• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńscy policjanci mogą stracić siedzibę

Patryk Szczerba
22 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Obiekt powstał przed wojną. Zdaniem specjalistów bryła obiektu jest jednym z najbardziej udanych mariażów funkcjonalizmu z elementami tzw. nowego monumentalizmu. Obiekt powstał przed wojną. Zdaniem specjalistów bryła obiektu jest jednym z najbardziej udanych mariażów funkcjonalizmu z elementami tzw. nowego monumentalizmu.

Budynek, przy ul. Portowej 15 zobacz na mapie Gdyni, w którym swoją główną siedzibę mają gdyńscy policjanci - niszczeje. Co gorsza, o nieruchomość coraz ostrzej walczą przed sądem prawnicy dawnych właścicieli. Niekorzystne dla policjantów wyroki mogą oznaczać nawet wyprowadzkę.



Czy w Gdyni potrzebna jest nowa komenda policji?

Przed wojną obecna siedziba Komendy Miejskiej Policji należała do najbardziej reprezentacyjnych budynków biurowych w Gdyni. Inwestor - Towarzystwo Żeglugowe Bergtrans nieprzypadkowo zlokalizował ją przy głównej arterii łączącej Śródmieście (Plac Kaszubski) z nowoczesnym portem morskim. Dziś budynek sukcesywnie, mimo doraźnych remontów, popada w coraz większą ruinę, tymczasem alternatywy na horyzoncie nie widać.

Powód? Wywłaszczenie

Cała historia zaczyna się od podjętej w 1954 roku decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku o wywłaszczeniu dawnych właścicieli i przeznaczeniu budynku dla administracji. Sprawa własności budynku wróciła po przemianach ustrojowych, kiedy w 2003 roku kurator spółki Bergtrans wystąpił o unieważnienie decyzji wydanej w latach 50. W 2007 roku Naczelny Sąd Administracyjny przyznał mu ostatecznie rację uchylając wcześniejsze decyzje w tej sprawie. W 2008 roku Minister Infrastruktury stwierdził z kolei nieważność orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od tego momentu batalia prawna o zabytkowy budynek rozpoczęła się na dobre.

Miasto próbowało występować o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak ministerstwo swoją decyzję utrzymywało w mocy. Nie pomogły również skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz później Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie 1 marca 2011 roku oddalił skargę kasacyjną.

W międzyczasie do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił pozew o wydanie przez Skarb Państwa budynku spadkobiercom. Decyzja była dla spółki korzystna, ale Sąd Apelacyjny w Gdańsku w grudniu 2010 roku uchylił ją, wskazując, że kurator powoda nie był uprawniony do wytoczenia powództwa i przekroczył tym samym zakres swojego umocowania ograniczony do podjęcia czynności powołania organów spółki.

Wniosek o zasiedzenie

Został on po usunięciu uchybień ponowiony, ale obecnie postępowanie o wydanie nieruchomości jest zawieszone. Ministerialni urzędnicy z Warszawy postanowili bowiem złożyć wniosek o zasiedzenie i w ten sposób uzyskać prawa do budynku, blokując działania spółki.

- Sprawę w imieniu Skarbu Państwa, tj. Prezydenta Miasta Gdyni, prowadzi Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku podejmuje wszelkie przewidziane prawem kroki w celu utrzymania przedmiotowej nieruchomości, a jednym z takich działań jest proces o zasiedzenie - uspokaja Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dodaje, że z uwagi na toczące się postępowanie sądowe dotyczące przedmiotowej nieruchomości dokonywane są przez Komendę Wojewódzką w Gdańsku jedynie niezbędne, bieżące prace remontowe.

Obecnie elewacja jest jednak w katastrofalnym stanie. Do życzenia wiele pozostawiają również warunki pracy. Obecnie elewacja jest jednak w katastrofalnym stanie. Do życzenia wiele pozostawiają również warunki pracy.
Powodów do obaw jednak nie brakuje. Pod koniec roku zapadł wyrok o oddalenie wniosku o zasiedzenie. Został natychmiast zaskarżony.

- 10 marca 2016 roku odbyła się rozprawa apelacyjna, na której strony przedstawiły stanowiska. Sąd Okręgowy w Gdańsku odroczył rozprawę bez podania terminu, bo musi zapoznać się z aktami księgi wieczystej i sprawy o wydanie - informuje Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni.
Bez paniki

Na razie wśród gdyńskich policjantów zmartwienia sytuacją nie widać.

- Wykonujemy swoją pracę, a na to, co dzieje się "na górze" i tak nie mamy wpływu, więc nawet nie za bardzo interesujemy się rozstrzygnięciami sądowymi - mówi nam jeden z policjantów pracujących przy ul. Portowej.
Spokojnie do sprawy podchodzą również urzędnicy, którzy na pytania o nową siedzibę odsyłają do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Policjanci do kwestii możliwości utraty budynku i ewentualnego planu awaryjnego również się nie odnieśli.

Kilka lat temu wśród możliwych lokalizacji przewijała się działka przy ul. Staniszewskiego zobacz na mapie Gdyni. Rok temu informowaliśmy, że w tym miejscu powstanie nowy komisariat, tyle że obsługujący Chwarzno, Wiczlino wraz z Witominem, gdzie obecnie policjanci pracują w pomieszczeniach wyodrębnionych z... budynku mieszkalnego.

Kilkaset osób z roszczeniami

Przypomnijmy, że w Gdyni z roszczeniami do nieruchomości zajmowanych przez miasto wystąpiło już niemal 500 osób. W ostatnich tygodniach miasto przegrało w sądzie sprawę o zasiedzenie nieruchomości przy ul. Władysława IV zobacz na mapie Gdyni, gdzie działa przedszkole.

Najgłośniejsze sprawy dotyczą m.in. budynku Wojskowego Sądu Garnizonowego przy ul. Korzeniowskiego 7 zobacz na mapie Gdyni, a także parkingu przy centrum handlowym Batory czy parków. Największy z nich - Park Kiloński, zajmujący ponad 3 ha terenu pomiędzy ulicami Morską, Wiejską i Chylońską zobacz na mapie Gdyni - miasto zdecydowało się wykupić, by prawowici właściciele nie ogrodzili lubianego miejsca rekreacyjnego.

Nierozstrzygnięty jest jeszcze spór o Pałac w Kolibkach, który chce odzyskać mieszkający w Szwecji spadkobierca hrabiego Kukowskiego, a także spór ze spadkobiercami właścicieli terenów, na których ma powstać Forum Kultury.

Bezpieczeństwo i prasa

Obiekt przy ul. Portowej 15 zobacz na mapie Gdyni, w którym znajduje się Komenda Miejska Policji został zbudowany w latach 1936-1937 przez norwesko-polską firmę maklerską - Towarzystwo Żeglugowe Bergtrans Sp. z o.o. w Gdańsku.

Większościowym udziałowcem była firma żeglugowa Det Bergenske Dampskibsselskab z Bergen. Obiekt stał się też siedzibą Związku Gdyńskich Ekspedytorów Portowych oraz redakcji "Kuriera Bałtyckiego". W okresie II wojny światowej pełnił funkcję Prezydium Policji.

Po zakończeniu działań wojennych część pomieszczeń zajmowała komenda milicji obywatelskiej przeniesiona później na ul. Świętojańską. W 1951 roku siedzibę przejął Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a później Komenda Miejska Milicji.

Miejsca

Opinie (143) 2 zablokowane

  • A po co przecież policjanci w tej komendzie i tak nic nie robią. Siedzą i liczą rubryczki. Cała robota jest robiona przez komisariaty. Tam siedzą darmozjady i pierdzą w stołki na oficerskich etatach.

    • 9 5

  • Kamienna Góra jako punkt obserwacyjny

    Minister Błaszczak sypnie groszem i policjanci wybudują się np. na Kamiennej Górze, by optycznie kontrolować Miasto.

    • 6 3

  • Ten budynek jest w sam raz. (1)

    Oby udało się z tym zasiedzeniem, następnie zrobić remont i niech Policja tam zostanie, bo to dobra lokalizacja. Chyba, że warunki wewnątrz budynku są takie, że nawet po remoncie dużo się nie poradzi, to wtedy ukroić kawałek terenu od PKP na Jana z Kolna i tam wybudować nowy budynek, np. koło Sądu, tam gdzie jest autohandel czy coś.

    • 11 7

    • i niech tak będzie ale po wyplaceniu odszkodowania spadkobiercom

      • 0 2

  • Najbardziej skorumpowany komisariat !!! (6)

    Korupcja i kolesiostwo, to wszystko co znajdziesz na komisariacie przy ulicy portowej w Gdyni !!!!!

    • 4 6

    • Na portowej nie ma żadnego komisariatu. Najbliższy na waszyngtona 11 - kp gdynia śródmieście.

      • 3 1

    • Tubylcze ! (4)

      Komisariat na Portowej ?

      Chyba ci sie komuna przyśniła .

      Co do korupcji , mam nadzieję iż policjanci z KMP zapprosza ciebie wraz z Prokuratura na rozmowę w tej sprawie .

      Nie rzuca się słów na wiatr - mieszkańcu .

      Ponosi się konsekwencje swoich słów- prawne .

      A teraz czekaj na wizytę tych " skorumpowanych "

      • 2 2

      • Czekam !!!!!!!!!!!!!! (1)

        • 0 3

        • Jedziemy !

          • 2 0

      • Naucz się pisać ,ćwoku bez szkoły !!!

        • 1 2

      • Artykuł radia eska !!!

        Trzech funkcjonariuszy gdyńskiej drogówki zatrzymali pod zarzutem korupcji funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Zatrzymano również dwóch byłych funkcjonariuszy.

        Trzech funkcjonariuszy gdyńskiej drogówki zatrzymali pod zarzutem korupcji funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Zatrzymano również dwóch byłych funkcjonariuszy.
        Na trop skorumpowanych policjantów natrafiono w czasie badania innej sprawy kryminalnej. Z zebranych materiałów wynika, że zatrzymani brali łapówki od kierowców naruszających przepisy w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Obecnie mężczyźni przebywają w Policyjnej Izbie Zatrzymań. Wszczęto procedurę w celu wydalenia ich ze służby.

        • 0 1

  • w naszym kochanym kraju tylko gminom żydowskim oddaje sie kamienice na lewe papiery, tam nie obowiązuje zasiedzenie (1)

    wiec jak to jest z tym prawem..czy lobby żydowskie jest ponad prawem, tak tylko pytam.. /Łodź, Wa-wa, B.Biała itd/, oddawane są kamienice, gdzie wpakowano wcześniej kilka mln na remonty , to chyba nie przypadek a celowa robota

    • 8 3

    • Dlatego wybralismy nowy Rzad aby

      ukrocić tego rodzaju praktyki.... Żydów cechuje chyba mściwość poniewaz nie wiem jak im dogodzisz to i tak beda nas opluwać w zagranicznych mediach. Czytem je wiec wiem dobrze.

      • 0 0

  • wtedy PO dorwało się do władzy, żeby dbać o interesy Niemców i Żydów

    "Ministerstwo Infrastruktury zostało ponownie ustanowione 16 listopada 2007 w rządzie Donalda Tuska"
    Źródło:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ministerstwo_Infrastruktury
    Pozdrawiam

    • 2 5

  • Wywłaszczenia to konsekwencja PRLu, a więc XX WŚ. Dlaczego mamy nadal ponosić konsekwencje wojny? Dlaczego Niemcy ich nie ponosz

    Czy Niemcy tyle lat ponoszą ciężar wojny, którą wywołali? Musi być prawo, które wyznaczy ramy czasowe odpowiedzialności za PRL. I tymi ramami czasowymi jest 30 lat zasiedzenia.
    Skoro przedawnia się morderstwo i kradzież, to bezprawne wywłaszczenie również.
    I żaden sąd nie powinien stanąć po stronie Szweda.
    Za chwilę będę Szwedowi oddawać działkę, na której mój dom stoi? Budowany przez dziadka, wykupiony od rodzeństwa przeze mnie na wysoki kredyt dom oddam spadkobiercy szweda, bo kiedyś PRL go wywłaszczył i dziadkowi dał teren?

    • 4 4

  • Jakze mi przykro

    ze psiarnia bedzie bezdomna.

    • 2 7

  • Prywaciarze przejmą ten budynek i wtedy juz całkowicie popadnie w ruinę i bedzie pustym szkieletem... Bedą mieli w posiadaniu ale wyremontować ze względu na koszta nie wyremontują.

    • 4 2

  • Ale jaja.

    Ile to kasy włożono w remonty budynku, wyposażenie choćby pomieszczenia dyżurnego; nowa winda, okna.

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane