• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynianie i gdańszczanie dyskutują o budżecie obywatelskim

Patryk Szczerba
5 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Przejście przez ul. Śląską w Gdyni na wysokości ul. Podolskiej to jeden z projektów, które trafiły do realizacji po głosowaniu w 2018 roku. Przejście przez ul. Śląską w Gdyni na wysokości ul. Podolskiej to jeden z projektów, które trafiły do realizacji po głosowaniu w 2018 roku.

Projekty ogólnomiejskie, sposób ich zgłaszania oraz kwoty, jakie mają zostać przeznaczone na ten cel będą głównym tematem spotkania na temat przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Gdyni. Dyskusja z mieszkańcami odbędzie się we wtorek o godz. 17:30 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdyni. Spotkania o budżecie obywatelskim odbywają się też w Gdańsku.



Przypomnijmy: na początku roku w życie weszły zmiany w przepisach dotyczących budżetu obywatelskiego.

Najważniejsze z nich to:

  • kwota przeznaczona na budżet obywatelski musi wynosić minimum 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu,
  • wszystkie miasta na prawach powiatu muszą zgłaszać obowiązkowe projekty ogólnomiejskie,
  • radni w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie mogą usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego


Jak oceniasz ideę budżetu obywatelskiego?

Gdyńscy urzędnicy proponują dyskusję o nowych zasadach, które zaczną obowiązywać od 2019 roku oraz innych zgłaszanych przez mieszkańców propozycjach w trakcie tegorocznej edycji.

Całość ma zostać zaprezentowana na spotkaniu, które zaplanowano we wtorek na godz. 17:30 w  Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych w budynku IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wezmą w nim udział m.in. koordynujący gdyński budżet obywatelski przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych. Swój udział zapowiada także Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Kwota budżetu obywatelskiego w Gdyni zwiększona do 10 mln zł



- Zwiększy się kwota do 10 mln zł. Pojawią się najprawdopodobniej projekty miękkie, a więc nie tylko inwestycyjne. O tym wszystkim chcemy porozmawiać z mieszkańcami - mówi Guć.
Szczególna uwaga będzie poświęcona możliwości zgłaszania i wyboru projektów o zasięgu ogólnomiejskim.

Czytaj również: wyniki głosowania na budżet obywatelski w Gdyni w 2018 r.

- Przedstawimy najważniejsze wnioski z ewaluacji tegorocznej edycji, zmiany w przepisach oraz propozycje wypracowane z udziałem Rady ds. Budżetu Obywatelskiego - dodaje Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych.

W tym roku mniejsza frekwencja w BO w Gdyni



W tym roku głosowanie w gdyńskim budżecie obywatelskim odbyło się w czerwcu. Inni partnerzy z metropolii głosowali we wrześniu. Władze Gdyni wśród powodów przyspieszenia głosowania wymieniały chęć podniesienia frekwencji.

Nie udało się. 13,04 proc. głosujących oznaczało spadek w stosunku do ubiegłego roku, gdy zagłosowało 15,5 proc. mieszkańców. Do wydania było 5,9 mln zł plus premia na realizację projektu w dzielnicy, w której zagłosowało najwięcej osób.

Dyskusja o budżecie obywatelskim także w Gdańsku



Podobne spotkanie odbyło się w poniedziałek w Gdańsku, w Domu Technika NOT zobacz na mapie Gdańska.

Oprócz spotkania z mieszkańcami planowane jest także spotkanie z wnioskodawcami projektów. Odbędzie się we wtorek 6 listopada, także w sali NOT oraz dyskusja z przedstawicielami rad dzielnic.

Czytaj: wyniki BO w Gdańsku i Sopocie

Wydarzenia

Budżet Obywatelski w Gdyni - spotkanie

spotkanie

Miejsca

Opinie (84) 3 zablokowane

  • W zwziazku z postulatami liwidacji ryuchu ulicznego w miescie na rzecz sciezek rowerowych, postuluje by wladze poszly mieszkancom na reke i zabronily ruchu samcgodowego prywatnego w miescie.
    Oczywiscie prawo poruszania sie po drogach publicznych miałyby szczcgółowo wyselekcjonowane pojazdy, z uwzglednieniem pojazdów swity miejskiej, do czego mozna wykorzystac listy osob uprzednio uprzywilejowanych do prawa beplatnego parkowania pojazdow w strefie platnego parkowania .

    • 3 1

  • Resztki z Pańskiego stołu dla gawiedzi

    Tak... starajcie się. Ale macie wpływ na wydatki Gdyni. Szanowny Pan Król zepchnie dla kundli poza krawędź stołu jakieś resztki. ... żadna łaska... to nasze pieniądze.

    • 9 1

  • i to wszystko co mogą gdynianie
    dyskutować
    a waaadzuchna i tak zrobi co chce

    • 6 1

  • Drogi bez korkow

    Panie i Panowie , zmiany na drogach to jest jeden z priorytetów! Rozładowanie korków w Gdyni ! Nie do pomyślenia aby Gdańsk w ciągu kilku lat tak pięknie się przebudował-mosty , szerokie drogi, wyprowadzenia z drogi expresowej na dzielnice miasta a Gdynia co, ciągle tak samo Korek gdziekolwiek się nie pojedzie
    Proszę Państwa nie do pomyślenia aby co roku była estakada remontowana! Sprzedać pola na których wyrastają domy i bloki a nie zabezpieczyć ludziom dojazdów tylko pozwolić aby codziennie stali w korku i to bez względu na to w jakiej dzielnicy się znaleźliśmy....

    • 7 3

  • Gdynia gora (1)

    Mnie interesuje kiedy w końcu będzie można dostać się do Gdyni Północ bez korków na estakadzie oraz doświetla ulice Gdyni Pogorze, Obluze, Oksywie itd.
    Ciemno, brak dobrej widoczności na drogach, brak widocznych oznakowań przejść dla pieszych

    • 6 0

    • była szansa na zmiany, ale 70% lubi stać w korkach

      • 1 3

  • plebs się angażuje

    a budyń namiesza w głosowaniu i zrobi co kolesiom pasuje.

    • 2 2

  • A że się powtórzę jak się ma hałda toskycznych i rakotwórczych fosforów w wiślince

    która truje nas i zatokę należącą, a która należy do Gdańskiego Przedsiębiorstwa Nawozów Fosforowych?!! Jakaś cisza o tym od paru lat, a fosfor spływa do zatoki. Może redakcja by trochę ten temat podrążyła, bo 'eksperci' powiązani (rady takie czy inne i nadzorcze) notabene w Azotach Puławy jako niby 'niezależni' specjaliści wykonali badania i obwieścili że nie ma żadnego zagrożenia.

    • 3 0

  • przestałem głosować, gdy zacząłem czytać dokładnie opisy i komentarze UM (do wykonania)

    a szczególnie, gdy przeczytałem opis projektu renowacji Abrahama w Gdyni - same ogólniki - i ten projekt wygrał (pomimo że go popieram, to uważam ze taki pseudokosztorys nigdy nie powinien być dopuszczony)

    potem zacząłem czytać uważnie opisy projektów poddanych pod głosowanie i zdębiałem

    powielające się propozycje (do tych już istniejących), czyli wyrzucanie pieniędzy w błoto

    ceny brane z sufitu (jeden kosz na śmieci za 500 drugi za 5000, dziesiątki tysięcy za parę metrów kwadratowych - uwaga nie sześciennych - piachu)

    a na koniec okazało się, ze te kosztorysy i tak nie mają najmniejszego znaczenia, że wykonawcy także nie będą ci wskazani, bo UM sam sobie wszystko zrobi...

    od tego czasu nie przykładam ręki do tego przewału jakim jest pseudo budżet obywatelski - jedna wielka ściema

    • 6 3

  • Para w gwizdek

    Budżet obywatelski w obecnej formule to taki substytut pseudo władzy ludu miejskiego. Niewiele z tego wynika, a gadania jest co niemiara. Jak zwykle cała para idzie w gwizdek! Projekty i plany, ankiety i badania - potem tradycyjnie góra rodzi... mysz. I powstaje wygodne alibi. I jest jak jest - jak zawsze pospolitość skrzeczy....

    • 3 0

  • Do tej pory głosowałem na BO.

    Ale to, co w tym roku w wyniku BO zrobiono z projektem skweru w Gdańsku na Al. Jana Pawła II (na przeciw szpitala na Zaspie), przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania.
    Nie dość, że koszt wielokrotnie większy, to paranoja z konfliktem działek spowodowała, że skwer ten powinien być imienia Stanisława Barei. Kto tego jeszcze nie widział - zapraszam. To się do telewizji nadaje!
    Nigdy już nie zagłosuję na BO.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane