• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie (legalnie) na grilla?

Marzena Klimowicz-Sikorska
16 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jeśli nie ma się ogrodu albo działki, legalnie w Trójmieście ciężko jest rozpalić grilla czy ognisko. Jeśli nie ma się ogrodu albo działki, legalnie w Trójmieście ciężko jest rozpalić grilla czy ognisko.

W Trójmieście grillowego szału nie ma. Bo gdyby był w Gdańsku, Sopocie i Gdyni byłoby o wiele więcej publicznych miejsc do smażenia kiełbasek, hamburgerów i innych przysmaków przygotowywanych na ogniu. A jest ich jak na lekarstwo.



Gdzie najczęściej rozpalasz grilla/ognisko?

Do grillowania niezbędnych jest kilka rzeczy: półprodukty (mięso, warzywa itp.), chęci, grill i ładna pogoda. Z dwoma ostatnimi jest u nas różnie. Najczęściej grillują ci, którzy mają do tego własne miejsce: działkę lub ogródek. Tym co pogrillować by chcieli, ale nie mają gdzie, pozostają nieliczne miejsca w Trójmieście, w których można zrobić to legalnie, czyli bez narażania się na mandat do 500 zł.

W Trójmieście publiczne miejsca do grillowania można policzyć na palcach jednej ręki. I tak w Gdańsku... są dwa: w parku Reagana. Żeby jednak tam rozpalić grilla czy ognisko, trzeba pomyśleć o tym z tygodniowym wyprzedzeniem.

- Istnieje możliwość rozpalania ognisk (ewentualnie grilla) na terenie Parku im. Reagana w Gdańsku. Są wyznaczone dwa miejsca przeznaczone to tego celu. Pierwsze z nich mieści się w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska, drugie - przy stawie w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej zobacz na mapie Gdańska. W tych miejscach są umieszczone tablice z "Zasadami palenia ognisk w miejscach wyznaczonych na terenie Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku" - mówi Maria Jaźwińska, z ZDiZ. - Park to jedyne miejsce na terenie administrowanym przez ZDiZ, na obszarze którego można po uzyskaniu naszej zgodę urządzić ognisko.

Żeby zgodę uzyskać trzeba złożyć do ZDiZ w Gdańsku pisemny wniosek z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Trzeba w nim podać termin planowanego grillowania, ilość uczestników oraz wskazać osobę odpowiedzialną za grilla czy ognisko.

- Wniosek może złożyć każdy przez cały rok. Wydawane zgody nie ograniczają się tylko do okresu letniego - dodaje Jaźwińska.- Zazwyczaj wnioski składane do naszej jednostki dotyczyły rozpalenia ogniska, jednakże zdarzyła się już prośba o wydanie zgody na rozpalenie grilla, którą ZDiZ rozpatrzył pozytywnie.

W Gdyni sprawa grillowania wygląda nieco inaczej. - Kiedyś był miejski grill na Obłużu [przy stawku-przyp.red], ale został zdewastowany. Skoro ta idea się nie przyjęła, nie wymienialiśmy go. Ten temat nie był przez nas głębiej analizowany. - mówi Jan Gawin, kierownik działu gospodarki komunalnej gdyńskiego ZDIZ. - Jeżeli w mieście są jakieś miejsca do grillowania to głównie powstają z inicjatywy rad osiedli np. w Redłowie.

Oprócz tego grillować i rozpalać ogniska można m.in. na Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni, Parki Kilońskim zobacz na mapie Gdyni, przy Domu Kultury na ul. Łowickiej zobacz na mapie Gdyni. We wszystkich tych przypadkach wymagana jest zgoda Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości UM Gdyni. Ognisko można też rozpalić na Kolibkach zobacz na mapie Gdyni, wymaga to jednak zgody kierownika Zespołu Parkowego Kolibki.

W Sopocie absolutny zakaz grillowania i rozpalania ognisk dotyczy okolic ul. Bohaterów Monte Cassino. Poza tym by rozpalić legalne ognisko niezbędna jest zgoda prezydenta w uzgodnieniu ze strażą pożarną. Wyznaczonych miejsc do grillowania w Sopocie po prostu nie ma. Mimo to mieszkańcy do tego celu upodobali sobie Łysą Górę zobacz na mapie Sopotu.

Żeby legalnie upiec kiełbaskę trzeba od Trójmiasta nieco się oddalić. - Legalnych miejsc na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest kilka - zdradza nam Witold Ciechanowicz, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.

I tak są to: parking w Dolinie Zagórskiej Strugi koło Rumi, Marszewo w Gdyni (leśnicy urządzają tam ogniska dla dzieci, wystarczy wcześniej się umówić), parking przy jeziorze Wyspowo niedaleko miejscowość Młynki koło Gniewowa, pole biwakowe w Borowie, a także w Rogulewie koło Gdyni.

- Problem z grillem i rozpalaniem ognisk sprowadza się z naszego punktu widzenia do kwestii zaopatrzenia w drewno. Żeby nie dochodziło do karczowania lasu, trzeba by ten dostęp grillującym zapewnić - dodaje Ciechanowicz. - Na razie monitorujemy cały czas wyznaczone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym miejsca i, jeśli będzie zainteresowanie, pomyślimy o otwieraniu kolejnych, może jeszcze bliżej Trójmiasta.

Miejsca

Opinie (143) ponad 20 zablokowanych

  • a wszystko....

    a wszystko po to aby znajomy królika miał pracę ....i tyle w temacie

    • 2 1

  • Jak sie powinno pisac: "na grilla", czy "na grill"? Mi wydaje sie oczywiste, ze w bierniku powinno byc "grill", ale skoro nawet dziennikarze pisza "na grilla" to juz sam nie wiem...

    • 2 1

  • (1)

    balkon:-) Do szewskiej pasji doprowadza mnie, gdy ktoś robi sobie kiełbaski na balkonie.

    • 9 2

    • Ale udeczko to już nie???

      :)))

      • 1 0

  • Gril na plaży jest najlepszy ! (1)

    Pić wolno wszędzie a grila z rodziną zrobić nie można, idjoci te zakazy robią i resteuratorzy !!!

    • 4 3

    • 3 błędy w 1 zdaniu...

      ... i kto tu jest idiotą???

      • 4 1

  • Nie chodździe na grilla. Jest rakotwórczy. Kiedy tłuszcz spada na węgiel, paruje i wraca do kiełbasek. Ale tym razem (1)

    pełny substancji stymulujących powstawanie nowotworów. A na to się umiera. Nieraz słyszałem o ludziach, którzy pokonali raka. Ale każdy kto słyszy taką diagnozę, o dziwo zalicza się po pewnym czasie do tych drugich... Nie żebym zniechęcał do leczenia, ale na polu minowym nie urządza się potańcówki.

    Grillowanie bez ryzyka raka, a zarazem smaczne jest możliwe! Ale trzeba mieć po doktoracie ze wszystkich nauk ścisłych i po osiem Nagród Nobla ze wszystkich dziedzin.

    • 4 2

    • Tak. A jak dodaje się jakiś płynnych czy półpłynnych mazideł do ognia, czy jakoś tak, parówa

      znajduje się na języku ognia. To też jej szkodzi. I jest pełna produktu ropopochodnego.

      • 0 0

  • Ja proponuje w jadącym FIACIE 125 P wersja KOMBI..

    Z tyłu dużo miejsca,jak sie otworzy szyby to i wentylacja jes odpowiednia.Mozna podziwiac widoki w trakcie grillowania,a nawet jak spadnie wegielek na skajke i wypali dziurke ,to zadna strata.Mozna sciagnąc troche paliwa zeby sie lepiej rozpalił.włączyc radio o ile jest na wyposazeniu auta,a na koncu zamiast sprzatac całego FIATA razem z grillem zostawic gdzie dusza zapragnie.

    • 1 0

  • Polecam, "Zasady bezpiecznego grillowania" (1)

    Wydaje mi się, że należy kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrymi stosunkami międzyludzkimi.
    Ja wyznaje zasadę, że jeżeli rozmowa nie daje rozwiązania problemów sięgam po przepisy, których nie wszyscy znają.
    Później jest zdziwienie jak przyjeżdża straż....

    • 4 1

    • To co powinno być w linku

      Zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas grillowania na balkonach i tarasach

      Aktualne przepisy przeciwpożarowe, tj. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), nie zawierają jednoznacznych regulacji dotyczącej zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków.

      Tym niemniej, jak potwierdzają znane Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej przypadki, używanie na balkonach, tarasach i loggiach grillów z otwartym paleniskiem stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim miejscu ich stosowania, jak i w lokalach (balkonach) sąsiednich.
      Wśród możliwych scenariuszy powstania zagrożenia pożarowego należy wymienić w szczególności:
      objęcie zasięgiem płomienia palnych elementów znajdujących się na balkonie, tarasie lub loggi, w tym palnych okładzin zewnętrznych,
      zapalenie się ww. elementów od rozgrzanych węgli, także w wyniku upadku na balkony (tarasy) zlokalizowane poniżej miejsca rozpalania omawianych urządzeń.

      W związku z powyższym, eliminowanie ewentualnych zagrożeń pożarowych wynikających z użytkowania urządzeń do pieczenia (grill, rożen) powinno być realizowane na podstawie obowiązujących ogólnych przepisów przeciwpożarowych, a także przepisów prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych.

      Do ogólnych przepisów przeciwpożarowych w rozpatrywanym zakresie należy zaliczyć w szczególności:
      § 4 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r., zgodnie z którym zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.
      § 4 ust. 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r., zabraniający przechowywania materiałów palnych oraz stosowania elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 373,15 K (100oC).
      § 7 pkt 2 ww. rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r., zgodnie z którym materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.
      Wyjaśnia się przy tym, że w rozumieniu § 2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r., materiałami niebezpiecznymi pożarowo są m. in. gazy palne oraz ciecze palne o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55oC), jak również materiały inne, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
      Do materiałów takich zaliczają się również np.: powszechnie stosowane podczas grillowania wszelkiego rodzaju podpałki, a także gaz propan lub propan-butan, w butlach.

      Zatem kwestia dotycząca prowadzenia grillowania na balkonach i tarasach, także grillem elektrycznym, jest uwarunkowana ww. ograniczeniami. Można więc przyjąć, że w świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenia do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenie się tych materiałów, jak również lokali (balkonów) sąsiednich.

      Należy dodać, że eksploatacja w niewłaściwy sposób urządzeń energetycznych lub cieplnych (w tym grillów) albo pozostawienia ich w stanie mogącym spowodować pożar może podlegać karze grzywny albo karze nagany, zgodnie z art. 82 § 1 pkt 4 kodeksu wykroczeń ( Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275). Przepis ten dopuszcza również w przypadku dalece nieodpowiedzialnego zachowania osoby stwarzającej zagrożenie pożarowe, nałożenie kary aresztu.

      Ponadto, w przypadku spowodowania pożaru, sprawca ponosi odpowiedzialność na mocy art. 163 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553)

      • 2 1

  • Nawet ze smażenia kiełbasy urzędasy zrobią problem. (1)

    • 11 1

    • Stopczyk, co wy tam palicie ?

      • 1 0

  • lol

    Wszystko się zgadza z tymi pozwoleniami, problem w tym, że ich nie urzędnicy nie wydają (tak tak - składasz wniosek a Pani z UM Gdynia mówi, że "nigdy takich wniosków nie akceptują, więc to nie ma sensu").

    • 2 0

  • Grill jest niezdrowy (3)

    dym z grilla ma własności rakotwórcze . Nie polecam .

    • 7 6

    • A słyszałeś (1)

      o podkładkach do grilowania?? Nie trzeba grillowac potraw na żywym ogniu.. i pozwalać by te opary oblepiały jedzenie... pozatym kilka razy w roku nie będzie tak szkodliwe jak koniecznośc wdychania dymu papierosowego niemal codziennie bo ludzie muszą wszędzie tym smrodzić ;/

      • 5 2

      • gdzieś ktoś coś czytał , lecz nie przeiliczyl ile trzeba by było zjeść tych kiełbasek żeby to było realnie szkodliwe

        • 3 1

    • życie jest rakotwórcze, to może od razu kladź się do trumny, oczywiście z drewna ekologicznego

      życie jest rakotwórcze, to może od razu kladź się do trumny, oczywiście z drewna ekologicznego

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane