• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej?

Elżbieta Michalak
8 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Posłowie uznali, że już czas, aby powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Gdańsk ma szansę zostać centrum tego projektu. Może dzięki temu częściej będziemy patrzeć w... niebo. Posłowie uznali, że już czas, aby powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Gdańsk ma szansę zostać centrum tego projektu. Może dzięki temu częściej będziemy patrzeć w... niebo.

Projekt ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, zgłoszony przez grupę posłów reprezentujących wszystkie kluby parlamentarne, został przyjęty w połowie lipca. Początkowo siedziba miała mieścić się w Warszawie, jednak po uwzględnieniu poprawek prof. Edmunda Wittbrodta, są szanse, że powstanie w Gdańsku. Koszty jej funkcjonowania oszacowano na ok 10 mln zł rocznie.


Czy siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej powinna powstać w Gdańsku?

Tak ma wyglądać najnowocześniejszy radioteleskop na świecie, który powstanie przy współpracy Politechniki Gdańskiej. Tak ma wyglądać najnowocześniejszy radioteleskop na świecie, który powstanie przy współpracy Politechniki Gdańskiej.

Własne obserwatorium astronomiczne posiada Gdańska Szkoła Autonomiczna.


Kosmos jest bliżej niż nam się wydaje, bo korzystamy z niego na co dzień - dzięki satelitom telekomunikacyjnym, których krąży po orbitach ok. 130, możemy rozmawiać ze sobą przez telefon, odbierać sygnały telewizyjne, radiowe czy np. korzystać z nawigacji.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstaje m.in. po to, by czuwać nad rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych. Będzie też realizowała zadania państwa w zakresie badania przestrzeni kosmicznej i ich zastosowania do celów użytkowych, przemysłowych, obronnych, związanych z bezpieczeństwem państwa, a także naukowych - w ramach programów narodowych i współpracy międzynarodowej.

Dlaczego siedziba ma zostać ulokowana właśnie w Trójmieście?

- Zgłosiłem poprawkę do ustawy z dwóch powodów. Po pierwsze myślę, że tego typu podmioty powinny być zlokalizowane w różnych miejscach kraju. Warszawa ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Kraków Narodowe Centrum Nauki, w Gdańsku mogłaby więc powstać siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej - mówi Edmund Wittbrodt, senator oraz profesor Katedry Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej. - Po drugie, nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane - mamy przecież grupy naukowców i ośrodki badawcze zajmujące się tą problematyką - dodaje Wittbrodt.

Przypomnijmy: od 2012 r. środowisko akademickie związane z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu pracuje nad projektem budowy największego w Europie radioteleskopu - RT90+. Będzie to trzeci co do wielkości na świecie radioteleskop, który powstaje siłami dziewięciu ośrodków naukowych i uczelni technicznych w Polsce. Część pieniędzy na jego budowę pochodzi właśnie od Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Poza tym na PG prowadzone są też inne badania. - Przede wszystkim z zakresu mikrofal, które pozwalają na opis mikrokosmosu oraz wyjaśnianie wielu zjawisk kosmicznych, jak również z komputerowej analizy ogromnych zbiorów danych, które pozwalają na zrozumienie makrokosmosu - dodaje prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - Proponowaliśmy kierunek studiów - inżynieria kosmiczna, który kształciłby fachowców z tej dziedziny, umiejących poradzić sobie z konstrukcją urządzeń oraz oprogramowania o wysokiej niezawodności i wydajności działania. Tacy fachowcy przydaliby się w różnych gałęziach techniki, np. budowa latających obiektów typu smart, zintegrowanego monitoringu Ziemi czy wczesnego rozpoznawania chorób w medycynie.

Profesor Edmund Wittbrodt przypomina też o spuściźnie i dziedzictwie kulturowym, z jakim mamy do czynienia jako mieszkańcy Gdańska. Poza postacią słynnego astronoma i matematyka - Jana Heweliusza, możemy poszczycić się osiągnięciami tutejszych naukowców i badaczy. To m.in. dzięki dr inż. Grzegorzowi Szychlińskiegmu pierwszy raz w dziejach ludzkości sięgnęliśmy po źródło czasu daleko poza Ziemię. Z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza na kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku zamontowany został zegar pulsarowy, obecnie najdokładniejszy czasomierz na świecie, który działa na podstawie sygnałów wysyłanych przez gwiazdy neutronowe.

Na powstaniu Polskiej Agencji Kosmicznej przede wszystkim zyskać ma cała polska polityka kosmiczna - bo jednym z ważniejszych zadań agencji będzie pozyskiwanie środków na badania i kontrakty realizowane w Polsce od Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Elżbieta Michalak

Opinie (180) 3 zablokowane

  • Moc jest z wami Młodzi Rolnicy, ale nie jesteście jeszcze Jedi. (1)

    Chciałem się podzielić pewnym, smutnym zaznaczam i ostrzegam przed dalszym czytaniem ludzi łatwo wpadającym w depresję.
    Otóż z czystej ciekawości zajrzałem na stronę internetową renomowanego liceum ogólnokształcącego, a konkretnie sprawdzałem jakie mają zajęcia pozalekcyjne. Jest kółko baletowe, Żydów Gdańskich, teatralne, dzikie węże, cuda na kiju, niby wszystko jest, nawet w nadmiarze, ale czegoś mi tu kuźwa brakowało. Nie ma informatyki. Od paru lat świat ocipiał na pukcie Arduino, kreatywni trzepią na tym kasę, inni kreatywni konstruują roboty, piszą programy, wszystko open source i open hardware, są już nasze polskie strony i sklepy.
    I teraz: zamiast zaczynać od podstaw nauki programowania, robotyki, to nie, pan Struzik będzie kierował lotem działaczy PSL na Marsa.
    W pi*** pójdzie kupa szmalu, a młodzi Polacy dalej będą na etapie wynalezienia koła.

    • 10 2

    • Teraz kreatywni starają się

      udrożnić Wisłę za parę miliardów.
      Nauka fizyki i innych nauk leży, a polibuda i uniwerek
      to słabawe uczelnie na tle innych polskich,
      inne są bardziej zaangażowane w budowę podzespołów do sond kosmicznych.

      • 2 0

  • (1)

    Niech najpierw zbudują drogi...

    • 6 2

    • Po co drogi,gdy można mieć RAKIETOWE SZLAKI?

      Tiry na Księżyc i będzie suuuuuper

      • 3 0

  • ot, i nieuchronnie idą wybory samorządowe

    • 6 1

  • (2)

    a kto będzie tam pracować ? kosmonauci, astronomowie ? przecież w trójmieście nie ma studiów z tych dziedzin !

    • 5 2

    • Pawlak, Struzik, Budyń i reszta kolesi...

      Jw

      • 3 0

    • No przecież sprawć statki a rakiety to w zasadzie to samo

      • 1 1

  • (1)

    Jupi będziemy budować statki jak Lord Vader !

    • 7 0

    • Lord Vader uratował by Stocznię Cesarską w Gdańsku

      • 1 0

  • na kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku zamontować wyrzutnie (1)

    w gdańsku jest dużo czarnych więc i nieba ni trzeba przysłaniać. Pan Adamowicz na szefa a Głódź na kapelana Gdańskiej Agencji Kosmicznej

    • 6 3

    • następne pokolenie prowadzone przez intelektualistę Jarosława W.

      zalegalizuje pięciolistne panaceum na wszelkei problemy, pogoni czarnych, a sprowadzi beżowych. tak bedzie, panie.

      a za zwracanie uwagi na błędy ort. będzie chłosta. hłosta. yyy. siema.

      • 0 1

  • Wspaniale! (1)

    Już nie mogę się doczekać, kiedy zapłacę nowe podatki na nowe państwowe zabawki! I premier, i ministrowie będą mogli się polansować. Dla tych chwil żyję!

    • 8 0

    • wybiora ministra d/s kosmicznej głupoty

      • 0 0

  • Tusek pakuje szmal w Gdańsk, czekamy aż to wszystko spadnie z wielkim hukiem i zostaną takie relikty jak właśnie kosmodrom

    • 5 1

  • ze strony Gazeta Prawna

    chyba jednak nie:

    Najważniejsza poprawka dotyczy statusu prawnego rady działającej przy prezesie Agencji. Senator Piotr Wach wskazywał, że projektowana instytucja nie jest typową agencją rządową, ale specyficznym podmiotem, który będzie wpływać na innowacyjność różnych gałęzi gospodarki i intensywnie współpracować z zagranicznymi instytutami badawczymi. Dla usprawnienia działalności Agencji niezbędne jest więc ograniczenie liczby organów nadzorujących jej pracę. W związku z tym senatorowie zaproponowali, aby czynności te wykonywał tylko premier, a rada była wyłącznie ciałem opiniodawczo-doradczym. Dalsze poprawki są konsekwencję tej zmiany i polegają na odebraniu radzie statusu organu Agencji, pozbawieniu prawa do kontrolowania finansów oraz wyznaczania wynagrodzenia prezesa i jego zastępców. W zamian poszerzono kompetencje Agencji o możliwość opiniowania kandydatów na stanowisko jej szefa.

    Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny i nie wpływają na kształt organizacyjno-prawny instytucji. Jednocześnie senatorowie odrzucili we wczorajszym głosowaniu poprawkę, która zabraniała tworzenia jej oddziałów terenowych.

    - Przyjęcie, że działalność Polskiej Agencji Kosmicznej będzie kosztować 5-10 milionów złotych rocznie, to jakaś fikcja. Jest to nadzwyczaj skromna suma w porównaniu z innymi agencjami krajowymi mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

    Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz zastanawiał się, czy wprowadzenie możliwości przekazywania darowizn na rzecz Agencji przez osoby fizyczne niesie zagrożenie wykorzystania tej instytucji jako pralni brudnych pieniędzy.

    - Takie ryzyko nie jest tutaj większe niż w innych tego typu podmiotach. Agencja nie będzie pozostawać pod niczyim wpływem, gdyż o przeznaczeniu pieniędzy z darowizn i odpisów podatkowych decydować będzie samodzielnie uspokajał prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek.

    W sprawie wysokości finansowania dodał, że wskazana kwota wynika z szacunków ministerstwa gospodarki (m.in. z planowanej liczby pracowników). Dokładna wielkość zostanie wpisana do przyszłorocznego budżetu i będzie wypłacana z puli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po utworzeniu Agencji kwota zostanie zweryfikowana i będzie pochodną merytorycznych działań.

    Poprawiony projekt wraca teraz do Sejmu.

    • 3 0

  • Jest bardzo prawdopodobne,że

    -Owa Agencja Kosmiczna w Gdańsku-Zaborni powstanie

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane