• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budowa spalarni nadal nie ruszyła. Ekolodzy punktują projekt, inwestor odpiera zarzuty

Ewelina Oleksy
16 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Tak będzie wyglądać spalarnia, która ma powstać do 2022 r. na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej. Tak będzie wyglądać spalarnia, która ma powstać do 2022 r. na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej.

Miała się rozpocząć w maju, a nadal nie ruszyła. Jednak jak zapewnia inwestor, start budowy spalarni odpadów w Szadółkach zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia przesłało do gdańskiego Urzędu Miejskiego szereg zastrzeżeń dotyczących inwestycji. Jej przedstawicielom zależy na wstrzymaniu projektu. - Sposób procedowania tej inwestycji wygląda tak, jakby chciano ją na siłę przepchnąć kolanem, aby nie stracić środków unijnych - twierdzą.



Czy spalarnia w Gdańsku jest potrzebna?

Zapowiadana od wielu lat budowa gdańskiej spalarni pochłonie 450 mln zł. Z tego ponad 350 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania unijnego. Spalarnia przy ul. Jabłoniowej 55 ma być średnia pod względem wielkości - z jedną linią technologiczną o mocach przerobowych 160 tys. ton odpadów rocznie. Trafiać do niej będą tzw. odpady resztkowe, czyli wszystkie te, które nie nadają się do recyklingu.

Pozwolenie na budowę jeszcze w tym miesiącu



Inwestycja powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem prywatnym jest konsorcjum trzech firm: Astaldi - lider konsorcjum, Termomeccanica i Dalkia Wastenergy (wcześniej TIRU), a partnerem publicznym miejska spółka Port Czystej Energii.

Umowę z wykonawcami miasto podpisało 7 maja ubiegłego roku. Dokładnie rok później, w maju 2019 roku, miała wystartować budowa. Jest połowa września, a rozpoczęcia prac jak nie było, tak nie ma. Wszystko z powodu przedłużającego się procesu uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor przekonuje jednak, że formalności z tym związane są już na finiszu, a decyzja powinna zostać wydana jeszcze we wrześniu.

Zobacz też: Mieszkańcy narzekają, że znowu czuć Szadółki

- Decyzja powinna zostać wydana jeszcze w bieżącym miesiącu, ponieważ zakończyła się już powtórna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i strony postępowania obecnie zapoznają się z zebranym w tym celu materiałem. Prace budowlane planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć z końcem roku 2022, czyli zgodnie z kontraktem - informuje Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu komunalnej spółki Port Czystej Energii realizującej projekt budowy spalarni.

Stowarzyszenie z Oświęcimia zgłasza uwagi



Pomysł budowy spalarni odpadów w Gdańsku mocno krytykuje Towarzystwo na rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu. To ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca na rzecz zachowania, ochraniania i odtwarzania dziedzictwa przyrodniczego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Członkowie stowarzyszenia wystosowali w tym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wniosek z uwagami ws. spalarni.

- Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że inwestycja nie posiada ważnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, brak jest wymaganej analizy kosztów i korzyści, instalacja ma wytwarzać jedynie energię elektryczną, gdy w pierwotnej decyzji i zgodnie z przepisami powinna także wytwarzać energię cieplną. Zarówno raport oddziaływania na środowisko, jak i sposób procedowania wniosku inwestora przez odpowiedzialne urzędy dodatkowo pozostawiają wiele do życzenia - twierdzi Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi. - Sposób procedowania tej inwestycji wygląda tak, jakby chciano ja na siłę przepchnąć kolanem, aby nie stracić środków unijnych, które nie będą już dostępne dla projektów spalarni od 2021 roku. Od strony prawnej inwestor polegnie, bo jeśli nie my doprowadzimy do jej wstrzymania i unieważnienia pozwolenia na budowę, to Komisja Europejska nie zaakceptuje tak źle przygotowanego wniosku - przekonuje.

Inwestor spalarni odpowiada na zarzuty



Przesłaliśmy władzom spółki Port Czystej Energii wniosek stowarzyszenia z prośbą o odniesienie się do stawianych w nim zarzutów.

- W tym wniosku nie ma ani jednego prawdziwego wątku, są za to ewidentne nieścisłości i nieporozumienia - komentuje prezes Sławomir Kiszkurno.
Port Czystej Energii dementuje, jakoby inwestor w dniu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę nie posiadał ważnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia oraz to, że nadal jej nie posiada.

- Oczywiście, posiadamy ważną decyzję środowiskową. Organizacja stawiająca ten zarzut wprowadza opinię publiczną w błąd. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest decyzją bezterminową, tak więc jej okres ważności nie mija. Ograniczona w czasie jest możliwość posługiwania się decyzją na potrzeby konkretnych postępowań, w tym pozwolenia na budowę. W świetle tych przepisów ważność decyzji dla tej inwestycji wynosi 10 lat - wyjaśnia Kiszkurno.

Spalarnia ma być bezpieczna



Stowarzyszenie w swoim piśmie wskazuje, że zakres inwestycji po drodze zmieniano, w wyniku czego obecny projekt spalarni jest innym, niż ten, który był przedmiotem postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zdaniem Towarzystwa na rzecz Ziemi "zmieniona inwestycja" będzie miała większe oddziaływanie na środowisko i generowała będzie większe zagrożenia w przypadku wystąpienia awarii, co zostało pominięte w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko z grudnia 2018 roku.

- Planowana instalacja, do której ostatecznie będzie trafiać znacznie mniej odpadów niż pierwotnie zakładano, będzie w pełni bezpieczna dla środowiska i mieszkańców. Zakres rzeczowy inwestycji, którego dotyczy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, mieści się w zakresie objętym decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach - mówi Kiszkurno.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, w uzgodnieniu z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gdańsku przeprowadził ponowną ocenę oddziaływania na środowisko dla konkretnych rozwiązań przewidzianych w projekcie budowlanym.

- Postępowanie to było przeprowadzone z udziałem zarówno stron, jak i społeczeństwa oraz organizacji ekologicznych. Zakończyło się wydaniem 27 sierpnia postanowienia uzgadniającego warunki realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będącego rzeczowo przedmiotem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Wobec tego, twierdzenia zawarte we wniosku Towarzystwa w tym zakresie są nieuprawnione - zaznacza Kiszkurno.

Będą odzyskiwać energię elektryczną i ciepło



Stowarzyszenie twierdzi też w piśmie, że inwestor odstąpił od budowy spalarni zarówno z odzyskiem energii elektrycznej, jak i cieplnej. Port Czystej Energii także temu zaprzecza.

- To twierdzenie jest nieprawdziwe i nie znajduje żadnego potwierdzenia w złożonej dokumentacji. Należy je raczej traktować jako próbę zdyskredytowania przedsięwzięcia i opóźnienia jego realizacji. Instalacja planowana w Gdańsku będzie pracować w kogeneracji, czyli z odzyskiem zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Od początku procedowania tej inwestycji niezmiennie obowiązywało takie założenie. Intencją jest jak najefektywniejsze odzyskiwanie energii elektrycznej oraz ciepła - wskazuje prezes spółki Port Czystej Energii.
Inwestor odpiera też zarzuty o braku analizy kosztów i korzyści inwestycji.

- Dokumentacja była pełna i wyczerpująca. Warto podkreślić, że analiza oraz inżynieria finansowa tego skomplikowanego przedsięwzięcia to jedno z podstawowych zadań, którymi się zajmuje spółka Port Czystej Energii. Uwaga Towarzystwa wynika z niedostatecznej znajomości przepisów, precyzujących jakie dokumenty, kiedy i gdzie należy składać. Na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestor nie przedkłada analizy kosztów i korzyści projektowanego przedsięwzięcia - mówi Kiszkurno.
Prezes zapewnia, że z kompletną dokumentacją w sprawie spalarni możliwość zapoznania się mają wszystkie strony, w tym Towarzystwo na rzecz Ziemi.

Miejsca

Opinie (291) ponad 10 zablokowanych

  • na Długiej niech to postaawią !!! Gdańsk i jego i**otyczne planowanie miasta (4)

    • 30 6

    • Chyba w kapuście cię znaleźli (1)

      Spalarnia powstaje koło wysypiska. Znajdź lepsze miejsce.

      • 3 3

      • U ciebie przed chata,

        • 1 0

    • (1)

      wg mnie lepsza lokalizacja to jednak obecna za miastem koło wysypiska.

      • 1 2

      • Lepsza z jakich względów? Jedynie finansowych i to może. Na pewno nie lepsza z punktu widzenia zdrowia mieszkańców...

        • 0 0

  • urzędnicy i wykonawcy przepchną projekt za wszelką cenę.

    Przy inwestycji za 450 milionów złotych można sporo "zachachmęcić". Milion tu, milion tak i nikt się nigdy nie doliczy. poza tym, Unijne projekty "doi się" x2. Nie wiem skąd w nas ta chęć kombinowania i bycia najcwańszym z cwanych...

    • 18 5

  • wszystko co przynosi jakiekolwiek zyski oddają w obce łapy.

    • 22 7

  • Teraz już naprawdę będziemy na pierwszym miejscu, mistrzowie Polski!

    W województwie pomorskim zachorowalność na nowotwory złośliwe jest na jednym z najwyższych poziomów w Polsce. Po budowie spalarni mamy podium jak w banku.

    • 17 6

  • Tylko plazmowa

    Plazmowa spalarnia jak najbardziej może być ,nie wydziela nic trującego ale nie rusztowa jaka jest planowana i to w środku miasta. Nie słuchajcie ludzi nie mających wiedzy że spalarnia rusztowa nie truje, jak chcą rusztowej ( tańszej) to koło rafinerii a nie w środku osiedli mieszkaniowych.

    • 24 6

  • Nieźle nam Niemcy z Włochami wcisnęli starą technologią (2)

    Na ostatni odjeżdżający pociąg. Jak już w EU się tachnologii rusztowej wycofują..
    (Ciekawe jacy komisarze UE się pod tym podpiszą)

    • 28 1

    • Nie wcisnęli Ci ich żadni Niemcy. (1)

      To twój rodak - Polak z krwi i kości, pazerny niedouczony urzędas. I jego rozliczaj, nazwisko masz w powyższym artykule.

      • 2 0

      • Widać, że wcisneli

        Nawet po przentacji gdzie jest lista wszystkich spalarni w Polsce, które sie w ostanich latach realizuje. Wszystkie w tej smakej technologii. Wczęsniej prawie nic. Dokładnie tak to wygląda jakby ktoś nie miał już rynku u siebie i przejachał się po trochę mniej rozwiniętym rynku

        • 3 1

  • Stronnicza ankieta - gdzie opcja: Nie, ponieważ powinna zostac wybydowana w okolicy Lotosu lub chociaz w nowoczesnej (plazmowej) (1)

    • 18 4

    • Zadziwia mnie, że większość chce spalarni i nie wybrała punktu "władze powinny zastanowić się nad zmianą lokalizacji". Tak głosują ludzie, którym wydaje się, że spalarnia nie będzie im szkodzić. Czyżby spoza Gdańska?

      • 5 0

  • inwestycja za pół miliarda (czyli tyle co stadion), a architektotniczne kupa z gnojem (4)

    to powinna być nowoczesna architektura, z konkursu, albo z wolnej ręki. Oczywiście niegdańskich architektów od Bielawskiego po PG.

    • 14 0

    • Najważniejsza jest technologia, bo to ma przełożenie na zdrowie mieszkańców. Tymczasem funduje się Gdańszczanom przestarzałą rusztówkę.

      • 3 0

    • (1)

      to ma być spalarnia śmieci a nie filharmonia

      • 0 0

      • tak myślą właśnie idioci z UM

        ona mogła być i powinna być piękna / ciekawa / fascynująca. Tak się robi na świecie, tylko u nas burak z kartoflem maczany w cyjanku

        • 1 0

    • Jasne,

      Najlepiej szklane fasady, nikiel i kolorowe ledy.

      • 0 0

  • Jak poradzic sobie z psycho-ekologami

    To proste. Wyslac im czekna 10-20 tys i znikną jak kamfora. Metoda sprawdzona przez koncern w ktorym pracowalem.

    • 9 3

  • Nie bójmy się spalarni (7)

    Filtracja spalin w takich zakładach składa się z tylu etapów, że mieszkańcy nie muszą się obawiać zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo ciepło podczas spalania można wykorzystać do ogrzewania. To jest bardzo dobry pomysł, tylko musi być dobrze zrealizowany. Wysypiska śmieci są o wiele bardziej uciążliwe.

    • 11 27

    • niestety ludzie to ameby i wg nich to będzie wielkie ognisko gdzie będą wrzucać śmieci jak leci.

      • 3 7

    • Właśnie. Jakby to nie była rusztowa spalrnia

      To może byłyby takie nadzieje uzasadnione ale jak ma Włoch wymieniać filtry to już wogóle zostają tylko modlitwy

      • 7 2

    • Bójmy się spalarni rusztowej i jej rakotwórczych produktów spalania (3)

      Proponuję zweryfikować tę "wieloetapową" filtrację. Wystarczy pobrać informator dla mieszkańców z roku 2018 dostępny dla na stronie portczystejenergii.pl Widać tam, że jest tylko jeden filtr - tkaninowy. Nie wyłapuje wszystkiego. Można to sprawdzić w różnych opracowaniach. Na ww stronie mamy to podane. Piszą "pomaga zaabsorbować", nie "absorbuje całkowicie". Ile i jakich substancji się przedostaje - trzeba sobie znaleźć dane statystyczne. Cytat ze strony: "W projektowanej dla spalarni w Gdańsku metodzie półsuchej oczyszczania spalin wykorzystuje się absorpcję rozpyłową. Roztwór lub zawiesina rozpylana jest w strumieniu gorącego gazu (spalin). Środkiem neutralizującym jest zazwyczaj zawiesina wodorotlenku wapnia, która reaguje z takimi zanieczyszczeniami
      gazowymi jak: HF, HCl, SO2, SO3. Ta mieszanina, składająca się z produktów reakcji,
      popiołu i nieprzereagowanych odczynników, kierowana jest do filtra tkaninowego,
      wtryskiwany węgiel aktywny przed filtrem tkaninowym pomaga zaadsorbować
      toksyczne związki organiczne (w tym dioksyny i furany) oraz rtęć."

      • 9 4

      • Czy ta powstająca trująca papka z dioksyn i wodorotlenku (2)

        Będzie gdzieś składowana, bo rozumiem że nie 100% "urobku" da się spalić?

        • 2 2

        • Wysoko toksyczne popioły nie dadzą się już bardziej spalić, trzeba je gdzieś wywieźć i składować. Gdzieś kiedyś czytałem że z 1 spalonej tony zostaje pod rusztem 30 kg takich popiołów. A co poszło przez komin bo filtry wszystkiego nie wyłapały (wspomniane dioksyny, furany, rtęć i gama innego paskudztwa) to będzie się utylizować w naszych i naszych dzieci płucach.

          • 6 4

        • z Port Service wywoza do Kolbud

          tutaj pewnie tak samo, do jakiejs wioski pod Gdanskiem.
          Wysokie POparcie gwarantuje bezkarnosc.

          • 5 2

    • Troll i jego mierna socjotechnika.

      Tu chodzi o wiele wymiarow tej sprawy.T nie biznes was -kilku panow to zdrowie i interes nas mieszkancow .

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane