• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrum Gdańska przenosi się do Wrzeszcza

Bożena Aksamit
21 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kompendium wiedzy o historii koszar we Wrzeszczu
We Wrzeszczu powstaną dwie nowe mikrodzielnice mieszkaniowe. Budowana jest trzecia w Polsce pod względem wielkości galeria handlowa, a tuż za CH Manhattan na miejscu starej zajezdni autobusowej mają stanąć trzy szesnastopiętrowe wieżowce.

Stare koszary w centrum Wrzeszcza poszły pod młotek w grudniu 2005 roku. Za 20 hektarów gruntu firma Hossa zapłaciła Agencji Mienia Wojskowego około 70 mln zł. Dwa miesiące później Grupa Żywiec sprzedała nieruchomości po browarze Heweliusz. Niecałe 7 ha za kilkanaście milionów złotych kupił kartuski deweloper Przedsiębiorstwo Budowlane Górski, który czeka na zatwierdzenie nowego planu zagospodarowania.

W obydwu tych miejscach w ciągu kilku lat wyrosną dzielnice mieszkaniowe. Nowoczesna architektura wpisze się w XIX-wieczne budynki koszarowe i przemysłowe.

Gdzie znajduje się główne centrum handlowe Trójmiasta?

Trzecie miejsce to stara zajezdnia przy ul. Partyzantów, gdzie obecnie znajdują się centra handlowe Sukces i Sukces Bis. Firma GCH Manhattan, właściciel terenu, postanowiła je rozebrać i na hektarowej działce zbudować trzy szesnastopiętrowe wieżowce z 250 mieszkaniami i apartamentami.

Największy wpływ na zmianę wizerunku Wrzeszcza będzie miała bez wątpienia inwestycja Hossy. Do dzielnicy napłyną nowi, majętni ludzie.

- Inwestycja mieszkaniowa na terenie dawnej jednostki jest bardzo dobrym pomysłem. Gotowa jest cała infrastruktura. Działa komunikacja miejska, są szkoły itp. To bardzo dobry kierunek w rozwoju miasta - uważa Piotr Lorens z Zakładu Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. - Galeria Bałtycka będzie stanowiła natomiast domknięcie przestrzeni handlowej we Wrzeszczu.

Koncepcja zabudowy terenów pokoszarowych będzie gotowa za pół roku. Obecnie trwa wyburzanie zniszczonych budynków i oczyszczanie terenu. Kilka XIX-wiecznych, neorenesansowych gmachów koszarowych będzie jednak remontowanych pod okiem konserwatora zabytków, a dzielnica będzie powstawała zgodnie z planem zagospodarowania tworzonym zgodnie z jego wytycznymi.

- Kilka budynków stojących do strony ul. Słowackiego objętych jest ścisłą ochroną - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - W paru kolejnych ochronie podlegają fragmenty. Cała inwestycja ma być tak przeprowadzona, aby pozostał "genius loci". Będą np. eksponowane korytka dla koni, koniowiązy. Wszystko po to, aby przypominać gdańszczanom, że przed wiekiem były tu koszary Czarnych Huzarów.

W Hossie cały czas trwają prace nad przygotowaniem koncepcji nowego miejsca na mapie Wrzeszcza.

- Jeżeli stara konstrukcja wytrzyma, to w niektórych XIX-wiecznych obiektach powstaną mieszkania - mówi Iwona Ziemianowicz, szefowa marketingu Hossy. - Na reszcie terenu będziemy budować nowocześnie - domy mieszkalne i budynki biurowe, ale zdecydowanie to będzie dzielnica mieszkaniowa.
O koszarach

Koszary zostały zbudowane pod koniec XIX wieku. Do najcenniejszych zabytków na ich terenie należą neorenesansowe budynki kasyna. Do pierwszej wojny światowej koszary były siedzibą pułku Czarnych Huzarów, którzy wsławili się męstwem w czasie wojen napoleońskich. W czasach Wolnego Miasta Gdańska stacjonowały tam oddziały policji, a tuż przed wybuchem wojny na terenie obiektu odbywały się tam szkolenia gdańskich oddziałów SS, które m.in. we wrześniu szturmowały Pocztę Polską. Do końca lat dziewięćdziesiątych koszary przy ul. Słowackiego stały się siedzibą dywizji szturmowo-desantowej, czyli Niebieskich Beretów.

O browarze

Nieruchomość po browarze Heweliusz to pięć hektarów powierzchni użytkowej oraz 1,5-hektarowy staw na terenie parku Kuźniczki. Na tym obszarze stoi 28 budynków, z czego kilka - z wyjątkowymi wnętrzami oraz obszernymi piwnicami - znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

W 1995 roku Rada Miasta Gdańska sprzedała 49 proc. gminnych udziałów browaru spółce Brewpole. Cztery lata później Elbrewery z Elbląga kupiło Brewpole i właścicielem gdańskiego browaru został Żywiec - właściciel Elbrewery. W lutym 2001 Żywiec zamknął zakład, przenosząc produkcję do Elbląga. Oficjalny powód - nierentowność. Miasto w 2001 r. wytoczyło spółce proces o zapłatę 15 mln dol. odszkodowania za niezrealizowane inwestycje. Sąd odrzucił żądania miasta. Gmina złożyła apelację, którą w 2003 r. sąd ostatecznie odrzucił. Proces kosztował Gdańsk 159 tys. zł.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • łe, Gallux

    tak nisko oceniłeś uzdrowisko?

    • 0 0

  • Czy na terenie "manhatanu" to nie miały byc nowoczesne wieżowce, z basenem, siłownią i kawiarnią?
    Zobaczymy jak te cud-projekty staną:)

    • 0 0

  • uzdrowisko, to masz na swojej działce na zaspie wedle torów:-)
    kurort ptaszyno, kurort:-)

    • 0 0

  • wszystko w jednym miejscu

    i dobrze, że nie będą musieli jeździć, bo poruszać się po Gdańsku to wielka sztuka, przede wszystkim cierpliwości połączona z treningiem dla portfela

    • 0 0

  • Gallux!

    To jak to?
    Decyzja Ministra Zdrowia z dnia pańskiego 19 lutego 1999 roku o nadaniu Sopotom statusu uzdrowiska została uchylona?
    To chyba za ten zakaz sprzedaży wódy po nocach...
    Co się dzieje...?

    • 0 0

  • NIE dla wież w centrum Wrzeszcza!!

    Cieszę się bardzo, że w dzielnicy, w której mieszkam coś się dzieje. Jednak chciałabym powiedzieć stanowcze NIE dla inwestycji w starej zajezdni na ul. Partyzantów. Dziwi mnie, że nikt nie zainteresował się tą sprawą, kiesyś
    zajezdnia podobno była zabytkiem, a teraz zostanie rozebrana. Konserwatorowi najwyraźniej to nie przeszkadza. Do tego w tej części Wrzeszcza nie ma uchwalonego planu zagospodarowania i teraz już 3 wieżowce spokojnie będzie
    można postawić, nieważne, że wysokość zabudowy na tym terenie to max. 4 piętra - pomijając Olimp. Nie wspominam o fakcie, że gdy powstaną wieże, mają duże
    szanse odciąć promienie słońca innym mieszkańcom. Najbardziej boję się, że podczas budowy ucierpią 100 - letnie kamieniece, które stoją dookoła zajezdni. Już podczas budowy GCH Manhattan budynki popękały, również zajezdnia, a podczas planowanej budowy prawdopodobnie będą też wbijane pale. Zresztą chyba oprócz nielicznych mieszkańców pobliskich ulic nikogo to nie obchodzi, nawet radnych, których wybieraliśmy. Pewnie 100 lat dla kamienic to za dużo i czas "pomóc" im się zawalić!!

    • 0 0

  • no proszę:-)
    tor formuły jeden:-) pewnie tam gdzie teraz GKS:-)
    a kosmodrom bedzie??

    • 0 0

  • mieszkanko

    Czyli jesteś "za a nawet przeciw" pale równie dobrze można wkręcać a nie tylko wbijać, czyli już Ci inwestor argument wytrąci, reszta to charakterystyczny dla dzieci mających ferie i okupujące to forum BEŁKOT

    • 0 0

  • Mieszkanka

    Nie martw się mieszkanko, spójrz na listę wirtualnych gdańskich projektów i o sprawie zapomnij.

    • 0 0

  • Do Mieszkanka:

    Zgadzam się z Tobą, że pomysł budowy wspomnianych wieżowców na miejscu dawnej zajezdni brzmi przerażająco. Tym bardziej, że budynek zajezdni uznany jest za zabytek, więc jakim cudem chcą go zlikiwdować? Od wielu lat istniał pomysł/projekt by wybudować tam hotel wysokiej klasy, co byłoby świetnym rozwiązaniem. Nie wyobrażam sobie tych trzech koszmarów w tej części Wrzeszcza ...
    Konserwator najwyraźniej ma to wszystko gdzieś ... :-(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane