• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pożegnanie dyrektora zoo. Każdy może przyjść na spotkanie z Michałem Targowskim

Ewelina Oleksy
27 czerwca 2023, godz. 20:00 
Opinie (103)
  • Zoo było nie tylko pracą, ale też wielką pasją Michała Targowskiego.
  • Zoo było nie tylko pracą, ale też wielką pasją Michała Targowskiego.

Michał Targowski odchodzi po 44 latach z pracy w gdańskim zoo. Z tej okazji, w piątek, 30 czerwca, miasto organizuje mu pożegnanie, na które może przyjść każdy.Czy Michał Targowski to postać ci znana?

44 lata pracy w tym samym miejscu to rekord, zwłaszcza że 32 z nich spędzone zostały na stanowisku dyrektorskim.

Tego wyczynu dokonał Michał Targowski, który jeszcze przez kilka ostatnich dni jest szefem Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Wraz z 1 lipca Targowski odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Z tej okazji w piątek, 30 czerwca, miasto organizuje mu pożegnanieRatuszu Staromiejskim. Spotkanie jest otwarte dla chętnych, a wstęp na nie wolny. Początek o godz. 17.Okazja do rozmowy z wieloletnim dyrektorem zoo- Podczas piątkowego spotkania pojawi się wielu gości z całej Polski - szefów naszych największych ogrodów zoologicznych. Nie zabraknie okazji do zadania pytań i bezpośredniej rozmowy z Michałem Targowskim. Mało jest osób, które tak dużo wiedzą o zwierzętach, a jednocześnie potrafią mówić o nich tak ciekawie - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.


Jak mówi nam Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska, mieszkańcy nie znają innego dyrektora zoo niż Michał Targowski.

- To on z dużą empatią i zrozumieniem dla potrzeb zwierząt prowadził ogród zoologiczny przez wiele lat. Gdańskie zoo jest najładniejszym ogrodem w Polsce, w którym się dobrze spaceruje i spędza czas. Dużo już zostało zrobione, ale takie miejsce to zawsze projekt niedokończony. Michał Targowski to człowiek instytucja, odchodzi na zasłużoną emeryturę, ale przecież na pewno często będzie zaglądał do zoo - wskazuje Stenzel.
Zoo było nie tylko pracą, ale też wielką pasją Michała Targowskiego. Zoo było nie tylko pracą, ale też wielką pasją Michała Targowskiego.

Najdłużej urzędujący szef w mieścieMichał Targowski zaczynał pracę w ogrodzie zoologicznym w 1979 roku. Zoo jest jego pierwszym i jedynym miejscem pracy. Funkcję dyrektora sprawuje w nim od 32 lat. Jest najdłużej urzędującym szefem spośród wszystkich dyrektorów miejskich jednostek i instytucji.

Mimo wykształcenia ornitologicznego od początku przypadła mu w udziale opieka nad zwierzętami drapieżnymi. Nietypowa więź, jaką nawiązał z parą pum, Sagą i Piratem, stanowiła dla niego cenną lekcję o charakterze tych dzikich stworzeń.Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej powrócił do zoo jako kierownik działu hodowlanego.

W 1991 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora zoo. Przez lata jego dyrektorowania ogród zoologiczny w Gdańsku przeszedł imponującą transformację. Dawniej ogrzewany przez 17 kotłowni koksowych, dziś jest zasilany gazem, a polne ścieżki zostały zastąpione brukowanymi alejkami.

Pojawiło się wiele nowych gatunków egzotycznych zwierząt. Żyrafy, lwy, hipopotamy karłowate i wiele innych. Zbudowano nowe pawilony, a wiele wybiegów dla zwierząt pozbawionych jest tradycyjnych ogrodzeń. Zamiast nich powstały fosy.

Nowości w zoo: całoroczna restauracja i nowy gatunek zwierząt Nowości w zoo: całoroczna restauracja i nowy gatunek zwierząt

Popularność zoo nieustannie rośnie. W 2022 roku liczba odwiedzających wzrosła do prawie 600 tysięcy gości. Michał Targowski przyczynił się do stworzenia miejsca, które jest nie tylko atrakcyjne dla zwiedzających, ale też spełnia najnowsze standardy dla hodowli i opieki nad zwierzętami.

Emilia Salach zastąpi Michała Targowskiego. Emilia Salach zastąpi Michała Targowskiego.

Emilia Salach nową szefową zooNową dyrektor zoo od 1 lipca będzie Emilia Salach, dotychczasowa wicedyrektor ogrodu. Salach pod koniec maja wygrała konkurs na to stanowisko.

- Wygrana pani Emilii mnie bardzo cieszy. Potrafi poruszać się w specyficznym zoologicznym światku, można powiedzieć, że poznała go od podszewki, a pracując w zoo od sześciu lat, uczestniczyła w wielu spotkaniach, konsultacjach, kontrolach, więc z tego wyboru jestem zadowolony i spokojny o przyszłość ogrodu, wróżąc mu rozwój, czego bardzo sobie życzę - komentował ten wybór Targowski.

Wydarzenia

Spotkanie z Michałem Targowskim (4 opinie)

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane