• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk świętuje rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Ewelina Oleksy
31 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
  • W poniedziałek, 31 sierpnia, uroczyście ukwiecono, a następnie otwarto historyczną Bramę nr 2.
  • Otwarcie historycznej Bramy nr 2 w tym roku odbywało się w strugach deszczu.

Uroczystym otwarciem historycznej Bramy nr 2, czyli symbolu pokojowej rewolucji, rozpoczęły się w poniedziałek miejskie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Gdańsk świętuje już od 14 sierpnia, ale 31 sierpnia to kulminacja obchodów.



Bierzesz udział w obchodach rocznicy Sierpnia '80?

Wspólne ukwiecanie historycznej Bramy nr 2, a potem otwarcie jej na oścież, dokładnie tak, jak zrobiono to 31 sierpnia 1980 r. Dziś, 40 lat później, w uroczystości udział wzięli m.in.: przywódca strajkujących Sierpnia '80 Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, szef Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski oraz uczestnicy strajków '80.

"Trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę"



- Zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć. Oto zadanie na dziś, a także na to, co było wczoraj - 40 lat temu. Los dał nam dwa zadania: rozbić stary porządek, który hamował rozwój świata, i zbudować coś lepszego, mądrzejszego, bardziej przydatnego. Dziś trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę, jak poradzić sobie z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków. Wtedy pokonaliśmy stary porządek i przekonaliśmy pokonanych, żeby zostali naszymi przyjaciółmi - powiedział Lech Wałęsa.
Wałęsa dodał, że dzisiejsi rządzący mają rację w diagnozie, "ale nie mają w leczeniu".

- To nie mieści się w głowie, że ci dawni bohaterowie chcą nam teraz zabrać tablice z 21 postulatami - podkreślił.

"Lider był tylko jeden i nie pozwolimy tego zanegować"



Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, podkreślał, że to właśnie w Gdańsku, pod Bramą nr 2, 40 lat temu ludzie upomnieli się o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników.

Tomasz Grodzki i Lech Wałęsa przemawiali na tle tablic z 21 postulatami.  - To nie mieści się w głowie, że chcą nam je zabrać - powiedział Wałęsa. Tomasz Grodzki i Lech Wałęsa przemawiali na tle tablic z 21 postulatami.  - To nie mieści się w głowie, że chcą nam je zabrać - powiedział Wałęsa.
- Lider był jeden i on tu stoi: to Lech Wałęsa. I czy to się komuś podoba, czy nie, nie damy tego zanegować, daję słowo. Teraz znów pojawiają się czyny niechęci, podziałów, nietolerancji. Musimy je mozolnie zasypywać i pamiętajmy, że to my stoimy po dobrej stronie - powiedział Grodzki. - Nasi bohaterowie Sierpnia '80 pokonali strach, a nie było łatwo, niektórzy złożyli ofiarę, ale się nie bali. My też nie możemy się bać. Patrzymy na Białoruś, gdzie dumny naród walczy o swoje prawa i idzie drogą, którą nasi przodkowie szli 40 lat temu. Musimy ich wspierać.
Grodzki stwierdził też, że "organizacja, która zawłaszczyła nową Solidarność, idzie ręka w rękę z władzą".

- Romanse z władzą często kończą się niegodnym finałem - zaznaczył. Apelował też do młodych, by strzec i bronić wolności, bo nie jest dana raz na zawsze.

Partie i organizacje polityczne w Trójmieście



Wśród zabierających głos był też Władysław Frasyniuk, jedna z legend dawnej "S". Ze sceny przy Bramie nr 2 dziękował poległym stoczniowcom, którzy rozpoczęli zwycięską rewolucję.

Basil Kerski, szef ECS, mówił, że 40 lat temu Lech Wałęsa, otwierając Bramę nr 2, otworzył nowy rozdział polskiej historii i założył nową Europę.

Prezydent Gdańska ubolewała nad podziałami



Na koniec uroczystości głos zabrała prezydent Gdańska.

- Mamy wielkie szczęście, że "Solidarność" zdarzyła się nam tu, w Gdańsku. Moje serce przepełnia wdzięczność dla odważnych kobiet i mężczyzn, którzy nie zważając na nic, byli tu 40 lat temu. Wtedy "S" dała nam poczucie wspólnoty, była niczym pragnienie czegoś rajskiego, czuliśmy się razem. Dziś tęsknimy za tą wspólnotą. Czuję też zażenowanie, a może nawet wstyd, że dziś w tym samym miejscu za kilka godzin staną inni bohaterowie, pod innymi sztandarami. W Gdańsku jak w soczewce widać, jak ogniskuje się spór, który nas podzielił - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, nawiązując do uroczystości organizowanych po południu przez rząd. O godz. 15 na pl. Solidarności zaplanowano wystąpienie premiera i prezydenta RP. - Od lat świętujemy podzieleni. Co się z nami stało? - dodała.

Komisja senacka będzie rozmawiać o losie tablic z postulatami



O godz. 14 w ECS zbierze się posiedzenie wyjazdowe senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcone m.in. kwestii tablic z postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku. Do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali Małgorzata Rybicka oraz Maciej Grzywaczewski, który wspólnie z Arkadiuszem Rybickim spisywał 21 postulatów MKS podczas strajku w sierpniu 1980 roku.

Tablice, na których zamieszczono 21 postulatów strajkujących w Sierpniu '80, są przedmiotem sporu między ECS a Narodowym Muzeum Morskim, które domaga się ich zwrotu.

ECS nie zamierza oddawać tablic, a sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

Czytaj też: Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji senackiej przyjęte zostanie stanowisko ws. tablic i integralności wystawy stałej w ECS, której tablice są elementem. Komisja zajmie się też perspektywą finansowania ECS przez budżet państwa.

Spór o finansowanie ECS



Strefa samorządowa, nowe stowarzyszenie i wiec solidarności z Białorusią



Na terenie ECS przez cały dzień stoi strefa samorządowa, którą można odwiedzać.

Zobacz szczegółowy program miejskich obchodów Sierpnia '80

  • W strefie samorządowej zostanie dziś powołane nowe stowarzyszenie samorządowe.
  • Przy ECS stoi strefa społeczna, która dziś zamieniła się w strefę samorządową.
  • Przy ECS trwa kulminacja obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych.
- Nasze zaproszenie do niej przyjęło ponad 100 samorządowców różnego szczebla z całej Polski. Będziemy debatować m.in. o stanie edukacji - zapowiada Dulkiewicz.
O godz. 15 powołane do życia zostanie nowe stowarzyszenia samorządowe "Samorządy dla Polski". Akces do niego już zgłosiło kilkudziesięciu prezydentów, wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków, którzy przyjechali do Gdańska. M.in. prezydent Wrocławia i Poznania.

Wieczorem, o godz. 20, na pl. Solidarności odbędzie się wiec solidarności z Białorusią.
12:08 31 SIERPNIA 20 (aktualizacjaakt. 12:38)

Obchody 40-tej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych (14 opinii)

Obchody 40-tej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku.
Obchody 40-tej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (252) ponad 100 zablokowanych

  • takiemu na przykład Kornelowi (1)

    marzył się wariant rumuński
    ale na szczęście poradzono sobie z nim
    tylko synek teraz szaleje i kradnie

    • 6 37

    • a tobie juz wczesniej leming skradł ktos rozum :)

      • 7 4

  • Sami aferzyści i ich sądy na telefon,banda granda,łobuzy nie obrońcy narodu.

    • 27 1

  • To bylo Wiekie Swieto

    Tego dnia bylo wielkie swieto w Gdansku. Kupilem gazete z wydrukowanymi 21 Postulatami i pojechalem do Krakowa. Bylem tam rano i widze wielkie kolejki w oczekiwaniu na przywoz gazet. Pokazalem swoj egzemplarz - wzieli jak relikwie i czytali na glos ze wzuszeniem. MIalem troche ulotek - dostalem propozycje noclegu, jedzenia, transportu....Potem byla Bulgaria i dowiedzialem sie, ze zmarl ....Edward Gierek. Zalowalem tylko, ze nie przywiozlem bulgarskiej gazety do Polski....

    • 3 9

  • Niestety to nie uroczystości tylko partyjna ustawka

    ci ludzie nie rozumieją co to solidarność międzyludzka

    • 32 1

  • To najbardziej smutna rocznica !!Przykład jak oszukano ludzi opowiadajac o wolnosci .Okradziono kraj i obywateli!!

    Dogadali ze komunistami jak podziela się władza i majątkiem i jak okradną rodaków!!
    Wszystko co było w postulatach zrobiono dokładnie odwrotnie!!

    • 35 2

  • POtomkowie KOmunistów.

    pilnują układu.

    • 36 4

  • Nie da się tego słuchać..

    • 25 1

  • Wali ubeckimi onucami.

    Macie co swietowac ubecy i ich kapcie ,wydymaliscie Polakow koncertowo.

    • 35 2

  • Festyn konfitury.

    OZI, kapec,konfitura, otua

    • 27 3

  • Wałęsa jak Lenin

    Tego drugiego Niemcy specjalnie wywieźli do Rosji, żeby stanął na czele rewolucji. Zluzowali w ten sposób swoje dywizje, żeby przerzucić je na front zachodni. W Polsce sytuacja wewnętrzna była niepokojąca dla Kremla. Właśnie zaczęli wojenkę imperialną w Afganistanie. "Rewolucja" w Polsce była bardzo dobrze przemyślaną akcją. Jej pacyfikacją zajęli się sami "polacy".
    Czemu do dzisiaj miotamy się kto jest nasz, a kto wróg? Wybili Nam elity, które mogłyby stanąć na czele przemian, państwa. Ci którzy takimi się teraz mienią, z pogardą i nienawiścią traktujący zwykłych Polaków, to POstokrągłostołowe łajno.

    • 27 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane