Fakty i opinie

Bierność jest passé?

Najnowszy artukuł na ten temat

Lech Kaczyński prezydentem

Debaty polityczne i prawybory w gdańskich liceach oraz ogólnopolska akcja wybieram.pl mogą świadczyć, że młodzi ludzie nie do końca są na bakier ze świadomością obywatelską.

W tym tygodniu w dwóch gdańskich liceach - V LO w Oliwie i VI LO w Śródmieściu - odbyły się debaty polityczne z udziałem uczniów oraz startujących w wyborach polityków.

- Polityka jest rzadkim gościem w szkole, ponieważ szkoła jest stworzona do czego innego - tłumaczył Tomasz Zbierski, dyrektor VI LO w Gdańsku. - Pamiętajcie jednak, że celem naszego spotkana nie jest głoszenie poglądów politycznych, lecz przygotowanie was do zachowań obywatelskich, które niedługo staną się waszym udziałem.

Pomimo tego, że licealiści nie zawsze wykazywali się krytycyzmem wobec kandydatów ( - Przepraszam, czy ktoś was zmusza do klaskania po wszystkich wypowiedziach, czy może po prostu wszystkie uznajecie za mądre? - pytał Sławomir Nowak z PO), można było odnieść wrażenie, że na debatę przyszli nie tylko dla zabicia czasu. - Nasz szkolny klub myśli politycznej przez tydzień zbierał pytania, jakie mieliśmy zadawać kandydatom - zapowiadał jeden z organizatorów.

Pierwsze pytanie debaty w "szóstce" nie należało do najbardziej wyrafinowanych ("Powiedz, dlaczego powinno się oddać głos na twoją partię"), ale nawet z nim kandydaci na posłów nie zawsze radzili sobie zbyt dobrze.

- Ponieważ mamy tradycję i nazwę, której nie zmieniamy od lat. Jesteśmy także partią najbliższą ludziom, ponieważ mamy najwięcej wójtów w kraju - stwierdził kandydat PSL-u. Pewnie nie pomyślał, że większość jego słuchaczy całe życie mieszka w mieście i wójta na oczy nie widziało. - Ponieważ jesteśmy partią buntu - tłumaczyli kandydaci Samoobrony, którzy pewnie stwierdzili, że wiek licealny, jak żaden inny predestynuje do buntu. - Ponieważ sprzeciwimy się liberalnej polityce, która zmusza młodych ludzi do wyjeżdżania za pracą za granicę - mówił Jan Maria Jackowski, urodzony warszawiak, otwierający gdańską listę Ligi Polskich Rodzin.
Uczniowie "szóstki" naklejali na ubrania antyleperrowskie znaczki.
Uczniowie "szóstki" naklejali na ubrania antyleperrowskie znaczki.

Licealiści z "szóstki" nie byli bardzo konsekwentni w swoich zachowaniach. Choć wielu z nich miało do swoich ubrań przyklejone plakietki ze znakiem zakazu wjazdu dla Andrzeja Leppera, spóźnioną o pół godziny Danutę Hojarską z Samoobrony przywitali burzą oklasków. Generalnie w czasie debaty nie zrobili politykom krzywdy, za to po niej zrobili sobie z nimi kilka pamiątkowych zdjęć.

Z takich akcji jak prawybory czy debaty z politykami na pewno zadowolona byłaby Marynia Thun, młoda liderka kampanii Wybieram.pl. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodym ludziom, że "angażowanie się w życie publiczne nie jest nudne, a tylko bierność jest już niemodna". - Zaczęliśmy naszą akcję przed tymi wyborami, ale chcemy działać długofalowo i krzewić postawy obywatelskie wśród młodych ludzi - tłumaczy Marynia Thun.
"Polityka to niezłe szambo, ale olewając wybory zawsze będziesz w kiblu" - plakaty z takim przesłaniem wiszą w toaletach osiemdziesięciu wrocławskich pubów, klubów i dyskotek. Kampanię wymyśliła..... jedna z partii politycznych (ale nie powiemy która). - Chcemy zachęcić młodych do głosowania. Nie mówimy: nie głosuj na Leppera czy Giertycha. Mówimy: nie głosując pozwalasz by inni wybrali tych, którzy niekoniecznie ci odpowiadają - tłumaczy pomysłodawca akcji.
źródło: Przekrój

Opinie (52)

 • Trendy i pasee jest be; -)

  Mamy przecież polskie słówka: modne, niemodne

  • 0 0

 • ...lub hiszpańskie 'sí' :P

  • 0 0

 • "Przepraszam, czy ktoś was zmusza do klaskania po wszystkich wypowiedziach, czy może po prostu wszystkie uznajecie za mądre? - pytał Sławomir Nowak z PO), "

  no właśnie właśnie panie nowaczyk
  młodzież wykazuje sie wiekszą kulturą polityczną niż pan, prezydent zasada, i kostek "kocio" miodowicz razem i do kupy
  pan pewnie demokracje widzi w ten sposób, że jak mówi pani hojarska to programowo należy ja wygwizdać, a jak mówi pan, to leżeć plackiem z rozdziawiona japą:)
  i tuś sie pan panie nowek pomylił:)
  bravo młodzież, i nie wierzcie politykom:) programowo:)

  • 0 0

 • gallux

  i tutaj się z tobą zgadzam w 100% !

  • 0 0

 • Lepersy i giertole
  16.09.2005 06:54 (aktualizacja 07:02)
  "Polityka to niezłe szambo, ale olewając wybory, zawsze będziesz w kiblu" - to hasło z plakatów wyborczych Partii Demokratycznej. Według deklaracji tej partii, kampania ma przede wszystkim zachęcać do udziału w wyborach.

  - Celem naszej kampanii było dotarcie do młodych, grupy często bardzo mało aktywnej politycznie, niechodzącej głosować - powiedział "Metropolowi" Wiktor Jędrzejewski z Partii Demokratycznej. Oprócz oryginalnego hasła, nietypowe jest również miejsce umieszczenia plakatów - to toalety w klubach oraz pubach.

  Na drugim plakacie używanym w tej kampanii widnieje kotek atakowany przez dwa stwory, opatrzony hasłem: "Za każdym razem, gdy nie głosujesz na Partię Demokratyczną - demokraci.pl lepersy i giertole zabijają kotka. Wybieraj mądrze".

  Sam plakat jest zaskakująco podobny do zdjęcia krążącego w internecie. Występuje ono w kilku wersjach, ostrzegając m.in. przed używaniem Internet Explorera. Najbardziej popularna jest jednak ta z hasłem "Za każdym razem, kiedy się masturbujesz, Bóg zabija kotka. Proszę, pomyśl o kotkach".

  - Nie znałem tej wersji plakatu - mówi Wiktor Jędrzejewski, kandydujący z listy Partii Demokratycznej. To jego nazwisko widnieje na plakacie z kotkiem.

  Pytany o prawa autorskie do twórczości zamieszczonej w internecie, Jędrzejewski odpowiada: - Ale to jest nasz kotek, polski, wrocławski. Inspirowaliśmy się grafiką powszechnie funkcjonującą w internecie.

  Według demokratów bezpośrednią inspiracją była grafika, przygotowana przez jednego z wrocławskich zwolenników partii. - Tematyka jest mniej istotna - dodają.

  Działacze Samoobrony o plakatach, na których pojawiają się "lepersy" dowiedzieli się od "Metropolu". - Przykro to mówić, ale Partia Demokratyczna obniża poziom tej kampanii - mówi Mateusz Piskorski z Samoobrony. - Trudno to kierować na drogę prawną, bo nazwiska zostały zniekształcone, ale takie przepychanki są poniżej poziomu - dodaje.

  (PAP)

  • 0 0

 • Na pohybel pasożytom, nierobom, darmozjadom, cwaniakom i złodziejom!!
  Nie będę wybierał "legalnej" bandy oszustów i złodziei!

  • 0 0

 • Gallux

  rzeknę jedno: dla mnie tzw. "spoty" wyborcze i ich poziom nie wiele różni się od reklamy podpasek, pedigripalu etc.
  To wszystko to jeden przeogromny "big" bubel!
  Ale zdecydowanie w pierwszej odezwie mówię: lepper - nie dziękuje
  giertyzm - toże!
  gertruda - do radyja!
  Antoni - szukaj zguby!

  • 0 0

 • Kurcze pióro Bolo....

  Ales mi panie przypomniał hardkora...
  Wczoraj wieczorem obejrzałem kilka spotów wyborczych i zmasakrował mnie ten Bubla z blond lafiryndą z komitetu niepodległa polska czy cos...
  A te dzieci przy czołgu to już był total...
  "rodzice jesli źle teraz wybierzecie to w przyszłosci będziemy musieli uruchomić ten czołg".
  Czym prędzej wyłączyłem tv i skryłem sie pod kołdrą....

  • 0 0

 • Rzeźniś!

  hardcore w porównaniu do spotów - to małe piwo przed śniadaniem!
  to już zagłosuję za wymienionym wyżej sado-masochistycznym związkiem manadryny z michałkiem - a co!
  bacikiem w lateksie i do przodu!

  • 0 0

 • jak dla mnie niemal idealny program ma Pan J.K.M.
  jesli dorzuci do tego skrzynke wodki dla kazdego to ma moj glos ;)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.