• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzioborożce kafryjskie dostały nowy pawilon

JG
10 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Mają potężne dzioby i ważą nawet do sześciu kilogramów. Dzioborożce kafryjskie w naturze żyją na afrykańskich sawannach, jednak z powodu działalności człowieka są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dlatego ogrody zoologiczne starają się rozmnażać te ptaki. W gdańskim zoo dzioborożce otrzymały nowy pawilon zobacz na mapie Gdańska.



Słyszałe(a)ś kiedykolwiek o dzioborożcu kafryjskim?

Słychać je podobno nawet z kilku kilometrów. Odwiedzający rano gdańskie zoo mogą więc najpierw dzioborożce kafryjskie usłyszeć, a dopiero później zobaczyć. Bo para tych ptaków lubi sobie na początku dnia pośpiewać.

- Kiedy przychodzimy rano do pracy, już przy wejściu do ogrodu słychać ich odgłosy. Niosą się one bardzo daleko, nawet do czterech kilometrów - opowiada Michał Krause, asystent hodowlany w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Dzioborożce kafryjskie można też rozpoznać po potężnych dziobach i czerwonej skórze wokół oczu. Są dużymi ptakami, bo samce mierzą do metra długości i ważą do sześciu kilogramów.

Polują na szarańczę, skorpiony, a nawet na ssaki



W naturze dzioborożce żyją na afrykańskiej sawannie. Odpoczywają na drzewach, a pożywienia poszukują na ziemi.

- W naturalnym środowisku jedzą szarańczę, skorpiony i chrząszcze, ale również potrafią polować na płazy, gady i małe ssaki - nawet na małe zające - wylicza Krause.
Chociaż dzioborożce kafryjskie są spore i nie należą do wybrednych, są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Powodem jest m.in. wycinanie drzew i pozyskiwanie przez człowieka miejsca pod uprawy kosztem naturalnego środowiska tych ptaków. Dlatego ogrody zoologiczne starają się ratować gatunek i rozmnażać posiadane ptaki.

Lepsze warunki zwiększą szanse na rozmnażanie



Aby zwiększyć szanse na pojawienie się potomstwa, gdańskie zoo wybudowało nowy pawilon dla dzioborożców. Ma częściowo przeszklony dach, jest ogrzewany, a wyposażenie to między innymi basen z wodą i gałęzie, na których ptaki chętnie odpoczywają.

- Są większe szanse, że zaczną się rozmnażać, ponieważ nie muszą być przenoszone na zimowisko, co w jakimś stopniu zaburzało ich behawior. Poza tym w przyszłości ma zostać rozbudowana woliera zewnętrzna. Będzie większa, wyższa i dzięki temu dzioborożce będą miały jeszcze lepsze warunki - wyjaśnia asystent hodowlany.

Zobacz w akcji wielkostopki kostnogłowe z gdańskiego zoo

JG

Miejsca

  • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3

Opinie (27) 6 zablokowanych

  • Ale ma rzęsy ten dzioborozec!!!!!

    • 14 1

  • A kiedy zyskają opiekę weterynarza, który wie co robi? A nie figuranta, który doprowadza do zagryzania się zwierząt, akceptującego te wszystkie papugarnie, mini zoo gdzie swierzęta służą za eksponaty i są wymieniane na inne gdy zachorują? Kiedy zoo zatrudni personel, który będzie pilnował by turyści nie dokarmiali zwierzą, nie pili i nie palilu na terenie zoo? Może na większym wybiegu nikt nie dorzuci butelką czy kamieniem w dzioborożca...

    • 8 4

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Mają potężne dzioby i nowy pawilon

    Wtedy kiedy w Polsce mentalność się zmieni i każdy przestanie być specjalistą od wszystkiego i najmądrzejszym w każdej dziedzinie.

    • 6 5

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane