• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czystsze ulice to zdrowsze powietrze

Karolina Raszeja, TVP Gdańsk Mikołaj Chrzan
7 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Okazuje się, że fontanny wpływają korzystnie nie tylko na urodę miast, ale także na zdrowie ich mieszkańców. Na zdjęciu fontanna w parku przy al. Grunwaldzkiej, we Wrzeszczu. Okazuje się, że fontanny wpływają korzystnie nie tylko na urodę miast, ale także na zdrowie ich mieszkańców. Na zdjęciu fontanna w parku przy al. Grunwaldzkiej, we Wrzeszczu.
W Trójmieście oddychamy powietrzem, w którym rakotwórcze związki przekraczają dopuszczalne normy. By zadbać o zdrowie mieszkańców, nie trzeba dużo: wystarczy zbudować więcej fontann i częściej polewać wodą ulice.

Benzopireny to silnie rakotwórcze związki - występują głównie w dymie papierosowym. W Gdańsku wdychają je nie tylko palacze, ale wszyscy mieszkańcy - i to w ilości znacznie przekraczającej normy. Według raportu o stanie środowiska w 2006 r. (można go przeczytać na stronie www.gdansk.pl), średnie stężenie benzopirenów przekroczone jest dwukrotnie. Problem dotyczy całej aglomeracji trójmiejskiej oraz okolic Kościerzyny, Kartuz, Kwidzyna, Tczewa, Pucka i Wejherowa.

Urzędnicy potwierdzają, że mamy problem. Twierdzą jednak, że "sytuacja nie jest krytyczna": - W innych dużych miastach Polski stężenie jest na poziomie znacznie wyższym niż u nas - mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nie wszyscy są tak spokojni: - Zanieczyszczenia powietrza w Trójmieście, zwłaszcza jeśli chodzi o pyły, wymagają radykalnych działań - uważa Hanna Dzikowska, zastępca dyrektora wydziału rolnictwa i środowiska Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ich strategia jest już praktycznie gotowa i czeka na podpis nowego wojewody Romana Zaborowskiego (PO).

Dokument ma formę zarządzenia - trójmiejscy samorządowcy podczas konsultacji zgodzili się na nie i będą musieli go bezwarunkowo przestrzegać, gdy wejdzie w życie (prawdopodobnie jeszcze w grudniu). Co zawiera zarządzenie? - Za wysoki poziom zanieczyszczeń odpowiedzialne są przede wszystkim samochody oraz indywidualne ogrzewanie - mówi Dzikowska. - Dlatego program będzie zachęcał do przechodzenia na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, a także zakazywał wykorzystywania kominków jako instalacji grzewczych w budynkach wielorodzinnych.

Dokument ma także nakazywać gminom inwestycje w wymianę przestarzałych autobusów, a priorytetem ma być rozwój transportu zbiorowego. - Ale pomóc mogą także inne proste działania: częstsze mycie ulic "na mokro", czy budowa kolejnych fontann w Trójmieście. Dzięki temu w powietrzu nie będzie tylu pyłów - tłumaczy Dzikowska.
Gazeta WyborczaKarolina Raszeja, TVP Gdańsk Mikołaj Chrzan

Opinie (34) 1 zablokowana

  • Do w

    tak sie pisze i mówi: czystsze. nie - czyściejsze. nie - bardziej czyste. tylko czystsze. trzeba było uważać na lekcjach gramatyki w podstawówce. x]

    • 0 0

  • a za wode kto bedzie płacił?

    moze podatki przez to nam zwiekszą...?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane