Fakty i opinie

stat

Przebiegł ponad 700 km z Zakopanego do Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Grzegorz Mucha rzucił papierosy i biegnie po koronę maratonów świata

Tomasz Sobania w trasie między Zakopanem a Gdynią. W tle widoczny Stadion Narodowy w Warszawie.
Tomasz Sobania w trasie między Zakopanem a Gdynią. W tle widoczny Stadion Narodowy w Warszawie. źródło: www.facebook.com

29 lipca wystartował na najsłynniejszej ulicy Zakopanego, aby 15 sierpnia, chwilę po godz. 15 dotrzeć na Skwer Kościuszki zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Codziennie pokonywał średnio dystans zbliżony do maratonu, czyli ok. 40 km. Tomasz Sobania, 20-letni student z Górnego Śląska, wsparł w ten sposób zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej na raka matki trójki dzieci.AKTUALIZACJA, godz. 15:20


Tak jak planował, kilka minut po godz. 15, Tomasz Sobania dotarł na Skwer Kościuszki w Gdyni.


Wspierasz akcje charytatywne?

tak, co jakiś czas wpłacam pieniądze 52%
tak, ale nie materialnie 13%
nie, bo nie mam na to funduszy 21%
nie, bo nie mam takiej potrzeby 14%
zakończona Łącznie głosów: 646
18 maratonów w 18 dni. Dla przeciętnego zjadacza chleba brzmi to po prostu nieprawdopodobnie, ale nie dla pewnego 20-latka z miejscowości Toszek nieopodal Gliwic. Tomasz Sobania - bo tak nazywa się śmiałek, który podjął się tego wyzwania - postanowił przekuć swoje ponadprzeciętne umiejętności w szlachetną inicjatywę na rzecz ciężko chorej kobiety.

Mowa o pani Dominice, żonie i matce trojga dzieci, która od półtora roku zmaga się ze złośliwym nowotworem piersi. Walka o życie pani Dominiki pochłania dziesiątki tysięcy złotych, co przekracza możliwości finansowe jej rodziny.

Finisz na Skwerze Kościuszki 15 sierpniaGdy 20-latek dowiedział się o tym nieszczęściu, nie zastanawiał się długo i postanowił zorganizować internetową zbiórkę na leczenie. Aby rozpropagować akcję, podjął się przebiegnięcia dystansu z jednego końca Polski na drugi. Na linię startu wybrał ulicę Krupówki w Zakopanem, zaś na linię mety Skwer Kościuszki w Gdyni.

Śmiałek wyruszył w trasę w poniedziałek 29 lipca i zamierza zakończyć bieg w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli w czwartek 15 sierpnia. Dzieląc długość wyznaczonego dystansu przez liczbę dni zaplanowanych do jego pokonania wynika, że Tomasz pokonana w przybliżeniu wspomniane już 18 odcinków maratońskich w ciągu 18 dni.

Zachęta do wspólnej walki o życieW jaki sposób to karkołomne wyzwanie może przyczynić się do wsparcia walki o życie chorej na nowotwór? Otóż Tomasz na bieżąco relacjonuje w mediach społecznościowych - a dokładnie na FacebookuInstagramie - postępy ze swojej eskapady, w których przypomina jej cel i udostępnia link do zbiórki na stronie www.zrzutka.pl. Jego trud przyniósł już pierwsze efekty, ale do osiągnięcia planowanej kwoty 30 tys. wciąż brakuje ponad 17 tys zł.

- Całym sercem dziękuję ludziom, którzy wpłacili pieniądze. Jesteście wspaniali. Zbiórka będzie trwała tak długo, jak będę biegł i mam nadzieję, że uda się zebrać jak najwięcej pieniędzy na walkę Dominiki z nowotworem. To jak? Pomożecie nam? - pyta Tomasz.
Pani Dominika, która od półtora roku choruje na złośliwy nowotwór.
Pani Dominika, która od półtora roku choruje na złośliwy nowotwór. źródło: www.zrzutka.pl

To nie pierwsza akcja 20-latka20-latek nie ukrywa, że miewał chwile zwątpienia we własne możliwości. W wytrwaniu w postanowieniu pomaga mu zarówno myśl o wsparciu pani Dominiki, jak i głęboka wiara. Tomasz studiuje teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a podczas biegu modli się za Polskę, by "była wolna o społecznych podziałów".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - a wszystko na to wskazuje - 20-latek powinien pojawić się na Skwerze Kościuszki w Gdyni w czwartek ok. godz. 15. Na mecie ma go powitać m.in. pani Dominika, dla której podjął się biegu przez całą Polskę.

Na koniec warto wspomnieć, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa studenta o kondycji z żelaza. W ubiegłym roku przebiegł w tydzień 320 km na terenie Hiszpanii, aby wesprzeć niepełnosprawną dziewczynkę. Pokłosiem tego biegu jest książka "7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19-latka", która z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika biegów długodystansowych.

Opinie (71) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.