• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego w lesie śmierdzi padliną?

Michał Sielski
15 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (157)
Trójmiejski Park Krajobrazowy bywa urokliwy, ale czasami można się w nim zdziwić. Trójmiejski Park Krajobrazowy bywa urokliwy, ale czasami można się w nim zdziwić.

Czytelnik Trojmiasto.pl zaniepokoił się, że w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego śmierdzi padliną. I to w wielu znacznie oddalonych od siebie miejscach. Leśnicy uspokajają, że nie ma masowego pomoru dzikich zwierząt. Za specyficzny zapach odpowiada... gatunek grzyba.Jak często bywasz w lesie?

Pan Paweł przez ostatnie dwa tygodnie miał sporo wolnego czasu i wykorzystał go na rowerowe wycieczki po lasach w Trójmieście i okolicach.

- Najczęściej jeździłem w okolicach Gdyni Witomina, Cisowej, Koleczkowa, Łężyc oraz Rumi. Zauważyłem, że strasznie śmierdzi padliną. Na początku myślałem, że to jednorazowa sprawa, ale to się powtarza za każdym razem. Występuje miejscowo, ale w oddalonych od siebie o wiele kilometrów obszarach. Czy to normalne? Czym to jest spowodowane? - pyta pan Paweł.
Sprawdzili to leśnicy.Śmierdzi padliną? To sromotnik smrodliwySromotnik smrodliwy. Na szczęście przez Internet nie czuć zapachu. Sromotnik smrodliwy. Na szczęście przez Internet nie czuć zapachu.
- Zapach ten pochodzi od grzyba znanego jako Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus), który jest znany ze swojego charakterystycznego i intensywnego zapachu. Ten gatunek grzyba jest naturalnym elementem środowiska leśnego i często pojawia się po obfitych opadach deszczu. Właśnie w wyniku takiej pogody. Sromotnik smrodliwy może szybko rosnąć i emitować swój charakterystyczny zapach, który może być odczuwalny na znacznym obszarze - wyjaśnia Łukasz Plonus, starszy specjalista Służby Leśnej ds. Zagospodarowania lasu i komunikacji społecznej z Nadleśnictwa Gdańsk - Warto zaznaczyć, że Sromotnik smrodliwy, choć może wywoływać nieprzyjemne wrażenie zapachowe, jest nieszkodliwy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi ani zwierząt. To naturalny proces w ekosystemie, który przyczynia się do rozkładu organicznej materii w lesie - dodaje Łukasz Plonus.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane