• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Budowa spalarni nadal nie ruszyła. Ekolodzy punktują projekt, inwestor odpiera zarzuty

Ewelina Oleksy
16 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Tak będzie wyglądać spalarnia, która ma powstać do 2022 r. na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej. Tak będzie wyglądać spalarnia, która ma powstać do 2022 r. na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej.

Miała się rozpocząć w maju, a nadal nie ruszyła. Jednak jak zapewnia inwestor, start budowy spalarni odpadów w Szadółkach zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia przesłało do gdańskiego Urzędu Miejskiego szereg zastrzeżeń dotyczących inwestycji. Jej przedstawicielom zależy na wstrzymaniu projektu. - Sposób procedowania tej inwestycji wygląda tak, jakby chciano ją na siłę przepchnąć kolanem, aby nie stracić środków unijnych - twierdzą.Czy spalarnia w Gdańsku jest potrzebna?

Zapowiadana od wielu lat budowa gdańskiej spalarni pochłonie 450 mln zł. Z tego ponad 350 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania unijnego. Spalarnia przy ul. Jabłoniowej 55 ma być średnia pod względem wielkości - z jedną linią technologiczną o mocach przerobowych 160 tys. ton odpadów rocznie. Trafiać do niej będą tzw. odpady resztkowe, czyli wszystkie te, które nie nadają się do recyklingu.

Pozwolenie na budowę jeszcze w tym miesiącuInwestycja powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem prywatnym jest konsorcjum trzech firm: Astaldi - lider konsorcjum, Termomeccanica i Dalkia Wastenergy (wcześniej TIRU), a partnerem publicznym miejska spółka Port Czystej Energii.

Umowę z wykonawcami miasto podpisało 7 maja ubiegłego roku. Dokładnie rok później, w maju 2019 roku, miała wystartować budowa. Jest połowa września, a rozpoczęcia prac jak nie było, tak nie ma. Wszystko z powodu przedłużającego się procesu uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor przekonuje jednak, że formalności z tym związane są już na finiszu, a decyzja powinna zostać wydana jeszcze we wrześniu.

Zobacz też: Mieszkańcy narzekają, że znowu czuć Szadółki

- Decyzja powinna zostać wydana jeszcze w bieżącym miesiącu, ponieważ zakończyła się już powtórna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i strony postępowania obecnie zapoznają się z zebranym w tym celu materiałem. Prace budowlane planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć z końcem roku 2022, czyli zgodnie z kontraktem - informuje Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu komunalnej spółki Port Czystej Energii realizującej projekt budowy spalarni.

Stowarzyszenie z Oświęcimia zgłasza uwagiPomysł budowy spalarni odpadów w Gdańsku mocno krytykuje Towarzystwo na rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu. To ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca na rzecz zachowania, ochraniania i odtwarzania dziedzictwa przyrodniczego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Członkowie stowarzyszenia wystosowali w tym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wniosek z uwagami ws. spalarni.

- Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że inwestycja nie posiada ważnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, brak jest wymaganej analizy kosztów i korzyści, instalacja ma wytwarzać jedynie energię elektryczną, gdy w pierwotnej decyzji i zgodnie z przepisami powinna także wytwarzać energię cieplną. Zarówno raport oddziaływania na środowisko, jak i sposób procedowania wniosku inwestora przez odpowiedzialne urzędy dodatkowo pozostawiają wiele do życzenia - twierdzi Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi. - Sposób procedowania tej inwestycji wygląda tak, jakby chciano ja na siłę przepchnąć kolanem, aby nie stracić środków unijnych, które nie będą już dostępne dla projektów spalarni od 2021 roku. Od strony prawnej inwestor polegnie, bo jeśli nie my doprowadzimy do jej wstrzymania i unieważnienia pozwolenia na budowę, to Komisja Europejska nie zaakceptuje tak źle przygotowanego wniosku - przekonuje.

Inwestor spalarni odpowiada na zarzutyPrzesłaliśmy władzom spółki Port Czystej Energii wniosek stowarzyszenia z prośbą o odniesienie się do stawianych w nim zarzutów.

- W tym wniosku nie ma ani jednego prawdziwego wątku, są za to ewidentne nieścisłości i nieporozumienia - komentuje prezes Sławomir Kiszkurno.
Port Czystej Energii dementuje, jakoby inwestor w dniu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę nie posiadał ważnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia oraz to, że nadal jej nie posiada.

- Oczywiście, posiadamy ważną decyzję środowiskową. Organizacja stawiająca ten zarzut wprowadza opinię publiczną w błąd. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest decyzją bezterminową, tak więc jej okres ważności nie mija. Ograniczona w czasie jest możliwość posługiwania się decyzją na potrzeby konkretnych postępowań, w tym pozwolenia na budowę. W świetle tych przepisów ważność decyzji dla tej inwestycji wynosi 10 lat - wyjaśnia Kiszkurno.

Spalarnia ma być bezpiecznaStowarzyszenie w swoim piśmie wskazuje, że zakres inwestycji po drodze zmieniano, w wyniku czego obecny projekt spalarni jest innym, niż ten, który był przedmiotem postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zdaniem Towarzystwa na rzecz Ziemi "zmieniona inwestycja" będzie miała większe oddziaływanie na środowisko i generowała będzie większe zagrożenia w przypadku wystąpienia awarii, co zostało pominięte w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko z grudnia 2018 roku.

- Planowana instalacja, do której ostatecznie będzie trafiać znacznie mniej odpadów niż pierwotnie zakładano, będzie w pełni bezpieczna dla środowiska i mieszkańców. Zakres rzeczowy inwestycji, którego dotyczy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, mieści się w zakresie objętym decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach - mówi Kiszkurno.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, w uzgodnieniu z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gdańsku przeprowadził ponowną ocenę oddziaływania na środowisko dla konkretnych rozwiązań przewidzianych w projekcie budowlanym.

- Postępowanie to było przeprowadzone z udziałem zarówno stron, jak i społeczeństwa oraz organizacji ekologicznych. Zakończyło się wydaniem 27 sierpnia postanowienia uzgadniającego warunki realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będącego rzeczowo przedmiotem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Wobec tego, twierdzenia zawarte we wniosku Towarzystwa w tym zakresie są nieuprawnione - zaznacza Kiszkurno.

Będą odzyskiwać energię elektryczną i ciepłoStowarzyszenie twierdzi też w piśmie, że inwestor odstąpił od budowy spalarni zarówno z odzyskiem energii elektrycznej, jak i cieplnej. Port Czystej Energii także temu zaprzecza.

- To twierdzenie jest nieprawdziwe i nie znajduje żadnego potwierdzenia w złożonej dokumentacji. Należy je raczej traktować jako próbę zdyskredytowania przedsięwzięcia i opóźnienia jego realizacji. Instalacja planowana w Gdańsku będzie pracować w kogeneracji, czyli z odzyskiem zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Od początku procedowania tej inwestycji niezmiennie obowiązywało takie założenie. Intencją jest jak najefektywniejsze odzyskiwanie energii elektrycznej oraz ciepła - wskazuje prezes spółki Port Czystej Energii.
Inwestor odpiera też zarzuty o braku analizy kosztów i korzyści inwestycji.

- Dokumentacja była pełna i wyczerpująca. Warto podkreślić, że analiza oraz inżynieria finansowa tego skomplikowanego przedsięwzięcia to jedno z podstawowych zadań, którymi się zajmuje spółka Port Czystej Energii. Uwaga Towarzystwa wynika z niedostatecznej znajomości przepisów, precyzujących jakie dokumenty, kiedy i gdzie należy składać. Na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestor nie przedkłada analizy kosztów i korzyści projektowanego przedsięwzięcia - mówi Kiszkurno.
Prezes zapewnia, że z kompletną dokumentacją w sprawie spalarni możliwość zapoznania się mają wszystkie strony, w tym Towarzystwo na rzecz Ziemi.

Miejsca

Opinie (291) ponad 10 zablokowanych

 • Po co spalarnia tak blisko centrum miasta? (49)

  Tysiące śmieciarek, rakotwórcze pyły... kto to wymyślił??

  • 163 83

  • Idź do szkoły. (9)

   Choć pewnie krzyczałeś, że nauczyciele to nieroby, więc czego się po Tobie spodziewać.

   • 26 37

   • (8)

    Poziom wypowiedzi i waga argumentów poraża...

    • 25 6

    • Argument o rakotwórczych pyłach bez żadnych podstaw na pewno jest bardziej merytoryczny xD (7)

     • 13 14

     • (6)

      Temat rakotwórczych produktów spalania plastików jest szeroko znany, wystarczy użyć wyszukiwarki. Forum nie jest miejscem do wklejania kopii opracowań statystycznych i naukowych. Poczytaj o dioksynach i furanach.

      • 25 6

      • Poczytaj o filtrach kominowych (5)

       • 9 14

       • Port Service też ma filtry

        • 14 6

       • (3)

        Poczytaj o tym, że filtry wyłapują zanieczyszczenia jedynie do pewnego poziomu. Innymi słowy spalarnia "truje zgodnie z normą". I to przy założeniu, że filtry będą uczciwie, regularnie wymieniane...Stwierdzenie, że filtr jest zepsuty, wadliwy, nie spełnia swojej funkcji nie jest proste bo pomiar dioksyn i furanów jest skomplikowany i odbywa się okresowo, np. 2x w roku o czym Spalarnia zostanie uprzedzona...

        • 28 5

       • no i? (2)

        czyli chcesz aby TWOJE smieci nie palic w gdansku bo truja i powoduja raka tylko palic gdzies dalej gdzie beda truc innych?

        czemu inji maja wdychac opary z twoich smieci?

        • 2 2

       • W takim razie spalarnia tylko dla Gdańska. Niech każde miasto truje swoich mieszkańców!

        • 1 0

       • Ludzie ale wy naiwni. wiesz że warszawskie śmieci trafiają do Kościerzyny. wszyscy mają innych w d. i odsyłają śmieci gdzie popadnie. to ogólnie bardzo dobry biznes. A do n
        gdańskiej spalarni trafia śmieci z ościennych gmin

        • 0 0

  • (26)

   To pojedz do krajow skabdynawskich tam spalarnie sa w srodku miasta i nikomu to nie przeazkadza mimo ze swiadomosc tam jest na dużo większym poziomie niż u nas.

   • 27 28

   • nie widziałem w centrum miasta spalarni dla około 2 milionów ludzi. (20)

    • 26 13

    • Wiedeń? (14)

     • 13 16

     • spalarnia dla jedenj dzielnicy i w innej technologi (6)

      • 27 5

      • w innej ...znaczy jakiej? niespalanej? (5)

       pewnie płomienie są tam z dykty, a śmieci to jadą kolejkami wprost do czarta?

       • 4 14

       • (2)

        plazmowej - nie jest tak szkodliwa jak rusztowa

        • 15 3

       • akurat ta spalarnia odpadów Spittelau w Wiedniu nie jest w Plazmowej (1)

        i nie da się dużej spalarni zrobić w spalaniu wysokotemperaturowym - więc przestań powtarzać te bzdury

        • 7 8

       • Nieprawda. Da się zrobić dużą spalarnię wysokotemperaturową. Spalarnie plazmowe pozwalają na przerób od 10 do 500 ton odpadów dziennie (źródło: plasmawastedisposal). I taka powinna być. We Wiedniu jest oczywiście rusztowo-gazowa w technologii mokrej. A u nas nie dość, że gazowania nie będzie, to jeszcze pół-sucha. Czyli o wiele gorsza pod względem spalin.

        • 11 3

       • Nie masz żadnej wiedzy (1)

        Nawet podstawowej. Wstyd że paplasz tutaj bez sensu.

        • 1 1

       • Widać, że brak ci argumentów więc rzucasz ogólnikowe hasła. Nie poparte konkretnymi danymi i źródłami obalającymi moje twierdzenia.

        • 0 0

     • (6)

      spalarnia rusztowa niskotemperaturowa ,
      a spalarnia w Wiedniu plazmowa .
      W tej drugiej wszystko ulega rozkładowi.
      Taka różnica.

      • 20 4

      • ale ŁŻeSZ prawie jak sam premier (5)

       cyt>
       spalarnia odpadów Spittelau w Wiedniu
       Przywiezione odpady są na wstępie ważone, po czym składowane w bunkrze o kubaturze 7000 m³. Następnie chwytakiem przenoszone do dwóch linii spalania (pieców rusztowych), gdzie są termicznie przetwarzane (spalane). Powstały przy spalaniu popiół spada do pojemników z wodą znajdujących się na końcu ruchomego rusztu, w którym wytrącana jest szlaka*.

       • 7 3

       • (4)

        Słowo klucz - pojemników z wodą. Owszem we Wiedniu jest spalarnia Rusztowa ale w technologii mokrej, u nas będzie gorsza z punktu widzenia spalin technologia pół-sucha. Ponadto Polska to nie poziom Austrii. Dotychczasowe doświadczenie nie raz pokazało, że tu się zdarzają zaniedbania prowadzące to tego, że zakłady nie funkcjonują tak jak powinny. Dlatego się boję spalarni, nie ze względu na siebie ale dzieci...

        • 14 4

       • To się wyprowadź z dziećmi z dala od wysypska. (3)

        Ktoś Cię trzyma na siłę?

        • 0 12

       • (1)

        Nie wysypiska tylko spalarni. Tzn dokąd? Opuścić Gdańsk? Zatocz sobie okrąg o promieniu 10 km od Szadółek, wyjdzie Sopot... Kolejny argument w stylu "Sprawa przesądzona, jak Ci się nie podoba to się wynoś". A może spróbować zmodyfikować tę decyzję, tak aby nie była niebezpieczna dla mieszkańców? Żeby się nie musieli wynosić albo chorować?

        • 11 0

       • Troll zabity argumentem to martwy troll.....Brawo!!!!

        Zmienic lachudry decyzje srodowiskowa -glaby z Warszawy i ,,cfaniacy" prawnicy.

        • 4 1

       • i dlatego i dzięki takiemu myśleniu

        jest tak jak jest .

        • 0 0

    • Nie myl swojego Banina z miastem.

     • 10 13

    • (2)

     To pojedź do Poznania. Spalarnia jest tuż przy Bridgestone.

     • 6 10

     • I co z tego wynika ?Jak ktores miasto zbudowalo na bledzie to Gdansk ma taki blad powtarzac? (1)

      Zaden to argument ,ze cos gdzies w jakiejs technologi wybudowali. Kiedys rafinerie budowali przy miescie,huty...czy to znaczy ,ze dzisiaj tez tak musimy budowac w starej technologi? W dodatku na jakiich zasadach? Partnerstwo w budowie czyli z naszych skaldek do budzetuu a zyski do kogo wlasnie i na jak dlugo? Mieszlkancy finansuja budowe,dostarczaja posegregowany surowiec a co otrzymaja w zamian? Zmniejszycie oplaty za dostarczona energie? Nie? To moze zmniejszycie oplaty za ogrzewanie? Tez nie? To moze chcciaz wywoz smieci bedzie darmowy lub nizszy? ...No tak myslalem..inwestycja cwaniakow i zlodziei kosztem nas wszystkich.

      • 13 2

      • Zmniejszenie obciążeń dl amieszkańców ... taaaa

       Do dziś pamiętam, kiedy władze Gdańska, przy ustalaniu opłat za wywóż nieczystości deklarowały, że nie będa na tym zarabiać. Po roku okazało się, że została niezła górka. I co na to włodarze? Pokazali dobitnie, gdzie maja mieszkańców. W d... Nic nie oddamy, obciązeń nie zmniejszymy, a kasę wydamy na byle co, niby związane z polityką śmieciową. Potem mamiono nas, że segregacja śmieci to niższe obiążenia. Ktoś ma niższe rachunki za wywóz smieci?

       • 5 0

    • Hamburg

     • 5 7

   • To ma być najtańsza spalania rusztowa, a wszystko dlatego że uparli się na lokalizację w szadolkach

    • 20 6

   • Ireno...

    Nie porównywałbym mentalności i kultury technicznej krajów skandynawskich z naszą.
    Przykłady ostatnich lat pokazują jak często występują u nas różne awarie, np. patrz oczyszczalnie ścieków (Gdańsk niedawno, teraz Warszawa). U nas się albo przyoszczędzi albo oszuka albo zwyczajnie schrzani. Ponadto, to spalarnia w przestarzałej technologii rusztowej, tańszej ale bardziej szkodliwej niż plazmowa. To tak jakby obecnie budować syrenkę bo to opłaca się dealerowi, choc kierowca i mieszkańcy będą wdychać więcej spalin

    • 22 4

   • Nie w tej technologii (1)

    Rozumiesz, że oni robią ognisko w środku miasta ?

    • 12 3

    • noooo czad !!!!

     • 1 3

   • Renifer

    W krajach skandynawskich nie stosuje się już technologii spalania rusztowego, który śmieci zamienia jedynie w skoncentrowany i toksyczny dym.

    • 2 0

  • (8)

   Jakie blisko centrum miasta? To jest zad*pie za miastem

   • 9 19

   • (5)

    Spaliny powieje na miasto

    • 14 4

    • tak* - bo ty tak mówisz, to tak musi być (4)

     • 5 6

     • (3)

      Nie, nie dlatego że tak mówię. Dlatego że takie są uwarunkowania w naszym regionie. Można sobie sprawdzić statystyki kierunków wiatrów ze stacji pomiarowej Rębiechowo (np. statystyki Winfinder). Zobaczysz tam, że w niektórych miesiącach 20% wiatrów wieje na Przymorze i Zaspę, w innych na Wrzeszcz itd. Dominują zachodnie, zachodnio-południowe, zachodnio-północne.

      • 8 2

      • Nie dyskutuj z i**ota bo sprowadzi cie do swojego poziomu i wygra przez doswiadczenie/ (2)

       Go*niane argumenty maja zawsze albo deweloperzy ,ktorzy wycinaja lasycyt : (,, wyprowadz sie za miasto" jak i cwaniacy partycypujacy w torcie jakim jest postawienie rakotworczej spalarni w starej technologi na naszym terenie i zyskami w bardzo prywatne kieszenie.cyt ;(,, nie szkodzi bo w innym miescie tez taka postawili")Nalezy zapamietac czyny i ich slowa i czekac na zmiane ,ktora postawi ich pod sciana i odczyta ostateczny wyrok.

       • 9 3

       • Celna uwaga

        • 3 3

       • Celne spostrzeżenie

        • 3 3

   • to ze samochód jedzie dookoła

    to nie znaczy że zanieczyszczenia też będą - z szadółek na morenę w lini prostej jest kilka( 4-5?) kilometrów...

    80 % wiatru wieje w Gdańsku z kierunków zachodnich (komuniści wiedzieli gdzie postawić rafinerię czy fosfory - na wschód od miasta - ale obecnie ludzie są choroboodporni i żadne trucizny im nie straszne!)

    • 5 0

   • było już nie jest

    ad. "Jakie blisko centrum miasta? To jest zad*pie za miastem"

    • 1 0

  • Lokalizacja ZTPO (1)

   Blisko, żeby śmieciarki z odpadami nie jeździły po mieście tam i z powrotem, tylko żeby odpady były jak najszybciej zagospodarowane. W zasadzie na miejscu, na terenie Zakładu Utylizacyjnego, gdzie po przesortowaniu resztkowych odpadów komunalnych i wyjęciu ewentualnych surowców, reszta odpadów będzie zagospodarowywana termicznie z odzyskiem energii elektrycznej i ciepła.

   • 0 2

   • Gdzie spalarnia, a gdzie port

    Po co mają jeździć po całym mieście? Wystarczy, że będą jeździły przez najgęściej zaludnione "nowe miasto".

    • 1 0

  • A wiesz czym jest pełne i niepełne spalanie?

   • 0 0

 • Nie rozumiem czemu nie powstanie w okolicach oczyszczalni / rafinerii gdzie i tak już śmierdzi (20)

  A połączenie drogowe z wysyposkiem jest świetne

  • 120 24

  • koszty (4)

   koszty transportu o pierwsze po drugie dodatkowe zanieczyszczenie środowiska ciągłymi transportami śmieci bo jak wiadomo tir czy kolej który by je przewozi generuje dodatkowe ilosci zbędnych gazow do atmosfery

   • 10 14

   • duża różnica dla kogoś kto wiezie śmieci ze Starogardu czy Tczewa,,, (2)

    tu będą palone smieci z całego regionu

    • 18 2

    • Ale (1)

     W praktyce grubo ponad połowa tych śmieci będzie pochodziła z gdańskiego wysypiska.

     • 3 5

     • Obwodnicą Południową

      Migiem można przewieźć śmieci

      • 4 2

   • transport wodny

    Z Tczewa i innych miejscowości można dowozić barkami taniej i czysto.

    • 3 1

  • Sortownia jest na szadułkach, dziennie 500 ton śmieci do przewiezienia by było dodatkowo. (7)

   • 10 7

   • (6)

    Czyli chodzi o to żeby zarobić na spalaniu śmieci wydając jak najmniej na inwestycję. Szkodliwy wpływ rakotwórczych dioksyn i furanów na zdrowie mieszkańców Gdańska niestety nie jest priorytetowym kryterium...

    • 12 3

    • no patrzcie - nauczył się błazen trzech mądrych słów i szpanuje ... (5)

     swoja ignorancją i niewiedzą

     • 3 8

     • (4)

      Twoja agresja i wyzwiska świadczą o tym, że nie znalazłeś kontrargumentów. I bynajmniej nie cieszy mnie to, wolałbym żebyś je miał. Świadczy to jedynie, że moje obawy są słuszne - spalarnia będzie miała szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców Gdańska.

      • 10 2

      • no patrzcie - wypowiedz pełna dioksyn i furanów (3)

       w czasach prosperity PRLu nad gdańskiem nie taka chmura toksyn wisiała ... a właśnie to pokolenie 60/70 okazuje się najbardziej wartościowe i najmądrzejsze

       • 1 8

       • (2)

        Prawda w oczy kole. Widzę, że to bardzo nie w smak, iż o tym piszę. Tak, patrzcie. Jak najwięcej. Efektem spalania tworzyw sztucznych obok tlenków siarki są m.in. rtęć, dioksyny, furany - wysoko rakotwórcze substancje. Filtry nie wychwytują w pełni tych związków.

        • 8 1

       • no to wywal wszystkie plastiki z domu (1)

        taki TV, komórkę, lodówkę i kibel / bo zawór tam też jest plastikowy

        • 0 5

       • Nadal brak argumentów...

        Za to typowe zero-jedynkowe myślenie. Albo spalarnia w przestarzałej technologii i to dokładnie w tym miejscu albo: wyrzuć wszystko sztuczne. A ja proponuję w mniej niebezpiecznej lokalizacji bądź technologii.
        A propos podrzucania, to właśnie planuje się podrzucenie śmieci z kilkunastu lub kilkudziesięciu gmin nam... Ponadto ich spalenie w miejscu gdzie przeważające wiatry zepchną spaliny na miasto.

        • 5 0

  • Bo powstaje koło wysypiska, które i tak już śmierdzi

   • 5 9

  • Ta lokalizacja była rekomendowana... (2)

   Jednak ze względu na protesty mieszkańców Wiślinki projekt przeniesiono. Wiadomo było, że mieszkańcy Gdańskich osiedli nie są tak dobrze zżytą społecznością i liczono na to, iż nie zorganizują protestów...

   • 14 1

   • Wiślinka już ma hałdę fosforową (1)

    Teraz Południe będzie miało spalarnię... Komu jeszcze, komu trujacą działalność?
    W sumie to najlepiej ma Sopot i Gdynia, no Gdynia może tylko hałdy węgla i śmierdzącej melasy...

    • 12 1

    • Nowy port ma port service

     cmentarze pełne

     • 12 0

  • lokalizacja

   Ta lokalizacja wygrała pierwszy "konkurs". Tylko nie tak miało być, to zrobiono kolejny z nowymi kryteriami, tak, żeby wygrały Szadółki :)

   • 4 0

  • A z jakiej racji koło rafinerii i oczyszczalni

   Tu też ludzie mieszkaja i pamiętam że szukali tu miejsca ale na szczęście się mieszkańcy zebrali i pogonili ich komisje... Co do lokalizacji to chyba akurat najlepsza opcja.

   • 1 0

  • Dokładnie - idealne połączenie wodne, kolejowe i od "odpowiedniej" strony miasta...

   Ale po co, lepiej na zawietrznej miasta, niech mieszkańcy wdychają spaliny i mikrocząstki popiołu ze śmieci z całego województwa i więcej.

   • 0 0

 • Palic (2)

  Palić A wyprodukowanym ciepłem ogrzewać ekologów

  • 55 9

  • trudny temat

   Miasto wielkości Gdańska dziennie produkuje kilkadziesiąt ciężarówek odpadów, z którymi coś trzeba zrobić. Najłatwiej jest je spalić, ale tu pojawia się inny problem tj. szkodliwe dymy i nie mniej trujący popiół z paleniska. Spośród tysięcy spalarni na świecie na palcach jednej ręki można policzyć te, które mieszczą się w normach emisji zanieczyszczeń. Wynika to min. z kosztów wymiany filtrów kominowych. Ich producenci przewidują wymianę przynajmniej dwa razy w roku, a to są koszty równe budowie małej spalarni. Gdyby zakłady utylizacji odpadów przestrzegały wymian filtrów zwyczajnie by zbankrutowały... z dwojga złego wybierają trucie środowiska i ludzi.

   • 1 0

  • ps

   Można by zapytać dlaczego nikt nic z tym nie robi. Kilka lat temu UE planowało dużą kontrolę europejskich spalarni ale temat został skutecznie zablokowany. Z tego prostego powodu że zamknięcie części spalarni doprowadziło by do powstania w szybkim tempie gór śmieci, które były by ogromnym problemem dla lokalnych administracji i środowiska.

   • 1 0

 • Spalarnia musi być (8)

  Ale ma być bezpieczna, ekologiczna i tania.
  No i żadnych wałków urzędasy! Kapewu?
  Do tego odpowiednio duża (jedna linia to trochę mało wg mnie bo jak się zepsuje to co? do Motławy), taka duża aby za 5 lat nie trzeba było jej rozbudowywać!

  • 50 23

  • Dzięki, że nas przestrzegłeś (4)

   Urzędnicy są wdzięczni.

   • 9 0

   • Ty urzędas o tej godzinie siedzisz w necie? (3)

    Do roboty nierobie

    • 4 8

    • Spijam kawkę i robię pasjansa (2)

     A ty co? Nie masz nic do roboty, że też siedzisz?

     • 10 1

     • to nie wiesz, że mops dopiero o 10:00 otwierają (1)

      • 4 0

      • Ale wcześniej trzeba Specjala w Groszku obok kupić

       • 3 0

  • Spalarnia wcale nie musi być a jeśli już to nie w miejscu gdzie produkty spalania średnio 438 ton śmieci dziennie będą zwiewane na Gdańsk.

   • 4 2

  • Nie

   Nic nie musi, ta nawet się już nie opłaca. Opłacała się na styk kiedyś, ale część gmin zrezygnowało i podniesiono limity recyclingu. Inwestycja jest na rękę firmie, która buduje i pewnie niektórym urzędnikom, stąd to przepychanie na siłę.

   • 4 0

  • 450 mln zł to tanio? Czy nie bo już sam nie wiem...

   • 1 0

 • zagraniczny operator niepocieszony, na śmieciach, wodzie i ogrzewaniu zarabiają zagraniczne firmy. (13)

  Powinno bogacic się miasto Gdańsk a zarabiają obce firmy.

  • 81 26

  • A wiesz, że ta firma będzie płacić miastu? (7)

   Naprawdę tak trudno zrozumieć na czym polega koncesja?

   • 8 13

   • tak płaci jak firma z Lipska za ogrzewanie, w tym roku mieszkańcy Lipska zarobili na gdańszczanach 60 milionów złotych (6)

    • 23 4

    • Skoro ma zyski, to czemu ma się nie dzielić dywidendą? (5)

     • 5 13

     • dlaczego nie zarabia na tym Gdańsk tylko niemcy? (4)

      • 17 3

      • Bo żadna firma z Gdańska nie wzięła tego w zarządzanie. (3)

       • 6 10

       • (1)

        Bo pewien pan sprzedał to wszystko Niemcom a później wzięli go do rady nadzorczej.... Dlatego zarabiają Niemcy a nie gdańsk

        • 14 2

       • to trzeba było poprosić pana na nowogrodzkiej

        On by to przejął i działał z tym - jak ze Srebrną

        • 2 11

       • Bo nie bylo takiej woli panow prawnikow -udzialowcow.

        Cos jeszcze?

        • 2 0

  • sitwa sprzedała wszystko (2)

   • 16 7

   • nieprawda nie wszystko

    sitwa z nowogrodzkiej przejęła wyd.solidarność budynek ruch i ziemie pod dwie wieże ... i dopiero dziś gdy prezes na emeryturze to chce to sprzedać

    • 1 11

   • cóż

    Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest z natury chciwy. A urzędnicy administracji i politycy są chciwi podwójnie bo w zasadzie nie potrafią NIC innego jak tylko mataczyć. Nie mają żadnego fachu w ręku więc muszą nagrabić ile tylko się da póki jest ku temu okazja. Na tej spalarni zarobi tylko wykonawca i zarządca i ci którzy wzięli koperty.. Mieszkańcy Gdańska w nagrodę dostaną syf lecący z komina i trujący popiół z paleniska. A śmieci będą płynęły szeroką rzeką skąd tylko się da bo "biznes jest biznes". Ale patrząc na wyniki zamieszczonej tu sondy wcale nie jest mi Gdańszczan żal... ktoś mądry kiedyć powiedział że "...za głupotę się płaci." Czasami najwyższą cenę bo 10 kilometrowa strefa wokół takiego komina to strefa śmierci tyle że odwleczonej w czasie.

    • 0 0

  • Ale najważniejsze, że już od dawna działa kolejna miejska spółka, z zarządem, radą nadzorczą - Misiewicze przy nich to płotki...

   • 16 2

  • Profesjonalny operator

   W Polsce doświadczeń z eksploatacji spalarni odpadów jest bardzo niewiele. To bardzo bezpieczne instalacje, jeśli zarządzają nimi profesjonaliści. Wybrani zostali spośród kilkunastu, którzy wystartowali w przetargu. Będą budować i eksploatować, jednakże model finansowy przedsięwzięcia i podział ryzyk, są z góry znane. To daje nam gwarancję dobrej ceny i profesjonalnej obsługi przez przeszło 25 lat eksploatacji instalacji. Postawiliśmy na bezpieczeństwo, bo z doświadczeń, w tym naszych własnych, trzeba wyciągać wnioski.

   • 0 5

 • (2)

  Ale g...o płynące Wisłą to już im nie przeszkadza.

  • 73 27

  • Tu był chociaż jeden artykuł o tym?

   • 8 2

  • ścieki i film vegi to tematy tabu na tym portalu

   • 11 3

 • (2)

  Podziekujemy w wyborach kochani.Chyba że podobnie jak w Warszawie wyborcom smród nie przeszkadza...

  • 59 56

  • (1)

   Won z PiS i ich "legalnymi" interesami typu dwie wieże.

   • 3 4

   • Dwóch wiez nie ma...bo nie widzę ale widzę 150mld przekretu z vat kochany.I druga irlandie)

    • 4 2

 • Janusze biznesu (1)

  Po 3miesiacach od oddania do użytku szukaj wiatru w polu gdy coś nawali..

  • 54 17

  • Na pewno nie Janusze biznesu bo...

   To doskonale przemyślana inwestycja. Na tej spalarni dobrze zarobi wykonawca, zarządca i ci którzy wzięli koperty.. A mieszkańcy Gdańska no cóż... w nagrodę dostaną syf lecący z komina i trujący popiół z paleniska. I to w niemałej ilości gdyż śmieci będą płynęły szeroką rzeką skąd tylko się da - "biznes jest biznes". Ale patrząc na wyniki zamieszczonej tu sondy wcale nie jest mi Gdańszczan żal... ktoś mądry kiedyś powiedział że "...za głupotę się płaci." Czasami najwyższą cenę bo 10 kilometrowa strefa wokół takiego komina to strefa śmierci tyle że odwleczonej w czasie.
   O awarię nie musisz się obawiać bo wybrana technologia jest w zasadzie bezawaryjna. Na pewno natomiast będą oszczędności na wymianie filtrów kominowych gdyż te są piekielnie drogie. A nie od dziś wiadomo że biznes w polskim wydaniu to "droga po trupach"... maksimum zysku, minimum nakładów.

   • 0 0

 • Mieszkańcy dzielnic południowych (6)

  będą mieli swój własny Port Service.
  Masakra. Taki truciciel w środku miasta.

  Trzeba stawiać kolejne centra onkologiczne.

  • 84 40

  • dzięki Ola:)!

   • 10 7

  • Poludniowe dzielnice to Lipce. Kup sobie kompas

   • 6 11

  • (2)

   Nie tylko, wystarczy popatrzeć na różę wiatrów z punktu pomiarowego Rębiechowo (np. statystyki Windfinder) i widać że część wiatrów będzie wiało na Gdańsk, Wrzeszcz a w niektórych miesiącach ponad 20% wiatrów powieje spaliny na Zaspę i Przymorze

   • 11 2

   • a czasem i zakręci na hel ... daj boże (1)

    • 1 4

    • Jak się nie ma argumentów, pozostaje próba ośmieszenia rozmówcy albo obrócenia sprawy w żart. Niestety, sprawa jest poważna.

     • 12 2

  • Dzielnice zachodnie - tak na dobrą sprawę to najbardziej oberwą Jasień z Moreną, Zakoniczyn i Kowale, Ujeścisko Chełm oraz Orunia. Wiatry w tej szerokości geograficznej przeważają zachodnie tzn wieją z zachodu.
   Teoretycznie opad z wysokich kominów potrafi spać 10 km dalej i jak to mówią pod latarnią najciemniej.

   • 4 0

 • Niech to za miasto wygonią. (17)

  Kto to widział aby w mieście takie rzeczy ...

  • 61 26

  • Przecież to już jest za miastem. (2)

   Kto by chciał mieszkać na takim zad*piu? Obok postawić jeszcze miasteczko kontenerowe dla komunalsów i będzie git.

   • 17 16

   • (1)

    proponuję się rozpędzić i łbem walnąć w ścianę, może wyjdzie ci to na dobre

    • 10 10

    • Widzę, że próbowałeś.

     Jednak nie wyszło.

     • 7 8

  • pojedź do Wiednia to sam się przekonasz (6)

   • 8 11

   • w Wiedniu inna technologia i nie palą śmieci z z całego regionu, z kilkunastu powiatów (2)

    • 10 8

    • A co za różnica skąd te śmieci? (1)

     Jak przyjadą np. z Tczewa to będą bardziej trujące?
     W domu wszyscy zdrowi?

     • 4 11

     • Tczewskie gorsze, bo walą arką g.

      • 5 1

   • (1)

    O czym się przekonasz? Spalarnia w Wiedniu stoi na obrzeżach miasta, a nie jak tu próbują przedstawiać w centrum. Byłem to wiem.

    • 5 3

    • Chodzi o to dokąd powieje spaliny. W tym wypadku na miasto. Już za komuny wiedzieli gdzie stawiac rafinerię, żeby spaliny szły nad morze a nie nad miasto.

     • 0 0

   • Ponadto inna kultura techniczna i mentalność

    • 5 0

  • (4)

   Ale to jest kawal za miastem

   • 3 5

   • (3)

    Nie jest kawalek za miastem, prosze sie zapoznac z technologia wykonania. Komin nie jest umieszczony 5 m nad ziemia, wiatry beda przenosily pyl do centrum a nawet i dalej.

    • 5 4

    • (2)

     jaki pył człowieku? Wg ciebie to będzie ognisko spalające śmieci?

     • 3 3

     • Tak (1)

      Spalarnia rusztowa - takie krematorium- śmieci na ruszcie.
      Swoją drogą co z popiołami ze spalania? Czy 100% idzie w komin?

      • 2 1

      • a co nie pójdzie w komin.... to popłynie jak warszawskie g-no do morza

       • 4 5

  • Dawno mówiłem (1)

   Że Gdańsk powinien mieć drużynę wojów i najeżdżać ościenne gminy celem pozyskania terenów i niewolniczej siły roboczej. Szadółki są na granicy naszej gminy i już dalej się obecnie ulokować nie da. A gdybyśmy podbili Kolbudy, to spokojnie by się dało.

   • 5 1

   • w zasadzie to dokładnie tak mają w Zakopanym ...

    kiedyś to było bandycka mieścina, która łupiła niemiłosiernie podróżnych i kupców idących do Krakowa... i dzisiaj dalej łupią niemiłosiernie turystów /kultywują tradycję znaczy/

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane