Fakty i opinie

Dwie strefy parkowania w Gdańsku opóźnione. Powód: za drogie parkometry

Wygląda na to, że na ustawienie nowych parkometrów na Starym Przedmieściu i we Wrzeszczu Dolnym jeszcze trochę poczekamy.
Wygląda na to, że na ustawienie nowych parkometrów na Starym Przedmieściu i we Wrzeszczu Dolnym jeszcze trochę poczekamy. fot. Karol Stańczak / GZDiZ

Radni i mieszkańcy Starego Przedmieścia oraz Wrzeszcza Dolnego mogą dłużej poczekać na uruchomienie poboru opłat w strefie płatnego parkowania w swoich dzielnicach. W przetargu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na zakup 260 parkometrów jedyna oferta ponad dwukrotnie przebiła szacowany budżet. Postępowanie prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć.Ile wydajesz miesięcznie na parkowanie samochodu, pod domem i na mieście?

200 zł lub więcej 7%
około 150-200 zł 2%
od 100 do 150 zł 4%
mniej niż 100 zł 22%
nic nie wydaję, unikam płacenia w mieście, pod domem parkuję za darmo 56%
nie mam samochodu 9%
zakończona Łącznie głosów: 1373
Stare Przedmieście i Wrzeszcz Dolny to dwie kolejne dzielnice, gdzie na wniosek mieszkańców i rad dzielnic miasto zamierzało uruchomić pobór opłat za parkowanie.

Co prawda Strefa Płatnego Parkowania w obu miejscach już obowiązuje, ale żeby kierowcy musieli w niej płacić, najpierw trzeba ustawić na ulicach parkometry.

GZDiZ na co dzień nie dysponuje wolnymi parkometrami, więc musi kupić nowe urządzenia.

Dlatego na początku lipca GZDiZ ogłosił przetarg na zakup i serwis 260 parkometrów. Ich zakup pozwoliłby na uruchomienie opłat nie tylko na ulicach Starego Przedmieścia i Wrzeszcza Dolnego, ale też na wprowadzenie opłat (na tym samym poziomie) na nowym kubaturowym parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim i Marszałkowskim (obecnie pozostaje on bezpłatny).

Wygląda na to, że na uruchomienie opłat jeszcze poczekamy, bo na postępowanie odpowiedziała tylko jedna firma. Jest nią bydgoska spółka PM3D, która w poprzednich latach wygrała przetarg m.in. na dostarczenie oprogramowania pozwalającego zarządzać procesem windykacji opłat pobieranych na niestrzeżonych parkingach pozastrefowych w Gdyni.


Sęk w tym, że złożona przez nią oferta jest bardzo wysoka (12,7 mln zł) i ponad dwukrotnie przekracza szacowany budżet inwestycji (6 mln zł).

Na razie nie wiadomo, jaką decyzję podejmie magistrat, ale w podobnych przypadkach w przeszłości postępowania były unieważniane. Prawdopodobnie w tej sytuacji będzie podobnie, a GZDiZ, by zwiększyć szanse na rozstrzygnięcie kolejnego postępowania, ograniczy zamówienie.

To by oznaczało, że opłat nie uda się wprowadzić na przełomie roku (tak jak planowano). Wszystko wskazuje też na to, że urzędnicy będą musieli zdecydować się na ustawienie parkometrów tylko na części ulic albo wybrać tylko jedną z dwóch dzielnic, gdzie ruszą opłaty.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (192)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »