• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tereny, na których urzędnik nic nie zrobi ws. dzików, nawet jeżeli są agresywne

Szymon Zięba
19 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Nadleśnictwo nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie dziesięciu obwodów łowieckich - jest to niemal 57 tys. hektarów pól, lasów i jezior (zaznaczone na zielono). Na pomarańczowo oznaczono teren należący do Wojskowego Koła Łowieckiego Raróg. Nadleśnictwo nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie dziesięciu obwodów łowieckich - jest to niemal 57 tys. hektarów pól, lasów i jezior (zaznaczone na zielono). Na pomarańczowo oznaczono teren należący do Wojskowego Koła Łowieckiego Raróg.

Nie milkną echa sprawy dotyczącej zaatakowanej przez dziki kobiety, która wyszła na spacer z psem w okolice ul. PorębskiegoMapka, nieopodal zbiornika retencyjnego Świętokrzyska na osiedlu Pięciu Wzgórz. Jak się okazuje, miejscy urzędnicy w tym rejonie interweniować nie mogli, bo działać tam mogą wyłącznie koła łowieckie.Jak często widujesz dziki w swojej okolicy?

Przypomnijmy: w środę rano, 14.09.2022 r., nieopodal furtki do wspólnoty Porębskiego 17-21Mapka prowadzącej do zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II, dwa dziki zaatakowały kobietę z psem. Pies został dotkliwie pogryziony i poturbowany przez dwie atakujące samice dzika.

Zwierzęta udało się przepłoszyć dopiero wówczas, gdy właścicielka psa zaczęła uderzać dziki. Czytelnik, który poinformował nas o incydencie, zastanawiał się, czy w sprawie interweniować nie powinni miejscy urzędnicy.

Dziki zaatakowały mężczyznę z psem. Zwierzak nie przeżył Dziki zaatakowały mężczyznę z psem. Zwierzak nie przeżył

Jak się okazuje, miasto ograniczają nie tylko przepisy dotyczące zakazu odłowu dzików w związku z tzw. chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF), ale też obszar działań kół łowieckich.

W gdańskim magistracie usłyszeliśmy, że na terenie, na którym doszło do incydentu, działać mogą wyłącznie koła łowieckie.

- Na terenie miasta znajduje się kilka obwodów łowieckich, należących do kół łowieckich, oraz jeden obwód łowiecki, należący do Nadleśnictwa Gdańsk. Na tych terenach, zgodnie z Ustawą z 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie miasto nie może podejmować żadnych działań związanych z przepędzaniem czy odławianiem dzikich zwierząt - mówi Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.

Dziki grzebiące w śmieciach


Dodaje, że tereny przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska są obszarem należącym do wojskowego koła łowieckiego Raróg.

- W związku z czym zaraz po otrzymaniu zgłoszenia przekazaliśmy je do obwodu, który zgodnie z ustawą może na tym terenie działać - podsumowuje urzędniczka.

Lista obwodów łowieckich i numery telefonów do zarządcówMyśliwi zajmują się regulacją populacji dzikówW tym miejscu warto przypomnieć, że nadleśnictwo nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie dziesięciu obwodów łowieckich - jest to niemal 57 tys. hektarów pól, lasów i jezior.

Mapa wszystkich obwodów łowieckichDziewięć obwodów wydzierżawianych jest myśliwym zrzeszonym w kołach łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak informują przedstawiciele Lasów Państwowych, jeden obwód łowiecki ma dla Nadleśnictwa Gdańsk znaczenie szczególne - jest to obwód nr 69 leżący na terenie gmin Gdańska, Sopotu i Gdyni.

- Na tym terenie polowań dokonują doświadczeni myśliwi, będący większości w Służbie Leśnej. W tym obwodzie łowieckim priorytetem jest rozrzedzenie istniejącej populacji dzika. Celem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie odpowiedniego składu gatunkowego i liczbowego zwierzyny, z uwzględnieniem równowagi biologicznej środowiska naturalnego oraz jego różnorodności - podsumowują przedstawiciele LP.

Dziki to stały element trójmiejskiego krajobrazu. Nagranie z września

17:12 19 WRZEśNIA 22

Trawniki po dzikach - Zakoniczyn (26 opinii)

Tak wyglądają trawniki na Zakoniczynie po codziennym ryciu dzików. Codziennie można oglądać tylko większe zniszczenia. Kiedy miasto zacznie robić coś z tym problemem, a nie udawać że nic się nie dzieje?

Wychodząc na 6 do pracy obecnie trzeba liczyć się na spotkanie calego stada, bo noce coraz krótsze i dziki coraz odważniejsze....
Tak wyglądają trawniki na Zakoniczynie po codziennym ryciu dzików. Codziennie można oglądać tylko większe zniszczenia. Kiedy miasto zacznie robić coś z tym problemem, a nie udawać że nic się nie dzieje?

Wychodząc na 6 do pracy obecnie trzeba liczyć się na spotkanie calego stada, bo noce coraz krótsze i dziki coraz odważniejsze....
Zobacz więcej

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane