Fakty i opinie

stat

Duże zwolnienia w Wirtualnej Polsce

Zwolnienia w gdańskiej redakcji Wirtualnej Polski zaczęły się już kilkanaście dni temu, ale we wtorkowe przedpołudnie nabrały tempa - za pracę podziękowano kilkudziesięciu osobom.
Zwolnienia w gdańskiej redakcji Wirtualnej Polski zaczęły się już kilkanaście dni temu, ale we wtorkowe przedpołudnie nabrały tempa - za pracę podziękowano kilkudziesięciu osobom. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W gdańskiej i warszawskiej siedzibie portalu Wirtualna Polska przeprowadzane są masowe zwolnienia pracowników, przede wszystkich związanym z działami redakcyjnymi. Pracę ma stracić nawet 100 osób.Aktualizacja 18.57: - Budowa Grupy Wirtualna Polska jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, a co za tym idzie wielką zmianą dla pracowników obu organizacji, na bieżąco informujemy ich o przebiegu procesu konsolidacji i realizowanych w związku z tym działaniach. O2 i WP.PL są komplementarne produktowo, zatem połączenie biznesów jak nasze pociąga za sobą zmiany w strukturze. Robimy przy tym wszystko, by proces ten był jak najszybszy, jak najbardziej obiektywny i jak najmniej dotkliwy dla pracowników - twierdzi Katarzyna Halicka, rzecznik prasowy WP w przesłany do redakcji Trojmiasto.pl oświadczeniu. - Zależy nam na tym, by podczas łączenia firm osoby, które nie będą mogły kontynuować pracy w Grupie Wirtualna Polska, miały możliwość jak najszybszego znalezienia nowego zatrudnienia. Wiemy, że rynek pracy nie jest łatwy i intensyfikacja działań oraz czas odgrywają tu dużą rolę. Równie ważne jest poczucie bezpieczeństwa finansowego. Staramy się więc nie tylko porozumieć z odchodzącymi pracownikami i współpracownikami, ale też zagwarantować im opcję finansową wykraczającą poza tę wynikającą z obowiązujących przepisów. Proponujemy także zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, co pozwala na szukanie nowej pracy jeszcze w trakcie zatrudnienia w obecnej firmie.

Dodatkowo firma wdrożyła program "outplacementowy". Prowadzi go partner zewnętrzny, firma z dużym doświadczeniem w realizacji projektów aktywizacji zawodowej. W ramach tego programu WP oferuje m.in. warsztaty podnoszące umiejętności pozwalające wyróżnić się na rynku pracy, kilkutygodniowe wsparcie w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych oraz docieraniu do jawnych i ukrytych ofert pracy, pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej - z pracodawcami, jak również z firmami rekrutacyjnymi.

- Nieprawdziwa jest także wiadomość iż "władze o2 zaprzeczały, że mają jakiekolwiek plany dotyczące zwolnień pracowników przejmowanej spółki." - twierdzi Halicka - W przypadku łączenia się spółek żaden pracodawca nie może wykluczyć ewentualnych rozstań z pracownikami.

***


Od wtorkowego poranka w gdańskiej siedzibie Wirtualnej Polski trwają zwolnienia. Wypowiedzenia pracownikom z Gdańska wręczają pracownicy działu kadr, którzy przyjechali z Warszawy.

- Przyjechali ludzie z Warszawy, pozajmowali wszystkie pomieszczenia konferencyjne i zapraszają ludzi na rozmowy - opowiada jeden z pracowników gdańskiej redakcji Wirtualnej Polski. - Wszyscy wracają z wypowiedzeniami.

Z naszych informacji wynika, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę dostają trzymiesięczny okres wypowiedzenia bez konieczności świadczenia pracy. Współpracownicy dostają miesięczne wynagrodzenie za marzec i także nie muszą już przychodzić do pracy. Dziś pracują tylko do godz. 15.

Jak oceniasz "bezpieczeństwo" swojego miejsca pracy?

firma działa prężnie, jestem cenionym pracownikiem - nie boję się o posadę

17%

firma sobie radzi, a ja zarabiam na tyle mało, że nie opłaca się mnie zwolnić

19%

pracuję w stabilnej instytucji, gdzie rzadko dochodzi do zwolnień

12%

na razie jest ok, ale w biznesie nic nie jest dane na zawsze, więc nie wiadomo

33%

szukam nowego miejsca pracy, bo mogę stracić pracę lada dzień

19%
Taka sama akcja przeprowadzana jest jednocześnie w warszawskich biurach Wirtualnej Polski, z tym że - jak informuje nasze źródło - tam za proces zwolnień odpowiadają pracownicy gdańskiej siedziby spółki.

Wcześniej pracę straciła część osób zatrudnionych w warszawskim biurze reklamy WP.

O komentarz poprosiliśmy rzecznik prasową wp.pl. Podczas rozmowy telefonicznej z nami została jednak wezwana na wewnętrzną rozmowę, w związku z czym wciąż czekamy na oficjalne stanowisko firmy.

Restrukturyzacja jest związana z przejęciem Wirtualnej Polski przez Grupę o2 od grupy Orange. W wyniku przejęcia powstała Grupa Wirtualna Polska. Pod koniec stycznia 2014 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oficjalną zgodę na połączenie obu podmiotów.

- Rozpocznie ona proces tworzenia nowego lidera w segmencie portali i dostawców kont e-mail w Polsce. Bazując na listopadowych wynikach badania Megapanel PBI/ Gemius dziś mielibyśmy 17,4 mln użytkowników, co daje ponad 80-procentowy zasięg w polskim internecie - mówił wówczas Jacek Świderski z Grupy o2, obecnie prezes Grupy Wirtualna Polska.

Jednocześnie władze o2 zaprzeczały, że mają jakiekolwiek plany dotyczące zwolnień pracowników przejmowanej spółki. Jednak już od początku roku trwał przegląd serwisów wchodzących w skład WP. Nowy właściciel zażądał danych na temat ich oglądalności i prezentowanych treści. Wiadomo było, że serwisy, który pokrywają się z ofertą o2 będą musiały być zlikwidowane.

- Już z w styczniu pierwsi pracownicy WP otrzymali wypowiedzenia - mówi nam osoba zatrudniona w Wirtualnej Polsce. - Chodziło głównie o szefów poszczególnych działów. We wtorek rozpoczęło się jednak zorganizowane wręczanie wypowiedzeń. Pracę stracili już pracownicy takich serwisów jak Edukacja, Kultura i Muzyka.

- Z serwisu Muzyka pozostały dwie osoby, pozostałe zwolniono. Ci, którzy ocaleli, zostali przeniesieni do innych działów. Jeszcze nie powiedziano im do jakich - informuje jeszcze inny pracownik wp.pl.

Wirtualna Polska była pierwszym polskim portalem internetowym. Firma, która powstała w 1995 roku w Gdańsku, odniosła sukces na fali boomu internetowego. W spółkę zainwestowały Prokom Software SA i amerykański gigant komputerowy Intel Corporation. W 1997 roku do Wirtualnej Polski trafił Maciej Grabski. Prowadził wówczas firmę sprzedającą części samochodowe i szukał możliwości ich dystrybucji przez Internet. Był pierwszym prywatnym inwestorem w Wirtualnej Polsce.

W najlepszym okresie portal wyceniano na 1,2 mld zł. Były też ambitne plany wprowadzenia firmy na amerykańską giełdę nowych technologii - Nasdaq.

Grupa o2 jest jedną z największych pod względem liczby użytkowników podmiotów internetowych w Polsce. W portfolio Grupy Kapitałowej znajduje się około 70 serwisów informacyjno-rozrywkowych. Do najbardziej popularnych należą o2.pl, Pudelek.pl, Wrzuta.pl, Kafeteria.pl. Wiodącym produktem w portfelu Grupy o2 SA jest bezpłatna poczta elektroniczna Poczta o2 - usługa posiadająca blisko 5 mln aktywnych użytkowników.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (185)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.