Fakty i opinie

Auta przestaną jeździć przez Bramę Nizinną

Po wybudowaniu nowej drogi, w miejscu widocznego na pierwszym planie mostu, samochody nie będą więcej jeździły przez wnętrze widocznej w tle Bramy Nizinnej.
Po wybudowaniu nowej drogi, w miejscu widocznego na pierwszym planie mostu, samochody nie będą więcej jeździły przez wnętrze widocznej w tle Bramy Nizinnej. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Zapowiadana w 2016 roku budowa objazdu Bramy NizinnejMapka w końcu doczeka się realizacji. Jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku przyszłego, mają ruszyć prace budowlane. Dzięki temu samochody ominą wyremontowany cztery lata temu zabytek.Przejeżdżałe(a)ś kiedykolwiek przez Bramę Nizinną?

tak, to moja codzienna trasa 21%
kilka razy się zdarzyło 68%
nie, nigdy 11%
zakończona Łącznie głosów: 2196
Pod koniec 2016 roku zakończył się kapitalny remont Bramy NizinnejMapka. Wówczas władze miasta zapewniały, że do 2018 roku samochody przestaną przejeżdżać przez wnętrze zabytku. Tak się jednak nie stało.

Teraz pojawia się jednak światełko w tunelu i szansa na zmiany. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska czeka na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla zadania pn. "Budowa objazdu Bramy Nizinnej w Gdańsku".

graf. trojmiasto.pl
- Plan minimum na ten rok to uzyskanie ZRID-u i wyłonienie wykonawcy - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, szef DRMG. - Potem przystąpimy do realizacji, środki na to zadanie mamy zabezpieczone.
Według szacunków sprzed dwóch lat budowa objazdu po dawnym moście kolejowym nad Opływem Motławy, który zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt, ma kosztować ok. 10 mln zł.

Nowa droga przebiegać będzie częściowo po terenach należących do PKP. Proces wykupu gruntów przez miasto był elementem, który opóźniał do tej pory rozpoczęcie tej inwestycji. Dyrektor Bartosiewicz zapewnia, że jest porozumienie z kolejarzami w tej kwestii.

Historia Bramy Nizinnej


Brama Nizinna, znajdująca się przy ul. Dolna Brama, na pograniczu Starego Przedmieścia i Oruni, to jedna z czterech nowożytnych bram Gdańska (wzniesiono po jednej na każdą stronę świata) w otaczającym miasto pierścieniu wałów ziemnych. Została wybudowana na początku XVII wieku w stylu renesansowym, a jej architektem był Jan Strakowski. Obiekt niemal bez szwanku przetrwał II wojnę światową.

Opinie (150) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.