Fakty i opinie

stat

Co ciekawego można znaleźć na Jarmarku św. Dominika?

Najnowszy artukuł na ten temat

Trwają przygotowania do Jarmarku św. Dominika

Zaprzęg koni w skali 1:1 robi duże wrażenie, ale trzeba mieć budżet i miejsce, by go postawić.
Zaprzęg koni w skali 1:1 robi duże wrażenie, ale trzeba mieć budżet i miejsce, by go postawić. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Duże, drewniane rzeźby czy skrzynki na listy, przypominające plecaki, ale też nieco "chińszczyzny" w postaci skarpetek z życiowymi powiedzonkami - jak co roku sprawdzamy, co ciekawego można kupić na gdańskim Jarmarku.Kupujesz coś na Jarmarku?

tak, antyki i starocie 10%
tak, sztukę i rękodzieło 8%
tak, ale jakieś drobnostki 26%
nie, jeśli już to jedzenie 17%
nie, nie ma tam niczego ciekawego 39%
zakończona Łącznie głosów: 2957
759. edycja Jarmarku św. Dominika rozpoczęła się w sobotę. Każdego dnia alejkami między kramami rozsianymi po centrum Gdańska spacerują tysiące osób. Ci, którzy odwiedzają Jarmark po raz pierwszy, zachwyceni będą jego wielkością i różnorodnością, z kolei stali bywalcy zauważą powtarzający się co roku asortyment.

Jarmark św. Dominika to przede wszystkim antyki, starocie, rękodzieło i regionalne przysmaki. Na uwagę zasługuje fakt, że z roku na rok coraz mniej jest stoisk z produkowaną masowo tandetą.

Zobacz mapę stoisk podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika.
Zobacz mapę stoisk podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika. mat. prasowe

Ogromne, drewniane rzeźbyJednak my, co roku, staramy się wyszukiwać rzeczy, których wcześniej na Jarmarku nie było.

W tym roku naszą uwagę przyciągnęły dużych rozmiarów drewniane rzeźby, które strzegą wejścia na ul. Straganiarską zobacz na mapie Gdańska. Znajdziemy tam m.in. dębowe lampy i zegary, ale też zaprzęg konny w skali 1 do 1 czy figury krasnali wielkości człowieka.

Skrzynki pocztowe jak plecakiOlsztyńska manufaktura produkuje skrzynki na listy w kształcie teczki.
Olsztyńska manufaktura produkuje skrzynki na listy w kształcie teczki. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Stoisko, przy którym zatrzymuje się prawie każdy przechodzień to kram olsztyńskiej manufaktury na ul. Grobla I zobacz na mapie Gdańska. "Skrzyneczka z Warmii" sprzedaje w Gdańsku ręcznie wykonane skrzynki na listy w kształcie plecaków. W erze skrzynek elektronicznych, do których wpadają maile to ciekawa alternatywa na napisanie do kogoś wiadomości.

Chociaż na Jarmarku roi się od prezentujących swoje prace malarzy i grafików, warto zwrócić uwagę na ręcznie rysowane portrety autorki Evy Trabszo. Duże, czarno-białe obrazy w czarnych ramach przykuwają wzrok.

Na stoisko z aluminiowymi tabliczkami natknęliśmy się w strefie artystów i kolekcjonerów na Długich Ogrodach zobacz na mapie Gdańska. Nie jest to nic wyszukanego, ale tabliczka z marką ulubionego auta może stanowić gratkę dla fanów motoryzacji.

Kolejnym ciekawym kramem jest ten Mennicy Gdańskiej. Na miejscu można porozmawiać o kolekcjonowaniu monet, inwestycjach w złoto, jak również kupić monety, katalogi, a także wybić swojego pamiątkowego, gdańskiego talara. Stoisko znajduje się na ul. Straganiarskiej zobacz na mapie Gdańska, obok Domu Aktora. Kram jest czynny w piątki, soboty i niedziele.

Świecące miecze i skarpetkiO tandecie i chińszczyźnie będzie krótko, bo i mało takich rzeczy możemy znaleźć na tegorocznym Jarmarku. Coś, co raczej nie wpisuje się w ramy wydarzenia z 759-letnią tradycją to zdecydowanie stoiska ze świetlnymi mieczami czy kolorowymi skarpetkami, na których widnieją życiowe i żartobliwe hasła wątpliwej mądrości. Jednak i na taki towar znajdą się kupcy.

Stoiska z takim asortymentem również znajdują swoich klientów.
Stoiska z takim asortymentem również znajdują swoich klientów. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Zobacz, jak wyglądało otwarcie Jarmarku św. Dominika.