Fakty i opinie

stat

Dworzec we Wrzeszczu będzie przebudowany

Najnowszy artukuł na ten temat

Trwają przygotowania do przebudowy dworca we Wrzeszczu i jego otoczenia


W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 PKP planuje przebudowę 74 obiektów w całej Polsce. W tym gronie znalazł się również trójmiejski rodzynek - budynek dworca we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Obecnie trwa opracowywanie studium, które ma określić skalę tych zmian.Co należy zrobić z dworcem we Wrzeszczu?

zburzyć i postawić nowy, większy 55%
rozbudować w niewielkim stopniu 15%
stworzyć w jego miejscu kompleks dworcowo-usługowo-biurowy 19%
nic, wystarczy taki, jak jest 11%
zakończona Łącznie głosów: 2789
O konieczności zmiany wyglądu stacji we Wrzeszczu mówi się od lat, ale do tej pory zawsze kończyło się na doraźnych remontach budynku dworca albo snuciu wizji stworzenia tam nowoczesnego kompleksu handlowo-usługowego.

Co prawda stacja doczekała się modernizacji peronów dalekobieżnych i SKM, ale sam budynek i teren w jego sąsiedztwie (pętla autobusowa) nadal nie przypominają nowoczesnego węzła przesiadkowego.

Miejsce, na którym stoi budynek, należy do PKP, natomiast pętla znajduje się na gruntach miejskich, więc działania wymagają współpracy między tymi stronami, ale nie tylko nimi.

Porozumienie ma 8 lat, czas działać

Co ciekawe, niemal równo 8 lat temu przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz zarządów: PKP S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i PKP PLK podpisali porozumienie, które miało posłużyć koordynacji zagospodarowania stacji i dworca we Wrzeszczu.

Po raz kolejny pojawia się światełko w tunelu, że w końcu coś drgnie w tej sprawie. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 PKP wybrało 74 obiekty, które mają zostać przebudowane lub wybudowane od podstaw. Na razie poszukiwani są wykonawcy projektów dla poszczególnych budynków. Ich opracowanie ma zająć półtora roku.

Skala przebudowy jeszcze nieznana

W tym gronie znalazł się również obiekt we Wrzeszczu. Niestety, jak to bywa z kolejarzami, trudno jest ustalić konkrety dotyczące tak podstawowych spraw, jak choćby skala przebudowy czy planowany termin realizacji.

- W przypadku dworca we Wrzeszczu została już podpisana umowa na wykonanie studium wykonalności. W ciągu 4-5 miesięcy wykonawca przedstawi różne warianty jego przebudowy i zarekomenduje najkorzystniejszy - mówi Michał Stilger z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych. - Harmonogram dalszych działań, w którym ujęty zostanie m.in. przetarg na wykonanie prac budowlanych, zostanie ustalony po wyborze konkretnej propozycji zagospodarowania. Termin realizacji inwestycji będzie uzależniony od tego, która z koncepcji, np. kompleksowa przebudowa, mała przebudowa, wyburzenie dworca i budowa nowego obiektu, zostanie wybrana.
Warto też przypomnieć, że w przyszłym roku ma ruszyć zapowiadany od dawna remont zabytkowego gmachu dworca Gdańsk Główny.

Opinie (156) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.