Fakty i opinie

stat

Co z tą trawą na stadionie?

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Po zremisowanym meczu z Włochami hiszpańscy zawodnicy skarżą się, że murawa na stadionie w Gdańsku jest "nie do zaakceptowania".
Po zremisowanym meczu z Włochami hiszpańscy zawodnicy skarżą się, że murawa na stadionie w Gdańsku jest "nie do zaakceptowania". fot. Wojciech Walder/KFP

Pozytywne relacje z gdańskiego meczu w ramach Euro 2012 zakłóca narzekanie Hiszpanów na zły stan murawy na stadionie w Letnicy. Jednak odpowiedzialność za to w całości ponosi UEFA, a nie właściciel czy zarządzający stadionem. Zadania obrońcom tytułu mistrzowskiego nie ułatwili też Włosi, którzy nie zgodzili się przed meczem, aby murawę dodatkowo zrosić, aby była ona "szybsza".Dowiedz się wszystkiego o murawie, która leży na stadionie w Gdańsku.

Dowiedz się wszystkiego o murawie, która leży na stadionie w Gdańsku.

Hiszpanie narzekają na trawę na gdańskim stadionie. Ich media wszystkie krytyczne relacje opatrywały zdjęciami pokazującymi latające kępki trawy wyrwane z murawy. To o tyle dziwne, że trawa na stadionie w Letnicy została położona tuż przed turniejem, a przed niedzielnym meczem była wykorzystywana jedynie dwukrotnie: podczas oficjalnych treningów Hiszpanii i Włoch.

Wbrew pozorom Hiszpanom nie chodziło o to, że murawa była grząska, co sugerował komentator TVP podczas bezpośredniej transmisji, choć rzeczywiście na to skarżyli się Hiszpanie jeszcze podczas sobotnich zajęć. Po meczu mistrzowie świata i Europy narzekali głównie na to, że na trawie piłka poruszała się zbyt wolno. Nie przeszkadzało to Włochom, którzy w tym meczu nastawili się głównie na przeszkadzanie rywalom i wymienili od nich blisko dwa razy podań mniej (zobacz statystyki z meczu Hiszpania - Włochy).

Artykuł z hiszpańskiej Marki, w której Fabregas, Xavi i Iniesta krytykują murawę na stadionie w Gdańsku.
Przyczyny, dla których piłka po murawie toczy się zbyt wolno, są zwykle dwie: zbyt wysoka trawa lub zbyt suche podłoże. Ten pierwszy wariant trzeba odrzucić, gdyż UEFA pilnuje, aby na każdym stadionie Euro 2012 długość trawy była identyczna - 23 milimetry.

Natomiast faktycznie trawa mogła być sucha. Przed meczem jej nie zroszono, bo nie zgodzili się na to Włosi. Wynikało to z ich taktyki, która miało na celu nie dopuścić do szybkiej i kombinacyjnej gry rywali. "Tępa trawa" to zadanie właśnie ułatwiała.

W związku informacjami o problemach z murawą, komitet organizacyjny Euro 2012 w Gdańsku wydał specjalny komunikat: - Informujemy, że jedynym podmiotem odpowiedzialnym za stan murawy na stadionie w Gdańsku jest obecnie tylko i wyłącznie UEFA. Miasto Gdańsk przekazało stadion w zarząd UEFA 11 maja i od tamtego czasu to Federacja zajmuje się pielęgnacją i przygotowaniem boiska.

Czy oglądając to spotkanie zwróciła(e)ś uwagę na problem w trawą?

tak, rzuciło mi się to w oczy 48%
nie, dopiero potem usłyszała(e)m o problemie 41%
nie widziała(e)m tego spotkania 11%
zakończona Łącznie głosów: 1511
Faktycznie: wymiana murawy, która odbyła się pod koniec maja, została przeprowadzona na zamówienie i pod nadzorem UEFA.

Na stadionie w Gdańsku leży ok. 8000 metrów kwadratowych murawy. Zgodnie z zaleceniem UEFA na boisku utworzono 18 równoległych pasów o szerokości od 5,5 do 6,1 metra. Nad wymianą i układaniem murawy czuwali wysłannicy UEFA, którzy dokumentowali ten proces na wideo.

Murawa pochodzi z hodowli angielskiej i składa się z dwóch gatunków trawy - wiechliny łąkowej oraz życicy trwałej. To mieszkanka identyczna jak ta, która korzystają organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W Gdańsku ułożyła ją firma Trawnik Producent ze Szczecinka, która kładła też murawy m.in. na stadionach Miejskim i Olimpijskim we Wrocławiu i na Stadionie Miejskim w Poznaniu.

- Trawa została zamówiona na plantacjach w Wielkiej Brytanii ze względu na okres wegetacji, który na wyspach rozpoczyna się szybciej niż w Polsce - tłumaczy Krzysztof Misiaczyński z firmy Trawnik Producent.

Nowa murawa kosztowała blisko 700 tysięcy złotych.

Hiszpański hymn na stadionie w Gdańsku

Opinie (170) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.