• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Działkowcy dostaną pieniądze od Gdyni

Patryk Szczerba
1 października 2023, godz. 15:00 
Opinie (93)
Radni Gdyni przyjęli uchwałę wspierającą finansowo działkowców. Radni Gdyni przyjęli uchwałę wspierającą finansowo działkowców.

Rodzinne Ogrody Działkowe w Gdyni raz na dwa lata będą mogły liczyć na dotacje z budżetu miasta sięgającą nawet do 80 proc. kosztów swoich wydatków - maksymalnie 8 tys. zł, by poprawić warunki na popularnych "RODOS-ach". Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęli radni.
Co sądzisz o ogródkach działkowych w mieście?

W Gdyni Rodzinne Ogródki Działkowe znajdują się w ponad 20 lokalizacjach, m.in. na Oksywiu, w Babich Dołach, Redłowie, Małym Kacku czy na Chwarznie i Wiczlinie. Największy z nich to teren z ponad tysiącami działek.

Od kilku lat ogródki działkowe przeżywają w Polsce swoją "drugą młodość". Pandemia oraz chęć posiadania własnej, nawet niewielkiej oazy zieleni sprawiły, że coraz więcej mieszkańców miast jest zainteresowanych wypoczynkiem na działkach.Nie zawsze dobra atmosfera na linii Gdynia - działkowcyPrzypomnijmy, że atmosfera między działkowcami i władzami Gdyni nie zawsze była tak dobra.

W 2014 roku radni zaktualizowali studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. W dokumencie zaanonsowano perspektywiczną likwidację ogródków działkowych, położonych w różnych dzielnicach. Chodziło przede wszystkim o tereny w Orłowie i Redłowie zobacz na mapie Gdyni czy Małym Kacku zobacz na mapie Gdyni, ale także na Obłużu zobacz na mapie GdyniChwarznie zobacz na mapie Gdyni. Gdy treść dokumentu dotarła do działkowców, wywołała wśród nich oburzenie.

Choć władze miasta przekonywały, że studium nie mówi nic o usuwaniu na siłę, a jedynie o przenoszeniu i to po negocjacjach, dopiero bezpośrednie spotkanie z prezydentem Wojciechem Szczurkiem ostudziło emocje.

Gdyńscy działkowcy nie chcą przenosin. W Gdańsku poszli na kompromis Gdyńscy działkowcy nie chcą przenosin. W Gdańsku poszli na kompromis

Pikieta przeciwko budowie ul. Jana Nowaka-JeziorańskiegoW 2019 roku podpisano porozumienie z działkowcami, ale dwa lata temu głośnym echem odbiła się pikieta protestacyjna związaną z kolejnym przymiarkami do budowy planowanej od kilkunastu lat ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, która ma łączyć Dąbrowę z Chwarznem i przebiegać przez teren ogródków działkowych na Wiczlinie. Inwestycja to nadal odległa perspektywa, ale działkowcy tłumaczyli, że chcą zawczasu bronić terenu.

Działkowcy z Wiczlina protestują przeciw planom budowy drogi. Będzie pikieta Działkowcy z Wiczlina protestują przeciw planom budowy drogi. Będzie pikieta

I wywalczyli, co chcieli. Na spotkaniu władze Gdyni zaproponowały alternatywny przebieg drogi z całkowitym pominięciem terenu ROD.

Dotacje dla Rodzinnych Ogródków Działkowych w GdyniW sierpniu tego roku na spotkaniu władz Gdyni z zarządcami Rodzinnych Ogródków Działkowych na temat przyszłości ogródków zapowiedziano pomoc finansową działkowcom.

Działki są często nazywane zielonymi płucami miasta. Działki są często nazywane zielonymi płucami miasta.
- Od lat dokładamy wielu starań, aby współpraca pomiędzy Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, a gdyńskim samorządem układała się harmonijnie. Stąd podpisane w 2019 roku porozumienie, a także idea spotkań z Kolegium Prezesów gdyńskich ROD. Nowy projekt wsparcia jest odpowiedzią na szereg głosów przedstawicieli, a to co szczególnie cieszy to jego ciepłe przyjęcie - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Swoje projekty będzie można zgłaszać do końca listopada.

Działkowcy dostaną pieniądze od marszałka Działkowcy dostaną pieniądze od marszałka

Wydatki na modernizację ogrodów działkowychWydatki będą mogły pokryć znaczną część kosztów np. modernizacji ogrodowej infrastruktury czy budowy jej nowych elementów.

Kupili ogródek działkowy. Kupili ogródek działkowy. "To piekło"

Jeśli ten warunek będzie spełniony, stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogrody Działkowe raz na dwa lata będą mogły liczyć na dotację sięgającą nawet do 80 proc. kosztów swoich wydatków - maksymalnie 8 tys. zł.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (93)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane