewicz - kandydatka KO i WdG
 2. Tomasz Rakowski- kandydat PiS
 3. Mariusz Andrzejczak - własny komitet pod nazwą Dla Gdańska
 4. Andrzej Pecka- kandydat koalicji Wspólna Gdańska Droga 2050
 5. Adam Szczepański - kandydat komitetu Społeczny Gdańsk
 6. Michał Urbaniak- kandydat z list Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna dla Pomorza

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane