• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cztery kraje, jedno morze, wspólny sukces

Łukasz Rudziński
2 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Ekspozycja utrzymana jest w jednym, przyjaznym dla zwiedzających stylu. Dlatego, pomimo różnych bloków tematycznych, oglądamy jedną, a nie cztery odrębne wystawy. Ekspozycja utrzymana jest w jednym, przyjaznym dla zwiedzających stylu. Dlatego, pomimo różnych bloków tematycznych, oglądamy jedną, a nie cztery odrębne wystawy.

Wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest wystawa "Jedno morze - Cztery opowieści", odbywająca się w ramach szerszego unijnego projektu SeaSide. Ekspozycja poświęcona tematyce morskiej powstała dzięki zaangażowaniu 13 instytucji, w tym czterech muzeów morskich - z Rostoku, Karlskrony, Kłajpedy i Gdańska.



Efektowne modele żaglowców pływających po Bałtyku zdobią niemiecką część ekspozycji. Efektowne modele żaglowców pływających po Bałtyku zdobią niemiecką część ekspozycji.
Polska część wystawy zawiera historię statków, których wraki eksplorowali muzealni archeolodzy CMM. Polska część wystawy zawiera historię statków, których wraki eksplorowali muzealni archeolodzy CMM.
Można przyjrzeć się z bliska m.in. znaleziskom wydobytym z wraku Loreley. Można przyjrzeć się z bliska m.in. znaleziskom wydobytym z wraku Loreley.
Nigdy jeszcze Centralne Muzeum Morskie nie współpracowało z tyloma zagranicznymi placówkami muzealnymi przy tworzeniu jednej wystawy. - Ta wystawa jest jednym z najważniejszych punktów obchodów 50-lecia Centralnego Muzeum Morskiego - przyznał podczas uroczystego gdańskiego wernisażu dyrektor CMM, Jerzy Litwin.

Z kolei Władysław Zawistowski z departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego odczytał list marszałka Mieczysława Struka. - Bogactwo tej wystawy niewątpliwie przyczyni się do zbudowania lepszej, probałtyckiej tożsamości - napisał marszałek województwa pomorskiego.

Międzynarodowa objazdowa wystawa "Jedno morze - Cztery opowieści" swoją europejską inaugurację miała w Muzeum Morskim w Rostoku. Po gdańskiej widowni, oglądać ją będą mieszkańcy szwedzkiej Karlskrony i litewskiej Kłajpedy.

- Wiedzieliśmy, że koncentrujemy się na basenie Morza Bałtyckiego. Pod tym wspólnym mianownikiem postanowiliśmy zaprezentować te dziedziny, które nasze muzea najbardziej interesują - mówi kurator wystawy, Jadwiga Klim.

Litewskie Muzeum Morskie prezentuje "Żaglowce Kłajpedy" - mało znane informacje o rozwoju litewskiego żeglarstwa wzbogacone są o interaktywny symulator dawnej łodzi żaglowej. - Widz może wcielić w rolę sternika żaglowca i spróbować wpłynąć do portu w Kłajpedzie, co wcale nie jest łatwe. Posłuży mu do tego kierownica pełniąca rolę koła sterowego - tłumaczy kurator wystawy.

Część ekspozycji przygotowana przez niemieckie Muzeum Morskie w Rostoku przedstawia historię żeglarstwa na Bałtyku. Aby uzmysłowić sobie jak wyglądała handlowa koga, wojenny galeon, czy pocztowy Hjorten przygotowano modele tych i innych prezentowanych statków. Szwedzi z Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie w swojej części wystawy zachęcają, aby przyjrzeć się rozwojowi "zimnej wojny" na Bałtyku z perspektywy neutralnej Szwecji. Pomogą w tym osobiste wspomnienia Szwedów, pokazywane w formie wideo.

Najciekawiej prezentuje się jednak część polska - "Archeologia morska", która umożliwia poznanie osiągnięć archeologicznych gdańskiego CMM, w tym szczegółowe dane na temat ośmiu wraków i stanowisk archeologicznych na Bałtyku. Oprócz opisów, fotografii i lokalizacji wraków znajdziemy tu eksponaty wydobyte m.in. z wraków Helena, Solem, czy średniowiecznego portu w Pucku.

- Już myślimy o dalszej współpracy. Dwa lata powstawania prezentowanej wystawy pozwoliły nam bliżej poznać specyfikę pracy każdego z współuczestniczących w ekspozycji muzeów. Przykładem wykraczającym poza wystawiennictwo jest praca nad wspólnym Atlasem Dziedzictwa Morskiego Południowego Bałtyku, który zostanie ukończony w czerwcu 2011 roku - dodaje Jadwiga Klim.

Wystawę można zwiedzać w Spichlerzach - głównej siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance od 1 października do 28 listopada 2010 r. Bilety kosztują 8 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). W soboty wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wydarzenia

1 morze - 4 opowieści

8 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (53) 1 zablokowana

  • Byłem, widziałem i polecam (1)

    Każda tego typu wystawa to szansa, że więcej Polaków zainteresuje się sprawami morza. Gospodarka morska to nasza ogromna szansa, której jak na razie prawie nie umiemy wykorzystać. Szkoda... Przecież 70% transportu międzynarodowego odbywa się morzem! Warto też dowiedzieć się czegoś o tradycjach morskich innych krajów bałtyckich. Choćby po to, żeby brać z nich przykład.

    • 4 1

    • Exactly.

      Z tym, ze takie przedsięwzięcia powinny odbywać się też czasem gdzieś w głębi kraju. Np. w Wawie, w Lublinie, w Krakowie, bo przecież my, mieszkańcy Pomorza, potrafimy zdać sobie z tego sprawę.

      • 0 1

  • (1)

    szkoda lokalu na takie gowna , lepiej pizzerie tam zrobic albo wulkanizacje :]

    • 1 5

    • Szkoda czasu na takie marne prowokacje.

      Lepiej idź na wystawę bo nie masz trollowego talentu ;)

      • 1 0

  • wiadomo

    ze ciasno w tym muzeum ale przyjemnie

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane