• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ergo Arena prosi: jedziesz na koncert? Wybierz komunikację lub rower

Maciej Korolczuk
22 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali. Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali.

Przed dwoma dużymi koncertami, które mogą przyciągnąć do Ergo Areny kilkutysięczną widownię, zarządca hali, policja i straż miejska chcą zapobiec kolejnemu paraliżowi dzielnicy. Namawiają widzów do skorzystania z  komunikacji miejskiej albo roweru. - Naprawdę łatwo do nas dojechać komunikacją miejską, a naszym gościom udostępniamy też prawie 100 miejsc na monitorowanym parkingu rowerowym - przekonuje zarządca hali.



Wybierając się do Ergo Areny najczęściej wybierasz:

Te dwa wydarzenia to zaplanowany na najbliższą sobotę koncert muzyki Hansa Zimmera i Ennio Morricone oraz odbywający się w przyszłym tygodniu koncert Kayah i Bregovića.

Zarządca Ergo Areny chce uniknąć powtórzenia paraliżu Żabianki, do jakiego doszło pod koniec września w dniu wieczoru kabaretowego. Wówczas kierowcy nie zmieścili się na udostępnionych parkingach i dosłownie rozjechali dzielnicowe chodniki i pasy zieleni.

Kierowcy pozostawiali swoje samochody także na podwórkach, gdzie wymagane są tzw. wjazdówki wydawane przez spółdzielnie i wspólnoty, przez co wielu uprawnionych do tego mieszkańców nie mogło zaparkować, a nawet podjechać w pobliże swojego miejsca zamieszkania.

Dzień po imprezie, w sprawę zaangażowała się rada dzielnicy, która wystosowała oficjalny list do władz miasta. Radni zwrócili się do prezydent Gdańska o dodatkowe zabezpieczenie ich dzielnicy przed rozjeżdżaniem przez samochody widzów zmierzających do hali i przede wszystkim o wsparcie miejskich służb przed i w trakcie dużych imprez.

  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.
  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.
  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.

W ubiegłym tygodniu zarząd dzielnicy spotkał się z władzami miasta, urzędnikami, służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz operatorem obiektu.

Jak ustalono, przyczyną paraliżu było nie tylko bardzo duże zainteresowanie imprezą i fakt, że odbywała się ona w środku tygodnia, ale też trwający remont ul. Pomorskiej, trudne warunki atmosferyczne (opady deszczu), a także... poodwracane znaki drogowe na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka, co utrudniło działania straży miejskiej. Zapanowaniu nad chaosem i bezprawiem parkingowym nie sprzyja też - zdaniem służb - duża liczba wjazdów na teren spółdzielni.

- Sztab osób przeanalizował sytuację z dnia 29 września, więc spotkanie było bardzo merytoryczne i mamy nadzieję, że przełoży się na realne działania, bardzo na to wszyscy liczymy. Na chaos, który ostatnio nas dotknął nałożyło się kilka rzeczy, wszystkie błędy zostały wskazane i omówione, ale co najważniejsze, padły konkretne pomysły i drogi do poprawy sytuacji, niektóre do wdrożenia od razu, niektóre wymagają czasu na przetestowanie i wdrożenie, oczywiście będziemy to monitorować. Ponieważ jedną z najszybciej wprowadzanych akcji mają być wzmożone kontrole identyfikatorów, zarówno po stronie Żabianki, jak i Os. Młodych, apelujemy do wszystkich, żeby zadbali o ich posiadanie - napisali radni po spotkaniu na swoim profilu na Facebooku.

Jak temu zaradzić?



Podczas spotkania dyskutowano też o sposobach zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości. Ostatecznie radnym dzielnicy zaproponowano kilka pomysłów, które teraz będą konsultowane z mieszkańcami. To m.in.:

  • przywrócenie znaków drogowych na wjazdach na teren SM Żabianka,
  • audyt ww. znaków prowadzony przez straż miejską dzień przed imprezą,
  • weryfikacja i przekazanie przez obie spółdzielnie identyfikatorów wjazdowych dla mieszkańców,
  • rozważenie instalacji szlabanów przez spółdzielnie,
  • rozpoznanie przez operatora hali wypożyczenia i ustawiania znaków zmiennej treści informujących o sytuacji na parkingach.


Do skuteczniejszej promocji alternatywnych sposobów dojazdu do hali zobowiązała się też sama Ergo Arena. Pomóc ma m.in. zaplanowana na listopad kampania #DobryDojazd na imprezę, promowanie komunikacji miejskiej czy przedsprzedaży biletów parkingowych, co w dniu imprezy pozwala zmniejszyć korki przed wjazdem na teren parkingów.

Jednym z pomysłów na poprawę komunikacji jest informowanie o zajętości miejsc postojowych za pośrednictwem systemu Tristar.

Ergo Arena namawia do korzystania z komunikacji i rowerów



Na docelowe wdrożenie wszystkich działań musimy jeszcze poczekać, ale mieszkańcy mają poczuć zdecydowaną poprawę już w sobotę, gdy w Ergo Arenie odbędzie się koncert Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams.

W przyszłym tygodniu z kolei na granicę Gdańska i Sopotu przyjadą fani KayahGorana Bregovicia.

Na każdym z wydarzeń organizatorzy spodziewają się po kilka tysięcy widzów i już teraz apelują, by na koncert wybrać się wcześniej (jest wówczas większa szansa na wolne miejsce na parkingu), a najlepiej - wybrać dojazd transportem zbiorowym.

  • Plan orientacyjny Ergo Areny.
  • Do dyspozycji gości jest też ok. 90 miejsc na rowery. Parkingi są monitorowane.
  • Do Ergo Areny można dojechać autobusami, w pobliżu są też dwa przystanki SKM oraz przebiega linia tramwajowa do Jelitkowa.

- Namawiamy do korzystania z transportu publicznego i apelujemy o wcześniejsze przybywanie do obiektu - mówi Aleksandra Samborska, manager ds. komunikacji i PR w Ergo Arenie. - Przed koncertami warto postawić na komfortowy i ekologiczny transport. Dogodna lokalizacja naszego obiektu pozwala na dobry dojazd pociągiem SKM, autobusem i tramwajem ZTM oraz trolejbusem ZKM. Wokół hali funkcjonuje też oświetlony i monitorowany parking rowerowy dla blisko 90 rowerów.
Jednocześnie operator hali przypomina o zakazie parkowania na terenach osiedli wokół obiektu. Wjazdy na osiedla i parkingi do dyspozycji mieszkańców są odpowiednio oznakowane i zakazują wjazdu pojazdom, które nie mają odpowiednich identyfikatorów i uprawnień. Parkowanie w niedozwolonych miejscach grozi mandatem od policji lub straży miejskiej.
18:51 23 PAźDZIERNIKA 21 (aktualizacjaakt. 19:45)

Kłopot z parkowaniem na Żabiance (42 opinie)

Kolejna impreza w Ergo i Żabianka zakorkowana. Znów parkują gdzie się tylko luka, więc już wiem że identyfikator mieszkańca mogę użyć do...
Kolejna impreza w Ergo i Żabianka zakorkowana. Znów parkują gdzie się tylko luka, więc już wiem że identyfikator mieszkańca mogę użyć do...

Wydarzenia

Kayah i Bregović (3 opinie)

(3 opinie)
129 - 149 zł
pop

Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Willams (5 opinii)

(5 opinii)
129 zł
muzyka filmowa

Miejsca

Opinie (444) ponad 10 zablokowanych

  • A co z parkingiem wielopoziomowym?

    Przecież był w planach!! Ile to już lat minęło od kiedy hala stoi i co?

    • 2 1

  • Lokalny mecz ligowy to spoko - większość z 3ity dojedzie SKM, z powrotem Uberem, taxi

    przy wyższej rangi koncercie kluczowa jest komunikacja z autostradą, plus ew. ze stacjami dalekobieżnymi (Sopot, Oliwa). Czy miasta mają coś do zaoferowania w godzinach późno-wieczornych, nocnych? Jak się dostać na autostradę po 23. Gdzie zaparkować?
    Może nawet jest odpowiedź, ale nie w tym artykule i nie w tej gadce organizatorów,

    • 4 0

  • Chciwość miast

    Wybudowano obiekt, wokół którego jest mnóstwo przestrzeni, gdzie można urządzić parkingi. Tylko, że ta przestrzeń to bardzo atrakcyjny teren pod przyszłą, nieodległą zabudowę.
    Więc znakduje się kozła ofiarnego w postaci "wrednych samochodziarzy", których należy za wszystko nękać mandatami i opłatami.
    Chciwość i głupota władz miasta (Gdańska i Sopotu), jest porażająca. Nie pomyślą, że transport indywidualny to źródło dochodów, zatrudnienie dla tysięcy mieszkańców i zapewnienie sprawnej komunikacji.
    W Gdańsku, od czasu transformacji ustrojowej, rządzi ta sama opcja polityczna, a mimo to nigdy nie usłyszałem od włodarzy sensownego projektu zintegrowanego systemu komunikacji. Na kilku uczelniach istnieją wydziały związane z ekonomiką i organizacją transportu. Już na początkowym etapie uczy się studentów czym są węzły komunikacyjne, punkty przesiadkowe i przeładunkowe, że jednym z elementów transportu samochodowego są parkingi i miejsca postojowe.
    Poczynania władz Gdańska świadczą o całkowitej ignorancji i złej woli w tych sprawach.
    Wracając do Ergo Areny, to proponuję
    1. zamknąć ją do czasu zakupu odpowiedniej działki i zaadoptowania jej na cele parkingowe, lub
    2. ograniczyć liczbę widzów wpuszczanych na widowisko, odpowiednio do liczby miejsc parkingowych wokół Ergo Areny.

    • 7 2

  • Chciwość miast cd

    Dać właścicielowi Ergo Areny określony czas (np 3-4 miesiące) na rozwiązanie problemu. Po tym czasie złożyć pozew zbiorowy do sądu. Trzeba to dobrze przygotować i udokumentować (zdjęciami, filmem, oświadczeniami mieszkańców). W pozwie żądać zamknięcia Areny lub ograniczenia rozmiarów organizowanych imprez do czasu wybudowania odpowiedniej ilości miejsc postojowych przy Arenie.
    Dlaczego kilka tysięcy mieszkańców Osiedla Młodych i Żabianki ma się martwić i zastanawiać nad rozwiązaniami sytuacji, którą Miasto im zafundowało, pogarszając w sposób istotny komfort życia, uniemożliwiając parkowanie samochodów przy swoich domach.

    • 3 1

  • Postawcie szlaban na Łokietka w "kurorcie"

    Abym nie musiał wdychać spalin przez sznur aut stojących wieczorem w korku w kierunku do 3 Maja.
    Swoją drogą ciekawe jak się ma puszczanie aut po imprezie przez centrum Sopotu do "kurortowego" statusu miasta?

    • 1 0

  • Jest bardzo proste rozwiązanie

    Przestać jeździć do areny :) Jest tyle ciekawych rzeczy, które można robić.

    • 3 0

  • A rozwiązanie jest takie proste

    Wystarczy nie kupować biletów na imprezy w arenie. Jest tyle rzeczy, które można robić. Niech właściciel odczuje to finansowo, to sam się zwinie.

    • 3 0

  • Nie do przewidzenia

    Miasto Gdańsk i Sopot:
    Stawia halę z dala od SKM i tramwaju, buduje do niej miejską autostradę, tworzy największy parking w aglomeracji, przestrzeń wokół hali projektuje pod ruch samochodów, a nie pieszy h i rowerzystów.
    Ludzie:
    Przyjeżdżają autami na koncerty.
    Miasto Gdańsk:
    Szok, to było nie do przewidzenia.

    • 2 1

  • Jak wam tak źle, to wystarczy się przeprowadzić

    I tyle

    • 0 4

  • Zlikwidować

    motoryzację. Wróćmy na furmanki ciągnięte przez woły, rowery, wrotki i narty. Budując taki obiekt, trzeba brać pod uwagę, że wszyscy widzowie mogą przyjechać autem, więc powinny być parkingi, dojazdy i odjazdy. Co mnie obchodzi, że teraz komuś auta przeszkadzają.

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane