Fakty i opinie

stat

Bob Marley pomaga małpom w ZOO

Najnowszy artukuł na ten temat

Urson - nowy zwierzak w gdańskim zoo

Zobacz, która małpa lubi mocniejsze brzmienia, a która woli się wyluzować.


Orangutan lubi poruszać się przy kawałkach The Rolling Stones, a nadpobudliwe szympansy wyciszają się przy utworach Boba Marleya & The Wailers. Słuchanie muzyki to bowiem część programu aktywizacji małp w gdańskim ZOO.Czy odwiedziłe(a)ś w tym roku gdańskie ZOO?

tak, nawet więcej niż raz 12%
tak, byłe(a)m w tym roku w gdańskim ZOO 34%
nie, ale zamierzam to zrobić 8%
nie, pewnie wybiorę się tam w przyszłym roku 24%
nie, bo wolę inne miejsca 9%
nie, z innych powodów 13%
zakończona Łącznie głosów: 287
- Po prostu staram się urozmaicić moim podopiecznym czas, który spędzają w pawilonie - wyjaśnia Michał Krause z gdańskiego ZOO.

Opiekun od dawna prowadzi zajęcia gimnastyczne dla małp. Ponadto czyta im książki, a od pewnego czasu zapoznaje ich z różnymi gatunkami muzyki. W odtwarzaczu CD na przemian lądują płyty polskich i zagranicznych wykonawców. Wśród pierwszych są między innymi Strachy na Lachy, Marek Dyjak, Maria PeszekDaab.

- Samica orangutana Raja lubi też słuchać "Dżemu", kiedy ma romantyczny nastrój. A jej partner Albert to z kolei mój najbardziej rock'n'rollowy podopieczny - opowiada Michał Krause.

Mimo że Albert ma już czterdziestkę na karku i nie jest miłośnikiem aktywnego trybu życia, to - jak przyznaje jego opiekun - energetyczna muzyka sprawia, że małpiemu seniorowi przybywa sił i ubywa lat. - Rolling Stones'i sprawiają, że Albert potrafi się rozruszać - śmieje się pracownik gdańskiego ZOO.

Poza rockiem, Albert skłania się także ku cięższym brzmieniom. Nie pogardzi utworami fińskiej grupy Nightwish, której muzyka klasyfikowana jest m.in. jako metal symfoniczny. To, co pomaga orangutanowi, niekoniecznie nadaje się jednak do słuchania przez szympansy. To bardzo aktywne małpy, które nie stronią od ruchu. Ponadto w stadzie zarządzanym przez samca Jurgena często dochodzi do sprzeczek.

Dlatego muzyka dla szympansów musi spełniać dwa podstawowe warunki: ma rozładowywać napięcia i wyciszać. - Trzeba przyznać, że Bob Marley & The Wailers działa na nie uspokajająco. Muzyka więc nie tylko urozmaica czas moim podopiecznym, ale przynosi konkretne efekty - przekonuje Michał Krause.

Zmieniają kolor skóry i wspinają się po pionowych szybach. Zobacz, jak polują egzotyczne rzekotki z gdańskiego ZOO.

Zmieniają kolor skóry i wspinają się po pionowych szybach. Zobacz, jak polują egzotyczne rzekotki z gdańskiego ZOO.

"Najlepsza trwa w Polsce" - tak pracownicy gdańskiego ZOO mówią o zielonce, którą na co dzień serwują zwierzętom.


Opinie (51) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.