• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z Westerplatte?

Mariusz Kurzyk
30 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Chociaż właśnie tutaj rozpoczęła się II wojna światowa, Westerplatte wcale nie wygląda na miejsce pamięci historycznej.

Po prostu wstyd
Zaniedbane i pomalowane sprejem budynki pokoszarowe stanowią raczej niemiłe tło dla pomnika Obrońców Wybrzeża 1939 roku. Brak jakiegokolwiek nadzoru powoduje, że złomiarze niszczą nawet płyty nagrobne. -To wstyd, żeby Westerplatte tak wyglądało - przyznaje Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Dlatego od kiedy urzęduję, piszę petycje w sprawie doprowadzenia tego miejsca do porządku. W końcu znalazła się jedna osoba, która mnie wysłuchała. Premier Jarosław Kaczyński obiecał pieniądze na projekt "Rewitalizacja Westerplatte".

Tak naprawdę Westerplatte odżywa tylko na jeden dzień - 1 września. Teraz miejsce nie wygląda tragicznie. Zostało uporządkowane i doprowadzone do "stanu używalności". Miały na to wpływ uroczystości rocznicowe, ale nie tylko... - Po nagłośnieniu sprawy Westerplatte zainteresowało się miasto - mówi Marian Kwapiński. - Poza tym wiele pożytecznych rzeczy w czynie społecznym robią członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Gospodarz obiektu też wyznaczył kogoś, kto kręci się po tym terenie.
Nagle wszystkim zrobiło się po prostu wstyd. Czyżby to, co dotychczas nie udało się miejskim władzom, wywalczył konserwator?

Prawdziwa wizytówka
Jak tylko pojawi się obiecane 500 tys. zł, machina ruszy. Zostaną przygotowane odpowiednie plany i projekty. Najpilniejszą rzeczą będzie uporządkowanie pasa przy zatoce i wykonanie podstawowych prac technicznych przy znajdujących się tam obiektach. Planowana jest np. odbudowa czerwonego muru otaczającego składnicę, renowacja koszar, placówki Fort i wartowni nr 1.

Będą ścieżki
Powstaną także ścieżki edukacyjne, które umożliwią turystom zorientowanie się w tym, jak przebiegała obrona. - Liczymy na to, że Westerplatte stanie się prawdziwą wizytówką Pomorza - dodaje konserwator. - W końcu trzeba coś z tym zrobić. W chwili obecnej nic tam się nie dzieje poza nielicznymi uroczystościami wojskowymi.
Od strony miasta wszystko jest w najlepszym porządku
Rozmowa z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem

Czy Westerplatte jest ważnym miejscem dla Gdańska?

Naturalnie tak. Jest to miejsce ważne nie tylko dla Gdańska i gdańszczan, ale także dla każdego, kto ma choćby minimalną wiedzę historyczną i nie jest mu obce myślenie w kategoriach patriotyzmu. O tym, że nie wszyscy tak myślą, świadczy niedawne zdewastowanie grobów polskich żołnierzy.

Poprzednie pytanie wynikało nieco z mojej przekory. Szczerze mówiąc
Westerplatte wygląda trochę jak ziemia niechciana. Jak to się stało, że jest w aż tak złym stanie? Czy miasto nie powinno bardziej zadbać o to historyczne miejsce?


Moja odpowiedź na to pytanie nie będzie przekorna. Wprost przeciwnie. Nie podzielam opinii, że Westerplatte wygląda jak ziemia niechciana, natomiast zgadzam się, że spore fragmenty Westerplatte wymagają uporządkowania i zagospodarowania. Jak do tego doszło, że miejsce to jest w takim stanie? Pytanie należy skierować do właściciela, a właściwie właścicieli, nieruchomości gruntowych na Westerplatte. Mówiąc wprost - mamy do czynienia ze skomplikowaną strukturą własnościową. W tych fragmentach, gdzie właścicielem jest miasto sytuacja wygląda dobrze. Co więcej, wzięliśmy na siebie także obowiązek utrzymania czystości w tych miejscach, które do miasta nie należą. Najlepszą drogą byłoby jednak
ujednolicenie sytuacji własnościowej, tak by było wiadomo, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie tego miejsca.

Pojawił się pomysł rewitalizacji Westerplatte. Co pan o tym myśli? Czy jest sens inwestować w miejsce, o którym mieszkańcy Gdańska przypominają sobie jedynie przy okazji pierwszego września?

Zacznijmy od ostatniego stwierdzenia. Nie zgadzam się z tym, że mieszkańcy Gdańska przypominają sobie o Westerplatte jedynie z okazji pierwszego września. Co więcej, Westerplatte przecież wciąż jest elementem nauczania historii w szkole, a w każdej wycieczce szkolnej wizyta pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża 1939 roku jest żelaznym punktem. Natomiast co do pomysłu rewitalizacji - łatwo jest tego typu postulaty formułować i będą one uzasadnione, ale trzeba zachować rozsądek.

Rewitalizacja tego miejsca nie jest sprawą łatwą, a z pewnością szybką w realizacji. Potrzeba ścisłej współpracy wszystkich właścicieli nieruchomości gruntowych na Westerplatte by do tego doprowadzić. Aczkolwiek miasto jest gotowe do współpracy w tym zakresie.

Czy pana zdaniem Westerplatte ma szansę stać się miejscem na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?

Byłoby to rozwiązanie najkorzystniejsze. Niestety na razie pozostaje w sferze planów.
Czy rewitalizacja Westerplatte jest konieczna?

Jan Kozłowski - marszałek województwa pomorskiego
Jasne, że należy zrobić coś z tym miejscem. Westerplatte powinno być miejscem atrakcyjnym i przyjaznym turystom. Wiem z autopsji, że tak niestety nie jest. Niedawno zostały tam napadnięte moje dwie znajome. Wyrwano im torebki.

Bogdan Oleszek - przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Widać, że ten teren potrzebuje pieniędzy. Przecież to miejsce odwiedza
bardzo dużo ludzi. W tej chwili jest to niezbyt dobra wizytówka Pomorza. Nawet dojazd jest fatalny. Warto zrezygnować z billboardów wyborczych, np. na rzecz historycznych.

Stefan Michalak - właściciel latarni w Nowym Porcie
Oczywiście, że rewitalizacja jest konieczna. Ja ze swojej strony zrobiłem wszystko, co było w mojej mocy, a Westerplatte dalej jest niestety bardzo zaniedbane. Chętnie widziałbym też jakieś połączenie z latarnią. Tematycznie jesteśmy bardzo powiązani. Przecież to stąd padły pierwsze strzały.

Opinie (58) 8 zablokowanych

  • westerplatte

    jak spaceruje na westerplatte i slysze ten belkot szwabow to mnie krew zalewa

    • 0 0

  • http://www.westerplatte.org/glowna/index.php?kod=30

    "Już w listopadzie 2003 roku prezydentowi Gdańska oraz kierownictwu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska został przedstawiony projekt zmian w planie zagospodarowania przestrzennego półwyspu Westerplatte. Nie spotkał się on z jakimkolwiek zainteresowaniem tych osób. Są widać ważniejsze rzeczy niż troska o należyty wygląd tego historycznego miejsca."
    I wszystko w temacie, takie mamy włądze

    • 0 0

  • powinni tam wpuścić spychacze zrównać wszystko z ziemią i zmienić to na centrum handlowe!oczywiscie pomnik powinien zostac jako atrakcja lokalna!!przydała by sie przystań jachtowa oraz dodatkowo jakieś kawałki ze tego pancernika moze działo albo chociaz lufa niemieckie mundury i tp
    kilka domów wczasowych i plaza wokoło z atrakcjiami letnimi.
    .al lepiej niech ludzie wierzą w propagande z lat komunistycznych dlatego pomnika tez niezmieniać bo to nierobi dobrego wrazenia.Poco mają wiedzieć ze dowódca był tchurzem i iniezruwnowarzony psychicznie a placówki bronił jego zastepca.Wystarczy ze bedzie to wksiązkach od histori dla turystów niepotrzebne bo oni ogladają i zapominają.
    cmentarzyk moze zostac tylko mniejszy i na wzór amerykański łatwy w utrzymaniu by można było ksiarką ponim jeździc to bedzie zadbany.
    Inaczej za kilka lat to bedzie bagniste wysypisko smieci,
    A niemcy bendą tam chetnie przyjezdzać i płacić,dlatego trzeba im przygotowac miejsce by czuli sie jak usiebie tak jak było kiedyś gdy to było ich miejsce wypoczynku.!
    To moze byc wieksza atrakcja niz Sopot ale polaków to przerasta wiec raczej niema co marzyć .za 10lat niktam niebedzie zagladał.
    poza giertychem ijego wyznawcami:)

    • 0 0

  • Należy zlikwidować na westerplatte wszystkie pomniki

    a teren poddać rekultywaci i utworzyć tam rezerwat przyrody.

    Po pierwsze nikomu nie jest potrzebna owa wartość historyczna, bo przegrani byli wszyscy tak mieszkańcy Danzig jak i Niemcy. A obecnie teren ten jest okupowany przez Polskę i kler, mimo ze wartości narodowe skutecznie zastąpił nominał pieniężny(zl, dolar, euro)
    Doskonale wiadomo że takie pomniki ugruntowują tylko nacjonalizy, a komu to potrzebne w dzisiejszych trudnych czasach? Dwa dni temu na moim osiedlu wyła syrena alarmowa (myslalem ze to nalot jakich), ale nie sprawdzilem w necie- to tylko zagrożenie środowiska lub kleska żywiołowa- dwa ciagle sygnaly po 3 minuty kazdy- może to tylko niewinny wycieg radioaktywny na ukrainie (hmmm jeszcze mi skóra nie schodzi). wczoraj i dzis zjadlem duzo grzybkow to pewnie zakamufluja moj zgon jesli mnie juz napromieniowalo. :(

    Wracając do Westerplatte muszę w wspomnieć moją wychowawczynie ze SP 68 w Gdańsku-Siedlach, która była zagorzałą komunistką, a jej maż ubekiem. Owa nauczycielka(pani Miziorko) była bardzo moim zdaniem przewrażliwiona na punkcie wojny i polski(uczyła polskiego i historii). Obowiazkowo musialem np. spiewac piosenke pt: serce twoje itp, poza tym czesto bywalem z ta pania na westerplatte i opowiadala nam o wojnie. Ja przez cala podstawowke zastanawialem sie kiedy jakies samoloty zaczna zrzucac mi na glowe bomby. Nie przywiazywalem wagi do tego jakiej narodowsci bomby wytrzyma moja glowa, ale za to zylem w ciaglym strachu i leku spogladajac codziennie na przejezdzajace amfibie i samochody milicyjne jadace kolumnami do kilkadziesiąt sztuk.

    Po tym wszystkim historia w obecnych czasach ydaje mi sie zwyklym anachronizmem, bo prawdy obecnie wyjasnia sie na gruncie psychologii i socjologii a nie histroii ktora jest dzieckiem tych dwóch wcześniej wymienionych.

    Na dzień dziesiejszy jest znacznie wiecej powaznych spraw, jak chociazby sprawa cuchnacego siarkopolu ktory trzeba ominac jakdac na westerplatte, do tego dochodzi sprawa rafinerri ktora straszy kominem buchajacym ogniem i wiele innych.

    Rezerwat na westerplatte wraz z likwidaja jednostki wojskowej tam zlokalizowanej to najlepszy i zarazem najmniej kosztowny pomysl. Plusy z takiego posuniecia sa nie do oszacowania.

    powinien to być teren graniczny ziemi niczyjej. Tak dla potomnych jak i tych którzy chcą tam teraz szukać wskrzeszenia swoich wspomnień.

    • 0 0

  • westerplatte

    jak spaceruje na westerplatte i slysze ten belkot szwabow to mnie krew zalewa

    Autor: dar

    Ta A minister edukacji to dla ciebie idol?
    Jak cie tak czesto krew zalewa to przynajmniej normani ludzie niech też skorzystają
    zostań krwiodawcą

    • 0 0

  • Jestem zdziwiona !

    Dlaczego w artykule jest napisane , że Westerplatte ożywa tylko 1 września .Chyba autor nigdy nie był tam poza tym dniem . Oprócz wycieczek obcokrajowców ( nie tylko Niemców ) sezon tam trwa od maja do października i można spotkać wielu spacerowiczów .Często jeźdźę tam z rodziną na spacery .Co do zaniedbania to też przesada .Miejsce sprawia raczej dobre wrażenie .Szkoda ,że plaża nie jest pod większą opieką miasta , bo ładna i bardzo spokojna , ze świetnym dojazdem .

    • 0 0

  • Cisza nad tą trumną!!

    Byłem w Holandii i widziałem muzea na polach bitewnych. Stoją figury zołnierzy , są ogromne dioramy. Mnóstwo orginalnego sprzętu , broni i mundurów. I to wygląda !!!
    a na Westerplatte tylko drzewa zarastają...Nie ma tablic informacyjnych i opisów PRAWDZIWEJ historii tego miejsca.Najlepiej czują się tam dziki i lisy , których tam nie brak.Jest grupa młodych ludzi z M . Wójtowiczem-Podhorskim , którzy chcą coś zrobic dla tego miejsca , ale MIASTO nic nie chce pomóc!!!!!
    Tak u nas traktuje sie bohaterów.....ŻENADA I WSTYD
    Z racji zawodu jestem na Westrplatte codziennie i wstyd sie przed turystami tłumaczyć dlaczego tak jest.

    • 0 0

  • niech sobie Ci rekonstruorzy smigaja z zabawkami na swoich podwórkach

    A Westerplatte powinno pozostać takie jakie jest. Czyste, ciche zadbane i przyjemne. Nie potrzeba tam zadnych hukow wystrzałów ani watach rozwydrzonej młodziezy.

    • 0 0

  • ech

    cyt "Jak tylko pojawi się obiecane 500 tys. zł, machina ruszy. Zostaną przygotowane odpowiednie plany i projektyno to mamy rozumiec ze bez pieniedzy nawte palcem sie niekiwnie... dopieor pieniadze przemawiaj to pana? kretyna.. zreszta...

    gratuluje podejscia

    • 0 0

  • Mam nadzieję, że ktoś nagrał te obiecanki Kaczyńskiego, bo sądzę, że na obiecankach się skończy i będzie kolejny sPiSek.
    Westerplatte wymaga kompleksowego podejścia i dużych pieniędzy na inwestycje.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane