Fakty i opinie

Co z kładką na Ołowiankę? Decyzje we wrześniu

Najnowszy artukuł na ten temat

Aleja Włazów na Ołowiance zrobiła się już zielona

Co połączy oba brzegi Motławy? To okaże się we wrześniu.
Co połączy oba brzegi Motławy? To okaże się we wrześniu. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Kładka, tunel, a może prom? We wtorek wybrano firmę konsultingową z Gdańska, która za 43 tys. zł opracuje studium wykonalności przeprawy przez Ołowiankę. Tym samym temat wraca do punktu wyjścia, bo przez ostanie trzy lata wyłącznie dyskutowano o wykonaniu kładki.



Gdańsk wybrał we wtorek firmę, która zrobi studium wykonalności na formę przeprawy na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska.

- To firma konsultingowa z Gdańska, która za 43 tys. zł wykona studium. Umowa z nią zostanie podpisana do końca maja. Firma będzie miała trzy miesiące, by wybrać najkorzystniejszy rodzaj przeprawy - wyjaśnia Edyta Tombarkiewicz z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Dlaczego miasto po niemal trzech latach dyskusji wyłącznie o kładce, postanowiło zbadać także inne warianty?

- To wynika m.in. z rozmów, przeprowadzonych ze środowiskami żeglarskimi, były różne opinie na ten temat. Studium wykonalności pozbiera też wszystkie dokumenty i dotychczasowe opracowania. No i najważniejsze: ma zbadać wszystkie możliwości przeprawy, nie tylko zakładaną wcześniej kładkę, ale też przeprawę promową i tunelową - wyjaśnia Marcin Dawidowski, dyrektor wydziału Programów Rozwojowych w urzędzie miejskim. - Dopiero po wybraniu najkorzystniejszej formy będziemy mogli ogłosić konkurs architektoniczny i przystąpimy do projektowania - zapowiada.

Do tego aby doszło do opracowania studium i aby wybrać optymalną formę przeprawy przyczynił się w dużym stopniu znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz, który jest ambasadorem miasta Gdańska do spraw morskich. Był także w składzie komisji, która obradowała we wtorek.

- Ta decyzja musi być dokładnie przemyślana i powinno być wybrane najlepsze rozwiązanie. Najlepszym dla żeglarzy byłby oczywiście tunel. Jeżeli będzie to już miała być kładka to zależy mi żeby była jak najbardziej funkcjonalna dla żeglarzy - podkreśla Mateusz Kusznierewicz.

Już w 2007 roku prezydent Gdańska, marszałek województwa oraz szef Elektrociepłowni Wybrzeże, podpisali list intencyjny w sprawie budowy mostku. Tuż po tym przedstawiono rysunki kładki, opracowane przez firmę Transprojekt Gdański, z których wynikało, że ma to być ciężka betonowa konstrukcja. Niewielu przypadła ona do gustu. Przez media przelała się fala krytyki środowisk żeglarskich oraz historycznych.

Od początku najbardziej zainteresowana kładką jest Państwowa Filharmonia Bałtycka na Ołowiance. Jej powstanie popiera też znany żeglarz Roman Paszke.

- Rozumiem, że miasto musi podjąć pewne procedury i wiedzieć na czym stoi. Przez nie stracimy kolejne pół roku, ale warto to przecierpieć, żeby poznać wszystkie za i przeciw. Ale i tak będę każdego przekonywał i nie zmienię zdania, że nie ma innej i lepszej formy przeprawy, niż kładka. Musi być ona jednak piękna i możliwa do zrealizowania. Tu nie chodzi tylko o nas. Trzeba pamiętać, że np. nie będzie powiązania pomiędzy wyspą a takimi inwestycjami, jak ESC czy Muzeum II Wojny Światowej. Jeśli nie będzie kładki, ta część miasta nie będzie żyła - podkreśla Roman Perucki, dyrektor filharmonii.

Dyrektor niemal jednym tchem, i to bez studium wykonalności, wylicza wady takich rozwiązań, jak tunel czy prom.

- Tunel przy Akademii Muzycznej ma zaledwie 30 m, jest w podobnie oddalonej od centrum części miasta, a co dwa tygodnie mamy informacje o pobitym studencie. Poza tym w miejscu, gdzie miałby powstać, jest wiele rur, kabli, które trzeba przełożyć, zostałyby też zniszczone renesansowe mury. Prom natomiast ma tę wadę, że może zabrać najwyżej 30 osób na raz, a zimą nie mógłby pływać. Poza tym liny promowe przeszkadzałyby w żegludze - tłumaczy Perucki.

Jednak aby jakakolwiek inwestycja w ogóle ruszyła, musi zostać podpisane ciągle odwlekane porozumienie pomiędzy inwestorami, czyli gminą Gdańsk (23 proc. udziału), Urzędem Marszałkowskim (też 23 proc.) i Elektrociepłownią Wybrzeże (54 proc.).

- Pierwotnie zakładano, że kładka będzie kosztować 13 mln zł, ale trudno teraz przewidzieć, czy będzie to właśnie taka kwota. To zależy od wyników studium. Zakładamy, że porozumienie zostanie podpisane równolegle z wynikami studium - wyjaśnia Tombarkiewicz.

Opinie (129) ponad 10 zablokowanych

 • "Jeśli nie będzie kładki, ta część miasta nie będzie żyła "

  Jak zwykle w Gdańsku wszystko od d...rugiej strony. Najpierw osiedla - potem drogi, przedszkola i szkoły. Najpierw jakieś inwestycje na wyspie, a potem kładka.
  Zaraz się dowiemy, że Adamowicz został ponownie prezydentem, a potem pójdziemy na wybory.

  • 93 20

 • A ja bym zrobił wypożyczalnie kół ratunkowych i kto by chciał dostać się na drugą stronę to ...wpław :) i po kłopocie, kasa by leciała i wszyscy byli by zadowoleni a zimą króciutki spacerek po lodzie i jesteśmy na miejscu.

  • 14 9

 • Tunel z przejściem dla pieszych i trakcją tramwajową, przystanki tramwajowe

  Wiara czyni cuda, a unia pomoże!

  • 18 14

 • Co za bzdura - na pewno nie będzie decyzji przed wyborami !

  Władze miasta boją się podjąć decyzję w tej kontrowersyjnej sprawie a tym bardziej tuż przed wyborami samorządowymi.

  • 18 5

 • 43 tys. dla firmy konsultingowej, czy Urząd Miasta Gdańsk nie ma własnych fachowców, architektów??pesymista

  • 88 7

 • Czy to prawda że nie będzie do końca roku spotkań prezydenta z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach.

  Co miesiąc prezydent miasta spotykał się z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach. Ostatnio na spotkania zaczęły przychodzić aktywne osoby znające się na rzeczy i robiło się urzędnikom gorąco.
  Podobno Prezydent podjął decyzje że do wyborów samorządowych spotkania są odwołane.

  Podobnie mogłoby być w sprawie kładki nad ołowianką dlatego władze miasta wolą nabrać wody w usta.

  • 27 2

 • Albo się ma wizję

  rozwoju miasta, nawet tę chorą urojoną albo piastuje się urząd zarządcy miasta i robi deal a dla niepoznaki robi się studia opłacalności. Najbardziej w tym wredne jest to że nawet złamanej złotówki nie da Adamowicz z własnej kieszeni, wszystko MUSI BYĆ opłacone z kasy gminnej.

  • 15 4

 • NA PEWNO NIE BĘDZIE KŁADKI. ALE ZA TO BEDZIE CSI!

  KOMU KŁADKA JEST POTRZEBNA?? PRZECIEŻ NIE BUDYNIOWI, RADNYM. KOGO MOŻNA NA KŁADCE ZATRUDNIĆ, KOMU KŁADKA DA CIEPŁE STOŁKI?
  CSI TO JEST TO!

  • 18 10

 • Jezeli nie bedzie tej kladki, to cala moja rodzina zaglosuje przeciwko Adamowiczowi, vel. Budyń.

  A jezeli bedzie kładka, to tez zaglosuje przeciwko niemu, ale tym razem z powodu Wyspy Spichrzow.

  Hough !!! (jak mawiali Apacze)

  • 43 7

 • Na temat

  promu wypowiada się ktoś (Perucki) kto widział prom na Motławie w latach siedemdziesiątych. Pod żurawiem pływa prom "Motława",który nie ma lin. Po tylu latach dyskusji proponuję zbudować niski,stały most. Będzie pasował do Gdańska.

  • 9 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.