Fakty i opinie

Gdynia: Wolne od szkoły za głos w budżecie obywatelskim

Najnowszy artukuł na ten temat

Kierowcy będą musieli zwolnić w Wielkim Kacku

Budowa infrastruktury przy szkołach pozostanie w budżecie obywatelskim, mimo kontrowersji w tym temacie.
Budowa infrastruktury przy szkołach pozostanie w budżecie obywatelskim, mimo kontrowersji w tym temacie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Klasa, która w Zespole Szkół nr 5 w Gdyni zobacz na mapie Gdyni zebrałaby najwięcej danych potrzebnych do głosowania w budżecie obywatelskim miała otrzymać dzień wolny od zajęć. - Chodziło o najbliższą rodzinę, ale uczniowie nie zrozumieli naszego pomysłu - tłumaczy dyrekcja szkoły, która po interwencji miasta wycofała się z pomysłu.Czy w budżecie obywatelskim powinno się głosować na projekty dotyczące placówek oświatowych?

tak, nie widzę przeszkód, w końcu każdy z remontów czy inwestycji kiedyś może korzystać 17%
raczej tak, ale tylko w obecnym zakresie, gdy infrastruktura jest dostępna dla wszystkich 20%
raczej nie, zawsze szkoły i przedszkola mają przewagę nad innymi autorami projektów 16%
nie, projekty nie powinny być w żaden sposób z nimi związane 47%
zakończona Łącznie głosów: 607
Głosowanie ruszyło w niedzielę, a razem z nią kampania zachęcająca do oddawania głosów na poszczególne projekty. Do zainteresowania się drugą edycją budżetu obywatelskiego zachęcają władze miasta, znane osobistości w mieście, a przede wszystkim autorzy poszczególnych projektów liczący na poparcie. Orężem w walce o głosy są plakaty, ulotki oraz promocja w mediach społecznościowych. Jak przekonują zainteresowani, skuteczny jest też bezpośredni kontakt z mieszkańcami.

Wolne za PESEL-e

W nietypowy sposób głosy postanowili zbierać pracownicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Wejherowskiej w Gdyni. Stawką jest budowa boiska wielofunkcyjnego, skoczni do skoku w dal i trójskoku z rozbiegiem o nawierzchni syntetycznej. Nowe elementy mają znaleźć się przy szkole i będą ogólnodostępne. Taką dopuściło miasto, wycofując się z umożliwienia finansowania z budżetu obywatelskiego remontu obiektów w szkołach, nie określając jednocześnie limitu wiekowego głosujących.

By zebrać jak najwięcej głosów, uczniowie ZSO nr 5 byli zachęcani przez szkołę w porozumieniu z radą rodziców do przynoszenia na lekcje potrzebnych do głosowania danych: numerów PESEL i imienia ojca, zebranych wśród najbliższych. Nagrodą dla najskuteczniejszej klasy miał być dzień wolny od zajęć, który miał być wykorzystany na wycieczkę lub wyjście do kina.

- Uczniowie nie zrozumieli naszego pomysłu. Chcieliśmy zachęcić do tego, by uczniowie przynosili dane rodziny. Każdy z uczniów miał wpisywać do komputera dane, a dla nas potwierdzeniem, że wszystko odbywa się za zgodą oddających dane, było pisemne oświadczenie. W ten sposób chcieliśmy zliczać najaktywniejszą klasę. Szybko okazało się, że dane pochodziły nie tylko od krewnych - utrzymuje Joanna Landowska, wicedyrektor placówki, która w zeszłym roku dzięki budżetowi obywatelskiemu wyremontowała salę gimnastyczną.
Autorzy innych projektów: To nieuczciwe

Uczniowie, zachęceni dniem wolnym, już w pierwszym dniu głosowania zaczęli bowiem udostępniać dane osób, z którymi nie byli spokrewnieni. Dyrekcja z pomysłu się wycofała.

- Nie chcieliśmy być posądzeni o nielegalne zbieranie danych, a do tego cała akcja zmierzała. Przeprosiliśmy rodziców i poinformowaliśmy ich, że wycofujemy się z pomysłu - dodaje Landowska, tłumacząc jednocześnie, że placówka była wcześniej kilkukrotnie namawiana przez miasto do realizacji inwestycji właśnie ze środków z budżetu obywatelskiego.
Mimo zakończenia akcji w szkole na Chyloni, oburzeni samym pomysłem są autorzy innych projektów. Ich szanse na zebranie głosów znacząco bowiem zmalały.

- Chciałam namówić moich znajomych na wsparcie mojej propozycji. Szybko okazało się, że wielu "oddało" już swoje dane właśnie dla szkoły w Chyloni. Mój projekt dotyczy Pustek Cisowskich, nie rywalizuje bezpośrednio ze szkołą, ale że można głosować na projekty z różnych dzielnic, każdy głos się liczy. To po prostu nieuczciwe, a dodatkowo może skutkować posądzeniem o złamanie ustawy o ochronie danych osobowych - przekonuje Katarzyna Data-Złoch.
Miasto: trzeba edukować

Władze Gdyni tłumaczą z kolei, że natychmiast po zgłoszeniu faktu zbierania głosów w ten sposób przez szkołę w Chyloni nastąpiła reakcja, zbieranie danych zakończyło się i problem przestał istnieć.

- Szkoły są często centralnym miejscem w dzielnicy, więc nie chcemy w ogóle wyłączać projektów związanych z placówkami oświatowymi z budżetu obywatelskiego, ograniczając inwestycje wewnątrz placówek. Na pewno trzeba edukować dyrektorów, by zbieranie głosów nie odbywało się w taki sposób, jak na Chyloni, ale to jednostkowy przypadek. Rzeczywiście, czym innym jest zwykłe zachęcanie uczniów przez nauczycieli do głosowania i promocja chociażby na plakatach, a czym innym zbieranie głosów w ten sposób - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
W tym roku z możliwości zgłaszania projektów dotyczących szkół wycofał się też Gdańsk.

- W trzeciej edycji pozostawiliśmy możliwość inwestowania ze środków budżetu obywatelskiego na terenach przyszkolnych, ale z zaznaczeniem, że muszą być ogólnodostępne. Widzieliśmy bowiem, że jest to problematyczna kwestia, pokazywały to też odpowiedzi w ankietach podsumowujące głosowanie. Takich przypadków jak w Gdyni nie było, bowiem w Gdańsku, by zagłosować trzeba było mieć ukończone 16 lat i tak pozostanie nadal - wyjaśnia Piotr Borawski, radny Gdańska.

Opinie (137) 2 zablokowane

 • Tak wlasnie latwo sie szasta danymi ludzi i potem to wszedzie wyplywa. (17)

  Wszelkie tlumaczenia ze '' nie chcielismy ,nie wiedzielismy '' to jakies dziwaczne bo skoro ktos czegos nie wie to nie nalezy zbierac danych. Potem sie wszyscy dziwia ze dane wszedzie wyplywaja ,ze kazdy zbiera itd . Ludzie sami jak widac sa naiwni i swoje dane udostepniaja byle komu . Wszyscy zapomnieli ze dane moga byc pozyskane tylko przez odpowiednie organy a nie przez kogokolwiek .. Na podstawie nr. pesel przeciez mozna pozyskac chyba wszelkie dane pozniej ? aby moc miec jakies dane chyba nalezy miec tez poza wszystkim system ochrony danych ? . Nr. pesel chyba moga miec tylko wyznaczone instytucje panstwa i nie wolno chyba tego numeru udostepniac ot tak . Bardziej winni sa raczej ludzie ktorzy beztrosko wszedzie swoje dane udostepniaja .a to zeby miec abonamencik itd ...przy kasach w markecie dzis slychac iz na pytanie o kod pocztwowy kazdy beztrosko go podaje to i jakby kasjerka zapytala o pesel to tez czesc by go podala lub dowod osobisty do wgladu bo przeciez ciastka sa wazne i pączki . Niby wszyscy na forach madralinscy , a jak medrkuje kazdy ze on wie , ze on rozumy zjadl wszystkie a w zyciu jak sie okazuje wiekszosc to jakas umyslowa pustka.

  • 66 9

  • Każdy może robić ze swoim peselem co mu się podoba - to mój pesel i ja biorę odpowiedzialność (4)

   • 7 2

   • tak się właśnie zaczyna (3)

    kupowanie głosów, przewałki, nepotyzm :) pięknie :)
    i to wymyślił dorosły :) - zbierzcie pesele od rodziny, będzie nagroda - NICE PLAN!:)
    nagrodą za dużo głosów powinno być boisko ...

    • 18 2

    • bo w tym kraju mamy zakodowane takie myślenie

     i my i nasze dzieci,

     że nie poświęcamy nic żeby zrobić coś dla siebie,
     nikt nie dba i nie interesuje się swoim otoczeniem,
     nikt nie ruszy palcem bez pytania "a za ile?, co z tego będę miał?"

     • 0 4

    • (1)

     żadne kupowanie - budowanie obywatelskości
     bierzcie sprawy we własne ręce
     głosujcie bo warto
     wasz głos ma znaczenie
     zmienicie waszą bądź inną dzielnicę
     budujmy u ludzi (gimnazjalistów oraz licealistów) poczucie odpowiedzialności za szkołę, osiedle, dzielnicę czy Kraj!
     pozdrawiam

     • 7 3

     • jeśłi zbierają podpisy bo chcą tej skoczni to masz rację

      ale jeśli ich motywacją jest wolne od nauki
      to nie dość, że to nie jest nagroda tylko ogłupianie
      to jeszcze rpacują dla kogoś innego a nie dla siebie samych,
      młodzież łatwo zmanipulować, zwłaszcza w kraju o mentalności homosovieticus
      gdzie nikt nie widzi w przekup[stwie nic złego
      i am je wyssane z mlekiem matki

      • 5 0

  • manipulacja TROJMIATO.pl (3)

   Wszyscy samorządowcy namawiają do głosowania na budżet obywatelski
   Szkoła włączyła się w tę inicjatywę - budowania obywatelskości
   Wyjaśniła co to BO
   Jakie są zasady głosowania
   Omówiła wszystkie projekty z dzielnicy - zaznaczając że wolno głosować na dowolny w mieście
   Każdy uczeń głosował na dowolny projekt z dowolnej dzielnicy
   wszystko było zgodne z regulaminem głosowania oraz wszystkie standardy MORALNE oraz ETYCZNE zostały zostały dotrzymane

   • 11 14

   • (1)

    Chyba nie wiesz o czym piszesz. To nie uczeń głosował. Rola ucznia kończyła się na przyniesienie PESELU i imienia ojca. Co było potem? Kto i jakim prawem oddał głos za kogoś innego.

    • 14 7

    • Kłamstwo - właśnie uczeń głosował

     Tylko i wyłachanie uczeń głosował - nikt inny
     proszę nie kłamać!!!

     • 3 7

   • czemu samorządowcy namawiają, co oni z tym mają wspólnego?

    może potrzebują podkładki w postaci głosu ludu,
    (dla Unii Europejskiej), żeby uzasadnić jak wydawane są pieniądze?
    Temu damy, temu damy, tu się zatrudni, tam się rozpisze.
    A na koniec jeszcze polityczną śmietankę można spić,
    że to MÓJ projekt ludzie wybrali,
    jestem BOSKI.

    • 1 3

  • Tytuł tego artykółu to nadużycie - za wygraną nie było żadnego wolnego - była wycieczka edykacyjna!! (1)

   1 - samorządowcy (Prezydent i jego zastępcy) namawiają szkoły żeby brały udział w BO (szkoła nie dostaje środków z miasta na takie inwestycje) - to jedyna szansa na poprawę warunków dla naszych dzieci!!!
   2 - szkoła budowała obywatelskość - głosy mogły i zostawały oddawane na wszystkie projekty nie tylko ten szkolny
   3 - Burza w szklance wody - konkurs trwał niecały dzień!!

   • 5 7

   • Ciekawe co z ważnością głosów oddanych podczas dnia konkursowego

    • 3 1

  • Tytuł tego artykółu to nadużycie - za wygraną nie było żadnego wolnego - była wycieczka edykacyjna!! (4)

   • 5 0

   • artykuł (2)

    artykuł

    • 6 0

    • artykuły w liczbie mnogiej (1)

     a jak jest jeden to artukół!!!

     • 0 0

     • kój rzelazo puki goronce

      ojezumatkoteresozkalkulatora

      • 0 0

   • i słusznie - mam nadzieję że była do muzeum ortografii

    • 5 0

  • chyba malo z was wie ze tzw. danymi swiat handluje !

   Jak pokazalo zycie bazy danych i dane sa dzis odsprzedawane za grube miliony i zarabia kazdy kto tymi danymi handluje lecz nie osoba ktorej dane sa przedmiotem handlu. Ludzie ! jestescie naiwni a wasz rozum juz chyba zanikl ).

   • 2 1

 • Czy to było legalne? (10)

  ...

  • 55 7

  • (1)

   Wygląda na działanie zorganizowanej grupy chcącej bezprawnie wpłynąć na wynik demokratycznych wyborów.

   • 14 4

   • sam też jesteś zorganizowaną grupą kiedy oglądasz reklamy

    i słuchasz demagogii sączącej się z jadowidych otwórów gębowych polityków, księży i dobrze opłącanych i sterowanych dziennikarzy.
    Jesteś zorganizowaną grupą docelową zwaną baranem, kołtunem, pustakiem
    lub delikatnie polskim, ciemnym ludem.

    • 8 3

  • Każdy ma prowo głosować na taki projekt jaki mu się podoba

   • 3 1

  • (6)

   To z pewnością nie było legalne. I wcale nie chodzi o ochronę danych osobowych.

   • 7 2

   • (1)

    właśnie że było
    uczniowie głosowali (mieli prawo)
    i głosowali na projekt jaki chcieli - dowolny
    zostali poinformowani o wszystkich projektach - byli świadomi
    przypominam że mówimy przede wszystkim o ludziach z liceum czyli 16 -19 lat :)
    pozdrawiam trzeźwo myślących - nie dajcie się zmanipulować tanią sensacją i nie obiektywnemu artykułowi

    • 3 7

    • Głos za siebie ok.. Ale handel danymi osób trzecich? Na myśl mi przyszedł "handel danymi" w okresie złotej ery 3 filaru ;)

     • 5 3

   • pytałem- retorycznie zresztą, czy to było legalne... (3)

    w swietle ustawy o ochronie danych osobowych. NIe wnikam, czy projekt jest słuszny i czego dotyczy. Chodzi o to, że dane osobowe, oraz oswiadczenia z podpisami przechodzą z rąk do rąk przez ręce osób, które nie są uprawnione do zbierania takich danych- chyba ze czegoś nie wiem to mnie poprawcie... Władze miejskie szybko zareagowały i wycofano się z tej akcji co tylko potwierdza, ze zrobili w gacie ze strachu. A jesłi za jakiś czas któraś z tych osób dostanie wezwanie do spłaty zobowiązań których nie zciągnęła, to kto wtedy będzie winny? Kogo oskarżyć?...

    • 5 0

    • Jeszcze parę osób może w gacie narobić .... To to kryminał !

     • 2 0

    • (1)

     osoby, ktore przekazaly pesele, aby uczniowie w szkole mogli zaglosowac w BO musieli przyniesc odpowiednie oswiadczenie - zgode i glosowac na dowolne projekty. To byl konkurs na najbardziej obywatelska klase

     • 2 0

     • To już będzie ustalać prokuratura która - z czego mi wiadomo siada do sprawy. Niemniej gratuluje... Inteligencji... Dyrektorowi placówki który wpadł na pomysł zbierania peseli. No ale zostawmy to wymiarowi sprawiedliwości do oceny :)

      • 6 1

 • uczcie młodych demokracji (5)

  Takie pokolenie, coś za coś. Bezideowe.

  • 43 5

  • nie chodzi o bezideowosc lecz wiekszosc jest zwyczajnie bezmyslna (1)

   ludzie sa dzis polglowkami bezmyslnymi a ich zycie to markety ,komoreczki ,kolorowe szmaty i zarcie i za to by zycie oddali byle miec kolorowe paznokietki,stringi zlote i nowy telefonik.

   • 10 0

   • na g*wnie podobno najlepiej rośnie

    zatem zwykły człowiek, taki jak opisałeś, też jest potrzebny,
    nie każdy ma ambicje zostać istotą wyprostowaną,
    wiekszość ma ambicje być czworonożną lub mocno pochyloną.
    Tak to już jest na tym świecie.

    • 2 1

  • Wspomnijmy minione wybory parlamentarne...Praktycznie kazdy cos obiecuje.Ludzie idą i głosują i mamy taki wynik wyborów,jakim mamy.Czy obietnice zostaną spełnione?Zakladam, ze moze być cieżko.
   A tu?Dzieci zaangażowały sie w akcję, miały dostać nagrodę za postawę obywatelską.Dzieci by sie ucieszyły z nagrody, z nowego boiska. A ludzie z dzielnicy? Byliby dumni, że mają u siebie taki piękny, nowoczesny obiekt. I nie tylko ludzie z Chyloni by z niego korzystali.

   • 2 0

  • Dobrze uczą tej demokracji: Zagłosuj to bedziesz miał korzyść. Osobistą

   w następnej klasie będzie kolejna lekcja.
   Jak inni zagłosują na mnie to bedę miał jeszcze większa korzyść. Też osobistą

   • 0 0

  • haha

   A jak dzieci zbierają plastikowe nakrętki (za tym idzie np. pomoc niepełnosprawnym) i klasa, która zbierze najwięcej dostaje nagrodę...to jest złe? Uczy niewłaściwych zachowań?

   • 1 0

 • Wolne od szkoły... (13)

  Za głosy w BO
  Za dzień edukacji narodowej
  Za dzień nauczyciela
  Za święta Bożego Narodzenia
  Za święta Wielkanocne
  Za Sylwestra
  Za trzech króli
  Za Dzień Niepodległości
  Za rekolekcje
  Za 3 Maja
  Za Boże Ciało
  Za wakacje
  Za weekendy

  Kiedy się uczyć?
  I po co się uczyć?

  Czekam na kolejne propozyce dni wolnych od nauki...

  • 76 54

  • 10 dni wolnych w roku, porażająca liczba (2)

   JAK ŻYĆ

   • 16 7

   • a soboty wolne to pies? (1)

    Jak się dokładnie policzy to za PRL było dwa razy więcej dni nauki niż wolnych .

    • 7 10

    • hmm do 10 dni wolnych w roku, porażająca liczba

     chłopie :)
     365 - 60 (wakacje) - 14 (ferie) - 42*2 (pozostałe weekendy bez ferii i wakacji) - wypisane święta (okolo 14 niekoniecznie pojedynczych dni) = 190 dni z 365 ...
     dużo ? ledwie ponad połowę roku nauki...
     i ten koment napisał dorosły ... płakać się chce :)

     • 15 10

  • nie wiem, do jakiej ty szkoły chodziłeś, ale ja z klasą do kina/teatru/opery/... wychodziłem, a przecież o to chodzi, co do rekolekcji się zgadzam, o to jest już za dużo, szkoła jest dla nauki, nie wiary

   • 18 2

  • (1)

   nie wiem, ktora szkola ma wolne np. w rekolekcje?? rekolekcje - po zajeciach

   • 7 7

   • W mojej szkole rekolekcje sa po lekcjach

    • 6 0

  • zaczyna się od braku szacunku do wiedzy (1)

   dla dorobku ludzkości (patrz IS wysadzająca tysiącletnie zabytki)
   a potem zamienia się potencjalnych ludzi w zwierzęta,
   a z tego stanu już się nie wychodzi, chyba, że cudem
   (patrz religia i brak edukacji).

   Osoba, która szuka tylko powodu aby opuścić zajęcia
   już jest stracona dla świata. Będzie niczym więcej niż małpoludem z płaskim czołem. Zrobimy z niej popychla lub użyjemy jako kukły lub pozoranta.

   • 2 3

   • lub łatwosterowalnego wyborcy

    to akurat też jest potrzebne, masy i motłoch mają za zadanie
    poprzez swoje tak zwane @wyrażenie wolnej woli@
    usankcjonować panowanie nad nimi

    • 1 1

  • Faktycznie, niech sie ucza w szkole w Boze Narodzenie, Boze Cialo, Sylwestra itd... hehe (zrobmy z Polski Koree). Dzien Edukacji Narodowej, to to samo co okresliles "Dniem Nauczyciela".
   W mojej pracy nie ma dnia wolnego dla uczniow i nauczycieli na Dzien Edukacji Narodowej, ani na rekolekcje, bo sa po lekcjach (kiedys bylo inaczej??) . Ciekawe czy Ty we wszystkie Swieta pracujesz. Wierz we wszystko co jest w mediach, a bedziesz "najmadrzejszy" hehe

   • 13 5

  • Już nie przesadzaj...

   • 4 4

  • i jeszcze za kartki od spowiedzi

   • 0 1

  • Wolne w piątki jak Arka gra.

   • 1 1

  • Jesteś głupkiem.

   Wakacje to mój urlop, którego nie mogę wziąć w żadnym innym czasie, święta wolne ma większość społeczeństwa, w Dzień Nauczyciela byłam w pracy i męczyłam się zabawianiem przez 7 godzin dzieci, bo nie wolno mi tego dnia zrobić zajęć dydaktycznych. Sprawdź zanim coś napiszesz, a swoje frustracje za szkolne niepowodzenia wylewaj gdzie indziej.

   • 2 1

 • (4)

  Milka lat temu jeden z gdañskich radnych zagłosował za kolegę.Skończyło się zainteresowaniem prokuratury i wyrokiem skazującym. Na miejscu osób, które to wymyśliły i przeprowadziły rozgĺądałbym się za dobrym prawnikiem.

  • 29 7

  • (2)

   każmy wszystkich którzy zagłosowali za swoje dzieci i niemowlaki
   skażmy prezydenta GDYNI - dopuścił do takich zasad!

   • 1 2

   • (1)

    To nie tak. Za swoje dzieci można głosować jako rodzic i przedstawiciel ustawowy. Ale tu głosowano za tych, których pesele kazano przynieść dzieciom.

    • 3 2

    • a za swoich rodziców?? wolno?
     ja głosuję za swojego TATĘ jest już osobą starszą i nie potrafi korzystać z komputera!!!

     nikt nikomu nic nie kazał - proszę nie kłamać!!!

     licealiści mogli przynosić pesele rodziców - którzy pisemnie wyrazili zgodę!!!

     Przypominam - konkurs trwał kilka godzin i został odwołany

     • 2 1

  • eh te dane osobowe i ich ochrona to jeden wielki burdel

   wolno pokazać tablicę rejestracyjną czy nie? - odwieczny problem

   wątpie, że tu będą jakiekolwiek kroki prawne pociągnięte

   • 1 0

 • w budżecie obywatelskim (6)

  nie mogą brać udzialu placówki szkolne!

  Zróbcie coś w końcu dla zwyklych mieszkańców!

  • 58 9

  • I znowu krzyk! (2)

   Wreszcie jakaś grupa sie zebrała i chciała zrobić cos dla "zwykłych mieszkańców" - bo tacy chodzą do szkoły.
   I znowu ktoś krzyczy: jakim prawem???
   A Pan/Pani co zrobiła dla mieszkańców? W BO projekt moze składać każdy.

   • 5 9

   • trochę tak a trochę nie (1)

    bo w szkole za wykonanie pracy agitatorskiej była przyznana łapówka,
    prawdziwe zebranie zwykłych mieszkańców miałoby na celu zmienienie czegoś na korzyść i to samo w sobie byłoby nagrodą,
    w tym przypadku uczniom nie zależy na tej skoczni czy co to miało być
    czyli działają wbrew przekonaniom w zamian za nagrody,
    to nie jest motywacja jakiej chcemy w cywilizowanym społeczeństwie!

    • 4 2

    • w szkole głosowano na różne projekty nie tylko szkolny
     liczył się każdy głos a nie głos oddany na konkretny projekt!!

     • 1 1

  • (1)

   Tez się zapytam: a Pan co zrobił?
   Bo ja zagłosowałem dzieki szkole. Tak pewnie nie głosowałbym w ogole. I moi rodzice tez wczoraj głosowali. Nie wazne na jakie projekty ale głosowali. Kazdy jest pierwszy do wyśmiewania i krytykowania. Ja wiem ze cos zrobiłem dzieki komu co tez cos robi.

   • 3 2

   • yhm, ty też wyśmiewasz i krytykujesz a postaraj się zrozumieć o co chodzi tym ludziom

    a chodzi o to, że krytyka jest uzasadniona
    a motywacja była niewłaściwa,

    oczywiście, że dobrze jest coś zrobić i się zaangażować,
    ale pytanie z jakich pobudek?
    chodzi o budowanie cywilizowanej moralności
    a nie przekupnego chciejstwa i interesowności.
    Po prostu obiecywanie dnia wolnego uważam za bardzo niewłaściwe,
    ale to bardzo niewłaściwe.

    • 2 2

  • Zgadzam się w 100%. Nie rozumiem dlaczego w budzecie obywatelskim biorą udział placówki oświatowe ... Szkoły i kościoły zrobiły wielką agitację aby głosować na projekty związane z oświatą....to NIE FAIR !!! Jaką szansę na powodzenie mają potrzeby zwykłych mieszkańców- remonty dróg , chodnikow itd..... ZADNEJ......

   • 3 5

 • niezła deprawacja młodych ludzi (2)

  głosowanie to jest pewna dobra wola, taka "nagroda" to chory pomysł.
  Proponuję, by w dalszym kroku samorządowcy i politycy pokazali młodzieży jak się "kręci lody" żeby zachęcić do jeszcze bardziej czynnego udziału w życiu publicznym.

  • 52 2

  • manipulacja TROJMIATO.pl (1)

   Autor teksu nie podał że w naszej szkole można głosować na dowolny projekt, z dowolnej dzielnicy
   Zapomniał dodać że została przedstawiona całą idea BO
   Zostały omówione wszystkie projekty z naszej dzielnicy
   Konkurs nazywał się OBYWATELSKA KLASA.

   • 1 11

   • Konkurs powinien nazywać się "kręcenie lodów dla najmłodszych".

    • 5 2

 • Wycofać możliwość finansowania inwestycji szkolnych!!

  To paranoja, że ktoś się stara i walczy o jakiś mały projekt, a tu wchodzi rada rodziców z dyrekcją i zgarniają całą sumę na jakieś boisko za 300 tys. I jaka jest jego "ogólnodostępność"? A taka, że można po uzgodnieniu ze szkołą z czegoś skorzystać, ale nie w godzinach, nie pasujących szkole, nie w weekend, bo zamknięte itd. itd. Chodzi o to, że to jest tak naprawdę obywatel kontra duża na skalę lokalną instytucja, która ma 100X większe możliwości mobilizacji. Ok. to niech nie będzie ograniczenia zupełnego, ale np. projekt szkolny pod warunkiem, że maksymalnie 30% kwoty budżetu, a rada rodziców i szkoła dokładają się na min. 10% wartości projektu.

  • 47 8

 • A w Wielkim Kacku

  Głosujemy na projekt nr 9 (Plac zabaw dla dzieci w 2-10 lat) oraz projekt nr 10 (Remont chodnika na Starodworcowej). Czyli dla każdego coś miłego :) Zachęcam i miłego dnia!

  • 16 13

 • a gdzie ochrona danych osobowych? (8)

  Jeśli dyrekcja, zastępcy i rada rodziców- zapomnieli o tej ustawie,
  to nie mam więcej pytań
  wstyd

  Miłego dnia....

  • 52 5

  • (4)

   Ja głosowałem za mojego Tatę, który mnie o to poprosił i jest już w sędziwym wieku i nie zna się na komputerach
   czy złamałem ustawę....

   • 0 6

   • (3)

    Nie, bo głosowałeś w jego imieniu za jego wiedzą i zgodą (inaczej niż w draństwie opisanym w artykule). .

    • 1 1

    • nie wiesz to nie komentuj (2)

     artykuł kłamie
     głosować mogli licealiści oraz ich rodzina po pisemnej zgodzie i zaświadczeniu własnoręcznym podpisem najbliższych.
     więc wszystko odbywało się za wiedzą oraz zgodą
     rodzice o wszystkim zostali poinformowani tak jak i uczniowie
     artykuł to tania sensacja

     • 1 1

     • To nie rozumiesz drugiego dna. (1)

      Ale nie dziwota, jesteś ofiarą nowego systemu (de)edukacji. Taki był zamiar tego systemu.

      • 1 1

      • ...

       By zebrać jak najwięcej głosów, uczniowie ZSO nr 5 byli zachęcani przez szkołę w porozumieniu z radą rodziców do przynoszenia na lekcje potrzebnych do głosowania danych: numerów PESEL i imienia ojca, zebranych wśród najbliższych

       nr pesel .... imię ojca....

       jaja jak berety

       • 1 0

  • (2)

   Nikt z dyrekcji ani rady rodziców nie mieli wglądu w pesele ani w inne chronione dane
   Każdy uczeń głosował samodzielnie i na dowolny projekt
   Autora tekstu prosimy o rzetelność

   • 2 10

   • (1)

    Nie broń przegranej sprawy w kolejnym wpisie, bo się ośmieszasz. Odpowiedz na jedno i to proste pytanie: Dlaczego władze Gdyni kazały dyrekcji szkoły ( i to z z hukiem) z zastosowanej procedury się wycofać?

    • 10 1

    • Zapytaj władz ....to będziesz wiedział

     nie wiem o jakim huku piszesz?

     moim zdaniem ty się ośmieszasz
     pozdrawiam

     • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.