Fakty i opinie

Budować centra handlowe czy nie?

Samorządowcy, urbaniści, deweloperzy i specjaliści od handlu z kilku europejskich krajów spotkali się w Dworze Artusa podczas II Forum Handlu Detalicznego, realizowanego w ramach projektu europejskiego Vital Cities. Tematem forum było "Wzmocnienie pozycji polskich metropolii - tworzenie przestrzeni dla handlu i życia mieszkańców".

Vital Cities to projekt wspierany przez UE. Usiłuje przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom wynikającym z budowania centrów handlowo-usługowych na obrzeżach europejskich miast. VC skupia instytucje państwowe i pozarządowe oraz prywatne przedsiębiorstwa.

- Handel i usługi to najważniejsze czynniki, które mają wpływ na ekonomiczny i przestrzenny rozwój metropolii - mówił do uczestników konferencji Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk stara się o to, by jego centrum było jak najbardziej atrakcyjne. Dlatego też nie tylko inwestujemy w zabytki, ale staramy się otwierać atrakcyjne placówki handlowe.

- Skutecznym sposobem na przerwanie takich trendów może być powstawanie obiektów handlowych w centrach miasta, oczywiście o odpowiedniej, dostosowanej do warunków miejskich wielkości - uzupełnił Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej, z zawodu architekt.

Z wypowiedziami gdańskich samorządowców zgadzał się Alexander Otto, prezes firmy ECE, która chce zbudować we Wrzeszczu Galerię Bałtycką.

- Wspieranie handlu detalicznego to podstawa, która zapewni umocnienie pozycji centrów miast - mówił prezes. - To muszą być tętniące życiem rynki. Dlatego też konieczne jest zgodne działanie wszystkich zainteresowanych - przedstawicieli miasta, handlowców, inwestorów i urbanistów.

- Szkoda, że na spotkanie to nie zaproszono tych, którzy obecnie tworzą handlowy charakter centrum Gdańska - mówi Grzegorz Paszkowski, właściciel sklepu we Wrzeszczu. - Do mnie przynajmniej żadna taka informacja wcześniej nie dotarła. Wygląda na to, że kilku panów chciało koniecznie udowodnić wszystkim dookoła jak potrzebne jest nam kolejne centrum handlowe we Wrzeszczu, a udział drobnych kupców mógłby zakłócić dobrą atmosferę. Według mnie budowa galerii handlowej w sąsiedztwie dworca kompletnie pozbawi klientów resztę dzielnicy, więc będzie to nie ożywianie a dobijanie obecnie istniejącego handlu.

- Pomysł na tworzenie centrów w środku miasta jest dobry, tylko, żeby to były centra nie tylko handlowe ale i rozrywkowe - mówi Agata Welc, pracownica banku we Wrzeszczu. - W hipermarkecie na Morenie miało być kino - nie ma, całe piętro stoi do tej pory puste, w Madisonie miały być kręgle, też nie ma. Sklepów jest już bardzo dużo i budowa kolejnych chyba już nic nie zmieni.

Opinie (74)

 • To proste

  blaszaki przy obwodnicy.
  Do takiego auchana dojeżdża połowa województwa i niekoniecznie Ci ludzie muszą wjeżdźać do miasta.
  W centrum obiekty na poziomie (typu madison, manhattan)
  wielopiętrowe z parkingami podziemnymi.

  • 0 0

 • Oczywiście że warto

  A narzekającemu na swoją niedolę panu Paszkowskiemu radzę zmienić podejscie do życia. Niech pamieta że handel jest dla klientów, a nie odwrotnie.

  • 0 0

 • Autonomiczny Gdańsk nie potrzebuje korporacyjnych centrum z towarem dyskontowym

  Tylko butiki dla klasy średniej!!! Lokalna waluta ,lokalny produkt!!!

  • 0 0

 • BUDOWAC

  i ceny za najem windować.
  Pięknie wygląda potem takie tzw. centrum handlowe, gdzie połowa lokali ma takie napisy "DO WYNAJECIA"...

  • 0 0

 • budować!

  • 0 0

 • No właśnie, a te kina i kręgle to nie był jakiś warunek?

  I nie wiem, jak inni, ale ja odczuwam dotkliwy brak kolejnego centrum handlowego we Wrzeszczu...
  No nie mogę się doczekać po prostu, żeby nie kupić czegoś w kolejnym salonie firmowym, bo na pewno w nim będzie inny wybór i ceny, niż w sklepie tej samej sieci w Manhattanie albo Alfie...

  Ale tak poważnie, to jest coś innego do wyboru? Dlaczego tylko ci od handlu zawracają głowę Panu Prezydentowi? Naprawdę nie ma żadnych propozycji budowy jakiegoś centrum rekreacyjno - rozrywkowego? Czy każdy zakłada, że z uwagi na lokalizację narzucone klientom ceny będą nie do przyjęcia? No to może chociaż gdzieś za miastem?

  • 0 0

 • - Handel i usługi to najważniejsze czynniki, które mają wpływ na ekonomiczny i przestrzenny rozwój metropolii -

  BLA,BLA,BLA - ach te ich fakultety!!!
  WYWINDOWANE KOSMICZNIE CENY NAJMU (o cenach sprzedaży nie wspomnę), zasłanianie się przepisami (niedouczenie) oraz "ciepła posadka" (łatwo jest dzielić i wydawać cudze pieniądze) POWODUJĄ NISKĄ OPŁACALNOŚĆ HANDLU, ALE PANOWIE I PANIE W URZĘDACH MAJĄ TO W ... TAKIM NIEDOMÓWIENIU!!! WG NICH WŁASNY BIZNES JEST 100% LEPSZY NIŻ ETATOWA PRACA, ALE ZA NIC NIE ZAMIENIĄ ETATU NA DZIAŁALNOŚĆ (profity uboczne?)

  • 0 0

 • Biedronka, Liedl i Tesco atrakcją Gdańska......

  Adamowicz bredzi , do Gdańska zaczną napływać turyści wówczas , kiedy poprawi się baza hotelowa , gastronomiczna , zabytki zostaną faktycznie odrestaurowane a nie przykryte farbą / i to tylko fasady od frontu/, nie będzie wyrw na Starówce , namolnych żebraków , wieczorem i póżną nocą bezpiecznie będzie można pospacerować nad Motławą itp.itd.

  • 0 0

 • "Naprawdę nie ma żadnych propozycji budowy jakiegoś centrum rekreacyjno - rozrywkowego? "

  ano ni ma:)
  pieniążki za GPEC sprytnie wliczone w budżet jako jednorazowy zastrzyk dla poprawy statystyki i humorów już przejedzone na horyzoncie żadnych ekstra prywatyzacji nie widzę zatem pozostaje inwestor prywatny i "centra"
  tym bardziej, że podobno na jesieni ruszą pierwsze roboty ziemne przy budowie "hali hal" na granicy z sopoćkowem...

  • 0 0

 • Atrakcje

  Mówcie, co chcecie, ale Zaitsev ma rację. Jako turysta odwiedzający inne polskie miasto też przede wszystkim interesuję się zabytkami, historią miejsc i okolicą, do centrum handlowego można, owszem pójść, ale po co ma być ich od razu tyle! Sens dla mnie znikomy.
  Pozdrawiam wszystkich myślących.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.